خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کره شمالی فریبکاری آمریکا را عامل شکست مذاکرات دانست       زاخارووا:مواضع روسیه درباره ایران پس ازسفر پمپئو تغییر نکرده است       حکیم:درصورت تمایل تهران و واشنگتن، بغداد آماده میانجیگری است       سامانه نیما حذف نمی‌شود / فعالیت پایلوت بازار متشکل ارزی       علی ربیعی سخنگوی دولت شد       زمین لرزه فراشبند را لرزاند       لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید       ادامه روابط استراتژیک تهران و بغداد در حالی که تیر آمریکا برای تفرقه افکنی به سنگ خورد       فرمانده یمنی: عملیات بعدی ما علیه دشمن دردناک‌تر است؛ پخش تصاویر حمله پهپادی به فرودگاه ابوظبی        سخنگوی وزارت خارجه گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران را تکذیب کرد        تقدیر روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران       روحانی: با وحدت و مقاومت، آمریکا ،‌ رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست می‌دهیم        سی‌ان‌ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است       «ربیعی» سخنگوی دولت خواهد شد یا خبر؟       مخالفتی برای عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای وجود ندارد        تکذیب شایعات تجارت شکر و ارتباط با «مدلل» توسط دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی        اژه‌ای: عده‌ای ارز ۴۲۰۰تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند/ نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود        سردار باقری: ایران پاسخی کوبنده برای آتش افروزی دشمن در سر دارد.       وزیر امور خارجه: تحریم‌های آمریکا تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است       دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

 علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

سمپوزیوم "علوم ژئوماتیک و تکنولوژی اطلاعات مکانی" برگزار شد

 سمپوزیوم


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/18 4:50:42 AM

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور:

جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است 

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: خلاء ارتباط دانشگاه با جامعه در حل معضلات جامعه است در حالی که این پیوند باید به گونه ای باشد که مردم تاثیر پیشرفت‌های علمی را در تمامی ابعاد زندگی احساس کنند.

جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ وحید احمدی گفت؛ پیوند دانشگاه با صنعت و جامعه موضوعی است که از پیش مطرح می شد اما در برقراری ارتباط میان این دو و همچنین دانشگاه و جامعه موفق عمل نشد.

وی افزود؛ باید سیاست هایی را نظرگرفت که اثرگذاری دانشگاه بر جامعه نمایان شود. باید شرایطی را فراهم کرد تا در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، روابط اجتماعی و مدیریتی جامعه شاهد ورود نتایج علمی کشور باشیم.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه بخش نخست توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب به حوزه علم و پژوهش اختصاص یافته، عنوان کرد؛ مقام معظم رهبری در بند نخست توصیه های خود در راستای گام دوم انقلاب، توصیه هایی را به علم و پژوهش اختصاص داده اند. در سال های گذشته نیز کشور به توفیقات علمی دست یافته و رشد علمی کشور شتاب گرفته است.

احمدی ادامه داد؛ همچنین، ظرفیت های علمی مناسبی در جامعه دانش آموزی، دانش آموختگی و دانشجویی کشور ایجاد شده است به گونه ای که آمارها از وجود 16 میلیون دانش آموخته در کشور حکایت می کند.

احمدی گفت؛ به رغم تمامی پیشرفت ها در برخی حوزه ها با خلاء و چالش هایی روبه رو هستیم که بر مسیر آینده علمی کشور اثرگذار است. از این رو باید سیاست هایی را در نظر گرفت تا دانشگاه در جامعه اثرگذار شده و از محصولات دانشگاهی و علمی بهره مند شود.

این مقام مسئول معقتد است؛ دستیابی به اقتصاد دانش بنیان، جامعه علمی و توسعه پایدار نیازمند نفوذ علم و دانشگاه به تمامی ابعاد اجتماعی و اقتصادی در جامعه است.

 برنامه هایی برای توسعه علم و پژوهش

احمدی در ادامه از برخی سیاست های کلان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در راستای توسعه علم و فناوری و نظام آموزش عالی سخن گفت و افزود؛ تبیین و آینده نگری ارتباط ارگانیک و ساختار علمی میان مجموعه های کشور یکی از ماموریت های مرکز به شمار می رود.

مشاور وزیر تاکید کرد؛ مردم باید در تمامی ابعاد زندگی خود تاثیرات رشد علمی کشور را احساس کنند. این در حالی است که از فعالیت دانشگاه ها در کشور سال های زیادی می گذرد اما آنگونه که باید، تاثیر و تاثری بر جامعه نداشته و این درک در افکار عمومی وجود ندارد که دانشگاه قادر به حل مسائل جامعه است.

وی ماموریت گرا شدن دانشگاه ها، ایجاد دانشگاه های کارآفرین، جامعه محور و صنعتی با محور دانش و خلاقیت را تنها در صورتی قابل اجرایی دانست که پیوند میان جامعه و دانشگاه حل شود.

احمدی بر لزوم ارتباط تنگاتنگ دستگاه های مختلف سیاستگذاری و نظام دانشگاهی تاکید و تصریح کرد؛ مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با برنامه ریزی های کلان به شاخص، ارزش و معیارهای راهبردی ورود یافته و تحقق منویات رهبری را در زمینه جهش و شتاب علم و زندگی دنبال می کند.

وی افزود؛ این مرکز با برنامه های کلانی چون تغییر یا برنامه ریزی نظام حکمرانی آموزش عالی و همچنین آمایش آموزش عالی، توسعه علم و فناوری کشور را دنبال می کند و در تلاش برای ترسیم افق آینده، ارتباطات و تعاملات داخلی و بین المللی در این زمینه است.

مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه برنامه های کلان همراستا با برنامه های توسعه ای کشور، تدوین می شود، بیان داشت؛ این برنامه ها برای بازه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تدوین شده و 12 تا 13 استان کشور را دربرمی گیرد.

احمدی با توجه به نزدیک شدن پایان سال 97 از آماده سازی گزارش زمان بندی و پایش و ارزیای علم و فناوری کشور خبر داد و عنوان کرد؛ از دیگر تاکیدات رهبر معظم انقلاب اصلاح سند جامع علمی کشور است. مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور به دنبال فراهم آوری زمینه هایی برای گفت وگو با شورای عالی انقلاب فرهنگی است تا با استفاده از نظرات کارشناسی، زمینه اصلاحات سند جامع علمی کشور را فراهم سازد.

انتهای خبر///
 
منبع؛ ایرنا
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز