خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
«ایمان» و «امید» نرم‌افزار امام(ره) برای ایجاد ۳ تحول بزرگ       انقلاب به رهبری امام به الگویی برای آزادی خواهان جهان تبدیل شد       «کشف الاسرار» نشان دهنده اراده امام برای تشکیل حکومت اسلامی است       تشکیل ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه       آماده آموزش پروتکل‌های مرزی به مرزبانان افغانستانی هستیم       افزایش شمار جان‌باختگان تصادف قطار در هند به ۲۸۸ نفر       AFC مچ فدراسیون فوتبال را گرفت/ جریمه میلیاردی برای مجوز حرفه‌ای!       چه کسی لوله‌های گازِ «نورداستریم» را منفجر کرد؟       بازتاب قهرمانی پرسپولیس در سایت AFC/ تاجگذاری در فصل باشکوه       معماری شگرف حرم رضوی را بشناسید       آزمایشگاه ارزیابی خدمات هوش مصنوعی تا پایان سال راه‌اندازی می شود       آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:ایران ۲ موضوع پادمانی را حل و فصل کرد       سلوک و مجاهدت شهدا با شیوه‌های خلاقانه و جذاب به نسل جوان منتقل شود       شرط افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها       معلمان بر اساس وظایفشان رتبه بندی نشده بودند/ جذب سالانه یازده هزار معلم پرورشی        گسترش روابط ایران و عمان به نفع هر دو کشور است       حمایت کم‌نظیر رهبری نقطه عطفی در دوره ۴ ساله مجلس یازدهم محسوب می‌شود/ مهار تورم، رشد تولید، تصویب برنامه هفتم و نهایی کردن طرح‌ها و لوایح؛ اولویت سال پایانی مجلس       مردانی: اساتید دانشگاه فرهنگیان جهادگر تبیین هستند/ دانشگاه فرهنگیان باید محور تحول باشد       ابلاغ مشوق‌های فرزندآوری در ۹۰ محور/ راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری را در بیمارستان نجمیه       راهکار سازمان سنجش به جای قطع اینترنت برای امنیت کنکور/ تشریح آزمون های هوشمند سال آینده      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1402/02/11 3:02:12 AM

مقیمی خبر داد:

ساخت ماهواره مشترک علمی تحقیقاتی ایران و روسیه ۲ هفته آینده عملیاتی می‌شود 

رییس دانشگاه تهران از ساخت ماهواره مشترک علمی تحقیقاتی این دانشگاه با دانشکده هوافضای دانشگاه مسکو خبر داد و گفت:‌ اجرای برنامه‌های عملیاتی این طرح از ۲ هفته آینده آغاز می‌شود.

ساخت ماهواره مشترک علمی تحقیقاتی ایران و روسیه ۲ هفته آینده عملیاتی می‌شود


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز،  سیدمحمد مقیمی روز دوشنبه در حاشیه مراسم نکوداشت مقام معلم و سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و اولین گردهمایی روسای دانشکده های الهیات سراسر کشور، در رابطه با دستاوردهای اجلاس روسای دانشگاه‌های ایران و روسیه اظهار داشت: در رابطه با تبادل دانشجو و استاد نیز توافقات اجرایی خوبی را با این دانشگاه انجام دادیم که از یک ماه آینده اجرایی می شود.

رییس دانشگاه تهران توضیح داد: در رابطه با تبادل استاد هم توافق کردیم که اساتید ما از فرصت های مطالعاتی دوجانبه استفاده کنند.

وی گفت: از گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مسکو دیدار کردم، با دانشجویان آنها نیز نشست برگزار کردیم و دانشجویان روس ابراز علاقه بسیاری برای سفر به ایران می کردند که همانجا مقدمات سفر آنها را فراهم کردیم که به میزبانی دانشگاه تهران سفر ۲ ماهه‌ای را در تابستان به ایران داشته باشند و از برخی دانشگاه‌های کشور بازدید کنند.

مقیمی افزود: راه اندازی رشته ها را نیز در دستورکار داریم. همچنین با مجموعه گروه دانشکده هوافضای دانشگاه مسکو توافقاتی را انجام دادیم و بازدیدی از موزه فضایی روسیه داشتیم که به زودی شاهد این باشیم که ماهواره مشترکی را دانشگاه تهران با روس ها در زمینه علمی تحقیقاتی به صورت مشترک عملیاتی کند.

رییس دانشگاه تهران گفت: قرار شده که اقدامات عملیاتی آن از دو هفته آینده آغاز شود که ما بتوانیم در آینده ای نزدیک یک ماهواره مشترک علمی تحقیقاتی را روانه فضا کنیم. در مورد بحث های مالی آن نیز توافق اولیه صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین قرار شد در ادامه فعالیت‌های علمی آموزشی بتوانیم رشته های دوگانه را با مدارک رسمی دو دانشگاه تهران و دانشگاه مسکو به فارغ التحصیلان ارائه دهیم؛ بنابراین اتفاقات خوبی در رابطه با دانشگاه های روسیه و تعامل آنها با دانشگاه تهران اتفاق خواهد افتاد.

وی در ادامه گفت: دانشگاه دولتی مسکو در بعضی از رشته ها جزو دانشگاه های برتر در دنیا است و بعضی از رشته های آنها در دنیا سرآمد هستند البته دانشگاه تهران هم در بعضی از حوزه ها در دنیا سر آمده است لذا روسها ابراز علاقه می کنند که این روابط  توسعه پیدا کند.

مقیمی افزود: فصل جدیدی از روابط دانشگاه های ایران و روسیه باز شده که حتماً با رفت و آمدهای اساتید و دانشگاهیان دو طرف حتما یک فضای جدیدی شکل می گیرد که من امیدوارم که به نفع هر دو کشور و منطقه باشد.

رییس دانشگاه تهران یادآور شد: دانشگاه های برتر جمهوری اسلامی ایران و  فدراسیون روسیه اجلاسیه ای را نزدیک به 10 سال تحت عنوان اجلاسیه دانشگاه‌های برتر به صورت رفت و برگشت در تهران و مسکو برگزار می کند. امسال این اجلاس در مسکو برگزار شد و دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در یک اجلاس دو روزه به بررسی روابط علمی و فرهنگی دو کشور پرداختند.

وی با بیان این که روابط سیاسی بین ایران و روسیه یک رابطه بسیار حسنه ای است و در طول تاریخ روابط رسمی ایران و روسیه به این نزدیکی نبوده است گفت: اما نتوانستیم در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی همپای حوزه‌های سیاسی این روابط را ارتقا دهیم. 
مقیمی افزود: این سفر در این مقطع از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و با استقبال ویژه هم مقامات علمی و هم مقامات ارشد سیاسی روسیه مواجه شد. مشاوره پوتین و وزیرعلوم این کشور و روسای دانشگاه هایی که برخی از آنها نقش مشاور را ایفا می کنند در این اجلاس هم سخنرانی کردند و هم حضور فعالی داشتند. 

وی ادامه داد: آن چیزی که در صحبت‌های مقامات سیاسی و علمی روسیه بیش از هر چیز دیگری برجسته بود تمایل شدید آنها به ارتقای روابط میان دو کشور است و علاقه مند هستند که این روابط را ارتقا بدیم بنابراین در زمینه های مختلف  توافقاتی کردیم.

رییس دانشگاه تهران گفت: در این اجلاس چند پیشنهاد ارائه کردم که یکی از پیشنهادها این بود که  اتحادیه دانشگاه های شانگهای را با محوریت دانشگاه تهران شکل دهیم. پیش از این موافقت اولیه را از سفیر چین در ایران دریافت کرده بودیم روس هم از این ایده استقبال کردند. راه اندازی مرکزی به عنوان مرکز تبادلات علمی و فناوری بین ایران و روسیه پیشنهاد دیگر من بود که قرار شد این مرکز را در ایران در دانشگاه تهران ایجاد کنیم و رئیس دانشگاه دولتی مسکو نقش دانشگاه تهران را به عنوان نماد آموزش عالی در روسیه بازی می کند قرار شد که به زودی این مرکز را هم در دانشگاه دولتی مسکو را اندازه کند که مرکزی برای رفت و آمدهای علمی و فرهنگی دو کشور باشد.

وی افزود: یکی دیگر پیشنهادات بنده که با استقبال مواجه شد بحث مربوط به سند راهبردی ۲۵ ساله بین ایران و روسیه در حالت تدوین است. پیشنهاد دادم که دانشگاه های برتر دو کشور در تدوین این سند نقش دارند و یک پیوست علمی برای سند تهیه شود که بتوانیم با رویکرد علمی روابط دو کشور را ارتقا دهیم. 
مقیمی تاکید کرد: در آنجا هم اعلام کردم که اگر می‌خواهیم روابط پایدار و ماندگار باشد حتماً باید نهادسازی علمی باید صورت بگیرد و از طریق نهاد علم و دانشگاه ها که می تواند این پایداری اتفاق بیفتد.


 

 
یادداشت  


گفتگو  

اتصال راه‌آهن ایران به سوریه تحول قابل توجهی را در حوزه صادرات و واردات هر دو کشور رقم خواهد زد

اتصال راه‌آهن ایران به سوریه تحول قابل توجهی را در حوزه صادرات و واردات هر دو کشور رقم خواهد زد

استکبار جهانی بیهوده دلخوش کرده که می‌تواند علیه نظام جمهوری اسلامی کاری کند

 استکبار جهانی بیهوده دلخوش کرده که می‌تواند علیه نظام جمهوری اسلامی کاری کند

ائتلاف همبستگی در خارج از کشور، طرح موساد و سیا علیه ایران است

ائتلاف همبستگی در خارج از کشور، طرح موساد و سیا علیه ایران است

همدلی قوا موجب حکمرانی مطلوب می‌شود

همدلی قوا موجب حکمرانی مطلوب می‌شود

آژانس صرفاً یک ابزار سیاسی برای اعمال فشار بر ایران است

آژانس صرفاً یک ابزار سیاسی برای اعمال فشار بر ایران است

دولت باید به سمت سیاست گذاری در امر خودرو برود

دولت باید به سمت سیاست گذاری در امر خودرو برود

استیصال رژیم صهیونیستی در مقابل فلسطینیان / ‏‬ مقاومت آنها را دچار سردرگمی و بلا تکلیفی کرده است

استیصال رژیم صهیونیستی در مقابل فلسطینیان / ‏‬ مقاومت آنها را دچار سردرگمی و بلا تکلیفی کرده است


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز