خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
فعالیت های بین المللی علمی در شرایط تحریم کشور افزایش یابد       تمدید مهلت ثبت نام در کنکور سراسری 98        فراگیری دانش و مهارت در پیشبرد توسعه موثر است       رونق دهی به نوسازی بافت فرسوده با توجه به شرکت های دانش بنیان       کوتاهی دست سودجویان با کارت هوشمند بانکی       گره کور ترافیک در سایه مال ها       خانه تیمی عوامل تروریستی سیستان و بلوچستان متلاشی شد       تلاش محققان ایرانی برای دستیابی به درمان سرطان خون و لنفوم       از بین رفتن بینایی با سیگار کشیدن       آمریکا در حال ضعیف شدن و ایران در حال پیشرفت / آینده کشور به دست جوانان است       پیش بینی بارش برف برای مناطقی از شمال شرق کشور       کشف رایانه ای که بعد از 30 سال هنوز کار می کند       اتکای حکومت اسلامی بر مقبولیت مردمی است       افزایش قاچاق در سایه اجرای سهمیه بندی بنزین       دانشگاه‌ها و پارک‌های فعال در عرصه بین‌الملل معرفی شدند       علی رغم سابقه زیاد دانشگاه ها در حوزه بین الملل تجربه کمی داریم       انتشار دفترچه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی/ آغاز ثبت نام از ۳۰ بهمن       سونامی بیکاری در راه است       تعزیرات فعلا نمی تواند به بازار خودرو نظارت کند       ​نقدینگی آفت بازارهای اقتصادی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/22 3:16:02 AM

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری:

سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می شود 

مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌ و پرورش در توضیح سوابق تحصیلی گفت: باور عمومی از سوابق تحصیلی، سه سال پایانی تحصیل است حال آن که طبق مصوبه آموزش و پرورش با سازمان سنجش، سوابق تحصیلی شامل نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم است.

سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می شود


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ عباس سلطانیان با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به 85درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری، گفت: امسال در دفترچه ثبت نام ورود به دانشگاه ها، کد رشته محل هایی که دانش آموزان متقاضی می توانند از طریق سوابق تحصیلی آن را انتخاب کنند از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.
وی درباره تعریف سوابق تحصیلی افزود: منظور از سوابق تحصیلی این است که دانش آموز تعدادی از دروس متوسطه را به صورت نهایی و برابر استانداردهایی که شورای عالی آموزش و پرورش مشخص می کند، امتحان داده باشد که این درس ها شامل دروس پایه دوازدهم در رشته تجربی، ریاضی، انسانی و علوم و معارف اسلامی است که بر اساس امتحانات نهایی ارزیابی می شود.
سلطانیان توضیح داد: این باور که سوابق تحصیلی شامل سه سال پایانی متوسطه دوم است، اشتباه است و تنها نمرات نهایی پایه دوازدهم ملاک است هر چند دانش آموزان باید از سال های قبل خود را برای نمرات نهایی آماده کنند تا سوابق تحصیلی خوبی کسب کنند.
 امکان ترمیم سوابق تحصیلی سنوات قبل، شدنی است
مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به دغدغه افرادی که سنوات قبل دیپلم گرفته اند و امسال تمایل به انتخاب رشته در دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی دارند هم اظهار داشت: شرایط جذب افراد در دانشگاه بر اساس آن چه سازمان سنجش در دفترچه اعلام می کند، انجام خواهد شد اما آن چه که به آموزش و پرورش مربوط می شود برگزاری امتحانات نهایی و اعلام نتایج و دادن آن اطلاعات به سازمان سنجش است.
وی ادامه داد: در مورد افرادی هم که سنوات قبل فارغ التحصیل شده اند، شرایط ترمیم سوابق تحصیلی فراهم شده است. این بخشنامه تحت عنوان «ترمیم نمرات دروس امتحانات نهایی» است که مطابق آن دانش آموزانی که فارغ التحصیل سال 1384 به بعد هستند و امتحان نهایی داده اند، می توانند در یک درس یا دروسی که علاقمند هستند، نمره خود را ترمیم و ارتقاء بخشند.
به گفته سلطانیان، این افراد باید در یکی از نوبت های امتحان های رسمی یعنی خرداد، شهریور یا دی ماه به منطقه آموزش و پرورشی که فارغ التحصیل شده اند درخواست خود را ارایه دهند و بر اساس بخشنامه ای که به مدارس ابلاغ شده است، از این دانش آموزان امتحان گرفته می شود.
بی تاثیر بودن این نمرات جدید در اصل دیپلم و معدل آن نکته ای بودکه سلطانیان بر آن تاکید کرد و گفت: این نمرات جدید فقط برای همین بحث سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ارزش دارد و به سازمان سنجش ارسال می شود و تاثیری بر مدارک دیگر از جمله معدل دیپلم ندارد.
وی یادآور شد: هر دانش‌آموخته می‌تواند تنها یک‌مرتبه از این امکان استفاده کند و این امر شامل دانش‌آموزی که اکنون در حال تحصیل است نمی شود و نمی‌تواند درخواست‌ترمیم نمره بدهد.
برگزاری امتحانات نهایی، مانع از اعمال سلیقه نمره ای می شود
وی تصریح کرد: کلمه سوابق تحصیلی شبهه برانگیز است، این که امسال تاثیر نمرات دانش آموزان، 30 درصد مثبت است خود این پرسش را ایجاد می کند که نمرات این سوابق تحصیلی چگونه خواهد بود.
وی افزود: تاکید می کنیم نمراتی که امتحان آن نهایی برگزار شده باشد نه داخلی مدارس و در حال حاضر آموزش و پرورش فقط در پایه آخر یعنی دوازدهم امتحان نهایی برگزار می کند. پس نمرات امتححانات نهایی پایه دوازدهم ملاک قرار می گیرد و آنان هم که سنوات قبل دیپلم گرفته اند فقط نمرات امتحانات نهایی آنان مهم است.
مدیرکل دفترآموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش‌وپرورش درباره چرایی اهمیت دادن به نمرات امتحان نهایی گفت: مبنا بر امتحان های نهایی گذاشته شده است تا هیچ راهی برای بی عدالتی یا نمره دادن بی مورد پیش نیاید. امتحانات نهایی ضوابطی دارد که مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش هر سال بنا بر آن برگزار می کند. دانش آموز در حوزه امتحان می دهد و بر اساس ضوابط تعریف شده، برگه تصحیح، بازبینی و اعلام نتیجه می شود و به هیچ وجه در اختیار معلم مربوطه نیست. پس خانواده ها از این بابت خیال راحتی داشته باشند.
وی در پایان درباره شرط قرار دادن سوابق تحصیلی و احتمال حذف کنکور گفت: در حال حاضر یکی از بحث های کلیدی محصلان این است که برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی هر چه در توان دارند انجام دهند. پس طبیعی است که هر چقدر عمق یادگیری در دوره متوسطه بیشتر شود در امتحانات نهایی موفق تر خواهند بود. در این صورت هم اهدافی که مجلس و سازمان سنجش و آموزش و پرورش برای این که کنکور از حالت امتحان صِرف دو سه ساعته خارج شود دست یافتنی تر می شود و هم این که قرار دادن شرط سوابق تحصیل، استرس دانش آموز و خانواده ها را کم می کند و ضوابط پذیرش و گزینش دانش آموز آسان تر می شود.
انتهای خبر///
 
منبع؛ ایرنا
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز