خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در معروف و منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد       اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا       دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا       رباعیات خیام تجلی حالات و افکار انسان‌هاست      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/26 9:29:05 AM

رئیس دانشگاه علامه‌طباطبائی:

کتب ده گانه ، مروج تمدن اسلامی است / انقلاب اسلامی پایه گذار نگاه نوی انسان به خدا 

حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در جریان آیین رونمایی از کتب ده گانه انقلاب اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران پایه گذار نوع جدیدی از نگاه به انسان و به زیست بشری است.

کتب ده گانه ، مروج تمدن اسلامی است / انقلاب اسلامی پایه گذار نگاه نوی انسان به خدا


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ آیین رونمایی از کتاب های ده گانه مکتب انقلاب اسلامی با حضور منصور غلامی، وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و جمعی از طلاب و استادان در سالن آمفی تئاتر دانشکده مدیریت و حسابداری برگزار شد.

حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در این مراسم با ابراز خرسندی از میزبانی این رویداد مهم و تاثیرگذار، گفت: امیدواریم رونمایی از این کتاب های ارزشمند زمینه ای برای بازاندیشی درباره مفاهیم اساسی باشد. در روند شکل گیری و تکامل تمدن ها این پرسش اساسی در عرصه های گوناگون علوم انسانی و اجتماعی مطرح می شود که تمدن ها چگونه و با چه مبانی شکل می گیرد؟ آیا وقتی تمدنی شکل می گیرد در مسیر تکامل قرار می گیرد یا ما، در عرصه تاریخ، با یک چرخش دائمی تمدن ها مواجه هستیم؟

وی طی سخنانی درباره روند شکل‌گیری و‌ تکامل تمدن‌ها، اظهار کرد: یک ‌پرسش در عرصه علوم ‌انسانی و اجتماعی مطرح است و‌ آن اینکه تمدن‌ها با چه مبانی شکل می‌گیرند؟ و اینکه‌ آیا وقتی تمدن شکل گرفت در عرصه تکامل قرار می‌گیرد یا خیر؟ و نیز آیا با چرخش تمدن‌ها مواجهیم؟، اما گاهی آنقدر درگیر مسائل اجرایی روزمره هستیم که ما را از اندیشه‌ورزی درباره پاره‌ای از مسائل بنیادین دور می‌کند.

سلیمی با وجود روابط پرشتاب امروزی ادامه داد: در شرایطی که اخبار روز و‌ تحولات پرسرعت در عرصه اجتماعی اتفاق می‌افتد، زمان اندیشیدن به مباحث پایه و اساسی است. در عرصه تفکر اسلامی آنهایی که اندیشه‌ورزی را در تاریخ تفکر ‌بشری بنیان گذاشتند دو نگاه وجود دارد؛ نگاه ابن‌خلدونی که معتقد است تمدن‌ها دارای ظهور و‌ افول‌اند و مانند انسان‌ها دارای یک مسیری هستند. آنهایی که به حرکت جوهری تکامل در عرصه زیست بشر اعتقاد دارند تفکر ابن خلدونی را با تفکر اسلامی سازگار نمی‌دانند و می‌گویند بشر در چرخه ظهور و زوال تمدن‌ها نیست، بلکه بشر در عرصه تکامل تمدن‌ها قرار دارد.

سلیمی با بیان اینکه در عرصه تفکر اسلامی دو نگاه به تحول تمدنی وجود دارد، گفت: نگاه نخست، نگاه ابن خلدونی ست که به ظهور و افول تمدن ها معتقد است و نگاه دوم به حرکت جوهری رو به تکامل در عرصه زیست بشری اعتقاد دارد. فلاسفه اسلامی نگاه ابن خلدونی را با مبانی تفکر اسلامی سازگار نمی دانند و معتقدند در سیر تکامل، فراز و نشیب های بسیاری وجود دارد ولی این به معنای دور افتادگی تمدن ها از مسیر تکاملشان نیست. این گروه معتقدند تمدن‌های مختلف بر اساس مبانی انسان‌شناسی متعدد و نگاهشان به مسائل مختلف و نیز نگاهشان به تکامل و زیست بشری شکل می‌گیرد. لذا اعتقادی به یکسانی تمدن‌ها در گذر زمان ندارند.

وی با اشاره به انقلاب اسلامی گفت: بر این اساس انقلاب اسلامی پایه‌گذار نوع جدیدی از زیست انسان با نگاهی متفاوت به خیر و شر و ... بوده است. این رویکرد، نطفه‌ها و بذرهای شکل‌دهی به تمدن جدید را کاشته، بذری که روزبه‌روز رو به تکامل است. تلاطم‌های لحظه‌ای در عرصه‌های اجتماعی و ... در جریان تکامل تمدنی خللی ایجاد نمی‌کند. بنیاد مرصوم تمدنی زمانی ایجاد می‌شود که از فرازوفرودها سربلند بیرون بیاید. در همین جریان است که نقش دانشگاه برای فهم و طراحی مبانی اهمیت دارد.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی انقلاب اسلامی را پایه گذار نوه جدیدی از نگاه به انسان خواند و افزود: انقلاب اسلامی ایران پایه گذار نوع جدیدی از نگاه به انسان و به زیست بشری است. این امر بذر شکل دادن به یک تمدن جدید را کاشته است، بذری که روز به روز به تکامل می رسد و فراز و فرودها در حوزه های اقتصادی و اجتماعی آن را تحت الشعاع قرار نمی دهد. یک بنیاد مرسوس تمدنی، زمانی ایجاد می شود که بتواند از کوره راه ها و بالا و پایین شدن ها سربلند بیرون بیاد و دقیقا اینجاست که نقش دانشگاه ها به ویژه حوزه علوم انسانی در جامعه برجسته می شود تا با اندیشه ورزی و طراحی مسیرهای درست، تمدن اسلامی را از تلاطم های مختلف مصون نگه دارند.

رئیس دانشگاه علامه گفت: مجموعه کتب ده‌گانه انقلاب اسلامی چراغ راه و هدایت کننده پیروزی انقلاب اسلامی و ترویج کننده تمدن اسلامی در کل جهان است؛ کتب ده‌گانه انقلاب، به تحقق تمدن اسلامی در جهان کمک می‌کند.

مجموعه کتب ده گانه انقلاب اسلامی توسط بنیاد اندیشه اسلامی در ده عنوان طراحی و منتشر شده و با حضور وزیر علوم،تحقیقات و فناوری رونمایی شده است.

انتهای خبر///
سمیرا حسن


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز