خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟       كمبود آب شرب در سیستان و بلوچستان باگذشت 20 روز از وقوع سیل      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/03 11:12:23 AM

«استاد نیوز» بررسی می کند:

اقدام ملی مسکن در کشاکش دولت، مجلس و انبوه‌سازان 

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که متقاضیان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ استان کشور می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir شروط نام نویسی در این طرح را مطالعه و اقدام به ثبت نام و بارگذاری مدارک خود کنند.

اقدام ملی مسکن در کشاکش دولت، مجلس و انبوه‌سازان


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ ثبت نام از طرح اقدام ملی مسکن در روز 18 مهرماه شروع شد.

در این راستا وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که متقاضیان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن در ۱۰ استان کشور می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir شروط نام نویسی در این طرح را مطالعه و اقدام به ثبت نام و بارگذاری مدارک خود کنند.

به گزارش «استاد نیوز» مرحله اول ثبت نام از متقاضایان خرید خانه در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شد. همچنین اعلام شد که استان‌های گلستان، کهکیلویه و بویراحمد و کردستان نیز تا سه روز آینده در این طرح مشارکت داده می‌شوند و پس از آن استان‌های همدان، یزد و چهارمحال و بختیاری نیز وارد فرایند ثبت نام خواهند شد.

در عین حال اعلام شده که بعد از این ۱۰ استان، سایر شهرها و استان‌های کشور در مراحل بعدی و بعد از تامین زمین برای ساخت مسکن ملی وارد این روند می‌شوند و تا پایان سال ثبت نام در تمام استان‌های کشور پایان می پذیرد.

در این  رابطه معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به چهار شرط متقاضیان برای ثبت‌نام در طرح اقدام ملی مسکن گفت: نخستین شرط این است که متقاضیان از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشند. شرط‌ دوم این است که متقاضیان از اول انقلاب تاکنون از هیچ تسهیلاتی استفاده نکرده باشند. شرط سوم شرط تاهل یا سرپرست خانوار است. شرط چهارم سابقه سکونت حداقل پنج ساله متقاضیان در شهر مورد تقاضا است.


جزئیات طرح اقدام ملی مسکن

به گفته محمود محمودزاده، سه شیوه برای تامین زمین برای دهک‌های مختلف متقاضی در این طرح تعیین شده و متقاضیان می‌توانند از وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی بانک مسکن  استفاده کنند که این تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد کارمزد برای فروش اقساطی است. قیمت هر متر مربع خانه در این طرح بسته به شرایط واحد مسکونی و ساختمان متفاوت است و یک واحد آپارتمان ۷۵ متری حدود ۲۰۰ میلیون تومان تمام می‌شود.

بر اساس این گزارش، اگرچه وعده های خوبی در قالب این طرح به افراد فاقد مسکن و به ویژه خانه اولی ها داده شده و این اقشار امیدوار هستند که از این طریق بتوانند ظرف دو سال آینده سرپناهی را برای خود تهیه کنند، اما ظاهرا قضیه آنطور هم که به نظر می رسد آسان و ساده نیست و راه ناهمواری در مسیر اجرایی و عملیاتی شدن این طرح وجود دارد.

به طوری که مجلسی‌ها با انتقاد از این طرح بر این باورند که اجرایی شدن چنین طرحی تاثیری خاصی در بازار مسکن و خانه دار شدن افراد فاقد مسکن نخواهد داشت و حتی تردید دارند که این واحدها به معنای واقعی ساخته و به بازار مسکن عرضه شوند.


ناامیدی رئیس کمیسیون عمران مجلس از طرح ملی مسکن

به گزارش «استاد نیوز» در همین راستا رئیس کمیسیون عمران مجلس به تازگی در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشته است: بنده به هیچ وجه امیدی به طرح ملی مسکن ندارم. آن هم به این دلیل که به مهم‌ترین مولفه تولید مسکن یعنی زمین ارزان قیمت نمی‌پردازند.‎‌‌‌‌‌‌ ‌‌‌‌‌

به عقیده محمدرضا رضایی کوچی، ایده‌های ساخت مسکن در وزارت راه و شهرسازی پیرو نقشه و برنامه‌های استخراج شده خوب است اما در عمل نمی‌توان به آنها امیدی بست.


لزوم تسهیل قوانین مزاحم برای بخش خصوصی

در همین حال سازندگان و انبوه سازان مسکن نیز چشم‌انداز روشنی پیش روی اجرای این طرح نمی‌بینند و بر این باورند که زیرساخت‌های اجرای این طرح هنوز در استان‌های مختلف کشور وجود ندارد و مشارکت انبوه‌سازان در این طرح منوط به جلب رضایت آنها در قراردادها است.

در این رابطه فرشید پورحاجت، دبیر کانون سراسری انبوه سازان می‌گوید: اکنون با 4 میلیون کسری واحد مسکونی در کشور مواجهیم که طرح اقدام ملی تنها ۱۰ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند. با این حال بخش خصوصی به عنوان بازوی اصلی تولید مسکن کشور، از تولید مسکن مناسب برای اقشار هدف استقبال می‌کند، اما باید با تسهیل قوانین و مقررات مزاحم، از ظرفیت این بخش استفاده شود.


نهادهای دولتی تمایلی برای واگذاری اراضی خود ندارند

به گفته انبوه سازان، از سوی دیگر ‌اکنون حجم گسترده‌ای از املاک در تملک سازمان‌های دولتی و عمومی قرار دارد و این سازمان‌ها باید در جهت کاهش قیمت مسکن، اراضی خود را برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن به وزارت راه و شهرسازی معرفی کنند. باید اراضی وزارتخانه‌هایی همچون نفت، جهاد کشاورزی، رفاه و پادگان‌های واقع در داخل شهرها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد تا مشکل نبود زمین در شهرهای بزرگ حل شود.

براساس این گزارش اما نکته قابل توجه این است که بخش عمده ای از سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌ها تمایلی برای واگذاری اراضی خود جهت ساخت مسکن ملی ندارند.


انتخاب نامناسب استان‌های هدف برای ساخت مسکن

یکی دیگر از انتقاداتی که فعالان ساختمانی نسبت به طرح اقدام ملی مسکن وارد می کنند؛ انتخاب نامناسب استان‌های هدف برای ساخت مسکن ملی است. به گفته آنها چهار استان سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و جنوبی که در مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی قرار دارند، با کمبود مسکن مواجه نیستند و حتی واحدهای مسکن مهر در این استان‌ها فاقد متقاضی مانده است.

بر این اساس با توجه به اینکه یکی از دلایل مهم جهش قیمت اخیر در بازار مسکن ناشی از کاهش تولید بوده است، دولت باید مشکل تولید مسکن در شهرهای بزرگ را حل کند، نه این‌که برنامه‌های خود را صرفا به اجرای طرح اقدام ملی آن هم در استان هایی محدود کند که با مشکل کمبود مسکن دست و پنجه نرم نمی کنند.

انتهای یادداشت///
هانیه نعیمی 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز