خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
تداوم مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد در کشور       مصرف بهینه سوخت با صدور دستورالعمل ممکن نیست       باور رهبرانقلاب بی‌دلیل نیست       بزرگ شدن حریم شهر ساری اشتباه است       دریا، در انتظار برنامه پژوهشی و مطالعه وضعیت محیط زیست       افزایش خودکشی در سایه رنگ باختن کارکرد خانواده       اقتصاد نفتی و فرهنگ کار| دولت سازندگی با کلیدواژه «رفاه» به دهه طلایی بعد از انقلاب پایان داد       روستاها سهمی از درآمد معادن ندارند       جلب اعتماد و مشارکت عمومی و حل مشکلات مردم از کارکردهای شورای شهرهاست       استراتژی امنیت ملی آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است / بازی جنگ با ایران، بزن در رو نخواهد بود       زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/21 6:07:52 AM

نماینده مردم آذربایجان غربی در شورای عالی استانها:

کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است 

حمید پاکی نماینده مردم آذربایجان غربی در شورای عالی استانها با انتقاد از عملکرد مسئولان گفت: یکی از مشکلات استان کاهش جمعیت عشایر آذربایجان غربی ست که با ایجاد حفره‌های امنیتی در مرزها، کاهش تولیدات لبنیات و گوشت، افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها تنها بخشی از کاهش جمعیت عشایر در مرزهای استان، خطر آفرین خواهد بود.

کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، حمید پاکی نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها با اشاره به مشکلات استان آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی دو مشکل عمده در حوزه کشاورزی و کاهش جمعیت عشایر استان دارد. من همیشه گفته‌ام در استان باید هم دریاچه ارومیه را زنده کرد و هم عشایر استان را، چراکه بنا به دلایلی جمعیت عشایر در استان رو به کاهش است و نبود عشایر در مرزهای کشور می‌تواند حفره‌های امنیتی ایجاد کرد.

نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه با کاهش جمعیت عشایر در مرزها، منطقه برای جولان عشایر و گروهک‌های تروریستی باز می‌شود تأکید کرد: مسئولان و دست‌اندرکاران باید درزمینهٔ حفظ و افزایش جمعیت عشایر بکوشند. افزون بر امنیت مرزی بحث امنیت غذایی و تأمین فرآورده‌های دامی ازجمله لبنیات و گوشت نیز هست که در صورت کاهش جمعیت عشایر، از حجم عرضه آن کاسته می‌شود.
 
وی در خصوص دلیل کاهش جمعیت عشایر نیز گفت: نبود زیرساخت‌ها ازجمله راه‌های ارتباطی، مراکز آموزشی و ... زندگی را برای عشایر سخت کرده است و به همین دلیل حداقل جوانان تلاش می‌کنند برای برخورداری از این خدمات و امکانات به شهرها مهاجرت کنند. ازاین‌رو بهبود ارائه خدمات، اعطای وام‌های بی‌بهره و کم‌بهره، افزایش و بهبود کیفیت زیرساخت‌ها می‌تواند از این کاهش جمعیت جلوگیری کند.

 پاکی بیان کرد: از سوی دیگر متأسفانه برخی از مسئولین قبلی به‌صورت غیرقانونی برخی از مراتع مورداستفاده عشایر را قرق کرده و به حصار کشیده‌اند هم باعث نرفتن خدمات به این مناطق شده و هم مراتع موردنیاز عشایر را کاهش داده است.

نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: مشکلات پیش‌گفته مشکلاتی است که به‌صورت مستقیم با کاهش جمعیت عشایر رخ می‌دهد این در حالی است که افزایش حاشیه‌نشینی در شهرها و به‌تبع آن ایجاد سکونتگاه‌های غیررسمی و افزایش بزهکاری از تبعات ثانویه آن است.
گفتنی ست کاهش جمعیت عشایر کشور و جمعیت جوان از موضوعاتی ست که رهبر معظم انقلاب نیز بارها درباره آن تذکر داده و از مسئولین خواستند نسبت به رفع آن اقدام کنند.

انتهای خبر///
سمیرا حسن
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز