خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/07/20 6:23:49 AM

استاد نیوز بررسی می کند:

رهایی از تنش های اقتصادی در سایه مهار تورم 

گفتنی است افزایش نرخ تورم خود می‌تواند عاملی اصلی برای بالا رفتن نرخ بهره نیز شود که این مهم نیز می‌تواند تاثیر منفی بر بازارهای اقتصادی بر جای بگذارد.

رهایی از تنش های اقتصادی در سایه مهار تورم


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ طی چند ماه اخیر شاهد افزایش بی‌رویه نرخ تورم در بازارهای اقتصادی کشور بودیم که این  خود متأسفانه چالش های بسیاری را بر سر راه اقتصاد کشور به وجود آورده است از این رو پیش بینی می شود یکی از راه های رهایی از شرایط موجود مهار نرخ تورم باشد.

 گفتنی است افزایش نرخ تورم خود می‌تواند عاملی اصلی برای بالا رفتن نرخ بهره نیز شود که این مهم نیز می‌تواند تاثیر منفی بر بازارهای اقتصادی بر جای بگذارد بنابراین در شرایطی که نرخ تورم رو به افزایش است و مهار آن چندان متصور نمی شود چگونه می توان انتظار داشت که بازارهای اقتصادی به یک آرامش نسبی دست یابند.


 افزایش نقدینگی عاملی برای بالا رفتن نرخ تورم

آنچه مسلم است افزایش نقدینگی در میان مردم جامعه خود تأثیر بسزایی در بالا رفتن نرخ تورم برجای می گذارد چراکه مطالعات نشان می دهد که هر گاه بازار جذابیت مناسب برای سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد و از طرف دیگر نیز نرخ سود بانکی پایین باشد در چنین شرایطی افزایش نقدینگی رخ خواهد داد به عبارت ساده تر در این شرایط به یقین نرخ تورم نیز افزایش خواهد یافت بنابراین می توان این ادعا را داشت که نرخ تورم و افزایش نقدینگی ارتباط معناداری با یکدیگر دارند.

از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که عدم وجود درآمدهای پایدار دولت  خود می تواند تأثیر بسزایی در افزایش نرخ تورم داشته باشد چرا که در شرایطی که سیاست های پولی و مالی موجود اشتباه باشد چگونه می توان انتظار داشت که نرخ تورم نیز رو به کاهش برود به عبارت ساده تر در شرایطی که دولت با کسری بودجه مواجه است و هیچ گونه درآمدی ندارد و در مقابل نیز با هزینه‌های بسیار زیاد مواجه است چگونه می‌توان نرخ تورم را ثابت نگه داشت چرا که در این شرایط نرخ تورم متاثر از  افزایش هزینه ها و نبود درآمد  به یقین افزایش خواهد یافت که این خود می تواند تنش های بسیاری را در بازارهای اقتصادی ایجاد کند به گونه‌ای که در این شرایط بسیاری از افراد تازه وارد به این بازارها ورشکسته و خانه نشین می شوند.

پر واضح است که افزایش نوسانات نرخ ارز خود یکی دیگر از دلایل بالا رفتن نرخ تورم می باشد چرا که در شرایطی که نرخ ارز  ثبات ندارد به طور حتم بسیاری از کارگاه‌های تولیدی برای تامین مواد اولیه خود با مشکل مواجه می شوند که این خود می تواند عاملی برای افزایش بیکاری جامعه و در نهایت بالا رفتن نرخ تورم شود.

 در پایان باید خاطر نشان کرد که افزایش بی‌رویه نرخ کالاها و در مقابل افزایش میزان خرید مردم نیز در زمره دیگر دلایل بالا رفتن نرخ تورم می باشد بنابراین زمانی می توان این ادعا را داشت که نرخ تورم  مهار شدنی است که تمام موارد مذکور به درستی مورد ارزیابی قرار بگیرد و اقدامات کارشناسی شده لازم برای رفع مشکلات موجود اتخاذ شود چراکه در غیر این صورت ارائه هر گونه برنامه ای برای مهار تورم در عمل بی فایده خواهد بود و تنها می تواند باعث افزایش هزینه های دولت شود.
 
انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز