خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
آزادسازی نفتکش «آدریان دریا» بیانگر اقتدار کشور در عرصه بین‌المللی است       رئیس‌جمهور قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ابلاغ کرد       بازداشت 2 مدیر ارشد ایران‌خودرو/ تیم بازرسی در بخش مالی شرکت مستقر شد       دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است       حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد       مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند       ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند       رفع مشکل قرار وثیقه جامعه پزشکی با برنامه ملی بیمه پزشکان       آغاز دور چهارم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه       موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت عید غدیر       نگاه کاسب‌کارانه در حوزه آموزش نیروهای فنی و مهندسی       قرائتی خطاب به منبری‌ها: اصل منبر وعاظ باید براساس قرآن باشد       ترخیص 8640 خودروی توقیفی در طرح تقسیط جرایم پلیس راهور       هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران در آستانه عید غدیر       نتانیاهو: ضرورت داشته باشد علمیات گسترده‌ای علیه غزه انجام می‌دهیم       بازار داغ مشاوران املاک       مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها      
 
آخرین اخبار  

آزادسازی نفتکش «آدریان دریا» بیانگر اقتدار کشور در عرصه بین‌المللی است

رئیس‌جمهور قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را ابلاغ کرد

بازداشت 2 مدیر ارشد ایران‌خودرو/ تیم بازرسی در بخش مالی شرکت مستقر شد

دمشق: ترکیه در حال کمک‌رسانی به النصره در ادلب است

حمله به تاسیسات نفتی عربستان قمیت نفت را افزایش داد

مسؤولیت هر مداخله‌ای در بازار ارز با دولت است/ جریانی که بحرین را واگذار کرد شایعه واگذاری چابهار را مطرح می‌کند

ترامپ: ایرانی‌ها به خاطر غرورشان به ما زنگ نمی‌زنند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/29 4:37:27 AM

«استادنیوز» بررسی می کند:

وام رهن مسکن؛ سم یا پادزهر؟! 

در نیمه نخست تیرماه سال جاری فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی وعده ای را داد که یک روزنه امید برای مستاجران ایجاد کرد. این وعده وزیر اقتصاد درخصوص اعطای وام رهن و اجاره خانه به مستاجران بود.

وام رهن مسکن؛ سم یا پادزهر؟!


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز هرچند شنیدن این وعده دولت در فضای کنونی آشفته بازار اجاره مسکن خبر خوبی برای مستاجران بود، اما واقعیت آن است که باید دید آیا این طرح قابلیت اجرایی دارد و آیا بانک ها از پس پرداخت این وام برمی آیند؟

در حالی که مستاجران فشار مضاعفی را در این شرایط تحمل می‌کنند؛ ظاهرا تلاش های دولت بر این اساس است که رابطه بین رهن و اجاره را به نفع مستاجران سازماندهی کند و طرح ایجاد صندوقی بدین منظور آماده شده و به رئیس جمهور پیشنهاد شده است.

بر اساس اظهارات مقامات وزارت امور اقتصادی و دارایی، راه اندازی صندوق رهن و اجاره جهت کمک به مستأجران یک پیشنهاد برای تسهیل کار مستاجران است و قرار نیست به صورت لایحه تنظیم شود. در این طرح پیش بینی شده تا وامی از این صندوق به مستاجر داده شود که البته است که برای کنترل ریسک‌های بانک، وام در اختیار موجر قرار گیرد. گفته شده این وام با نرخی متمایز و معادل‌سازی شده، تسویه خواهد شد تا مستاجر فشار بیشتری تحمل نکند و تورمی هم ایجاد نخواهد کرد.

اگرچه به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی، رقم نهایی صندوق حمایت از مستاجران در حال بررسی است و به نظر می رسد که تا ۷۰ درصد از مبلغ نهایی اجاره‌بهای مسکن از طریق این صندوق تامین شود؛ اما این موضوع همچنان تصویب نشده و در دستگاه های مختلف در دست بررسی است.

هرچند اعلام شده که هدف از ایجاد صندوق رهن و اجاره این است، کسانی که توانمندی لازم برای پرداخت اجاره را ندارند، وام بگیرند و آن وام را به عنوان ودیعه مسکن استفاده کنند؛ اما باید توجه داشت که این وام بدون سود ارائه نمی شود و درواقع به این وام سود تعلق می‌گیرد که افراد باید هزینه سود آن را متحمل شوند. با این حال به گفته مسئولان وزارت اقتصاد این هزینه سود کمتر از هزینه اجاره‌ای است که افراد پرداخت می‌کنند.


آسیب‌‌شناسی صندوق رهن و اجاره

از سوی دیگر یکی از مواردی که دهنوی، معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با راه اندازی این صندوق به آن اشاره کرده، این است که از این طریق راه‌های زیادی برای رانت ایجاد می‌شود و احتمال سوءاستفاده از کد رهگیری معاملات وجود دارد. بنابراین باید سازوکاری درنظر گرفته شود که احتمال سوءاستفاده را کاهش دهد.

این همان موضوعی است که محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن به آن اشاره می کند و می گوید: به نظر می‌رسد این طرح امکان ایجاد رانت برای برخی مشاوران املاک و سو استفاده از آن را به وجود می آورد.

وی همچنین با بیان اینکه وقتی برنامه شفاهی ارائه می‌شود، امکان نقد آن وجود ندارد، با اشاره به راه اندازی صندوق رهن و اجاره این پرسش ها را طرح می کند که اولاً قرار است کدام بانک در این طرح وام بدهد؟ ثانیاً رقم آن چقدر است؟ ثالثاً از آنجایی که بانک عامل بخش مسکن معمولاً در برابر خرید یا ساخت مسکن تسهیلات می‌دهد؛ در این طرح قرار است وام را در برابر چه کالایی بدهد که در رهن بانک برود؟

بت شکن با اشاره به ابهامات این طرح می گوید: معلوم نیست وقتی صحبت از صندوق می‌شود، صندوق به معنای شخصیت حقوقی است که تحت عنوان صندوق‌های سرمایه گذاری از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز می‌گیرد. یا اینکه این صندوق قرار است مانند صندوق‌های بانکی باشد که شخصیت و هویت حقوقی مستقلی مانند صندوق پس انداز مسکن یکم ندارند؛ بلکه نوعی از حساب پس انداز هستند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که از طرف دیگر، طبق گفته علمداری، مدیر اعتبارات بانک عامل بخش مسکن درباره صندوق رهن و اجاره، وزارت اقتصاد درباره وام ودیعه مسکن و صندوق رهن و اجاره هیچ مذاکره‌ای با بانک عامل بخش مسکن نداشته است. ضمن اینکه وام رهن مسکن مشکل شرعی دارد و قرار است بانک مرکزی مشکل شرعی آن را در شورای فقهی بررسی و رفع کند تا راه حلی برای آن پیدا شود.

به گزارش «استادنیوز» مجلسی ها نیز وام دادن به مستأجران را نوعی پول‌پاشی و یک روش اشتباه می‌دانند و با انتقاد از اینکه برخی مدیران ساده‌ترین راهی که به ذهنشان می‌رسد، انتقال پول از جایی به جای دیگر است، تاکید می کنند که در شرایط تحریم، پول‌پاشی سم و زهر مضاعفی برای اقتصاد ایران است که موجب افزایش تورم خواهد شد. بنابراین دولت باید راهکارهای شفافیت در بازار، نظارت بر بازار و افزایش عرضه واحدهای استیجاری را در دستور کار قرار دهد.

در همین حال وزیر راه و شهرسازی نیز ضمن مخالفت با ساماندهی بازار اجاره تاکید کرده است که دولت هیچ زمانی از دوره تاریخی در حوزه اجاره مداخله ای نداشته و در قانون روابط مالک و مستأجر عمدتا ناظر بر بخش حقوقی طرفین بوده و وارد بخش تعرفه و قیمت نشده است.

درمجموع به لحاظ اینکه مشخص نیست منابع این تسهیلات قرار است از چه منابعی تأمین شود و همچنین با توجه به هشدار کارشناسان مبنی بر احتمال افزایش بیشتر نرخ اجاره بها در پی اجرای چنین طرحی، به نظر می رسد که باید در این زمینه تصمیمات دقیقتری اتخاذ شود.

از سوی دیگر شواهد حاکی از آن است که اجرایی شدن این این طرح دولت مانند طرح های دیگری که در بخش مسکن در سال های اخیر برای حمایت از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه ارائه شده و به مرحله اجرایی نرسیده است؛ بعید به نظر می رسد.

انتهای خبر///

هانیه نعیمی


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز