خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
تداوم مبارزه جدی قوه قضائیه با فساد در کشور       مصرف بهینه سوخت با صدور دستورالعمل ممکن نیست       باور رهبرانقلاب بی‌دلیل نیست       بزرگ شدن حریم شهر ساری اشتباه است       دریا، در انتظار برنامه پژوهشی و مطالعه وضعیت محیط زیست       افزایش خودکشی در سایه رنگ باختن کارکرد خانواده       اقتصاد نفتی و فرهنگ کار| دولت سازندگی با کلیدواژه «رفاه» به دهه طلایی بعد از انقلاب پایان داد       روستاها سهمی از درآمد معادن ندارند       جلب اعتماد و مشارکت عمومی و حل مشکلات مردم از کارکردهای شورای شهرهاست       استراتژی امنیت ملی آمریکا در منطقه با شکست مواجه شده است / بازی جنگ با ایران، بزن در رو نخواهد بود       زنگ‌خطر خالی شدن روستاها به صدا درآمد       رونق اقتصاد روستایی با توسعه بوم گردی       پای هر میز مذاکره‌ای که به نفعمان باشد، می‌نشینیم       مسئله فساد برای همه رنج‌آور شده است       تلاش ما مشارکت پررنگ‌ مردم در انتخابات است       کاهش نقش خانواده عاملی برای رواج ازدواج سفید       آوار برداری تمام شد/ تخریب هشتاد روستا        مقصد جدید راهزنی نفتی       نبود شغل عاملی برای افزایش مهاجرت       مدال وقف طلایی تر از مدال پاراالمپیک      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/15 1:39:07 AM

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با «استاد نیوز» تاکید کرد:

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت اتمام و تکمیل هر چه سریعتر پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره گفت: پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام باید از نظر میزان اهمیت اولویت‌بندی شوند.

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ سید حسین افضلی در گفت‌وگو با «استاد نیوز» با بیان اینکه بعضی از این پروژه‌های عمرانی نیمه تمام از اولویت برخوردار نیستند، تاکید کرد: به طور نمونه در منطقه‌‌ای ساخت یک فرودگاه را آغاز و بخشی از پروژه را اجرا کرده‌اند و این در حالی است که در آن منطقه، ساخت فرودگاه هیچ گونه توجیه اقتصادی و توجیه فنی ندارد. به بیان دیگر، شروع دوباره و تلاش برای اتمام این گونه پروژه‌ها عملا ضرر مضاعف است.

وی با تاکید بر اینکه این مسئله حتما باید مورد کار کارشناسی قرار گیرد، ادامه داد: مسئله دیگراین است که ساخت و اتمام برخی از پروژه‌ها بسیار طولانی و زمانبر شده است و به دلیل تغییر شرایط، تغییر تکنولوژی و سایر دلایل نظیر عدم نیاز منطقه به آن پروژه، دیگر آن توجیه قبلی را ندارد.

افضلی با اشاره به اینکه اختیارات این گونه پروژه‌ها را باید به استان ها واگذار کنند، یادآور شد: در صورت تفویض اختیارات این پروژه‌ها به استان‌ها، به طوری که مسئولان استانی پروژه‌های مختلف را براساس اولویت دسته‌بندی کنند، می‌توان امیدوار بود که طرح‌های عمرانی مفید برای منطقه به اتمام برسد.

وی تاکید کرد: ضمن اینکه از این طریق می توان اعتبارات عمرانی را مدیریت کرد که با توجه به محدودیت اعتبارات عمرانی، منابع در جای درست خود مورد مصرف قرار گیرند.

افضلی در ادامه سخنان خود یادآور شد: از سوی دیگر بعضی از پروژه‌های نیمه کاره چه از لحاظ مصالح ساختمانی و چه از نظر تکنولوژی عمر مفید معینی دارند که بعضا با طولانی شدن زمان ساخت، عمر مفید آنها به اتمام رسیده است و این مسئله لزوم دسته‌بندی این پروژه‌ها را ضروری می سازد.

این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از محدویت اعتبارات تخصیص یافته به پروژه‌های عمرانی نیمه تمام گفت: به طور قطع این اعتبارات جوابگوی پروژه‌های عمرانی نیمه تمام نیست و فاصله اعتبارات اختصاص یافته برای آنها با اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل آنها بسیار زیاد است.

وی درخصوص راهکار پیشنهادی برای رفع این مشکل گفت: واگذاری به بخش خصوصی یکی از بهترین راهکارها برای اتمام این پروژه ها است. چون به هر صورت این پروژه ها جزو سرمایه‌هایی است که از فایده افتاده و خود این ضرر است. از همین رو باید حتما از توان بخش خصوصی برای اتمام آنها استفاده شود.

افضلی ادامه داد: باید یک تیم قوی کارشناسی به طور مستمر و منظم، وضعیت این پروژه‌ها را بررسی و آنها را به افرادی واگذار کنند که از توانایی لازم برای اتمام آنها برخوردارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تاکید کرد: از سوی دیگر باید برای بخش خصوصی انگیزه کافی متناسب با نوع پروژه، متناسب با سرعت برگشت سرمایه و سرعت تحصیل سود سرمایه برای مشارکت در اجرای این پروژه‎ها ایجاد شود.

وی افزود: این مسائل باید کارشناسی شود و متناسب با نوع پروژه‌ها جذابیت هایی ایجاد شود که بخش خصوصی را وارد این حوزه کنیم؛ چرا که ادامه تعلل در زمینه اتمام پروژه‌های نیمه تمام به ضرر کشور است.

وی خاطرنشان کرد: بعضا میلیاردها تومان برای این پروژه‌ها از جمله پروژه‌هایی با سازه فلزی هزینه شده که اگر سریع به بهره برداری نرسد و از آنها مواظبت نشود، عملا این سرمایه ها از بین می رود.

افضلی در پایان تاکید کرد: عمر مفید پروژه‌ها تابع شراط روز و تکنولوژی به کار رفته در آنها است که با گذر زمان تغییر می‌کند و از عمر مفید آنها کاسته می شود و لذا استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای اتمام هرچه سریعتر پروژه‎های نیمه کاره عمرانی الزامی است.
 
هانیه نعیمی

انتهای گفتگو///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز