خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
آغاز اجرای طرح «تابستانه کتاب۹۸» در شهر تهران        اعضای جدید شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت مشخص شدند        لاوروف: اینستکس پاسخگوی منافع اقتصادی ایران در چارچوب برجام نیست        آسیب‌های اجتماعی زیادی در سراهای دانشجویی وجود دارد       محمدعلی نجفی: قتل عمد را قبول ندارم/ مهدورالدمی را من نگفتم       اقدام عليه ایران،فروپاشی منطقه را در پي دارد        سولقان میزبان دومین جشنواره شاتوت        شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت نرخنامه        درخواست نمایندگان آمریکا برای بازگشت به برجام        برنامه موشکی قابل مذاکره نیست        وزیر خزانه داری آمریکا از خجالت ارزهای دیجیتالی درآمد!       همتی: نرخ ارز را ما تعیین نمی‌کنیم       دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر انقلاب       بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو       تولید ملی امسال رونق نگرفت       برایان هوک: هیچ مقام آمریکایی با ظریف در نیویورک دیدار نخواهد کرد       خودمان از مرزهایمان دفاع می کنیم/ مرزبان بلوچ استخدام کنید       انتخابات شوراها زیر نظر نهاد ملی       بیژن و منیژه ؛ انتخاب روایتی درست برای زمانه ای درست       بیژن و منیژه، داستانی برای همه نسل ها/ انس با شاهنامه دلیل ساخت دو اثر داستانی/ کتاب صوتی مخاطبان خوبی دارد      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جمعی از دانشجویان در حمایت از «شیخ زکزاکی» مقابل وزارت خارجه تجمع کردند

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

جزئیات فراخوان جذب هیئت علمی اعلام شد/آغاز ثبت‌نام از شهریور ماه

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

تمدید مهلت انتخاب رشته کارشناسی ارشد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

برنامه محوری و شور و نشاط آموزشی دو رکن آینده ساز دانشگاه است

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ایجاد سامانه جامع خرید و فروش مواد مازاد شیمیایی، بیولوژیکی و تجهیزات آزمایشگاهی

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال

ابلاغ آئین‌نامه پیشگیری از تخلفات علمی تا هفته آینده/ علل افزایش داوطلبان کنکور امسال


معرفی آثار اساتید  


 

1398/04/15 12:04:03 AM

یک کارشناس مسکن در گفت و گو با «استادنیوز» پیش‏بینی کرد:

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند 

در حالی که وزارت راه و شهرسازی برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی و همچنین افزایش تسهیلات مسکن تا سقف 250 میلیون تومان را در دستور کار قرار داده است، برخی از فعالان و صاحب نظران حوزه مسکن ساختمان بر این باورند که اجرای این برنامه ها می تواند در تعدیل و کاهش قیمت مسکن موثر باشد.

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اقتصادی؛ در حالی که وزارت راه و شهرسازی برنامه ساخت 400 هزار واحد مسکونی و همچنین افزایش تسهیلات مسکن تا سقف 250 میلیون تومان را در دستور کار قرار داده است، برخی از فعالان و صاحب نظران حوزه مسکن ساختمان بر این باورند که اجرای این برنامه ها می تواند در تعدیل و کاهش قیمت مسکن موثر باشد.

در مقابل، گروهی دیگر از کارشناسان بر این عقیده‌اند که این طرح ها نمی‌تواند گرهی از مشکلات و مسائل بخش مسکن را حل کند و اتفاقا به آشفتگی در این بازار دامن می‌زند. متن زیر ماحصل گفت و گوی «استادنیوز»  با علیرضا سرحدی، کارشناس مسکن است.
 
به نظر شما برنامه وزارت راه و شهرسازی برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سطح کشور و همچنین افزایش تسهیلات مسکن چقدر می تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن و تعدیل قیمت ها موثر باشد؟

در حال حاضر مشکل بازار مسکن تاحدودی متفاوت با آن مشکلی است که در سال های گذشته با آن مواجه بودیم و به عبارتی، منحنی سینوسی رکود و تورم را به دنبال هم شاهد بودیم.

اکنون ما در شرایط خاص اقتصادی قرار داریم و کل اقتصاد مملکت ما به دلیل تحریم‌ها و مشکلات موجود دچار بحران است. درنتیجه قیمت مسکن نیز تابع شرایط موجود بالارفته است. رشد قیمت مسکن دلایل متعددی دارد. وقتی قیمت همه کالاها افزایش پیدا می کند، طبیعتا قیمت مسکن نیز به عنوان کالای مصرفی و همچنین قیمت نهاده‌هایی که ساخت مسکن را شکل می دهند، بالا می‌رود. بنابراین شاهد بودیم که قیمت مسکن نیز بالارفت.

در چنین شرایطی طرح تولید و ساخت 400 هزار واحد مسکونی که از سوی وزارت راه و به منظور کاهش قیمت مسکن مطرح شده است، نمی تواند منجر به کاهش قیمت ها در بازار شود. بلکه اجرای این طرح حتی به آشفتگی در بازار مسکن نیز دامن می زند. طرح های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن مشابه حرف های تکراری سال های گذشته است.
 
وضعیت کنونی بازار مسکن را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

هر چند سال یک بار در دوره رونق و رکود مسکن، بازار مسکن تابع شرایط خود بوده و اکنون بازار مسکن تابع شرایط کل اقتصادی کشور است. تا وقتی که تکلیف تحریم‌‌ها و بازار ارز و به طور کلی جایگاه ما در دنیا مشخص نشود، راجع به بخش مسکن نیز نمی‌توان اظهار نظر کرد.

در حال حاضر تعداد زیادی واحد مسکونی خالی در شهر تهران وجود دارد که مالکان آنها را اجاره نمی دهند و نمی فروشند. بنابراین مسکن به کالایی تبدیل شده است که تنها عده‌ای از طریق آن سود می برند. درواقع شرایط به نحوی نیست که تولیدکننده مسکن بسازد و آنها را در اختیار مردم بگذارد تا از این طریق تناسب بین عرضه و تقاضا ایجاد و قیمت‌ها ایجاد شود. اتفاقا سازندگان، در شرایطی که اقتصاد به آنها اجازه می دهد، مسکن می‌سازند و این واحدها را نگه می‌دارند تا قیمت‌ها بالا برود و حاضر نیستند آنها را به فروش برسانند و یا در اختیار نیازمندان قرار دهند.

اخیرا نیز با کاهش نرخ سود بانکی، بازار ارز، سکه و آن بازارهای کوچکی که سرمایه‌‌های متوسط می توانستند در آنها عرصه‌ای داشته باشند، از بین رفته است. یعنی به واسطه تخصیص مالیات به خریدوفروش ارز و سختگیری در این بخش، سرمایه‌های متوسط به بخش خرید مسکن انتقال یافت و همزمان با ورود عده‌ای به بخش خرید مسکن، قیمت مسکن افزایش یافت و در همان نرخ باقی ماند.
 
آمارها حاکی از کاهش 60 درصدی معاملات مسکن در هفته‏های اخیر بوده است. به نظر شما دلیل این امر چیست؟

کاهش 60 درصدی معاملات مسکن درپی افت قدرت خرید اتفاق افتاده است و این کاهش قدرت خرید نه تنها در بخش مسکن بلکه درخصوص سایر کالاهای روزمره و مصرفی مردم نیز قابل مشاهده است.
 
برخی کارشناسان پیش‌بینی می کنند که قیمت مسکن در ماه‌های آینده کاهش می یابد. شما در این رابطه چه نظری دارید؟

اخیرا خرید و فروش مسکن کاهش یافته و فروشندگانی که به پول نیاز دارند؛ واحدهای خود را کمی ارزانتر می‌فروشند و درنتیجه فعلا از گران شدن مسکن خبری نیست. مردم نه تنها قدرت خرید مسکن، بلکه حتی قدرت پرداخت اجاره خانه را هم ندارند. حداقل قیمت یک واحد مسکونی کوچک در شهر تهران به حدود یک میلیارد تومان رسیده است و پرداخت چنین هزینه‌ای با توجه به هزینه‌های بالای زندگی در شهر تهران برای دهک‌های پایین و حتی متوسط ممکن نیست.

بنابراین به نظر می‌رسد از آنجایی که برخی مالکان و سازندگان نیازمند به پول و نقدینگی مجبور می شوند تا واحدهای مسکونی خود را با قیمت ارزانتری بفروشند، این کاهش قیمت در بازار مسکن صورت می‌گیرد. چرا که برخی از سازندگان وام گرفته و یا واحدهای خود را پیش‌فروش کرده‌اند و درنهایت برای تامین نقدینگی، مجبور می‌شوند که واحدهای خود را با قیمت پایینتری بفروشند.

با این حال، این روند به معنی کاهش مستمر قیمت مسکن در بازار نیست. کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن تابع روال معقول و عرف حاکم بر کشور ما در چند ده ساله اخیر است که تابع یکسری قوانین بالا و پایین می رود. اما طی یکی دوسال اخیر داستان فرق می کند. قیمت ها بالارفته و کاهش قیمت ها تابعی از اتفاقاتی است که قرار است در اقتصاد کلان ما رخ دهد و امیدواریم که اتقااقات خوبی در این بخش رخ دهد. اما طبیعتا قیمت مسکن کاهش خواهد یافت، همانطور که تاکنون کاهش یافته است. 

هانیه نعیمی

انتهای گفتگو///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز