خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/03/26 12:14:44 AM

نایب رییس شورای عالی استانها:

شورا، بستر مناسب برای جلب مشارکت مردم در اداره امور/ شوراها زمینه ساز تحقق حقوق شهروندی 

عبدالرزاق موسوی نماینده استان فارس و نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها با انتقاد از موضع کنونی دولت،بر لزوم توجه بیشتر به نهاد شورا تاکید کرد و این نهاد را بستر مناسب برای جلب مشارکت مردم و زمینه ساز تحقق حقوق شهروندی خواند.

شورا، بستر مناسب برای جلب مشارکت مردم در اداره امور/ شوراها زمینه ساز تحقق حقوق شهروندی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ عبدالرزاق موسوی نماینده استان فارس و نایب‌رئیس شورای عالی استان‌ها، در نوزدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود خطاب به معاون حقوقی رئیس‌جمهور که میهمان ویژه این اجلاس بود، گفت: نقش حوزه معاونت حقوقی ریاست جمهوری در تعیین سرنوشت شوراها بسیار مهم است. همه ما می‌دانیم قانون اساسی شأن و جایگاه ویژه‌ای برای نهاد شوراها پیش‌بینی کرده است. 

موسوی با اشاره به اصول قانون اساسی گفت: اصول متعددی از قانون به شوراهای اسلامی محلی و شورای عالی استان‌ها اختصاص یافته است. در قانون شوراها و اصلاحات بعدی آن نیز به‌جای توسعه اختیارات و تقویت شوراها با توجه به افزایش تجربه شوراها و دستاوردهای آن، محدودیت‌ها افزایش یافته است.

وی با انتقاد از نگاه تمرکزگرایانه افزود: نگاه تمرکزگرایانه در نظام اداری و سیاسی کشور که شاید بخشی از آن‌هم ریشه فرهنگی داشته باشد مشکل را دوچندان کرده است. به هر ترتیب می‌دانیم شوراها مهم‌ترین بستر ظهور و بروز مشارکت مردمی و افزایش سرمایه اجتماعی در اداره کشور هستند و در نبود احزاب و نهادهای مدنی تأثیرگذار نقش شوراها منحصربه‌فرد است.

موسوی با انتقاد از عملکرد دولت ادامه داد: متأسفانه نگاه دولت به مفهوم عام آن و نه‌تنها قوه مجریه محدودکننده است. دولت باید راهبرد خود را در موضوع نهاد شوراها تبیین و تدوین کند. قانون اساسی راهبرد کلان را معین کرده است. به نظرم نگاه غالب در دولت قابل دفاع نیست. دولتمردان باید باور کنند تقویت شوراها تقویت نظام و توجه به منافع آن است. در همین راستا در چهار حوزه اصلاح قوانین و مقررات شوراها، نظارت بر مصوبات شوراها و ارزیابی عملکرد آن، توسعه مشارکت مردمی و افزایش نظارت عمومی و توسعه حقوق شهروندی شوراها می‌توانند با مجموعه معاونت حقوقی ریاست جمهوری همکاری مشترک داشته باشند.

نماینده مردم استان فارس تأکید کرد: در موضوع قوانین، شورای عالی استان‌ها با استفاده از تجربه چندین ساله و رویارویی با اشکالات و ایراداتی که در مقام اجرای قانون پیش‌آمده و همچنین نظرات فنی و کارشناسی مجموعه شوراها در حال بازنگری قانون شوراست لذا انتظار داریم معاونت حقوقی ریاست جمهوری همکاری و حمایت لازم را برای تقویت نهاد شوراها با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت قانون اساسی انجام دهد.

نایب رییس شورای عالی استانها با اشاره به نقش معاونت حقوقی دولت در حل مناقشات   ادامه داد: در موضوع نظارت بر عملکرد و بررسی مصوبات شوراها، با توجه به نقش این هیئت در اصلاح روند امور شوراها به‌ویژه نظارت بر عملکرد شوراها و تأیید مصوبات آن‌ها و رسیدگی به تخلفات و اختلافات احتمالی باید اشاره کرد که ما در موضوع عملکرد هیئت‌های تطبیق با مشکل روبرو هستیم. 

این هیئت باید کمک کند در شورای عالی استان‌ها و هم‌زمان با اصلاح قانون شوراها در دو حوزه تلاش‌های جدی و قابل قبولی انجام شود که نخست آموزش اعضای شوراها و به‌تبع آن تشکیل کمیته نظارت استان‌ها است. در حوزه دوم نیز ارزیابی عملکرد شوراها باید به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گیرد.

وی صیانت و حفظ جایگاه اعضای شوراها را مورد تأکید قرار داد و گفت: اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا حسب وظایف قانونی در جهت اجرای مأموریت و حدود صلاحیت خود در موضوعات و مباحث مختلف اظهار نظر می‌کند. قطعاً بنده نمی‌گویم اعضای شوراها از مصونیت‌های نمایندگان مجلس برخوردار هستند لیکن به هر صورت در حدود وظایف و مسئولیت‌های خود به‌ویژه در برخورد و اعلام مواضع نسبت به زمینه‌های فساد و تبعیض و عناصر سودجو، اعضای شوراها با تهدیداتی روبرو می‌شوند و برای آن‌ها محدودیت ایجاد می‌شود. انتظار است اعضای شوراها در این جهت و سالم‌سازی روابط اداری و مالی در شهرداری‌ها و حوزه شهری و به میزان مسئولیتی که دارند از حمایت قانونی برخوردار باشند. بخشی از این‌ها در قالب اصلاح قوانین باید انجام شود و بخشی هم در حوزه اجرا باید موردتوجه قرار گیرد.

موسوی با اشاره به اینکه نقش شوراها در تحقق مشارکت مردمی و نظارت عمومی حائز اهمیت است، افزود: یکی از آثار پر خیروبرکت وجود نهاد شوراها ایجاد بستر مناسب برای مشارکت مردم در امور روستاها و شهرهاست. امروز بیش از ۱۲۰ هزار نفر عضو شوراها هستند. ایجاد فضا برای مشارکت این تعداد عظیم افراد در مدیریت امور محلی و منطقه‌ای کار بزرگی است. قطعاً در این سطح بزرگ و کمبود امکانات، اشکالات و ایراداتی هم ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: توجه به حقوق شهروندی و توسعه آن از برنامه‌های جدی این دولت بوده است. یک‌فصل مهم از قانون اساسی نیز به این موضوع اختصاص پیدا کرده است. شوراها می‌توانند درزمینه توسعه و گسترش حقوق شهروندی که خود زمینه افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی را فراهم می‌کند به دولت و کشور کمک کند.

سمیرا حسن

انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز