خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران       اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود       نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟        دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود       نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد        جدول رده‌بندی لیگ ملت‌های والیبال در پایان هفته چهارم/ برزیل جای ایران را در صدر گرفت        دریادار خانزادی: ‌ساقط کردن پهپاد آمریکایی جوابی دندان شکن و قابل تکرار است        نامه مجلس به رهبر انقلاب برای استفاده از صندوق توسعه جهت تقویت پالایشگاه‌ها        مالیات حباب سکه را از بین می برد؟       رقابت شدید برای ورود به مدارس غیر انتفاعی       والیبالیست‌ها و سفری تاریخی به شیکاگو        توقف فعالیت نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران        در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند        وصول بیش از ۱۰ هزار میلیاردی از معوقات بانکی        حفظ واحدهای تولیدی موجود، اولویت اصلی وزارت صمت        آمریکا و دارودسته‌اش بدانند ایران تسلیم نمی‌شود        رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم       دهمرده: دولت در زمینه برجام از حالت انفعال خارج شود      
 
آخرین اخبار  

با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم

اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان

ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران

اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟

دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود

نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/03/12 7:20:23 AM

متادون عاملي براي ترك اعتياد يا اعتياد 

امروزه شاهد توزيع گسترده متادون در بازار و مراكز ترك اعتياد هستيم و مردم به راحتي و به هر اندازه اي كه بخواهند مي توانند متادون را تهيه و مصرف كنند كه اين خود عاملي براي افزايش آمار معتادان شده است.

متادون عاملي براي ترك اعتياد يا اعتياد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، سرویس اجتماعی: امروزه افزایش و در دسترس بودن قرص و شربت متادون منجر به افزایش معتادان شده است چرا که باید به خاطر داشت مصرف متادون نیز خود می تواند اعتیادآور باشد.

گفتنی است از ابتدا نیز بسیاری از مسؤولان مخالف اجرای طرح ترک اعتیاد با متادون بودند اما متاسفانه مصرف آن به منظور ترک اعتیاد در حال حاضر بسیار رواج یافته است که این خود جای بسی تامل دارد چرا که این دارو خود اعتیادآور است و می تواند در سلامت افراد تاثیرات منفی را بر جای بگذارد.

بدیهی است درمان از طریق متادون از اوایل دهه 80 آغاز شد تا در سایه آن شاهد كاهش آسيب هاي اجتماعي ناشي از اعتياد باشيم اما اين در حالي است كه مصرف متادون تنها شيوه مصرف را تغيير مي دهد و دست واسطه هاي فروش مواد مخدر را كوتاه مي كند اما متاسفانه كمتر به معايب مصرف متادون تا به امروز پرداخته شده است.

بايد در نظر داشت كه يكي از مهم ترين دستاوردهاي رواج مصرف متادون كاهش آمار افراد مبتلا به ايدز و همچنين پايين آمدن ميزان مرگ و مير مي باشد اما اين در حالي است كه با عوارض متعددي مانند اختلال خواب، استفراغ، يبوست، ناباروري، مشكل در رفتارهاي جنسي و مواردي از اين دست است.
آنچه مسلم است امروزه شاهد مصرف خودسرانه متادون هستيم كه اين خود نه تنها عاملي براي كنترل و ترك اعتياد نيست بلكه مي تواند به دليل دوز بالاي مصرف عاملي براي اعتياد در افراد شود.

از سوي ديگر بايد يادآور شد كه امروزه مصرف متادون خود نوعي اعتياد سفيد به حساب مي آيد  كه اين خود مي تواند بسيار مخرب باشد چرا كه امروزه شاهد سوء مصرف متادون به خصوص در ميان قشر جوان جامعه هستيم كه اين خود زنگ خطري جدي براي جامعه است.

پرواضح است كه سوءمصرف متادون خود مي تواند عاملي براي مرگ و مير و يا مسموميت هاي حاد و مزمن شود كه متاسفانه اين مهم در ميان كودكان بر اثر غفلت والدين مي تواند منجر به مرگ كودكان شود.

شايان ذكر است كه توزيع گسترده متادون خود عاملي براي اضافه شدن نوع ديگري اعتياد شده است چرا كه پخش بي ضابطه و بيش از اندازه متادون باعث گرايش هر چه بيشتر افراد مستعد به اعتياد به اين مواد مخدر شده است به گونه اي كه اين افراد به دليل عدم كنترل دوز مصرف الگوي مصرفي را رعايت نمي كنند كه به يقين ترك اين دسته از افراد به مراتب سخت تر خواهد بود.


**جاي خالي نظارت بر توزيع متادون

لازم به ذكر است كه امروزه جاي خالي نظارت بر توزيع متادون به وضوح مشاهده مي شود به گونه اي كه متادون بدون داشتن هيچ متولي مشخصي به وفور در بازار پخش مي شود حال اين سوال مطرح مي شود كه اين دارو از كجا وارد كشور مي شود و چگونه به اين راحتي در ميان مردم توزيع مي شود؟
در پايان بايد خاطر نشان كرد كه ترك اعتياد با متادون به طور حتم روش مناسبي نيست اما متاسفانه بسياري از مراكز ترك اعتياد استفاده از متادون را براي ترك اعتياد تجوير مي كنند كه اين خود جاي بسي تامل دارد چرا كه مي توان با استفاده از روش هاي غير دارويي و يا مصرف حداقل به درمان موثر دست يافت.
الهام صمدزاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز