خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران       اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود       نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟        دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود       نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد        جدول رده‌بندی لیگ ملت‌های والیبال در پایان هفته چهارم/ برزیل جای ایران را در صدر گرفت        دریادار خانزادی: ‌ساقط کردن پهپاد آمریکایی جوابی دندان شکن و قابل تکرار است        نامه مجلس به رهبر انقلاب برای استفاده از صندوق توسعه جهت تقویت پالایشگاه‌ها        مالیات حباب سکه را از بین می برد؟       رقابت شدید برای ورود به مدارس غیر انتفاعی       والیبالیست‌ها و سفری تاریخی به شیکاگو        توقف فعالیت نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران        در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند        وصول بیش از ۱۰ هزار میلیاردی از معوقات بانکی        حفظ واحدهای تولیدی موجود، اولویت اصلی وزارت صمت        آمریکا و دارودسته‌اش بدانند ایران تسلیم نمی‌شود        رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم       دهمرده: دولت در زمینه برجام از حالت انفعال خارج شود      
 
آخرین اخبار  

با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم

اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان

ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران

اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟

دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود

نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/02/28 1:16:58 AM

خروج سوداگران از بازار مسکن در سایه اجرای طرح مالیات 

پس از برگزاری نشست های فراوان و چانه زنی های متعدد قرار شد طی ماه های آینده طرح مالیات بر عایدی مسکن تنظیم و به دولت تقدیم شود که این می تواند در سامان دهی بازار مسکن بسیار موثر باشد.

خروج سوداگران از بازار مسکن در سایه اجرای طرح مالیات


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز،: مالیات بر عایدی مسکن بنا به دلایل مختلف تحقق نمی یابد اما این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که با اجرای مالیات بر عایدی مسکن می توان انتظار داشت بازار مسکن و به خصوص بازار سر و سامان بگیرند.

گفتنی است اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن می تواند تا حد زیادی به بازار آشفته مسکن سر و سامان دهد چرا که همان گونه که می دانیم اجرای این مهم می تواند منجر به خانه دار شدن بسیاری از افراد شود که این خود بار سنگینی را از دوش مردم و مسوولان بر خواهد داشت به عبارت ساده تر با اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن می توان تعادلی را میان عرضه و تقاضا برقرار کرد.

بدیهی است یکی از مهم ترین مزایای مالیات بر عایدی مسکن سامان دهی بازار آشفته اجاره می باشد چرا که در حال حاضر قراردادهای اجاره تنها یک ساله منعقد می شود اما این در حالی است که انتظار می رود با اجرای این طرح قراردادهای بازار اجاره از یک سال به دو سال افزایش یابد که این خود می تواند برای مستاجران بسیار مناسب باشد هر جند باید توجه داشت که دو ساله شدن قراردادهای اجاره به معنی افزایش قیمت سالانه اجاره بها نخواهد بود از این طریق هم منافع مالک و هم منافع مستاجر تا حدودی تامین خواهد شد.

پر واضح است که هدف اصلی از اجرای طرح مالیات از عایدی مسکن، دریافت مالیات از فردی که یک ملک را یک بار می‌خواهد بفروش برساند نیست بلکه در مقابل راهکاری برای جلوگیری از سفته بازی است که قانون مالیات بر مسکن این موضوع را رصد خواهد کرد و به طور جدی با آن مقابله می کند.  
کاهش رکود و تورم در بازار مسکن با اجرای مالیات مسکن
 
شایان ذکر است که امروزه بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری و کسب سود بالا اقدام به خرید مسکن و احتکار آن می کنند که این خود می تواند در کاهش مسکن و همچنین اجاد رکود و افزایش قیمت مسکن بسیار تاثیر گذار باشد از این رو انتظار می رود با اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن سوداگران این بازار را رها کنند تا از این وادی مسکن نیز روی آرامش و رونق به خود بگیرد.

باید یادآور شد که براساس  طرح مالیات مسکن هر نوع نقل و انتقال قطعی زمین، املاک و مستغلات با کاربری‌های مسکونی، اداری و تجاری که پس از تاریخ اجرای این قانون خریداری (به انتقال گرفته) شوند، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه خواهد شد و نرخ این مالیات در سال اول اجرا ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد عائدی ملک یعنی ما به التفاوت قیمت خرید و فروش خواهد بود هر چند در این مجال باید اذعان داشت که تولیدکنندگان و مصرف کنندگان واقعی مسکن از پرداخت مالیات در این طرح معاف شده اند.
 
بررسی دلایل عدم تحقق مالیات بر عایدی مسکن
 
آنچه مسلم است امروزه دلایل متعددی را می توان برای اجرایی نشدن مالیات بر عایدی مسکن عنوان کرد که در البته در این میان نبود سیستم ثبتی و همچنین ثبت اطلاعات خرید و فروش می تواند بسیار تاثیرگذار باشد چرا که امروزه اطلاع دقیقی از آمار مسکن های خالی وجود ندارد هر چند رابطه با شناسایی خانه های خالی مسوولان راهکارهای متعددی را ارائه داده اند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که برخی از مخالفان اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی مسکن بر این باور هستند که با اجرای این مهم  شاهد خروج سرمایه از بازار مسکن خواهیم بود که این خود تاثیرات منفی را در بازار به رکود رفته مسکن برجای خواهد گذاشت.

در پایان باید خاطر نشان کرد که اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن می تواند گره کور بازار به خواب رفته مسکن را باز کند و امید خانه دار شدن را در بسیاری از افراد زنده کند تا جایی که می توان طرح مالیات بر عایدی مسکن را برگ برنده این بازار دانست.
الهام صمد زاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز