خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کره شمالی فریبکاری آمریکا را عامل شکست مذاکرات دانست       زاخارووا:مواضع روسیه درباره ایران پس ازسفر پمپئو تغییر نکرده است       حکیم:درصورت تمایل تهران و واشنگتن، بغداد آماده میانجیگری است       سامانه نیما حذف نمی‌شود / فعالیت پایلوت بازار متشکل ارزی       علی ربیعی سخنگوی دولت شد       زمین لرزه فراشبند را لرزاند       لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید       ادامه روابط استراتژیک تهران و بغداد در حالی که تیر آمریکا برای تفرقه افکنی به سنگ خورد       فرمانده یمنی: عملیات بعدی ما علیه دشمن دردناک‌تر است؛ پخش تصاویر حمله پهپادی به فرودگاه ابوظبی        سخنگوی وزارت خارجه گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران را تکذیب کرد        تقدیر روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران       روحانی: با وحدت و مقاومت، آمریکا ،‌ رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست می‌دهیم        سی‌ان‌ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است       «ربیعی» سخنگوی دولت خواهد شد یا خبر؟       مخالفتی برای عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای وجود ندارد        تکذیب شایعات تجارت شکر و ارتباط با «مدلل» توسط دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی        اژه‌ای: عده‌ای ارز ۴۲۰۰تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند/ نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود        سردار باقری: ایران پاسخی کوبنده برای آتش افروزی دشمن در سر دارد.       وزیر امور خارجه: تحریم‌های آمریکا تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است       دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

 علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

سمپوزیوم "علوم ژئوماتیک و تکنولوژی اطلاعات مکانی" برگزار شد

 سمپوزیوم


معرفی آثار اساتید  


 

1398/02/25 6:50:51 AM

سایه راست‌ افراطی بر انتخابات پارلمان اروپا/ شاهد ظهور «ناسیونالیسم تهاجمی» در قاره‌ سبز هستیم  

سایه راست‌ افراطی بر انتخابات پارلمان اروپا/ شاهد ظهور «ناسیونالیسم تهاجمی» در قاره‌ سبز هستیم

سایه راست‌ افراطی بر انتخابات پارلمان اروپا/ شاهد ظهور «ناسیونالیسم تهاجمی» در قاره‌ سبز هستیم


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، «علی بیگدلی» تحلیلگر مسائل اروپا در تشریح آخرین وضعیت فضای اروپا در آستانه انتخابات پارلمان اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: فضای عمومی قاره سبز به دلیل اینکه طی انتخابات‌های اخیر احزاب سنتی و جریان‌های اصلی دچار شکست‌های متعدد شده‌اند و با ناکامی روبه‌رو هستند، به شدت پیچیده و مبهم است. واقعیت این است که ناکامی‌ احزاب مذکور طی این مدت به گونه‌ای بوده که موجب رشد جریان راست افراطی در کشورهای اروپایی شده؛ به عنوان مثال در اسپانیا، ایتالیا، سوئد و غیره این احزاب توانسته‌اند بر خلاف گذشته خیزش‌های چشمگیر داشته باشند. این روند به خوبی گواه آن است که اوضاع و احوال در اروپا وخیم است و این فضا باعث رشد جریان راست افراطی در این اوضاع و احوال می‌شود. تا جایی که رئیس جمهوری فرانسه هم اخیراً به این موضوع اشاره کرده بود که نشانگر خطرهای پیوسته راست افراطی در اروپا است.

وی ادامه داد: ماکرون اخیراً اظهار کرده بود که راست افراطی می‌تواند برای ما (اروپا) بسیار خطرناک باشد اما در ادامه به مخاطبان خود، رسانه‌ها و حتی سیاستمداران فرانسه رسماً اعلام می‌کند که نباید بیش از حد به این موضوع دامن زد. این دقیقاً نشان می‌دهد که پاریس عامل اصلی رشد راست افراطی در اروپا را «دونالد ترامپ» می‌داند اما در وضعیت کنونی نمی‌توانند مقابل آن بایستند یا آن را به صورت علنی بازگو کنند. این روند را به خوبی در مساله جلیقه‌زردها به چشم می‌بینیم؛ تا جایی که مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه مو به مو از این جنبش به نفع خود بهره‌برداری می‌کند و امید دارد که بتواند از این طریق فشار حداکثری بر الیزه وارد کند. من بر این عقیده هستم که اگر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ به پیروزی دست پیدا کند بدون تردید او و سایر رهبران و خط‌شکنان راست افراطی در اروپا حرف برای گفتن خواهند داشت و راست افراطی در قاره سبز تقویت می‌شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به خیزش راست افراطی در سایر کشورهای اروپایی و تاثیر آن بر انتخابات آتی پارلمان اروپا، گفت: کشورهایی مانند هلند، سوئد و مجارستان هم اکنون درگیر مشکل راست افراطی هستند. من معتقدم که آلمان (بعد از مرکل) و فرانسه‌ (پس از ماکرون) بیش از وضعیت فعلی اسیر راست افراطی خواهد شد. باید توجه داشت که پیروزی راست افراطی در قاره سبز عامل‌های زیادی دارد. نخست، ایدئولوژی بیگانه‌ستیزی و مخالفت آنها با اسلام است که می‌تواند جامعه هدف آنها را گسترش و نفرات زیادی را به سمت آنها جذب کند. دوم اینکه آنها بدون قد و شرط به دنبال خروج از اتحادیه اروپا هستند تا جایی که رهبر راست‌های افراطی در هلند اخیراً اعلام کرده بود که ماندن در اتحادیه اروپا بسیار خطرناک و حتی خیانت به حساب می‌آید. از این منظر این تفکر نه تنها برای جهان بلکه برای تمام کشورهای اروپایی بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث فروپاشی اتحادیه اروپا شود.

بیگدلی افزود: من نمی‌گویم که انتخابات پارلمان اروپا توسط جریان راست افراطی در کشورهای اروپایی تسخیر یا بایکوت می‌شود بلکه معتقدم این جریان به شدت در حال بیدار شدن است و می تواند تبعات زیادی برای اروپا و جهان داشته باشد. در آستانه انتخابات پارلمانی شاهد به راه افتادن «ناسیونالیسم تهاجمی» هستیم. آنها مثلاً به تفکر و منافع ملی بیش از هر چیز اهمیت می‌دهند و در همین راستا اتحادیه اروپایی را یک نهاد کاملاً ناموفق به حساب می‌آورند. حال شما فرض کنید که این جریان وارد پارلمان اروپا شود و در نهادی که به عنوان مقنن قاره اروپا شناخته می‌شود، دست به وضع قانون بزنند. به عنوان مثال شخصی مانند «نایجل فاراژ» که قبلاً رهبر حزب یوکیپ بریتانیا بود و اساساً قائله برگزیت را خودش به راه انداخت، هم اکنون در تلاش است تا از طریق انتخابات پارلمان اروپا وارد این نهاد اروپایی شود؛ مشخص است با ورود این افراد چه اتفاقی خواهد افتاد.وی در پایان خاطرنشان کرد: باید متوجه بود که انتخابات امسال پارلمان اروپا به شدت فضای ملتهب و مه‌آلودی را برای مردم سراسر کشورهای اروپایی به وجود آورده. آنها نمی‌دانند به چه کسی اطمینان کنند و در این بین بسیاری از نامزدها (خصوصاً جریان راست افراطی) بر روی موج‌ها سوار شده‌اند و این به راحتی می تواند عوام را سر کار بگذارد. معتقدم که راست رافراطی در اروپا به راحتی می‌تواند زمینه‌ساز بروز و ظهور فاشیسم شود و این یک پدیده خطرناک از پس از جنگ جهانی دوم در اروپا به حساب می‌آید. این جریان اگر در انتخابات پارلمان اروپا نتواند اکثریت را به دست بگیرد بدون تردید در آینده در انتخابات‌های ریاست جمهوری و پارلمانی کشورهای اروپایی زهر خود را خواهد ریخت. 

انتهای خبر///

منبع؛ ایلنا


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز