خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت       هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان       یمن سفیر فوق‌العاده در ایران تعیین کرد       حل مشکلات تهران در کوتاه مدت راهی جز همراهی مردم ندارد       نامه نمایندگان به آیت‌الله رئیسی در تقدیر از برخورد قاطع قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی       خبرنگاران ضامن استیفای حق شهروندی «نظارت بر شهر»       اجرایی شدن فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری و سند تحول قضائی        ​جای خالی مد اسلامی ایرانی در طراحی لباس داخلی       نمای ساختمان‌ها؛ حقوق شهروندی یا حقوق مدیران شهری؟!       جزئیات بزرگ‌ترین عملیات یمن علیه عربستان؛ پالایشگاه سعودی نزدیک مرز امارات هدف 10 پهپاد       ادامه تلاش آمریکا برای توقیف گریس1        بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا       امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور       ارتش یمن تجمع مزدوران سعودی در استان عسیر را با موشک زلزال 1 هدف قرارداد       نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است      
 
آخرین اخبار  

مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود

طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد

موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها

دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/02/14 1:08:55 AM

موج جدید گرانی ها با افزایش حقوق 

افزایش حقوق عاملی برای بالا رفتن نرخ تورم

موج جدید گرانی ها با افزایش حقوق


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی: با افزایش حقوق کارمندان و کارگران شاهد آغاز موج جدید گرانی ها در کشور هستیم که این خود جای بسی تامل دارد چرا که قرار بود با این افزایش حقوق مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم تا حدی مرتفع شود.

گفتنی است در حالی شاهد افزایش حقوق افراد در این ماه بودیم که متاسفانه قیمت بسیاری از اقلام و حتی خدمات اجتماعی و شهری نیز افزایش یافت که این خود می تواند منجر به نارضایتی مردم و افزایش فقر در جامعه شود چرا که این افزایش حقوق حتی پاسخگوی گرانی های اخیر نیز نخواهد بود.
به طور کلی باید در نظر داشت افزایش حقوق در حالی تحقق یافت که قرار شد مردم در تامین هزینه های زندگی با مشکل مواجه نشوند اما این در حالی است که متاسفانه خود زمینه ساز افزایش جدید قیمت ها شد و به طور حتم مشکلات اقتصادی بیشتری را رقم خواهد زد.

همان گونه که می دانیم پس از اعمال افزایش حقوق  شاهد افزایش 15 الی 20 درصدی نرخ آب در تهران هستیم که این خود می تواند باعث مشکلاتی را در تامین هزینه ها داشته باشد هر چند گرانی های اخیر تنها به این مهم ختم نمی شود و دامنه آن بسیار گسترده تر می باشد.

افزایش حقوق زمینه ساز افزایش نرخ تورم شد
 
پر واضح است یکی از پیامدهای منفی افزایش حقوق می تواند افزایش نرخ تورم باشد چرا که تجربه ثابت کرده هر گاه حقوق و مزایا افزایش یابد نرخ تورم نیز افزایش می یابد. به عبارت ساده تر در شرایط موجود که کنترل، حفظ و یا کاهش نرخ تورم از سوی مسوولان امکان پذیر شاید افزایش حقوق به مثابه پاک کردن صورت مساله باشد و تنها شرایط موجود را وخیم تر کند و در مقابل کسری بودجه دولت را بیشتر نماید.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که هر گاه دستمزدها بیشتر شود، قیمت تمام شده محصولات برای تولیدکنندگان هم افزایش خواهد یافت که همین امر می تواند منجر به ایجاد تورم و افزایش قیمت محصولات شود.

افزایش فاصله طبقاتی در سایه افزایش حقوق

شایان ذکر است که یکی دیگر از معایب افزایش 20 درصدی حقوق کارگران و کارمندان را می توان در افزایش فاصله طبقاتی دانست چرا که در درجه اول باید به خاطر داشت که قدرت خرید تمام مردم به یک اندازه نیست که این خود می تواند شکاف درآمدی عمیقی را ایجاد کند همچنین در این راستا بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که افزایش ناعادلانه حقوق می تواند باعث عمیق تر شدن شکاف طبقاتی شود.به عبارت ساده تر در سایه اعمال این تصمیم افرادی که حقوق بیشتری دریافت می کنند به طور حتم دریافتی بیشتری نیز خواهند داشت که این خود می تواند مشکلات را ایجاد کند.

  تثبیت قیمت ها کارسازتر افزایش حقوق است
 
باید در نظر داشت که در شرایط موجود شاید اعمال تثبیت قیمت ها بسیار کارساز تر از افزایش حقوق بود چرا که افزایش حقوق خود با پیامدهای منفی بسیاری همراه است به عنوان مثال افزایش 400 هزار تومانی حقوق چگونه می تواند با موج جدید گرانی ها مقابله کند؟ اما این در حالی است که شاید در شرایط موجود کنترل تورم و همچنین ثابت نگه داشتن قیمت کالا و خدمات به جای افزایش دستمزد بسیار مشکل گشا و کارساز باشد چرا که باید به خاطر داشت افزایش نرخ تورم خود تاثیر افزایش حقوق را به راحتی از بین می برد.

بدیهی است ارائه این گونه راهکارها مانند افزایش حق تنها در حکم مُسکن کوتاه مدت می ماند که با گذشت نه تنها آثارش از بین خواهد رفت بلکه می تواند ضربات سنگینی را بر اقتصاد وارد کند تا جایی که باعث فقیرتر شدن مردم نیز شود.
 الهام صمدزاده
انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز