خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت       هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان       یمن سفیر فوق‌العاده در ایران تعیین کرد       حل مشکلات تهران در کوتاه مدت راهی جز همراهی مردم ندارد       نامه نمایندگان به آیت‌الله رئیسی در تقدیر از برخورد قاطع قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی       خبرنگاران ضامن استیفای حق شهروندی «نظارت بر شهر»       اجرایی شدن فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری و سند تحول قضائی        ​جای خالی مد اسلامی ایرانی در طراحی لباس داخلی       نمای ساختمان‌ها؛ حقوق شهروندی یا حقوق مدیران شهری؟!       جزئیات بزرگ‌ترین عملیات یمن علیه عربستان؛ پالایشگاه سعودی نزدیک مرز امارات هدف 10 پهپاد       ادامه تلاش آمریکا برای توقیف گریس1        بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا       امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور       ارتش یمن تجمع مزدوران سعودی در استان عسیر را با موشک زلزال 1 هدف قرارداد       نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است      
 
آخرین اخبار  

مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود

طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد

موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها

دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/02/04 9:35:40 AM

حجت الاسلام و المسلمین علی محمدی :

تنها مخاطب رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم جوانان هستند 

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم قم: تفاوت این بیانیه با بیانیه های قبلی رهبر انقلاب کاملا مشهود است و در آن تنها بر جوانان تکیه دارند.

تنها مخاطب رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم جوانان هستند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز،گروه حوزه و دانشگاه پایگاه خبری استادنیوز، حجت الاسلام علی محمدی،پژوهشگر فرهنگستان علوم اسلامی قم در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز به تشریح بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب و وظایف جوانان در این زمینه پرداخت که مشروح آن خدمت خوانندگان تقدیم می‌گردد.

مقیاس این بیانیه آغازگری عصر جدید توسط اسلام است

تفاوت این بیانیه با بیانیه بیست‌سالگی انقلاب اسلامی که حضرت آقا در ۲۱ اسفند ۷۷ ارائه دادند مشهود است.  من به چند مورد از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنم، اگرچه تفصیل آن، نیاز به کار دقیق‌تر و پژوهشی‌تری دارد.

این بیانیه از ابتدایی که شروع می‌کند، مقیاس آن، آغاز گری عصر جدید در عالم توسط انقلاب اسلامی است. وقتی حضرت آقا می‌فرمایند ما توانستیم دوگانه غلط استبداد و استکبار را به دوگانه اسلام و استکبار تبدیل کنیم و در حقیقت ما توانستیم موازنه قدرت به نفع مذهب را در عالم تغییر بدهیم، این‌ نکته‌ای است که به نظر من خوانش مسئله را متفاوت می‌کند. افقی که حضرت آقا مسئله حادثه انقلاب اسلامی و چشم‌انداز آن را مطرح می‌کنند، از آن چیزهایی است که ما حتی در سند الگو ایرانی اسلامی پیشرفت هم خبری از آن نیست. نهایتش این است که ما با عالم تعامل می‌کنیم و سعی می‌کنیم به حکمیت نهادهای بین‌المللی کمک کنیم. وزان این بیانیه با بیانیه‌های قبلی بسیار متفاوت است .

  درحالیکه تقریباً از سال ۱۳۲۴ که بحث مجلس اول شکل گرفت و ۲۶ به توپ بسته ‌شد. یک سال استبداد صغیر بود و اختلافی که بین علمای ما در نسبت با غرب شکل گرفت، در آن دوره بوده است. علی‌رغم اینکه نظریه سیاسی میرزای نائینی و شیخ فضل‌الله نوری و بزرگانی مثل آقانورالدین نجفی اصفهانی، در مطلوب، یکی است ولی با توجه به اختلافی که پیدا می‌کنند، شکافی بین علما، ایجاد می‌گردد که منتهی به نوشتن رساله حرمت مشروطه شیخ فضل‌الله نوری می‌شود و آن واکنش تندی که به موافقین مشروطه دارد و در آخر حکم ارتداد هرکسی که مشروطه را قبول دارد، صادر می‌کند.
مرحوم نائینی رساله تندی به نام «تنبیه الامة و تنزیه الملة» می‌نویسد و با یک حمّیت و جسارت و غیرتی، مدافعان مشروطه را تار و مار می‌کند. این ماجرا تا حالا استمرار پیداکرده است. بیانیه‌هایی که داده‌اند، وقتی مطالعه می‌شود، درعین‌حالی که عمیق هستند و هرکدام از آن‌ها نکات علمی دارند ولی وزان آن‌ها وزان مقیاس ملی اس یعنی نه میرزای نائینی و نه شیخ فضل‌الله، هیچ‌کدام نمی‌خواهند تکلیف عالم و آدم را روشن کنند و اصلاً کاری به دول غربی ندارند.

در این بیانیه، تنها مخاطب حضرت آقا جوانان هستند
 
نکته دیگر، پیام بیست‌سالگی حضرت آقا در مقایسه با این پیام چهل‌سالگی است. شما اگر آن پیام را دیده باشید، حضرت آقا تقریباً تحلیل مبسوطی به نسبت کل بیانیه دارند در رابطه بااینکه ما چرا با شاه درگیر شدیم و شاه چقدر نظام خشن و فاسدی بود و چه بلاهایی سر ما آورده بود و چقدر وابستگی ایجاد کرده بود و بعد حضرت امام با چه ظرفیتی شروع کرد و با چه دست‌فرمانی ماجرا را راهوری کرد. بعد، حضرت آقا تحلیلی ارائه می‌دهند و می‌گویند ما دو جریان بعدازانقلاب ایجاد کردیم: یکی بحث ستایشگری و روند ستایش و امید و دستگیری ملت و مستضعفین بود و یکی هم پیدایش جریان کینه‌توزی از صهیونیست‌ها از دول استکباری و در حقیقت سرمایه‌داران غارتگر بین‌الملل. بعد از آن، نکته مهم بحث توصیه‌هاست. 
 
در آن بیانیه، گروه‌های مختلف مورد توصیه قرارگرفته‌اند. حضرت آقا اول جمعی را نسبت به مسئولین و سران سه قوه و نیروهای مسلح می‌گوید و بعد توصیه‌هایی را به علمای بزرگوار دینی و آگاهان و دانشمندان می‌کند. سومین خطابشان به جوانان است. چهارمین خطاب و توصیه به عموم ملت عزیز است و پنجمین خطاب، به جناح‌ها و دسته‌جات و گروه‌های سیاسی است؛ و جوانان بخشی از این مخاطبین هستند. در مخاطبین وقتی به جوانان می‌رسد، طنین پیام را که نگاه می‌کنید، این است که خودتان را آماده کنید. اتفاق بزرگی افتاده است. خودتان را به علم و معرفت و پارسایی و خودسازی مجهز کنید. کشور را بشناسید. تاریخ را بخوانید و آماده‌باشید که قرار است اتفاق بزرگی به دست شما انجام بگیرد.

ولی در بیانیه جدید، اصلاً بحث از آماده شدن نیست بلکه بحث از اعلام جهاد نیست؛ یعنی در این بیانیه، حضرت آقا فقط یک مخاطب دارد و آن جوانان است. آگاهان و روشنفکران و عالمان و مسئولین و … هیچ‌یک مورد خطاب ایشان نیستند. وقتی بیانیه را می‌خوانید، فقط یک نکته دارد و آن جوان انقلابی است و تمام فشار و مسئولیتی را که آقا می‌خواهد در گام دوم واگذار کند، معطوف به همین بحث جوانان است. در آخر بیانیه هم تمام توصیه‌هایشان به جوانان است.


با توجه به ظرفیت‌های بالای فکری و روحی جوانان، خواه‌ناخواه، ادامه انقلاب به عهده آنها است
 
نکته‌ای هم در این ماجرا وجود دارد. تحلیل من از این حال و هوای کلی بیانیه این است که حضرت آقا نسبت به وضعیت به نظرشان می‌رسد که اتفاقی در حال جریان است و جوانان انقلابی با توجه به ظرفیت‌های فکری و روحی بالایی که دارند، خواه‌ناخواه، ادامه انقلاب به دوششان خواهد بود. این باعث شده تا چند اتفاق در خود متن بیفتد. یکی اینکه برخلاف تصویری که جریان روشنفکری ما ارائه می‌دهد و پیک جمعیتی دهه شصت را به‌عنوان یک چالش و بحران تلقی می‌کنند، نظر حضرت آقا در این بیانیه دقیقاً نقطه برعکس است. وقتی ایشان ظرفیت‌ها را توضیح می‌دهد، همه فشار را بر روی این می‌گذارد: «نکته‌ی مهمی که آینده‌سازان باید در نظر داشته باشند این است که در کشوری زندگی می‌کنیم که از نظر ظرفیت‌های طبیعی و انسانی کم‌نظیر است و بسیاری از ظرفیت‌ها با غفلت دست‌اندرکاران کنونی، بی‌استفاده یا کم استفاده مانده است. همت‌های بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آن‌ها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.»

ایشان جلوتر می‌خواهد بفرماید این جمعیتی که بین رنج سنی تا زیر ۴۰ سال کشور ماست، بزرگ‌ترین ظرفیت ماست و این می‌تواند پیشران اصلی تحول ما باشد؛ یعنی نگاهی که آقا به مسئله ظرفیت نیروی انسانی دارند، متفاوت با آن مسئله است. دیدن ظرفیت جوانان در بیانیه، جای دیگر هم خودش را نشان داده است و آن این است که حضرت آقا در بیانات قبلی خودشان، وقتی حرکت انقلاب اسلامی را صورت‌بندی می‌کنند، بیانشان این‌گونه است که ما پنج مرحله‌داریم. دو مرحله را پشت سر گذاشتیم و دولت سازی و جامعه سازی و تمدن نوین اسلامی را هنوز پیش روداریم. بعد می‌فرماید این دو مسیری که ما آمدیم، ساده‌ترین مسیر است و مراحل بعدی سخت‌تر است.

در این بیانیه با دیدن ظرفیتی که اتفاق می‌افتد، تعبیری که حضرت آقا دارند این است: «امّا راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به‌سوی آرمان‌های بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به‌دشواری گذشته‌ها نیست، باید باهمت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود»؛ یعنی
.
وقتی ظرفیت‌ها ارتقاء پیداکرده، آنچه را که آقا قبلاً دشوار می‌دانستند، تلقی الآن آقا این است که راه پیش رو آسان‌تر است.
 
 
آقا پنج مرحله را بیان کرده بودند و قاعدتاً فضا بر این بود که ما گام اول و دوم را در چهل سال آمدیم و برای رسیدن به مراحل دیگر هنوز نیاز به زمان داریم، اما آقا اسم این بیانیه را گام دوم گذاشتند و تعبیر به مرحله دوم فرمودند؛ یعنی ما سه مرحله بعد را قرار است با یک گام طی کنیم. باز ملاحظه آن ظرفیت، آقا را بر آن داشته است که لازم نیست گام دوم و سوم را تفکیک‌شده طی کنیم و این به سبب آن ظرفیتی است که در جوانان انقلابی دیده‌شده است.
انتهای خبر///


 


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز