خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کره شمالی فریبکاری آمریکا را عامل شکست مذاکرات دانست       زاخارووا:مواضع روسیه درباره ایران پس ازسفر پمپئو تغییر نکرده است       حکیم:درصورت تمایل تهران و واشنگتن، بغداد آماده میانجیگری است       سامانه نیما حذف نمی‌شود / فعالیت پایلوت بازار متشکل ارزی       علی ربیعی سخنگوی دولت شد       زمین لرزه فراشبند را لرزاند       لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید       ادامه روابط استراتژیک تهران و بغداد در حالی که تیر آمریکا برای تفرقه افکنی به سنگ خورد       فرمانده یمنی: عملیات بعدی ما علیه دشمن دردناک‌تر است؛ پخش تصاویر حمله پهپادی به فرودگاه ابوظبی        سخنگوی وزارت خارجه گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به ایران را تکذیب کرد        تقدیر روحانی از برگزیدگان دوازدهمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران       روحانی: با وحدت و مقاومت، آمریکا ،‌ رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه را شکست می‌دهیم        سی‌ان‌ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است       «ربیعی» سخنگوی دولت خواهد شد یا خبر؟       مخالفتی برای عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای وجود ندارد        تکذیب شایعات تجارت شکر و ارتباط با «مدلل» توسط دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی        اژه‌ای: عده‌ای ارز ۴۲۰۰تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند/ نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود        سردار باقری: ایران پاسخی کوبنده برای آتش افروزی دشمن در سر دارد.       وزیر امور خارجه: تحریم‌های آمریکا تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران است       دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

دانشگاه و اساتید مانع ارائه تحلیل های غلط شوند / ما به دنبال تعامل سازنده‌ایم نه تعاملی که در آن بازنده باشیم

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

 علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

سمپوزیوم "علوم ژئوماتیک و تکنولوژی اطلاعات مکانی" برگزار شد

 سمپوزیوم


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/31 12:32:43 AM

حجت الاسلام والمسلمین پیروزمند در گفتگو با استادنیوز:

روش تحقیق تکاملی جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی را ممکن می‌کند 

اگر بتوانیم نگرش توحیدی را بر تحلیل واقعیت وارد کنیم، امکان آن فراهم می شود که منطق توحیدی را در شناخت واقعیت وارد کنیم؛نتیجه اینکه نظریه‌پردازی‌هایمان مبتنی بر نگرش الهی می‌شود.

روش تحقیق تکاملی جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی را ممکن می‌کند


به گزارش گروه حوزه و دانشگاه پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، معرفت انسان به هستی و منشأ علوم همواره سوال، بحث و مناقشه اصحاب معرفت و علم بوده است تا جایی که عده‌ای به صورت واضح قائل به علم سکولار هستند و معتقدند که دین نباید در علم دخالت کند و حتی دستیابی به علم دینی را تمنای محال می‌دانند اما عده‌ای دیگر اساسا شکل‌گیری علم بدون مبنای اعتقادی مشخص ناممکن می‌دانند حتی علوم سکولار را، این بخش معتقدند که علم برخاسته از نگرش و منطق دینی متفاوت از علم نشأت گرفته از منطق غیردینی و غیرالهی است.

در این زمینه با حجت الاسلام و المسلمین عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم قم  و صاحب نظریه مبانی و روش تحقیق تکاملی در علوم انسانی- اسلامی» و مولف کتاب نظریه در همین زمینه به گفتگو پرداخته‌ایم که مشروح آن در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

تحقق الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت منوط به تحقق علوم انسانی اسلامی است

حجت الاسلام و المسلمین پیروزمند در ابتدا گفت : روش‌های تحقیق موجود، مبتنی بر مبانی هستند و اگر این مبانی بازخوانی شود، ما شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود. آنچه که در کتاب بنده آمده است، حاصل چندین سال فعالیتی است که در فرهنگستان علوم اسلامی صورت گرفته است.

وی افزود: بنده دراین کتاب در مورد سه موضوع سخن گفته‌ام؛ ۱- فلسفه روش تحقیق ۲- کلیات اجمالی روش تحقیق  ۳- به کارگیری روش تحقیق اجرایی شده در قالب یک نمونه. تغییر در سبک زندگی مبتنی بر به دست آمدن الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت است و این الگو هم مبتنی بر به دست آوردن علوم انسانی اسلامی است که این موضوع احتیاج به تحول دارد. با نگاهی به این زنجیره معلوم می‌شود که ما چه راه طولانی‌ای داریم که باید به سمت آن حرکت کنیم.

 ورود منطق توحیدی به شناخت منوط به ورود نگرش توحیدی بر تحلیل واقعیت است

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی گفت: در بخش اول که مربوط به فلسفه روش تحقیق است دو موضوع را متذکر شدم؛ یک اینکه تحلیل واقعیت یک واقعیت اجتماعی است که به نظر می‌آید زیربنای تحول علمی است و اگر بتوانیم نگرش توحیدی را بر تحلیل واقعیت وارد کنیم، امکان آن فراهم می‌شود که منطق توحیدی را در شناخت واقعیت وارد کنیم.

پیروزمند تاکید کرد: نتیجه اینکه نظریه‌پردازی‌هایمان مبتنی بر نگرش الهی می‌شود. یعنی اسلامیت را نه فقط در مبانی بلکه باید در منطق محاسبه و سنجش تحت تأثیر نگرش توحیدی قرار دهیم که این خود یک دستاورد علمی است.

عالم و معلوم باید در نظام ولایت تبیین شوند

پیروزمند گفت: در قدم دوم نتیجه تأثیر تحلیل واقعیت در معرفت‌شناسی مطرح شده و بنده بیان کردم که شناخت، ضلع سومی هم دارد که بستر و منشأ معرفت است. هم عالم و هم معلوم باید در نظام ولایت تبیین شوند و تحت تأثیراین نظام مورد بررسی قرار بگیرند.
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم قم تصریح کرد: براساس این نگاه معرفت شناسانه وارد حوزه معرفت‌شناسی شدیم و یک مدل سه شاخه‌ای را تعریف کردیم و سه مابه ازای روش‌شناختی برای عالم و معلوم و معرفت‌شناسی قرار دادیم و به صورت مقایسه‌ای روش‌شناسی توانستیم الگویی برای روش‌شناسی تعریف کنیم.

جبرگرایان، اختیارگرایان و... در حوزه معرفت شناختی

وی افزود: در حوزه معرفت‌شناسی دو گونه نگاه وجود دارد؛ نگاه اول نگاه جبرگرایان است که تأثیر اراده را صفر می‌داند و نگاه دوم نگاه اختیارگرایان یا تفسیری‌ها که واقعیت را تحت اختیار انسان تعریف می‌کنند. در میان این دو گروه هم گروه‌هایی هم وجود دارند و نظریاتی را مطرح می‌کنند.

 مجموعه روش‌ها در سه گروه قابل تفکیک‌اند؛ گروه اول روش‌های انتزاعی که قدرت تجزیه موضوعات از هم را دارند، گروه دوم روش‌های مجموعه‌نگر یا سیستمی که قدرت مطالعه نسبت به متغیرها را دارند.

روش تحقیق تکاملی امکان جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی در نظریه‌پردازی‌های علوم اجتماعی را فراهم می‌کند

پیروزمند در پایان تاکید کرد : علاوه بر اینکه ما به این دو روش احتیاج داریم اما این دو روش کافی نیستند و به روش دیگری تحت عنوان روش تحقیق تکاملی نیاز داریم. این روش تحقیق قدرت ملاحظه عوامل و جریان دادن جهت الهی در چینش مجموعه را به ما می‌دهد. دغدغه اصلی این روش تحقیق امکان جریان بخشی اراده الهی، آموزه‌ها و معارف اسلامی در نظریه‌پردازی‌های علوم اجتماعی است. در حال حاضر ما خلاء چنین روشی را داریم و باید روی آن کار کنیم.

انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز