خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت       هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان       یمن سفیر فوق‌العاده در ایران تعیین کرد       حل مشکلات تهران در کوتاه مدت راهی جز همراهی مردم ندارد       نامه نمایندگان به آیت‌الله رئیسی در تقدیر از برخورد قاطع قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی       خبرنگاران ضامن استیفای حق شهروندی «نظارت بر شهر»       اجرایی شدن فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری و سند تحول قضائی        ​جای خالی مد اسلامی ایرانی در طراحی لباس داخلی       نمای ساختمان‌ها؛ حقوق شهروندی یا حقوق مدیران شهری؟!       جزئیات بزرگ‌ترین عملیات یمن علیه عربستان؛ پالایشگاه سعودی نزدیک مرز امارات هدف 10 پهپاد       ادامه تلاش آمریکا برای توقیف گریس1        بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا       امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور       ارتش یمن تجمع مزدوران سعودی در استان عسیر را با موشک زلزال 1 هدف قرارداد       نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است      
 
آخرین اخبار  

مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود

طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد

موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها

دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/31 12:32:43 AM

حجت الاسلام والمسلمین پیروزمند در گفتگو با استادنیوز:

روش تحقیق تکاملی جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی را ممکن می‌کند 

اگر بتوانیم نگرش توحیدی را بر تحلیل واقعیت وارد کنیم، امکان آن فراهم می شود که منطق توحیدی را در شناخت واقعیت وارد کنیم؛نتیجه اینکه نظریه‌پردازی‌هایمان مبتنی بر نگرش الهی می‌شود.

روش تحقیق تکاملی جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی را ممکن می‌کند


به گزارش گروه حوزه و دانشگاه پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، معرفت انسان به هستی و منشأ علوم همواره سوال، بحث و مناقشه اصحاب معرفت و علم بوده است تا جایی که عده‌ای به صورت واضح قائل به علم سکولار هستند و معتقدند که دین نباید در علم دخالت کند و حتی دستیابی به علم دینی را تمنای محال می‌دانند اما عده‌ای دیگر اساسا شکل‌گیری علم بدون مبنای اعتقادی مشخص ناممکن می‌دانند حتی علوم سکولار را، این بخش معتقدند که علم برخاسته از نگرش و منطق دینی متفاوت از علم نشأت گرفته از منطق غیردینی و غیرالهی است.

در این زمینه با حجت الاسلام و المسلمین عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم قم  و صاحب نظریه مبانی و روش تحقیق تکاملی در علوم انسانی- اسلامی» و مولف کتاب نظریه در همین زمینه به گفتگو پرداخته‌ایم که مشروح آن در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

تحقق الگوی ایرانی- اسلامی پیشرفت منوط به تحقق علوم انسانی اسلامی است

حجت الاسلام و المسلمین پیروزمند در ابتدا گفت : روش‌های تحقیق موجود، مبتنی بر مبانی هستند و اگر این مبانی بازخوانی شود، ما شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود. آنچه که در کتاب بنده آمده است، حاصل چندین سال فعالیتی است که در فرهنگستان علوم اسلامی صورت گرفته است.

وی افزود: بنده دراین کتاب در مورد سه موضوع سخن گفته‌ام؛ ۱- فلسفه روش تحقیق ۲- کلیات اجمالی روش تحقیق  ۳- به کارگیری روش تحقیق اجرایی شده در قالب یک نمونه. تغییر در سبک زندگی مبتنی بر به دست آمدن الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت است و این الگو هم مبتنی بر به دست آوردن علوم انسانی اسلامی است که این موضوع احتیاج به تحول دارد. با نگاهی به این زنجیره معلوم می‌شود که ما چه راه طولانی‌ای داریم که باید به سمت آن حرکت کنیم.

 ورود منطق توحیدی به شناخت منوط به ورود نگرش توحیدی بر تحلیل واقعیت است

عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی گفت: در بخش اول که مربوط به فلسفه روش تحقیق است دو موضوع را متذکر شدم؛ یک اینکه تحلیل واقعیت یک واقعیت اجتماعی است که به نظر می‌آید زیربنای تحول علمی است و اگر بتوانیم نگرش توحیدی را بر تحلیل واقعیت وارد کنیم، امکان آن فراهم می‌شود که منطق توحیدی را در شناخت واقعیت وارد کنیم.

پیروزمند تاکید کرد: نتیجه اینکه نظریه‌پردازی‌هایمان مبتنی بر نگرش الهی می‌شود. یعنی اسلامیت را نه فقط در مبانی بلکه باید در منطق محاسبه و سنجش تحت تأثیر نگرش توحیدی قرار دهیم که این خود یک دستاورد علمی است.

عالم و معلوم باید در نظام ولایت تبیین شوند

پیروزمند گفت: در قدم دوم نتیجه تأثیر تحلیل واقعیت در معرفت‌شناسی مطرح شده و بنده بیان کردم که شناخت، ضلع سومی هم دارد که بستر و منشأ معرفت است. هم عالم و هم معلوم باید در نظام ولایت تبیین شوند و تحت تأثیراین نظام مورد بررسی قرار بگیرند.
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم قم تصریح کرد: براساس این نگاه معرفت شناسانه وارد حوزه معرفت‌شناسی شدیم و یک مدل سه شاخه‌ای را تعریف کردیم و سه مابه ازای روش‌شناختی برای عالم و معلوم و معرفت‌شناسی قرار دادیم و به صورت مقایسه‌ای روش‌شناسی توانستیم الگویی برای روش‌شناسی تعریف کنیم.

جبرگرایان، اختیارگرایان و... در حوزه معرفت شناختی

وی افزود: در حوزه معرفت‌شناسی دو گونه نگاه وجود دارد؛ نگاه اول نگاه جبرگرایان است که تأثیر اراده را صفر می‌داند و نگاه دوم نگاه اختیارگرایان یا تفسیری‌ها که واقعیت را تحت اختیار انسان تعریف می‌کنند. در میان این دو گروه هم گروه‌هایی هم وجود دارند و نظریاتی را مطرح می‌کنند.

 مجموعه روش‌ها در سه گروه قابل تفکیک‌اند؛ گروه اول روش‌های انتزاعی که قدرت تجزیه موضوعات از هم را دارند، گروه دوم روش‌های مجموعه‌نگر یا سیستمی که قدرت مطالعه نسبت به متغیرها را دارند.

روش تحقیق تکاملی امکان جریان بخشی به اراده الهی و معارف اسلامی در نظریه‌پردازی‌های علوم اجتماعی را فراهم می‌کند

پیروزمند در پایان تاکید کرد : علاوه بر اینکه ما به این دو روش احتیاج داریم اما این دو روش کافی نیستند و به روش دیگری تحت عنوان روش تحقیق تکاملی نیاز داریم. این روش تحقیق قدرت ملاحظه عوامل و جریان دادن جهت الهی در چینش مجموعه را به ما می‌دهد. دغدغه اصلی این روش تحقیق امکان جریان بخشی اراده الهی، آموزه‌ها و معارف اسلامی در نظریه‌پردازی‌های علوم اجتماعی است. در حال حاضر ما خلاء چنین روشی را داریم و باید روی آن کار کنیم.

انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز