خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین       روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا        شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم       پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود       چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟       حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است       بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق       آخرین گفته های روحانی از وضعیت اقتصاد       دانشجو باید صریح، آزاداندیش، منتقد و به دور از تعصب باشد       وصله رانت معافیت مالیاتی به دولت نمی چسبد! / وصول نزدیک به 25درصد از فرارهای مالیاتی در امسال       مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری       نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است       فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، مشکل امروز شهرهای بزرگ کشور       آمریکایی‌ها تاثیری در امنیت خلیج فارس ندارند       ویلموتس بیشتر از ۷۵۰ هزار دلار غرامت می‌خواهد       پلیس آمادگی برخورد با هرگونه ناامنی را در کشور دارد       کسب درآمد ۹۵۰ میلیارد تومانی تنها از پارک حاشیه ای خودرو در منطقه 2تهران/ دولت به شهرداری ها بدهکار است       استقلال و بازهم خطر حذف از آسیا!        پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین       سرمایه گذاری و تامین منابع پایدار؛محور نشست هم اندیشی شهرداران کلانشهرهای کشور      
 
آخرین اخبار  

انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین

روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا

شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم

پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود

چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟

حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است

بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/26 2:45:14 AM

استادنیوز پرونده فیلترینگ تلگرام را بررسی می¬کند:

تحمیل هزینه و رواج فیلترشکن نتیجه فیلترینگ تلگرام/ فیلترینگ بی تأثیر تلگرام 

آثار منفی تصمیم اشتباه فیلترینگ تلگرام تحمیل هزینه های به نسبت سنگین به دولت بود.

تحمیل هزینه و رواج فیلترشکن نتیجه فیلترینگ تلگرام/ فیلترینگ بی تأثیر تلگرام


استادنیوز: سرویس اجتماعی: نزدیک به یک سال پیش با حکم مسؤولان تلگرام فیلتر شد و با انجام این کار بسیاری از خبرگزاری های رسمی کشور و همچنین برخی از مسؤولان کشوری دیگر هیچ گونه فعالیتی در تلگرام نداشتند به گونه ای که این شبکه اجتماعی به جولانگاه بسیاری از شبکه های معاند تبدیل شد.

گفتنی است هزینه های بسیاری برای فیلترینگ تلگرام انجام شد هر چند  روحانی و آذری جهرمی با این تصمیم مخالف بودند اما مخالفت آنها هیچ تأثیری بر تصمیم مسؤولان نداشت و علی رغم تحقق فیلترینگ باز هم تعداد زیادی از افراد فعالیت خود را در تلگرام ادامه دادند و تنها پیامد فیلترینگ استفاده همه گیر از فیلترشکن ها است به گونه ای که استفاده از فیلترشکن ها در میان تمام افراد فارغ از اینکه در چه رده سنی هستند و یا اینکه چه شغلی دارند رواج یافت تا جایی که پس از چند ماه از آغاز فیلترینگ تلگرام شاهد حضور چراغ خاموش برخی از مسوولان و مدیران دولتی در تلگرام بودیم که این خود می تواند مهر تائیدی بر استفاده همگانی افراد از فیلترشکن ها باشد.

بدیهی است مهم ترین آثار منفی تصمیم اشتباه فیلترینگ تلگرام تحمیل هزینه های به نسبت سنگین به دولت بود چرا که دولت تنها برای اجرا شدن این تصمیم دولت مجبور به صرف هزینه های بسیاری شد اما در عمل هیچ بازخورد مثبتی از فیلترینگ تلگرام دریافت نکرد.

به طور کلی باید در نظر داشت که با فیلترینگ تلگرام قرار بود که پیام رسان های داخلی حضور پررنگ و همه گیرتری داشته باشند که برای تحقق این مهم از سوی دولت حمایت های مالی فراوانی نیز شدند به عنوان مثال تنها یک مورد از کمک های مالی دولت به پیام رسان های داخلی 500 میلیارد تومان بوده است اما در عمل استقبال مردم از شبکه های اجتماعی بسیار نادر و انگشت شمار بود به گونه ای که افرادی که به شبکه های اجتماعی داخلی کوچ کرده بودند نیز  با دیدن کاستی ها فراوان و همچنین نبود امنیت استفاده از فیلترشکن و حضور در تلگرام را بر استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی ترجیح دادند.

آنچه مسلم است بر اساس آمار رسمی منتشر شده تنها در ماه های ابتدایی شاهد کاهش آمار استفاده کنندگان از تلگرام بودیم اما با گذشت زمان و همچنین علی رغم اعمال فیلترینگ های به نسبت شدید آمار حضور افراد در تلگرام افزایش یافت که این خود نشان از موفق نبودن فیلترینگ دارد.

همان گونه که می دانیم با آغاز زمزمه های فیلترینگ تلگرام بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان انجام آن را کاری بیهوده و عبث دانستند و به صراحت مخالفت خود را با آن اعلام کردند اما در مقابل توجه چندانی به این موضع گیری ها نشد که این خود جای بسی تأمل دارد.

جالب است بدانیم از چند ماه پیش بسیاری از خبرگزاری های رسمی و وابسته به دولت  و همچنین مسؤولان به صورت علنی فعالیت خود را در تلگرام دوباره آغاز کردند که این خود می تواند نشان از شکست تصمیم یک جانبه مسؤولان داشته باشد.

باید در نظر داشت که فیلترینگ تلگرام نه تنها با هیچ فوایدی همراه نبود بلکه متاسفانه مضرات آن بسیار بیشتر می باشد چرا که در حال حاضر افراد جامعه که روزگاری نه چندان دور با نحوه استفاده از فیلترشکن آشنا نبودند امروزه به راحتی با انواع فیلترشکن آشنایی دارند به گونه ای که به طور تقریبی در تلفن همراه هر فرد حداقل دو فیلترشکن نصب است که این خود می تواند نشان از همه گیر شدن استفاده از فیلترشکن  در میان مردم باشد.

پر واضح است که رواج بی رویه استفاده از فیلترشکن ها خود می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی باشد تا جایی که حتی می تواند در پاره ای از موارد سلامت و امنیت خانواده را نیز به مخاطره بیاندازد.

در پایان باید متذکر شد که تجربه ثابت کرده است که اعمال محدودیت خود می تواند به همه گیر شدن آن دامن بزند و تنها در این دولت متحمل هزینه های سنگین خواهد شد از این رو توصیه می شود قبل از اتخاذ این نوع تصمیم گیری ها، برنامه هایی برای فرهنگ سازی انجام شود چرا که فرهنگ سازی مناسب با برکات بسیاری همراه می باشد و همچنین آثار آن نیز بلند مدت خواهد بود.
الهام صمد زاده
انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز