خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران       اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود       نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟        دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود       نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد        جدول رده‌بندی لیگ ملت‌های والیبال در پایان هفته چهارم/ برزیل جای ایران را در صدر گرفت        دریادار خانزادی: ‌ساقط کردن پهپاد آمریکایی جوابی دندان شکن و قابل تکرار است        نامه مجلس به رهبر انقلاب برای استفاده از صندوق توسعه جهت تقویت پالایشگاه‌ها        مالیات حباب سکه را از بین می برد؟       رقابت شدید برای ورود به مدارس غیر انتفاعی       والیبالیست‌ها و سفری تاریخی به شیکاگو        توقف فعالیت نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران        در کشور‌های کمتر توسعه یافته از هر ۵ کودک یک کودک کار می‌کند        وصول بیش از ۱۰ هزار میلیاردی از معوقات بانکی        حفظ واحدهای تولیدی موجود، اولویت اصلی وزارت صمت        آمریکا و دارودسته‌اش بدانند ایران تسلیم نمی‌شود        رویکرد دستگاه قضا را در جهت حفظ حقوق عامه تغییر می‌دهیم       دهمرده: دولت در زمینه برجام از حالت انفعال خارج شود      
 
آخرین اخبار  

با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم

اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان

ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران

اگراروپا اقدامی نکند گام دوم را قاطعانه آغاز می‌کنیم/ مذاکرات با مقام فرانسوی قدری متفاوت بود

نشر الکترونیک در آستانه صادرات به کشورهای همسایه/ آیا نشر سنتی ایران بالاخره پوست‌اندازی می‌کند؟

دادستان تهران: دادسرای متمرکز ویژه امور اقتصادی تشکیل می‌شود

نوبخت: دولت بنای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را ندارد


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/25 4:08:37 AM

دلاری که میل به کاهش ندارد 

یکی از مهم ترین دلایل پایین نیامدن نرخ دلار اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا است

دلاری که میل به کاهش ندارد


به گزارش پایگاه تحلیلی خبری استادنیوز،سرویس اقتصادی: دلار پس از کش و قوس های فراوان و علی رغم وعده های رنگین برخی از مسوولان کاهش نیافت.

گفتنی است بنا به اظهار نظر کارشناسان دلایل متعددی را می توان در عدم کاهش نرخ دلار تاثیر گذار دانست که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

به طور حتم یکی از مهم ترین دلایل پایین نیامدن نرخ دلار اعمال تحریم های یک جانبه آمریکا است چرا که بنا به اظهار نظر کارشناسان این دوره از تحریم های آمریکا بسیار سازمان یافته تر از تحریم های گذشته می باشد  همچنین باید متذکر شد که همراهی بسیاری از کشورها با آمریکا تحریم های این دوره را بسیار متمرکز نموده است که این خود مانعی برای پایین نیامدن نرخ ارز می باشد.

باید در نظر داشت که سیاست های نادرست دولت روحانی نیز نقش تعیین کننده ای در پایین نیامدن نرخ دلار دارد چرا که دولت تا قبل از انتخابات نرخ دلار را به پایین ترین حد ممکن رساند که البته این اقدام در جلب نظر مثبت مردم و بازاریان بسیار تاثیرگذار بود اما متاسفانه بعد از گذشت مدتی شاهد افزایش بی سابقه نرخ ارز بودیم که این خود نارضایتی های بسیاری را به دنبال داشت.

به طور حتم دخالت ها و شیطنت های کشورهای همسایه را نیز می توان در زمره دیگر دلایل پایین نیامدن نرخ ارز دانست چرا که طی ماه های گذشته شاهد این بودیم که افرادی از سوی کشورهای همسایه مانند بحرین و امارات با چمدان های پر از دلار به کشور آمدند که این خود بازار ارز را متشنج کرد و همچنین تنش های را به واسطه صرافی های خارج از کشور ایجاد کردند که این خود در پایین نیامدن نرخ ارز بسیار موثر می باشد.

بدیهی است حضور پررنگ دلالان را می توان یکی دیگر از دلایل پایین نیامدن نرخ ارز دانست چرا که طی ماه های گذشته دلالان ارز نقش تعیین کننده ای در مهار سیاست های ارزی دولت و همچنین تعیین قیمت ارز ایفا کردند بدین معنا که در برخی از اوقات با خرید بیش از اندازه ارز و همچنین فضا سازی نامناسب سعی بر متشنج کردن بازار نمودند.

همان گونه که می­ دانیم یکی از تامین کننده های اصلی ارز مورد نیاز بازار پتروشیمی است که متاسفانه طی این مدت با اختلاس و کمبود مواد اولیه مواجه شده بود که این خود در تامین نکردن ارز مورد نیاز بازار از سوی پتروشیمی بسیار تاثیرگذار می باشد.

آنچه مسلم است نبود هماهنگی میان سیاست ها و برنامه های دولت را می توان یکی دیگر از دلایل پایین نیامدن نرخ دلار دانست چرا که متاسفانه در تصمیم گیری های مسوولان دولتی هیچ هماهنگی وجود ندارد همچنین جای خالی سیاستی واحد و یکپارچه نیز در رابطه با بازار ارز بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد که این موارد خود در پایین نیامدن نرخ ارز بسیار تاثیرگذار است به عنوان مثال رئیس کل بانک مرکزی سیاستی خاص برای کاهش نرخ ارز در پیش می­گیرد و در مقابل معاون اول رئیس جمهور نیز ساز دیگری برای کاهش قیمت دلار کوک می کند که متاسفانه در برخی از موارد این برنامه ها و سیاست ها با هم در تضاد هستند بنابراین هیچ یک از آنها به طور کامل به مرحله اجرا در نمی آید.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که سیاست های دولت آمریکا نقش تعیین کننده ای در افزایش نرخ ارز دارد به عنوان مثال با قرار گرفتن نام سپاه در لیست تروریست ها شاهد افزایش دوباره نرخ ارز بودیم که این خود می تواند مبین این موضوع باشد که سیاست های آمریکا در نرخ ارز بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که کسری بودجه نیز می تواند یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ ارز باشد چرا که تجربه ثابت کرده است هر گاه دولت ها با کسری بودجه مواجه می شوند به دنبال راهکاری برای جبران این مهم هستند که افزایش نرخ ارز می تواند یکی از راهکارهای تامین بودجه باشد.

یادداشت؛ الهام صمد زاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز