خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
اروپا بازیگر اصلی در ایجاد هرج و مرج در سوریه بود       مالیات تا پایان دولت دوازدهم الکترونیکی می‌شود       کاهش خسارت در سایه مدیریت بحران کارآمد       به هر تجاوزی، پاسخ کوبنده و پشیمان‌کننده می‌دهیم       رسیدگی به تخلفات انتخاباتی در زمان وقوع باشد نه بعد از انتخابات       اجازه نخواهیم داد دولتی سرکار بیاید که ذخیره چندهزار میلیاردی فرهنگیان را به تاراج بدهد        انتقاد اعضای شورای عالی استانها از نحوه اجرای اصلاح قیمت بنزین       روایت رئیس دستگاه قضا از جزئیات جلسه بنزینی سران قوا        شاهد یک نشست کاملا دانشجویی با حضور رئیس قوه قضائیه بودیم       پیوند خواهرخواندگی میان یزد و لویو برقرار می شود       چه کشورهایی از ابزار فیلترینگ برای محتویات اینترنتی استفاده می کنند؟/ معایب سیستم فیلترینگ ایران چیست ؟       حمایت از اساتید دانشگاهی در حوزه امنیتی بر عهده وزارت اطلاعات است       بخشنامه جدید سازمان الحشد الشعبی درباره تظاهرات‌های عراق       آخرین گفته های روحانی از وضعیت اقتصاد       دانشجو باید صریح، آزاداندیش، منتقد و به دور از تعصب باشد       وصله رانت معافیت مالیاتی به دولت نمی چسبد! / وصول نزدیک به 25درصد از فرارهای مالیاتی در امسال       مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری       نرخ دلار در بودجه سال ۹۹ برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است       فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، مشکل امروز شهرهای بزرگ کشور       آمریکایی‌ها تاثیری در امنیت خلیج فارس ندارند      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/24 3:33:41 AM

رییس سازمان برنامه و بودجه:

تخصیص 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده/ جبران خسارات مادی سیل شیراز رو به پایان است/ کشور باید با مالیات اداره شود نه با فروش نفت 

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه در جمع نمایندگان شورای عالی استانها از اختصاص مبلغ 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده خبر داد و افزود: خوشبختانه از این مبلغ 50 درصد در روزهای گذشته به خزانه واریز شده که بخشی از آن به ستاد مدیریت بحران اختصاص یافته که بر اساس نیاز آسیب دیدگان هزینه کند.

تخصیص 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده/ جبران خسارات مادی سیل شیراز رو به پایان است/  کشور باید با مالیات اداره شود نه با فروش نفت


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، محمد باقر نوبخت در پنجشنبه21فروردین ماه به ساختمان قدیمی مجلس شورای اسلامی آمد تا مهمان ویژه نخستین اجلاس شورای عالی استانها در سال جاری شود و به نمایندگان  نسبت به تخصیص بودجه لازم برای مدیریت بحران سیل اطمینان دهد.

نوبخت در صحن علنی شورا به موضوع سیل اخیر در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: سیل در مرحله ای است که هنوز نمی توانیم بگوییم تمام شده است و در حال حاضر در شرایط ویژه و اسکان موقت سیل زدگان قرار داریم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اختصاص مبلغ 156 میلیارد تومان به استان های سیل زده گفت: از این مبلغ 100 میلیارد تومان به ستاد مدیریت بحران اختصاص یافته تا با اشرافی که بر مناطق سیل زده و مشکلات سیل زدگان دارد، نسبت به هزینه کرد آن اقدام کند.

وی با اشاره به حادثه سیل در دروازه قرآن شیراز گفت: در همان ابتدا 5 میلیارد تومان برای این استان اختصاص دادیم که تا کنون 4 میلیارد آن پرداخت شده است و در استان خوزستان نیز 61 میلیارد تومان جدا از پرداخت هایی که تا کنون صورت گرفته، برای آب بندها پرداخت شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره برآوردهای اولیه خسارت های ناشی از سیل اظهار داشت: برآوردهای اولیه صورت گرفته ولی قابل اتکا نیست، چون خسارت ها هنوز ادامه دارد، اما مردم مطمئن باشند همان طور که در زلزله کرمانشاه و کرمان پرداخت ها به صورت صد درصد و کامل انجام شد، تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا خسارت ها را جبران کنیم و با تمام توان در کنار مردم هستیم.

وی همچنین از اعضای شورای عالی استان ها خواست علاوه بر برآوردهایی که سازمان مدیریت بحران و بنیاد مسکن از خسارت سیل ارائه می کند، نمایندگان این شورا نیز برآورد جداگانه ای از خسارت های ناشی از سیل به سازمان مدیریت برنامه و بودجه ارائه کنند.

نوبخت در ادامه سخنان خود و در پاسخ به اظهارات مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها مبنی بر اینکه در سال 97 از بودجه 27 میلیارد تومانی این شورا ، 17 میلیارد اختصاص یافته، گفت: بحث بودجه و برنامه آن مشخص کردن مسیر یکساله کشور است که به همین ترتیب در برنامه های 5 ساله مقدرات پنج سال آینده کشور بیان می شود. باید ساز و کاری بیاندیشیم که چگونه اعضای این شورا می توانند در تعیین برنامه یکساله بودجه و برنامه های 5 ساله شرکت کنند.

وی با ذکر خاطراتی از حضور خود در مجلس شورای اسلامی و تصمیم گیری برای بودجه کشور  تصریح کرد: در تعیین بودجه، مرحله نخست تهیه و تنظیم آن است که در دولت و توسط یک ستاد انجام می شود، البته این ستاد در کنار خود کارگروه ها و کمیته های تخصصی دارد که از این پس از شورای عالی استان ها دعوت می کنیم نماینده خود را به این ستاد و کمیسیون های تخصصی آن معرفی کند.

نوبخت با بیان اینکه برنامه ریزی ها برای بودجه سال 99 از خرداد شروع می شود، گفت: همچنین امسال به موضوع برنامه هفتم توسعه کشور ورود می کنیم و هم اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم و قطعا در ستاد برنامه هفتم نیز از شورای عالی استان ها درخواست خواهیم کرد تا نماینده خود را معرفی کند.

رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه با بیان اینکه کشور باید با مالیات بچرخد، اما بنا به دلایل مختلف درآمد ناشی از مالیات پایین است، گفت: برای اینکه بتوانیم هزینه ها را تامین کنیم و چون مالیات کفاف نمی دهد، مجبوریم یک چیزی بفروشیم یا واگذار کنیم. اولین واگذاری فروش دارایی های سرمایه ای است که مهمترین آن نفت است که متاسفانه الان این هم کفاف نمی دهد تا بتوانیم هزینه ها را تامین کنیم و مجبوریم چیزهای دیگری هم بفروشیم.

وی نسبت به فروش سرمایه و دارایی ملی هشدار داد و تصریح کرد: بر این اساس در مرحله بعد دارایی های مالی را که همان سهام کارخانجات و اسناد و اوراق مالی است را می فروشیم تا هزینه ها را جبران کنیم. این واقعیت کشور است و باید اصلاح شود.

نوبخت با تقبیح فروش سرمایه نفتی برای تامین هزینه های کشور گفت: نه تنها فروش بیشتر نفت جزو سیاست های ما نیست، بلکه باید فروش را کاهش دهیم.

بنابراین منابع بودجه محدود است اما هزینه ها با روند صعودی در حال افزایش هستند و حداقل سالانه به اندازه نرخ تورم باید حقوق کارکنان خود را افزایش دهیم که امسال 20 درصد متوسط حقوق ها افزایش می یابد.

رییس سازمان برنامه و بودجه اولویت بودجه را پرداخت حقوق کارکنان دانست و ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه ها ناچار هستیم در اختصاص بودجه اولویت بندی کنیم که اولویت اول حقوق کارکنان است و متاسفانه بعضی از دستگاه ها هستند که با اختصاص 100 درصد بودجه هم مشکلاتشان رفع نمی شود. به طور مثال آموزش و پرورش در سال گذشته بیش از 107 درصد را گرفته است و بودجه این دستگاه در سال گذشته 34 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی به مشکل صندوق های بازنشستگی اشاره کرد و گفت: متاسفانه صندوق های بازنشستگی که از کسورات دریافت می کنند و بعضا منابع حاصل از این کسورات را در فعالیت های اقتصادی هزینه کرده اند، نمی توانند حقوق بازنشستگان را بدهند و خیلی راحت می گویند هر چه فروخته ایم کفاف حقوق بازنشستگان را نمی داد.

معاون رییس جمهور عدم وصول برخی درآمدها را چالش برخی سازمانها دانست و افزود: متاسفانه نه تنها صد در صد مبلغی که هر سال به صندوق های بازنشستگی کمک می کنیم را پرداختیم بلکه سال گذشته 110 درصد پرداخت کرده ایم. اواخر اسفند سال 97 بازنشستگان هنوز حقوق نگرفته بودند و مقامات عالی نظام که در مشهد بودند تماس گرفتند و گفتند بازنشستگان هنوز حقوق دریافت نکردند و دولت مجبور شد مبلغ اضافه را به صندوق های بازنشستگی پرداخت کند.

معاون رئیس جمهور بر حل مشکل صندوق های بازنشستگی تاکید کرد و افزود: باید مشکل صندوق های بازنشستگی حل شود و در اصلاح ساختار این موضوع را پیش بینی کرده ایم و فرمول این کار را هم داریم اما اگر بخواهیم به یک جا دست بزنیم صدای صد نفر در می آید. به عنوان مثال سال گذشته لایحه برنامه بودجه هنوز از دولت نرفته بود که کلی تحریک احساسات شد.

نوبخت با اشاره به برخی مشکلات ادامه داد: وقتی که گزارش وزارت نفت در خصوص فروش نفت اعلام شد به اندازه فروش صورت گرفته اعتبار تخصیص دادیم و به خزانه اعلام کردیم اما خزانه پرداخت نمی کرد و وقتی سوال کردیم، گفتند «بانک مرکز پرداخت نمی کند» از بانک مرکزی که سوال کردیم گفته شد «درست است نفت ها فروخته شده اما هنوز وجوه آن به حساب بانک نیامده است». این در حالی بود که ما می خواستیم با این پول حقوق پرداخت کنیم و کارهای مختلفی انجام دهیم و باعث شد که در روزهای آخر سال 97 ، یک هزار و 900 تا دو هزار میلیارد تومان پول داشته باشیم در حالی که تخصیص های ما در خزانه چیزی حدود 14 هزار میلیارد تومان بود.

نوبخت با اعلام خبر جبران کمبودهای سال گذشته گفت: شب گذشته قبل از ترک سازمان برنامه و بودجه حدود 3 هزار و 737 میلیارد تومان به دستگاه ها پول پرداخت شد تا به این ترتیب بخشی از کمبودهای پایان سال 97 در ابتدای سال 98 جبران شود.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه بودجه پس از حضور در نخستین اجلاس عمومی شورای عالی استانها به همراه مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.
انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز