خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن       ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند        اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست       اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟       آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد       مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم        رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند       در انفجار یک شی‌ء صوتی در زاهدان ۲مامور ناجا مجروح شدند       ربیعی: امضای تحریم رهبری عامل وحدت ملی ایرانیان خواهد شد       مسکن اجتماعی وتو شد!       دستاورد‌های عرصه سلامت؛ درخشان‌ترین دستاورد        عواید حاصل از اموال نامشروع، نامشروع است       کنفرانس منامه؛ از رویای عادی‌سازی تا سرنوشت مشترک تل‌آویو و رژیم‌های عربی        نکته درباره تحریم‌های جدید علیه ایران؛ از استیصال آمریکا تا منتفی شدن همزمان جنگ و مذاکره        تحریم های جدید آمریکا تبلیغاتی است        رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: حنای آمریکایی‌ها در تحریم ایران رنگی ندارد        روحانی: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده /دست سپاه و وزارت دفاع را در سرنگونی پهپاد جاسوسی می‌بوسیم        با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران      
 
آخرین اخبار  

مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن

ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند

اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست

اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟

آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم

رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/19 11:57:20 PM

جای خالی نهادهای مدنی در کمپین ها 

نبود آموزش دلیل اصلی شکست کمپین ها

جای خالی نهادهای مدنی در کمپین ها


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ با آغاز فعالیت گسترده شبکه های اجتماعی شاهد راه اندازی کمپینهای «نه به خرید» بودیم. کمپینهایی که با آغاز گرانیهای اخیر بیش از هر زمان دیگری در ایران به چشم می خورد اما این در حالی است که متاسفانه کمپین های مذکور تا به امروز نتوانسته اند موفق باشند که این خود جای بررسی و‌ تأمل دارد.

گفتنی است کمپینهای «نه به خرید» عمدتاً با حمایت سلبریتی ها در فضای مجازی راه اندازی می شود اما این در حالی است که متاسفانه بنا به دلایل مختلف با اقبال چندانی همراه نیست هرچند استقبال مخاطبان از این کمپین ها بسیار زیاد است اما متاسفانه در عمل با موفقیت چندانی همراه نیست به گونه ای که در برخی از موارد کاهش طرفداران سلبریتی ها را به همراه داشته است.

به طور کلی باید در نظر داشت که کمپین های نه به خرید در ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با کشورهای خارجی نیست چراکه در بسیاری از کشورهای دنیا با افزایش قیمت کالا، بسیاری از افراد به صورت خودجوش از خرید آن صرف نظر میکنند به گونه ای که دولت مجبور به کاهش قیمت آن کالا میشود اما در ایران این مهم صادق نیست به گونه ای که علی رغم استقبال از کمپین های نه به خرید باز هم اشتیاق خرید کالای گران شده در میان مردم وجود دارد تا جایی که گرانیِ کالا باعث می شود افرادی که به آن کالا نیاز ندارند نیز درصدد خرید آن بر آیند که این خود می تواند موجب افزایش دوباره قیمت آن کالا شود. بنابراین در بیشتر موارد کمپین های نه به خرید محکوم به شکست هستند.

بدیهی است یکی از مهم ترین دلایل عدم توفیق کمپین های نه به خرید در ایران آموزش ندیدن مردم کشورمان است چراکه هنوز این فرهنگ سازی در میان آحاد جامعه ایجاد نشده است که بتوانند به چیزی نه بگویند به عبارت ساده تر بیشتر مردم هنوز نه گفتن را فرا نگرفته اند به عنوان مثال بسیاری از افراد با مضرات سیگار، مواد مخدر و یا قلیان آشنا هستند اما در مقابل درخواست دوستان و یا آشنایان نمی توانند پاسخ منفی دهند و حتی برای یک بار هم شده از آن استفاده می کنند که این خود می تواند نشان از عدم یادگیری “نه گفتن” باشد.

طبق تحقیقات به عمل آمده تنها کمپین هایی در کشور موفق هستند که در شرایط بحرانی شکل گرفته باشند چراکه تجربه ثابت کرده است در هنگام زلزله، سیل و مواردی از این دست افراد بیشتری با کمپین ها همراه می شوند اما این در حالی است در کمپین های دیگر مردم علی رغم استقبال نظری، همراهی چندانی ندارند و کمپین راه اندازی شده سرنوشتی جز شکست ندارد.

باید در نظر داشت که اولین شرط موفقیت یک کمپین و یا پویش اجتماعی حضور پررنگ انجمن‌های مدنی و یا سمن ها است، چراکه وسعت فعالیت این انجمن ها در حوزه عمومی باید به قدری گسترده باشد که بتواند آن کمپین را پیش ببرند و هدف را به مرحله اجرا گذارند. هرچند در این میان برخی از انجمن های مدنی برای پیشبرد اهداف خود از سلبریتی ها و یا همان چهره های معروف استفاده می کنند تا از این طریق به سرعت به خواسته و هدف خود دست یابند.

بدیهی است یکی دیگر از رموز موفقیت کمپین ها معرفی و یا پیدا کردن جایگزین می باشد بدین معنا که اگر قرار است کمپین «نه به خرید کالا» راه اندازی شود باید در ابتدا جایگزینی برای آن پیدا کرده و آن را به طور کامل و همه جانبه به مردم معرفی نمایند و حتی طراحان کمپین نیز از آن کالای جایگزین استفاده کنند تا مردم بتوانند با اطمینان کافی به کمپین مورد نظر بپیوندند و آن را نیز اجرایی کنند. به عبارت ساده تر زمانی کمپین به موفقیت دست خواهد یافت که افراد در مقابل چیزی که از دست می دهند چیز دیگری را به دست بیاورند در غیر این صورت امکان انصراف آنها از کمپین وجود دارد.
 انتهای خبر///

 الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز