خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران       خسارت های سیل تامین می شود؟        افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب       فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور       طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟       جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق       دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند       ایرانی‌ها قادر خواهند بود موجودیت آمریکا در فضا را به خطر بیاندازند       تحمیل هزینه و رواج فیلترشکن نتیجه فیلترینگ تلگرام/ فیلترینگ بی تأثیر تلگرام       خوزستان به مدیرکاربلد و بومی نیاز دارد       دولت از صندوق ذخیره ارزی برای جبران خسارات لرستان برداشت کند / سوء مدیریت، بحران دائمی لرستان       تحولات اجتماعی و تغییر سبک زندگی جوامع عربی نشأت گرفته از قهرمان پروری داستانهای عربی ست        سنجری، آشتی دهنده سنت گراها و تجددگراها / 45سال زندگی عاشقانه، آخرین قطعه موسیقی سنجری / رونمایی از چاپ جدید کتاب افق بیکران        نظارت صحیح شوراها بر اجرای پیشنهادهای کاربردی نقش موثری در پیشگیری کاهش صدمات بحرانها دارد / نقش شوراها در کاهش خسارات بلایای طبیعی       دلاری که میل به کاهش ندارد       نشست «علم دینی؛ در کشاکش قرائت ها» برگزار می شود       تخصیص 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده/ جبران خسارات مادی سیل شیراز رو به پایان است/ کشور باید با مالیات اداره شود نه با فروش نفت       «همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» برگزار می‌شود       نشست «تاملی درباره ایران:دیباچه‌ای بر نظریه انحطاط» برگزار می‌شود       در مدیریت بحران با تجربه هستیم/ مرگ70 هموطن و تخریب 37هزارواحد مسکونی در سیل فروردین ماه/ احیای دریاچه ارومیه از برکات سیل بود      
 
آخرین اخبار  

حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران

خسارت های سیل تامین می شود؟

افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب

فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور

طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟

جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق

دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/19 11:33:12 PM

کاهش سفرهای نوروزی در سایه گرانی و سیل 

نبود مدیریت صحیح آمار سفرهای نوروزی را کاهش داد

کاهش سفرهای نوروزی در سایه گرانی و سیل


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛  امسال شاهد کاهش چمشگیر سفرهای نوروزی داخلی و خارجی بودیم هرچند بنا به اظهارنظر برخی از مسئولان علی رغم ایجاد شرایط نامناسب جوی سفرها در تعطیلات نوروز کاهش چندانی نداشت.

گفتنی است بسیاری از کارشناسان، افزایش نرخ دلار و کاهش سطح درآمدها را مهم ترین دلیل کاهش یافتن سفرهای نوروزی خارجی عنوان کرده اند چراکه طی ماه های پایانی سال گذشته نرخ ارز با افزایش مواجه شد و همچنین برخی از افراد نتوانستند ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد برخی دیگر از افراد نیز علی رغم خرید ارز به دلیل شفاف نبودن آینده بازار ارز سعی بر پس انداز ارزهای خریداری شده نمودند تا در آینده و در سایه افزایش نرخ ارز بتوانند سودی را از خرید عیدانه ارز عاید خود کنند.

پر واضح است که با افزایش نرخ ارز، سفر به کشورهای اروپایی نیز کاهش چشمگیر داشته است. اما در مقابل سفر به کشورهای همسایه مانند دبی و ترکیه افزایش  یافته است به گونه ای که رزرو هتل در ایام نوروز در کشور ترکیه با سختیهایی همراه بود.

آنچه مسلم است متاسفانه برخی از تورهای مسافرتی نیز به دلیل به حد نصاب نرسیدن مسافران، کنسل شد که این خود ضرر و زیان بسیاری به شرکت های هواپیمایی وارد ساخته است. بنا به اظهارنظر مدیر یکی از آژانس های مسافرتی متاسفانه در برخی از موارد علی رغم اعمال تخفیف های بسیار، باز هم میزان ثبت نام کنندگان بسیار کمتر از حد نرمال بود که این خود عاملی برای کنسلی برگزاری برخی از تورها شد.

هرچند در این مجال باید یادآور شد که طی سال های اخیر بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف دیگر برای سفرهای خود از خدمات تورها استفاده نمی کنند بلکه خود به صورت مستقل اقدام به سفر می نمایند که این مهم می تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد رکود و بی رونقی در آژانس های مسافرتی باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که سفرهای داخلی نیز به دلیل گرانی و همچنین سیل با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شد چراکه بنا به اظهار نظر برخی از تور لیدرها سفر به جزیره کیش در ایام نوروز نزدیک به 8 میلیون تومان هزینه داشت که این رقم به طور حتم با اقتصاد بسیاری از خانواده ها هم خوانی چندانی ندارد و همچنین به دلیل جاری شدن سیل بسیاری از خانواده ها از سفر رفتن در ایام نوروز اجتناب کردند که این خود نقش تعیین کننده ای در کاهش سفرهای نوروزی داشت.

بدیهی است نبود ایمنی در سفر به دلیل احتمال وقوع سیل نیز یکی دیگر از دلایل کاهش آمار سفرهای نوروزی بود چراکه متاسفانه بسیاری از زیرساخت های عمرانی کشور به دلیل عدم ایمنی کافی تنها بر اثر سیل از بین رفت. همچنین برخی از جاده ها نیز با فرونشست زمین مواجه شدند که این خود نشان از فقدان پیوست های فنی و زیست محیطی در پروژه های عمرانی را دارد.

یکی دیگر از دلایل کاهش سفرهای داخلی، شرایط جوی نامناسب بود چراکه طبق آمار موجود بسیاری از تورهای طبیعت گردی تنها به دلیل بارش باران های سیل آسا کنسل شد که این خود ضرر و زیان بسیاری به تورهای طبیعت گردی وارد کرد.

در پایان باید خاطرنشان کرد که حوادث غیر قابل پیش‌بینی، فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب ازسوی مسئولان امر و همچنین ناتوانی در مدیریت بحران در زمره مهم ترین عوامل برای تحقق نیافتن افزایش سفرهای داخلی است چراکه طی ماه های پایانی سال گذشته مسئولان پیش بینی کرده بودند که نوروز ۹۸ با افزایش بی سابقه سفرهای داخلی مواجه خواهیم بود که متاسفانه این مهم بنا به دلایل مذکور محقق نشد که به طور حتم ضررهای مالی بسیاری را برای فعالان حوزه گردشگری داخلی رقم زده است.
انتهای خبر///

الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز