خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن       ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند        اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست       اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟       آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد       مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم        رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند       در انفجار یک شی‌ء صوتی در زاهدان ۲مامور ناجا مجروح شدند       ربیعی: امضای تحریم رهبری عامل وحدت ملی ایرانیان خواهد شد       مسکن اجتماعی وتو شد!       دستاورد‌های عرصه سلامت؛ درخشان‌ترین دستاورد        عواید حاصل از اموال نامشروع، نامشروع است       کنفرانس منامه؛ از رویای عادی‌سازی تا سرنوشت مشترک تل‌آویو و رژیم‌های عربی        نکته درباره تحریم‌های جدید علیه ایران؛ از استیصال آمریکا تا منتفی شدن همزمان جنگ و مذاکره        تحریم های جدید آمریکا تبلیغاتی است        رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: حنای آمریکایی‌ها در تحریم ایران رنگی ندارد        روحانی: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده /دست سپاه و وزارت دفاع را در سرنگونی پهپاد جاسوسی می‌بوسیم        با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران      
 
آخرین اخبار  

مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن

ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند

اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست

اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟

آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم

رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1398/01/19 11:33:12 PM

کاهش سفرهای نوروزی در سایه گرانی و سیل 

نبود مدیریت صحیح آمار سفرهای نوروزی را کاهش داد

کاهش سفرهای نوروزی در سایه گرانی و سیل


پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛  امسال شاهد کاهش چمشگیر سفرهای نوروزی داخلی و خارجی بودیم هرچند بنا به اظهارنظر برخی از مسئولان علی رغم ایجاد شرایط نامناسب جوی سفرها در تعطیلات نوروز کاهش چندانی نداشت.

گفتنی است بسیاری از کارشناسان، افزایش نرخ دلار و کاهش سطح درآمدها را مهم ترین دلیل کاهش یافتن سفرهای نوروزی خارجی عنوان کرده اند چراکه طی ماه های پایانی سال گذشته نرخ ارز با افزایش مواجه شد و همچنین برخی از افراد نتوانستند ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد برخی دیگر از افراد نیز علی رغم خرید ارز به دلیل شفاف نبودن آینده بازار ارز سعی بر پس انداز ارزهای خریداری شده نمودند تا در آینده و در سایه افزایش نرخ ارز بتوانند سودی را از خرید عیدانه ارز عاید خود کنند.

پر واضح است که با افزایش نرخ ارز، سفر به کشورهای اروپایی نیز کاهش چشمگیر داشته است. اما در مقابل سفر به کشورهای همسایه مانند دبی و ترکیه افزایش  یافته است به گونه ای که رزرو هتل در ایام نوروز در کشور ترکیه با سختیهایی همراه بود.

آنچه مسلم است متاسفانه برخی از تورهای مسافرتی نیز به دلیل به حد نصاب نرسیدن مسافران، کنسل شد که این خود ضرر و زیان بسیاری به شرکت های هواپیمایی وارد ساخته است. بنا به اظهارنظر مدیر یکی از آژانس های مسافرتی متاسفانه در برخی از موارد علی رغم اعمال تخفیف های بسیار، باز هم میزان ثبت نام کنندگان بسیار کمتر از حد نرمال بود که این خود عاملی برای کنسلی برگزاری برخی از تورها شد.

هرچند در این مجال باید یادآور شد که طی سال های اخیر بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف دیگر برای سفرهای خود از خدمات تورها استفاده نمی کنند بلکه خود به صورت مستقل اقدام به سفر می نمایند که این مهم می تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد رکود و بی رونقی در آژانس های مسافرتی باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که سفرهای داخلی نیز به دلیل گرانی و همچنین سیل با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شد چراکه بنا به اظهار نظر برخی از تور لیدرها سفر به جزیره کیش در ایام نوروز نزدیک به 8 میلیون تومان هزینه داشت که این رقم به طور حتم با اقتصاد بسیاری از خانواده ها هم خوانی چندانی ندارد و همچنین به دلیل جاری شدن سیل بسیاری از خانواده ها از سفر رفتن در ایام نوروز اجتناب کردند که این خود نقش تعیین کننده ای در کاهش سفرهای نوروزی داشت.

بدیهی است نبود ایمنی در سفر به دلیل احتمال وقوع سیل نیز یکی دیگر از دلایل کاهش آمار سفرهای نوروزی بود چراکه متاسفانه بسیاری از زیرساخت های عمرانی کشور به دلیل عدم ایمنی کافی تنها بر اثر سیل از بین رفت. همچنین برخی از جاده ها نیز با فرونشست زمین مواجه شدند که این خود نشان از فقدان پیوست های فنی و زیست محیطی در پروژه های عمرانی را دارد.

یکی دیگر از دلایل کاهش سفرهای داخلی، شرایط جوی نامناسب بود چراکه طبق آمار موجود بسیاری از تورهای طبیعت گردی تنها به دلیل بارش باران های سیل آسا کنسل شد که این خود ضرر و زیان بسیاری به تورهای طبیعت گردی وارد کرد.

در پایان باید خاطرنشان کرد که حوادث غیر قابل پیش‌بینی، فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب ازسوی مسئولان امر و همچنین ناتوانی در مدیریت بحران در زمره مهم ترین عوامل برای تحقق نیافتن افزایش سفرهای داخلی است چراکه طی ماه های پایانی سال گذشته مسئولان پیش بینی کرده بودند که نوروز ۹۸ با افزایش بی سابقه سفرهای داخلی مواجه خواهیم بود که متاسفانه این مهم بنا به دلایل مذکور محقق نشد که به طور حتم ضررهای مالی بسیاری را برای فعالان حوزه گردشگری داخلی رقم زده است.
انتهای خبر///

الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز