خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
گاهی کارگزاران در حرکت اشتباهی می کنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می کند       آقای رئیس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملی به نام شما ثبت شود!       کلینتون: آمریکا به‌ جای تهدید ایران باید به دنبال دیپلماسی بیشتر باشد        زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است       رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد.        کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد       نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو       اجرای یکپارچه قانون مالیات بر ارزش افزوده        استعفای دوشغله ها نتیجه نظارت وزارت کار       در رسیدگی به مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریزها نیست       بازدید رسانه‌ای‌ها از غنی‌سازی نطنز و چند نکته: دوربین‌های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می‌کنند؟       مقام روس: آمریکا مسبب تشدید وخامت اوضاع درباره برجام و ایران است        روزی به نام زنبورهای عسل       مجمع گفت وگوی منطقه ای مقابله هوشمند با فتنه جویی خارجی       ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد       مواضع رسمی کشور را چه کسی بیان می کند؟       رحمانی فضلی: امنیت مردم در مناطق مرزی برای وزارت کشور اهمیت بالایی دارد       حسین هدایتی به ۲۰ سال حبس محکوم شد/ صدور حکم برای دو جاسوس آمریکا و عربستان       نبود زیرساخت های لازم برای تولید خودروهای برقی       شوراها از ارکان اصلی نظام هستند/ توصیه به شورای استانها: وارد دعوای جناحی نشوید      
 
آخرین اخبار  

گاهی کارگزاران در حرکت اشتباهی می کنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می کند

آقای رئیس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملی به نام شما ثبت شود!

کلینتون: آمریکا به‌ جای تهدید ایران باید به دنبال دیپلماسی بیشتر باشد

زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد.

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو


اساتید و دانشگاه  

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

 علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

سمپوزیوم "علوم ژئوماتیک و تکنولوژی اطلاعات مکانی" برگزار شد

 سمپوزیوم

همکاری همه جانبه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه فرهنگیان

همکاری همه جانبه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه فرهنگیان


معرفی آثار اساتید  


 

1397/08/07 4:47:04 AM

​ماجرای مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان 

سخنگوی وزارت بهداشت علت مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان را تشریح کرد.

​ماجرای مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری وزارت بهداشت درباره‌ ماجرای مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: خواهشم از خبرنگاران حوزه سلامت این است که پیش از انتشار خبر ، ابتدا صحت و سقم آن را  بررسی کنند. در وهله اول به دلیل فوت دو کودک اهوازی به خانواده‌ آنها و مردم خوزستان تسلیت عرض می‌کنیم. متاسفانه در ابتدا اعلام شد که این دو کودک به دلیل مصرف دو داروی تقلبی دچار مسمومیت و فوت شده‌اند اما طبق بررسی‌های انجام شده نه آن داروها برایشان تجویز شده بود و نه آنها را مصرف کرده بودند. سپس عده‌ای اعلام کردند که نسخه اشتباه بوده است.
وی ادامه داد: به هر حال پزشکی قانونی موضوع را بررسی و اعلام کرد که هیچ مسمومیت دارویی وجود نداشته و علت فوت دو کودک مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه از مقام مسئولی که سهوا در این زمینه اظهارنظری اشتباه کردند که در حیطه وظایفشان نبوده گلایه داریم. متاسفانه آنقدر گفتند که فوت دو کودک به دلیل مصرف دارو و تشخیص اشتباه بوده که پزشک متخصص کودکانی که آنها به او مراجعه کرده بودند از ترس و استرس دچار سکته مغزی شدید شد و نصف بدنش فلج شده است و در حال حاضر در آی سی یو قرار دارد.
وی افزود:‌ برخی گمان می‌کنند می‌توانند با انتشار این خبرها خدمت کنند. طبق بررسی‌ها علت فوت مسمومیت بوده اما مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه گروهی از بهترین متخصصین را اعزام کرده‌ایم و آزمایش‌های لازم را در اهواز ، تهران، و شیراز انجام داده‌ایم. نتایج اولیه مسمومیت غیر دارویی سهوی را نشان داده‌ و به محض این که مستنداتش آماده شود آنها را اعلام می‌کنیم.
وی درباره‌ی سهم حقوق کارکنان وزارت بهداشت از بودجه این وزارت خانه گفت: ما مکررا اعلام کرده‌ایم که ۱۹ درصد از منابع طرح تحول نظام سلامت صرف دستمزد پزشکان شده است. آنچه که دیروز دکتر هاشمی درباره‌ی آن صحبت کردند مربوط به بودجه‌ی دانشگاهها و وزارت بهداشت بود که متفاوت از بودجه طرح تحول است. باید توجه کرد که چنین آمار و ارقامی قابل کتمان نبوده و در دسترس است و هر کسی می‌تواند قانون بودجه سال ۹۷ را ببیند.
حریرچی افزود: بودجه جاری کل دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال ۹۷ ، ۱۷ هزار و ۸۵۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است که از این میزان ۱۲ هزا رو ۹۷۷ میلیاردش مربوط به پرداخت حقوق و مزایای مستمر بوده که حدود ۷۳ درصد می‌شود. البته آمار دیگری هم وجود دارد که بر اساس آن از کل بودجه نظام سلامت شامل منابع دولتی، خصوصی و خیریه و نهادهای عمومی غیر دولتی است و در سالهای مختلف ۶۳ الی ۶۸ درصدش صرف دستمزد می‌شود. حال این که برخی از کانال‌ها اعلام می‌کنند  که آمارها متناقض است، درست نیست، بلکه این آمار دقیق، علمی و مستند است.
واکسن آنفلوآنزا به میزان کافی وجود داردحریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ی میزان موجودی واکسن آنفلوآنزا گفت: واکسن سه گانه و چهارگانه آنفلوآنزا امسال وارد شده و از بابت آن مشکلی نداریم . البته اکنون وقت تزریق این واکسن نیست بلکه آن را ۱۵ روز قبل از شروع فصل سرما باید تزریق کرد.در عین حال امسال بیش از سال قبل واکسن آنفلوآنزا به کشور وارد و توزیع شد.
میزان افزایش دارو چقدر بوده است؟حریرچی در پاسخ به سوالی درباره‌ی افزایش قیمت دارو گفت: طبق مصوبه قانونی، امسال سبد دارویی کشور به طور متوسط ۹ درصد افزایش یافت که این عدد برای داروهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال داروهایی داشتیم که قیمت اصلی‌شان پایین بود اما هزینه‌های بسته بندی و جانبی بالایی داشتند که مشمول یارانه نیست. در نتیجه افزایش قیمتشان بیشتر شد، اما در برخی داروها ، اعلام کرده بودیم که با ۱۵ درصد کمتر از قیمت ارزی داروهایشان را ارائه دهند و در برخی از داروهای گران قیمت کاهش قیمت و یا افزایش دو تا سه درصدی داشتیم البته متوسط افزایش قیمت در سبد دارویی ۹ درصد بود. حال برخی از کانال‌ها این موضوع را به عنوان کشفی بزرگ مطرح می‌کنند اما همه‌ این موارد در سایت سازمان غذا و دارو اعلام شده و مشخص است.
وضعیت پسماندهای بیمارستانی در کشورسخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره‌ وضعیت پسماندهای بیمارستانی در کشور گفت: ۹۳.۸ درصد بیمارستان‌ها از این نظر مورد تاییدند و مشکلی ندارند و دستگاه بی خطر ساز زباله دارند. تعداد معدودی از بیمارستان‌ها هم مشکلاتی دارند که در حال رفع است و می‌توان گفت که در حوزه‌ دفع زباله‌های بیمارستانی به وضعیت مطلوبی رسیده‌ایم. هر چند که برخی رسانه‌ها در این زمینه شایعه پراکنی می‌کنند. به عنوان مثال در سال گذشته در جایی انگشتی پیدا شد و بعد معلوم شد در آن منطقه نه بیمارستانی وجود داشته و نه آن فرد در بیمارستان فوت کرده است بلکه یک سری مسائل حاشیه‌ای مطرح بود که دادستانی درباره‌ی آن توضیح داد.
برخورد با فروش دارو خارج از داروخانهحریرچی درباره‌ موضوع فروش دارو خارج از داروخانه‌ها گفت: فروش دارو خارج از داروخانه‌ها مسئولیت مستقیمش با ما نیست اما هم با شبکه‌های ماهواره‌ای و هم با کسانی که به صورت اینترنتی و تلفنی دارو می‌دهند برخورد می‌کنیم. از طرفی با کمک نیروی انتظامی و دستگاههای نظارتی باافرادی که در جلوی داروخانه‌ها اقدام به فروش دارو کنند برخورد می‌شود. باید توجه کرد که ما حدود ده هزار داروخانه در سطح کشور داریم اما نهایتا ۱۰ تا ۲۰ داروخانه این پدیده را شاهد بودند. گرچه یک مورد آن هم اضافه است اما از رسانه‌هاخصوصا رسانه ملی خواهش می‌کنم که موارد خلاف جزیی را که ربطی هم به داروخانه ندارد به این شکل بزرگ نمایی نکند.
بعد از عید چه کالاهایی گران نشدند؟‌وی ادامه داد: این در حالی است که ما در سال گذشته اعلام کردیم که سبد دارویی ۹ درصد و هزینه‌های بهداشتی و درمانی به طور متوسط ۵ درصد افزایش یابد و تاکنون یک درصد هم از قیمت مصوب بالاتر نرفته‌ایم. از این کار شرکت‌های دارویی داروخانه‌ها، وارد کنندگان و ارائه کنندگان خدمت باید تشکر و خدمتشان منعکس شود نه اینکه یک خطای جزیی را اعلام کنیم.در حال حاضر همه چیز گران شده اما قیمت دارو و تجهیزات پزشکی افزایش  قیمتی به جز آنچه مصوب شده بود نداشته است.
حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کاهش سهمیه برخی داروخانه‌ها گفت: هیچ داروخانه‌ای سهمیه‌اش کم نشده حتی ما داروهای اصلی و مورد نیاز را در چند ماه اخیر بیش از چند ماه مشابه آن در سال گذشته توزیع کرده‌ایم به طوری که بیش از ۹۹ درصد داروهای کشور در ۷ ماه گذشته بیش از ۷ ماهه سال قبل توزیع شده‌اند اما به هر حال جوی در کشور وجود دارد که فکر می‌کنند دارو کم است.
وی ادامه داد: درباره شیرخشک هم همین وضعیت وجود دارد . ما به اندازه مصرف دو ماه را توزیع کردیم اما طی دو روز تمام شد، این در حالی است که در حال حاضر شیرخشک‌های خاص و رژیمی را درب منزل تحویل می‌دهیم. برخی از این شیرخشک‌ها قیمت یک قوطی‌اش یک میلیون تومان است اما آن را با ۵ هزار تومان به مصرف کننده می‌رسانیم اما با توجه به این نرخ برابری ارز چاره‌ای جز نسخه کردن آن نداریم چرا که اگر خارج نسخه هم بخواهیم آن را ارائه دهیم قاچاق معکوس رخ می‌دهد یعنی فردی می‌تواند یک وانت شیرخشک را در کشور با قیمت ۱۰ هزار تومان تهیه کند به مرز ببرد و آن را با قیمت ۱۰۰ هزار تومان بفروشید بنابراین مجبوریم روش‌های کنترلی به کار ببریم.
مردم نگران نباشند، کمبود دارو نداریموی افزود: درباره دارو هم باید ۸  ماه ذخیره دارویی داشته باشیم حال اگر یک دارویی میزان ذخیره‌اش به ۴ ماه برسد آن را فقط در داروخانه‌های خاص توزیع می‌کنیم. حال ممکن است داروخانه‌های معمولی بگویند سهمیه ما را کم کرده‌اند اما چنین چیزی صحت ندارد؛ البته کمبود دارویی صفر نیست و هیچ کشوری هم نمی‌تواند بگوید که من هیچ کمبود دارویی ندارم اما طی ۶ ماه گذشته در آبان ماه کمترین کمبود دارویی را داشته‌ایم.
سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد مردم نباید نگران باشند و به آن‌ها اطمینان می‌دهیم علی‌رغم اینکه دشمن بر خلاف گفته‌هایش داروها را هم تحریم کرده و به نوعی تحریم دردناک ایجاد کرده است اما نگران نباشند. در عین حال از ستاد مبارزه با قاچاق نیروی انسانی درخواست کرده‌ایم که مواردی که بیش از جو واقعی کمبود دارو جو روانی در این زمینه ایجاد می‌کنند، با آن‌ها برخورد کند.
حریرچی ادامه داد: متاسفانه عده‌ای دارو می‌خرند تا آن را ذخیره کنند و عده‌ای هم با این کار می‌خواهند سوء استفاده کنند. به هر حال بابت این مشکلات و برخی کمبودها و کنترل‌های ضروری از مردم عذرخواهی می‌کنیم.
۹۹ درصد مردم احتیاجی به تجویز نسخه‌ای «مکمل» ندارندحریرچی در پاسخ به سوالی درباره تجویز مکمل از سوی برخی پزشکان گفت: از پزشکان گلایه داریم که مکمل را در نسخه تجویز می‌کنند چرا که بارها اعلام کرده‌ایم به جز ویتامین دی، ۹۹ درصد مردم ما احتیاج به تجویز نسخه‌ای مکمل ندارند که البته ویتامین دی را هم به صورت رایگان به افرادی که نیاز دارند ارائه می‌دهیم. کسی از ما انتظار ندارد که در این شرایط ارزی، ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مکمل‌هایی اختصاص دهیم که مردم به مصرف‌شان نیاز ندارند.
حریرچی تاکید کرد: رسانه‌ها باید توجه کنند که برخی موضوعات از نظر خبری جذاب هستند و مکرر هم تکرار می‌شوند و براساس این تکرار جوی ایجاد می‌شود که بر اساس آن انگار دستگاه‌های دولتی و نظارتی نمی‌خواهند کاری انجام دهند. این در حالی است که چنین موضوعی درست نیست. بنابراین در همه موارد مکانیزم‌های خودکنترلی وجود دارد و دستگاه‌های نظارتی هم درباره موضوعات اقدام می‌کنند. به عنوان مثال در زمینه آبیاری مزارع با آب فاضلاب دستگاه‌های نظارتی، نظارت‌شان را اعمال می‌کنند. باید توجه کرد که در کشوری که میلیون‌ها زمین زیر کشت دارد، میزان مزارعی که با آب آلوده به فاضلاب آبیاری می‌شوند بسیار کم است. به عنوان مثال در کل استان تهران در سال گذشته ۷۶ هکتار زمین، مشکوک به آبیاری با آب آلوده به فاضلاب بوده است.
وی تاکید کرد: در حوزه محصولات کشاورزی باید بیشتر به دنبال افزایش دسترسی مردم به آن‌ها باشیم. گفته می‌شود تا یک چهارم محصولات کشاورزی کشور تلف می‌شوند. باید به این موضوعات توجه کرد. در حوزه کشاورزی در صورت مشاهده تخلف ابتدا کشاورز را توجیه می‌کنیم و اگر روشش را تغییر نداد او را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم. در سال گذشته ۴۵ مورد معرفی به مراجع قضایی در این حوزه داشته‌ایم.
دارو را بالاتر از قیمت روی جلد نخرید /تخلفات را به سامانه ۱۹۰ گزارش کنیدوی در پاسخ به سوالی درباره فروش برخی محصولات  دارویی و بهداشتی با قیمتی بیش از قیمت مندرج بر روی آن‌ها گفت: متاسفانه روالی وجود داشته مبنی بر اینکه اگر دارویی با قیمت جدید آمد داروهای قبلی هم با قیمت جدید بفروشند. در این زمینه ممنوعیت خیلی سختی وجود ندارد اما اگر مردم دارویی را با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج بر روی آن مشاهده کردند می‌توانند به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت شکایت کنند.
حریرچی در پاسخ به سوال دیگری درباره ایجاد مراکز طب سنتی برای مراجعه افراد گفت: در حال حاضر در ۱۶ استان کشور سلامتکده‌های طب سنتی ایجاد شده و در حال گسترش هستند. باید توجه کرد که در این حوزه دخالت‌های غیر مجازی نیز وجود دارد و برخی از مردم به کسانی مراجعه می‌کنند که مجوز طبابت ندارند. ما در این زمینه در صورت مشاهده چنین تخلفاتی با اشد مجازات با آن‌ها برخورد می‌کنیم. حتی دادگاه‌های ویژه روحانیت با تعداد معدودی از افرادی که به صورت ملبس به اقدام به این کارها کرده‌اند برخورد کرده در عین حال مردم هم باید از مراجعه به چنین افرادی خودداری کنند.
انتهای خبر///
 
منبع؛ ایسنا


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز