خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران       خسارت های سیل تامین می شود؟        افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب       فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور       طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟       جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق       دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند       ایرانی‌ها قادر خواهند بود موجودیت آمریکا در فضا را به خطر بیاندازند       تحمیل هزینه و رواج فیلترشکن نتیجه فیلترینگ تلگرام/ فیلترینگ بی تأثیر تلگرام       خوزستان به مدیرکاربلد و بومی نیاز دارد       دولت از صندوق ذخیره ارزی برای جبران خسارات لرستان برداشت کند / سوء مدیریت، بحران دائمی لرستان       تحولات اجتماعی و تغییر سبک زندگی جوامع عربی نشأت گرفته از قهرمان پروری داستانهای عربی ست        سنجری، آشتی دهنده سنت گراها و تجددگراها / 45سال زندگی عاشقانه، آخرین قطعه موسیقی سنجری / رونمایی از چاپ جدید کتاب افق بیکران        نظارت صحیح شوراها بر اجرای پیشنهادهای کاربردی نقش موثری در پیشگیری کاهش صدمات بحرانها دارد / نقش شوراها در کاهش خسارات بلایای طبیعی       دلاری که میل به کاهش ندارد       نشست «علم دینی؛ در کشاکش قرائت ها» برگزار می شود       تخصیص 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده/ جبران خسارات مادی سیل شیراز رو به پایان است/ کشور باید با مالیات اداره شود نه با فروش نفت       «همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» برگزار می‌شود       نشست «تاملی درباره ایران:دیباچه‌ای بر نظریه انحطاط» برگزار می‌شود       در مدیریت بحران با تجربه هستیم/ مرگ70 هموطن و تخریب 37هزارواحد مسکونی در سیل فروردین ماه/ احیای دریاچه ارومیه از برکات سیل بود      
 
آخرین اخبار  

حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران

خسارت های سیل تامین می شود؟

افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب

فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور

طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟

جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق

دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/29 1:27:55 PM

تب تند قیمت در بازار موبایل پایین نمی آید 

چند ماهی است که علی رغم وعده مسئولان قیمت موبایل نه تنها کاهش نیافته بلکه در برخی از موراد نیز با افرایش مواجه شده است؛ این در حالی است که انتظار می رفت با ترخیص گوشی‌های موجود در گمرگ تا حدودی قیمت موبایل کاهش یابد که متاسفانه تا به امروز این مهم محقق نشده است.

تب تند قیمت در بازار موبایل پایین نمی آید


 
 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، سرویس اقتصادی: علی رغم وعده‌های متعدد مسئولان قیمت گوشی در بازار کاهش نیافته است که این خود می‌تواند در سایه حضور پررنگ دلالان باشد.

گفتنی است با بسته شدن سامانه همتا شاهد افزایش دوباره قیمت‌های گوشی بودیم این در حالی است که بنا به اظهار نظر فروشندگان باز شدن مجدد این سامانه می‌تواند به کاهش قیمت گوشی موبایل کمک کند.

بدیهی است بنا به اظهار نظر کارشناسان گوشی موبایل دیگر در کانال کاهشی قرار  نخواهد گرفت هر چند در مقابل شاید دیگر قیمت ها دیگر بیشتر از این نیز افزایش نیابد.

به طور کلی باید در نظر داشت که با افزایش چشمگیر قیمت گوشی‌های موبایل مسئولان امر نوید کاهش 50 درصدی را داده بودند اما تا به امروز این مهم محقق نشده است بلکه در برخی از اوقات نیز شاهد افزایش قیمت گوشی موبایل هستیم که این مهم جای بسی تامل دارد.

باید در نظر داشت که مهم ترین دلیل برای افزایش بی سابقه قیمت گوشی موبایل را می‌توان در ممنوعیت واردات دانست چرا که بنا به اظهار نظر رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی البرز در شرایط موجود گویا دیگر دولت تمایلی برای واردات موبایل ندارد و قصد دارد برای تامین گوشی موبایل تنها از واردکنندگان اصلی استفاده کند که البته این خود می‌تواند عاملی برای افزایش قیمت گوشی باشد.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که بنا به گفته وزیر ارتباطات با آزاد کردن گوشی های موجود در گمرگ که تعداد آن نیز کم نبود شاهد کاهش قیمت گوشی موبایل خواهیم بود اما متاسفانه علی رغم ترخیص این گوشی‌ها از گمرگ هیچ کاهشی در قیمت گوشی موبایل ایجاد نشد که این خود جای سوال دارد.

پر واضح است که برخی از مسئولان  راه اندازی سامانه همتا را اقدام مناسب و موثری برای کاهش قیمت گوشی موبایل عنوان می‌کردند اما حال با گذشت چند ماه نه تنها راه اندازی این سامانه نتوانست عاملی برای کاهش یافتن قیمت گوشی شود بلکه در مقابل تا حدودی خود باعث بالا رفتن قیمت گوشی شد، چرا که انتظار می‌رفت با راه اندازی سامانه همتا محدودیت‌های شدید برای واردات گوشی موبایل اعمال شود، اما گویا این مهم نه تنها باعث ساماندهی بازار موبایل نشد بلکه خود زمینه افزایش آشفتگی در این بازار را نیز فراهم کرد که این خود می تواند نشان از حجم بالای وارادات گوشی‌های قاچاق در بازار را داشته باشد.

به طور حتم نبود کافی گوشی در بازار خود یکی از دلایل بالا رفتن آسانسوری قیمت موبایل می‌باشد چرا که بنا گفته برخی از فروشندگان موبایل هنوز تمام گوشی‌های ترخیص شده وارد بازار نشده است. حال این سوال مطرح می‌شود که که 700 هزار گوشی ترخیص شده از گمرگ کجاست و به چه علت تمام  آنها وارد بازار موبایل نشده است.

از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد  مسافرانی که از کشورهای خارجی اقدام به وارد کردن گوشی می کنند نیز متضرر می شوند چرا که برای استفاده از این گوشی باید در سامانه همتا ثبت نام کنند و مبلغی را نیز واریز کنند اما این در حالی است که به هنگام خرید گوشی یک بار مالیات پرداخت کرده اند و پرداخت دوباره هزینه دیگری چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.

در پایان باید یادآور شد که بنا به اظهار نظر کارشناسان به طور حتم در سال آینده نیز با افزایش مجدد قیمت گوشی تلفن همراه مواجه خواهیم بود.

انتهای خبر///

 
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز