خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ترور نافرجام آیت الله خامنه ای در نماز جمعه آخر سال، مردم شعار مرگ بر منافق سر دادند       چهل کشته در انفجار دو مسجد در نیوزلند       ملاقات اعضای خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری       توصیه مردم ایران به دولت دیکتاتور فرانسه        راه جدید محققان برای مقابله با هک کردن ایمپلنت‌های پزشکی       کاوشگر فرصت اخرین موقعیت خود در مریخ را ثبت و منتشر کرد       بررسی ماموریت های 50 ساله آپولو روی میز ناسا       امکان تجربه دانلود موسیقی اورجینال به همت یک شرکت دانش بنیان       کندی پیشرفت علم با سیاست های نادرست وزارت علوم       آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از امروز       میزان تورم در استان‌ها؛ کردستان در صدر       جنگ اقتصادی دشمن را با موفقیت پشت سر گذاشتیم       دست یابی ایران به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ        پذیرش دانشجوی بدون آزمون مقطع دکتری در دانشگاه کردستان        اعلام آمار ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی پزشکی ۹۸       برگزاری مسابقه دانشگاه بدون زباله در دانشگاه صنعتی        جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است       برنامه ۲ معاونت وزارت علوم برای حمایت ویژه از ۵ دانشگاه       پذیرش پیشنهاد شورای عالی استانها برای اصلاح بودجه سال 98       لزوم تخصیص تسهیلات تشویقی به کشاورزان و دامداران زنجانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/13 1:39:16 AM

افزایش زنان سیگاری زمینه ساز بالا رفتن آسیب های اجتماعی 

افزایش زنان سیگاری در جامعه نشان دهنده بالا رفتن و یا تعمیق یافتن آسیب های اجتماعی است چرا که زنان از نظر روحی و جسمی بسیار ضعیف تر از مردان هستند بنابراین باید به خاطر داشت که تغییر باورهای جامعه می تواند پیامدهای منفی بسیاری را به دنبال داشته باشد.

افزایش زنان سیگاری زمینه ساز بالا رفتن آسیب های اجتماعی


به گزارش سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛  متأسفانه طی چند سال اخیر شاهد افزایش استعمال دخانیات توسط زنان هستیم اما این در حالی است که طی چند سال گذشته آمار زنان سیگاری به مراتب کمتر از امروز بود.

گفتنی است بنا به اظهار نظر روانشناسان مهم ترین دلیل روی آوردن زنان به استعمال دخانیات مطرح کردن خود در جامعه است، چرا که در حال حاضر  به دلیل وجود تبعیض جنسیتی بسیار در بیشتر مواقع زنان دیده نمی‌شوند و یا اینکه حقوق آنها پایمال می‌شود از این رو زنان با استعمال دخانیات سعی دارند تا حدودی رفتارهای خود را شبیه مردان کنند.

از سوی دیگر برخی از رفتارشناسان نیز معتقد هستند که اصلی ترین دلیل افزایش آمار زنان سیگاری را می‌توان در این مهم جستجو کرد که زنان با توجه به روحیاتی که دارند به طور حتم توان تحمل سختی‌ها و مسوولیت های بیش از اندازه را ندارند چرا که امروزه بسیاری از زنان مجبور به کار در خارج از منزل و داخل منزل و همچنین قبول مسوولیت های بسیار هستند که این موارد با ذات زن چندان هم خوانی ندارد.

افزایش آمار شکست‌های عشقی و یا زندگی‌های نافرجام را می توان در زمره دیگر دلایل گرایش زنان به استعمال دخانیات دانست، چرا که طبق تحقیقات به عمل بسیاری از زنانی که به استعمال دخانیات روی می آورند این کار را تنها برای تسکین ناراحتی و غم خود انجام می دهند.

بدیهی است در مقابل برخی دیگر از زنان با استعمال دخانیات قصد قدرت نمایی دارند و می‌خواهند خود را متفاوت تر از دیگران زنان نشان دهند، به عبارت ساده‌تر بسیاری از افراد برای مخفی کردن کم و کاستی های و در مقابل قدرتمند نشان دادن خود در محیط های که دیگران هستند به استعمال دخانیات روی می آورند.

جبران تنهایی می تواند یکی دیگر از دلایل افزایش استعمال دخانیات در میان زنان باشد چرا که امروزه طبق آمار منتشر شده آمار ازدواج کاهش یافته و بسیاری از زنان به تنهایی زندگی می کنند از این رو برای جبران تنهایی خود به استعمال دخانیات روی می آورند، متاسفانه این دسته از افراد معتقد هستند که سیگار تنهایی آنها را پر می کند و همنشین ایام تنهایی و بی کَسی آنها است.

یکی دیگر از دلایل روی آوردن زنان به استعمال دخانیات را می توان کاهش وزن دانست چرا که متاسفانه برخی از افراد بر این باور هستند که با استعمال دخانیات به راحتی می تواند وزن خود را کاهش دهند بنابراین برای دستیابی به وزن ایده آل خود به استعمال دخانیات روی می آورند.

مدگرایی را می‌توان از دیگر دلایل روی آوردن زنان به استعمال دخانیات دانست، چرا که امروزه متاسفانه بسیاری از زنان بر این باور هستند که استعمال دخانیات بیانگر شان و رتبه اجتماعی بالای زنان می باشد، از این رو برای مطرح کردن خود و همچنین شان و شخصیت اجتماعی در میان دوستان و گروه های اجتماعی به استعمال دخانیات روی می آورند که این خود می تواند نشان از تغییر باورها و ارزش های اجتماعی داشته باشد.

آنچه مسلم است بسیاری از جامعه شناسان بر این باور هستند که افزایش آمار استعمال دخانیات در میان زنان می تواند زمینه ساز بالا رفتن آمار آسیب های اجتماعی شود،چرا که تحقیقات ثابت کرده است که هر گاه در جامعه ای آمار زنان سیگاری بالا رود به طور حتم آمار آسیب های اجتماعی نظیر فحشا، تجاوز و مسائلی از این دست نیز بالا خواهد رفت، بنابراین باید توجه داشت افزایش تمایل زنان به استعمال دخانیات خود زنگ خطری جدی برای سلامت جامعه خواهد بود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که تبعات منفی سیگار کشیدن چه از نظر اجتماعی و چه از نظر سلامتی برای زنان به مراتب بسیار بیشتر از مردان می باشد چرا که زنان از نظر فیزیکی و روحی بسیار آسیب پذیر تر هستند بنابراین شاید ایجاد تغییر در نگرش ها و باورها بتواند عاملی برای کاهش استعمال دخانیات در میان زنان شود، در غیر این صورت ادامه روند موجود می تواند بیانگر آینده تاریک و مبهی از جامعه باشد.

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز