خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
گاهی کارگزاران در حرکت اشتباهی می کنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می کند       آقای رئیس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملی به نام شما ثبت شود!       کلینتون: آمریکا به‌ جای تهدید ایران باید به دنبال دیپلماسی بیشتر باشد        زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است       رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد.        کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد       نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو       اجرای یکپارچه قانون مالیات بر ارزش افزوده        استعفای دوشغله ها نتیجه نظارت وزارت کار       در رسیدگی به مفاسد اقتصادی تفاوتی بین دانه درشت‌ها و ریزها نیست       بازدید رسانه‌ای‌ها از غنی‌سازی نطنز و چند نکته: دوربین‌های آژانس چگونه تاسیسات ایران را رصد می‌کنند؟       مقام روس: آمریکا مسبب تشدید وخامت اوضاع درباره برجام و ایران است        روزی به نام زنبورهای عسل       مجمع گفت وگوی منطقه ای مقابله هوشمند با فتنه جویی خارجی       ایران نسبت به تلاش های فتنه جویانه خارج از منطقه هشدار داد       مواضع رسمی کشور را چه کسی بیان می کند؟       رحمانی فضلی: امنیت مردم در مناطق مرزی برای وزارت کشور اهمیت بالایی دارد       حسین هدایتی به ۲۰ سال حبس محکوم شد/ صدور حکم برای دو جاسوس آمریکا و عربستان       نبود زیرساخت های لازم برای تولید خودروهای برقی       شوراها از ارکان اصلی نظام هستند/ توصیه به شورای استانها: وارد دعوای جناحی نشوید      
 
آخرین اخبار  

گاهی کارگزاران در حرکت اشتباهی می کنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می کند

آقای رئیس جمهور! اجازه ندهید بی اعتنایی به قرارگاه فرهنگ، علم و فناوری در حافظۀ ملی به نام شما ثبت شود!

کلینتون: آمریکا به‌ جای تهدید ایران باید به دنبال دیپلماسی بیشتر باشد

زاکانی: اساس بیانیه گام دوم تشکیل «جامعه الگو» است

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد.

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو


اساتید و دانشگاه  

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

کتاب مشترک دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه هاروارد منتشر شد

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

واکنش وزارت علوم به افت کیفیت غذاهای دانشجویی/افزایش قیمت گوشت، برنج و روغن برای دانشگاه‌ها مشکل ایجاد کرده‌ است

علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

 علوم انسانی اسلامی و الگوی پیشرفت مبتنی بر علم دینی از مطالبات صریح رهبران نظام اسلامی بوده است

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

راز چهل سال عقب نگهداشتن علم دینی، عدم باور به اسلام است.

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

طراحی مدل جامع مدیریت اجتماعی بر محور دین ضرورت دارد

سمپوزیوم "علوم ژئوماتیک و تکنولوژی اطلاعات مکانی" برگزار شد

 سمپوزیوم

همکاری همه جانبه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه فرهنگیان

همکاری همه جانبه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با دانشگاه فرهنگیان


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/06 5:51:47 AM

اقتصادکوپنی برگ برنده اقتصاد کشور است؟! 

با موافقت کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر کوپنی شدن کالاهای اساسی خاطرات دوران جنگ و نبود کالا برای بسیاری از مردم زنده شده است.

اقتصادکوپنی برگ برنده اقتصاد کشور است؟!


به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ پس از گذشت بیش از ده سال دوباره کوپن به اقتصاد کشور بر می گردد که این خود باعث می‌تواند حاکی از سخت بودن شرایط اقتصادی باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که کوپن برای بسیاری از افراد بیانگر خاطرات سخت جنگ و کمبودها می باشد چرا که کوپن در شرایطی در کشور کار خود را آغاز کرد که هیچ بودجه مشخصی برای تامین کالاهای اساسی وجود نداشت و بسیاری از افراد در تامین مواد اولیه زندگی با مشکل مواجه بودند.

گفتنی است چندی پیش بهارستان نشینان با اختصاص 14 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و دارویی با نرخ ارز ترجیحی موافقت  و مصوب کردند که دولت از کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی استفاده کند.

با نگاهی گذرا بر وضعیت اقتصاد کشور طی ماه های اخیر به این مهم می توان دست یافت که متاسفانه سیاست های دولت در اقتصاد چندان موفقیت آمیز نبوده و حال قرار است برای مهار بحران از سیاست های جدیدی پیروی شود که البته تا به امروز دولت هیچ  برنامه مشخصی درباره جزئیات مبلغ و اینکه چگونه و تا چه مدتی کوپن الکترونیکی اجرا خواهد شد، ارائه نکرده است که این خود جای بسی تامل دارد.

جالب است بدانیم که اقتصاد کوپنی در آن زمان نیز با مشکلات بسیاریر همراه بود حال این سوال مطرح می شود که آیا با روی کار آمدن دوباره اقتصاد کوپنی باز هم مشکلات و چالش های گذشته تکرار خواهد شد؟

یکی از مهم ترین چالش های پیش روی اقتصاد مقاومتی در گذشته چاپ برگه های جعلی کوپن و جعل کوپن های باطل شده و سر در آوردن آن در بازار سیاه بود که این خود مشکلات فراوانی را به  وجود می آورد.

بررسی نظرات موافقان و مخالفان اقتصاد کوپنی
 
آنچه مسلم است برخی از کارشناسان و اقتصاددانان با اعمال اقتصاد کوپنی موافق هستند و در مقابل برخی دیگر نسبت به اعمال این سیاست مخالف هستند که در ادامه به بررسی نظریات آنها می پردازیم.

به طور حتم برخی از اقتصاددانان بر این باور هستند احیای اقتصاد کوپنیسم می تواند تولید را در کشور به مرز تعطیلی برساند چرا که تثبت قیمت در هیچ شرایطی به نفع تولید نخواهد بود، چرا که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به خصوصی و تولیدکنندگان وارد سازد از این رو بسیاری از اقتصاددان ها معتقد هستند که احیای اقتصاد کوپنی چاره کار برای بهبود معیشت مردم به ویژه طبقه فرودست نیست. اما این در حالی است که برخی دیگر از اقتصاددانان اعمال اقتصادکوپنی را تنها راهکار عقلانی و منطقی برای عبور از بحران می دانند.

از سوی دیگر برخی از مخالفان اجرایی شدن اقتصاد کوپنیسم نیز معتقد هستند که این راهکارهای ارائه شده حکم مُسکن کوتاه مدت را دارند و در مقابل باید برای حل مشکلات پیش رو، ریشه آن را در علم اقتصاد جستجو کرد و در مقابل نیز برخی از موافقان این طرح بر این باور هستند که در شرایط موجود و با توجه به تحریم های اعمال شده و همچنین نوسانات نرخ ارز توزیع کوپن می تواند راهکار مناسب و موثری باشد.

پر واضح است که در شرایط موجود نقد و بررسی توزیع کالا برگ چندان صحیح نمی باشد چرا که در صورت بر طرف کردن مشکلات آن شاید تا حدودی بتواند مشکلات اقتصادی جامعه را حل کند به عنوان مثال در حال حاضر این طرح با استقبال فعالان جامعه کارگری همراه شده است اما باید دید در شرایط موجود تا چه میزان ویژگی هایی اقتصاد کوپنی می تواند به مرحله اجرا در بیاید.
 

یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر
 
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز