خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ترور نافرجام آیت الله خامنه ای در نماز جمعه آخر سال، مردم شعار مرگ بر منافق سر دادند       چهل کشته در انفجار دو مسجد در نیوزلند       ملاقات اعضای خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری       توصیه مردم ایران به دولت دیکتاتور فرانسه        راه جدید محققان برای مقابله با هک کردن ایمپلنت‌های پزشکی       کاوشگر فرصت اخرین موقعیت خود در مریخ را ثبت و منتشر کرد       بررسی ماموریت های 50 ساله آپولو روی میز ناسا       امکان تجربه دانلود موسیقی اورجینال به همت یک شرکت دانش بنیان       کندی پیشرفت علم با سیاست های نادرست وزارت علوم       آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از امروز       میزان تورم در استان‌ها؛ کردستان در صدر       جنگ اقتصادی دشمن را با موفقیت پشت سر گذاشتیم       دست یابی ایران به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ        پذیرش دانشجوی بدون آزمون مقطع دکتری در دانشگاه کردستان        اعلام آمار ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی پزشکی ۹۸       برگزاری مسابقه دانشگاه بدون زباله در دانشگاه صنعتی        جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است       برنامه ۲ معاونت وزارت علوم برای حمایت ویژه از ۵ دانشگاه       پذیرش پیشنهاد شورای عالی استانها برای اصلاح بودجه سال 98       لزوم تخصیص تسهیلات تشویقی به کشاورزان و دامداران زنجانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/06 5:51:47 AM

اقتصادکوپنی برگ برنده اقتصاد کشور است؟! 

با موافقت کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر کوپنی شدن کالاهای اساسی خاطرات دوران جنگ و نبود کالا برای بسیاری از مردم زنده شده است.

اقتصادکوپنی برگ برنده اقتصاد کشور است؟!


به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ پس از گذشت بیش از ده سال دوباره کوپن به اقتصاد کشور بر می گردد که این خود باعث می‌تواند حاکی از سخت بودن شرایط اقتصادی باشد.

به طور کلی باید در نظر داشت که کوپن برای بسیاری از افراد بیانگر خاطرات سخت جنگ و کمبودها می باشد چرا که کوپن در شرایطی در کشور کار خود را آغاز کرد که هیچ بودجه مشخصی برای تامین کالاهای اساسی وجود نداشت و بسیاری از افراد در تامین مواد اولیه زندگی با مشکل مواجه بودند.

گفتنی است چندی پیش بهارستان نشینان با اختصاص 14 میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی و دارویی با نرخ ارز ترجیحی موافقت  و مصوب کردند که دولت از کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی استفاده کند.

با نگاهی گذرا بر وضعیت اقتصاد کشور طی ماه های اخیر به این مهم می توان دست یافت که متاسفانه سیاست های دولت در اقتصاد چندان موفقیت آمیز نبوده و حال قرار است برای مهار بحران از سیاست های جدیدی پیروی شود که البته تا به امروز دولت هیچ  برنامه مشخصی درباره جزئیات مبلغ و اینکه چگونه و تا چه مدتی کوپن الکترونیکی اجرا خواهد شد، ارائه نکرده است که این خود جای بسی تامل دارد.

جالب است بدانیم که اقتصاد کوپنی در آن زمان نیز با مشکلات بسیاریر همراه بود حال این سوال مطرح می شود که آیا با روی کار آمدن دوباره اقتصاد کوپنی باز هم مشکلات و چالش های گذشته تکرار خواهد شد؟

یکی از مهم ترین چالش های پیش روی اقتصاد مقاومتی در گذشته چاپ برگه های جعلی کوپن و جعل کوپن های باطل شده و سر در آوردن آن در بازار سیاه بود که این خود مشکلات فراوانی را به  وجود می آورد.

بررسی نظرات موافقان و مخالفان اقتصاد کوپنی
 
آنچه مسلم است برخی از کارشناسان و اقتصاددانان با اعمال اقتصاد کوپنی موافق هستند و در مقابل برخی دیگر نسبت به اعمال این سیاست مخالف هستند که در ادامه به بررسی نظریات آنها می پردازیم.

به طور حتم برخی از اقتصاددانان بر این باور هستند احیای اقتصاد کوپنیسم می تواند تولید را در کشور به مرز تعطیلی برساند چرا که تثبت قیمت در هیچ شرایطی به نفع تولید نخواهد بود، چرا که می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به خصوصی و تولیدکنندگان وارد سازد از این رو بسیاری از اقتصاددان ها معتقد هستند که احیای اقتصاد کوپنی چاره کار برای بهبود معیشت مردم به ویژه طبقه فرودست نیست. اما این در حالی است که برخی دیگر از اقتصاددانان اعمال اقتصادکوپنی را تنها راهکار عقلانی و منطقی برای عبور از بحران می دانند.

از سوی دیگر برخی از مخالفان اجرایی شدن اقتصاد کوپنیسم نیز معتقد هستند که این راهکارهای ارائه شده حکم مُسکن کوتاه مدت را دارند و در مقابل باید برای حل مشکلات پیش رو، ریشه آن را در علم اقتصاد جستجو کرد و در مقابل نیز برخی از موافقان این طرح بر این باور هستند که در شرایط موجود و با توجه به تحریم های اعمال شده و همچنین نوسانات نرخ ارز توزیع کوپن می تواند راهکار مناسب و موثری باشد.

پر واضح است که در شرایط موجود نقد و بررسی توزیع کالا برگ چندان صحیح نمی باشد چرا که در صورت بر طرف کردن مشکلات آن شاید تا حدودی بتواند مشکلات اقتصادی جامعه را حل کند به عنوان مثال در حال حاضر این طرح با استقبال فعالان جامعه کارگری همراه شده است اما باید دید در شرایط موجود تا چه میزان ویژگی هایی اقتصاد کوپنی می تواند به مرحله اجرا در بیاید.
 

یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر
 
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز