خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ترور نافرجام آیت الله خامنه ای در نماز جمعه آخر سال، مردم شعار مرگ بر منافق سر دادند       چهل کشته در انفجار دو مسجد در نیوزلند       ملاقات اعضای خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری       توصیه مردم ایران به دولت دیکتاتور فرانسه        راه جدید محققان برای مقابله با هک کردن ایمپلنت‌های پزشکی       کاوشگر فرصت اخرین موقعیت خود در مریخ را ثبت و منتشر کرد       بررسی ماموریت های 50 ساله آپولو روی میز ناسا       امکان تجربه دانلود موسیقی اورجینال به همت یک شرکت دانش بنیان       کندی پیشرفت علم با سیاست های نادرست وزارت علوم       آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از امروز       میزان تورم در استان‌ها؛ کردستان در صدر       جنگ اقتصادی دشمن را با موفقیت پشت سر گذاشتیم       دست یابی ایران به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ        پذیرش دانشجوی بدون آزمون مقطع دکتری در دانشگاه کردستان        اعلام آمار ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی پزشکی ۹۸       برگزاری مسابقه دانشگاه بدون زباله در دانشگاه صنعتی        جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است       برنامه ۲ معاونت وزارت علوم برای حمایت ویژه از ۵ دانشگاه       پذیرش پیشنهاد شورای عالی استانها برای اصلاح بودجه سال 98       لزوم تخصیص تسهیلات تشویقی به کشاورزان و دامداران زنجانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/12/01 12:46:28 AM

افزایش زندانیان در سایه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث 

چندی است که زمزمه های مبنی بر افزایش قیمت بیمه شخص ثالث به گوش می رسد که در صورت تحقق یافتن آن به طور بسیاری از افراد از بیمه کردن خودروی خود صرف نظر خواهند کرد که این مهم می تواند با تبعات منفی بسیاری همراه باشد.

افزایش زندانیان در سایه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ احتمال افزایش قیمت بی رویه بیمه شخص ثالث برای سال آینده باعث ایجاد نگرانی برای صاحبان خودرو شده است.

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند  در شرایط موجود احتمال اعمال تخفیف برای بیمه شخص ثالث خودرو  از سوی شرکت های بیمه گذار بسیار ضعیف می باشد که این خود می تواند برای صاحبان خودرو مشکل ساز باشد، اما این در حالی است که شرکت های بیمه می توانند تا 2.5 درصد از  مبلغ بیمه را به صاحب خودرو تخفیف دهند و برای اعمال تخفیف بیشتر از این مبلغ نیاز به اجازه بیمه مرکزی وجود دارد.

آنچه مسلم است افزایش نرخ ارز طی ماه های اخیر نیز در افزایش نرخ بیمه خودرو نیز تاثیر گذار می باشد چرا که در سایه بالا رفتن نرخ ارز هزینه تعمیر خودرو نیز به طرز قابل تاملی افزایش یافته است که این خود می تواند عامل دیگری برای بالا رفتن قیمت بیمه خودرو باشد.

بدیهی است بسیاری از مدیران صنعت بیمه اعلام کرده اند که طی سال جاری ضررهای هنگفتی را به دلیل نوسانات نرخ ارزی متحمل شده اند به گونه ای که در صورت افزایش نیافتن چشمگیر قیمت بیمه ادامه این روند غیر ممکن خواهد بود و یا اینکه باید شاهد ورشکستگی صنعت بیمه بود.

باید در نظر داشت که افزایش بی رویه قیمت بیمه شخص ثالث می تواند با تبعات منفی بسیاری همراه باشد چرا که بالا رفتن چشمگیر نرخ بیمه شخص ثالث می تواند منجر به این مهم شود که دیگر افراد کمتری از آن استفاده کنند که این خود زمینه ساز بروز مشکلات عدیده خواهد شد. به عبارت ساده تر  با افزایش قیمت بیمه شخص ثالث اين امكان وجود خواهد داشت كه بخش حمل ونقل عمومی با اختلالات جدی مواجه شود تا جایی که در برخی از  موارد ارائه خدمات در اين بخش متوقف شود كه اين وضعيت خود می تواند موجب بروز آثار و تبعات متعدد اجتماعی و امنيتی شود.

یکی دیگر از پیامدهای منفی بالا رفتن نرخ بیمه شخص ثالت می تواند افزایش جرح های خیابانی شود که این مهم خود نیز مشکلات بسیاری را نیز به دنبال خواهد داشت.

افزایش آمار زندانیان نیز می تواند از دیگر عواقب منفی افزایش قیمت بیمه شخص ثالث باشد. از این رو باید یادآور شد که بالا رفتن نرخ بیمه شخص ثالث به طور حتم باعث می شود که فرد و یا خانواده خسارت دیده دیه را دریافت نکنند و در مقابل راننده نیز روانه زندان شود با این اوصاف افزایش بی رویه نرخ بیمه شخص ثالث به نفع هیچ کسی نخواهد بود.

باید در نظر داشت یکی دیگر از مشکلات پیش روی بیمه شخص ثالث فرد محور شدن آن می باشد که این خود می تواند برای افراد مشکلات عدیده ای را رقم بزند.

پر واضح است که ابتدایی ترین ایراد وارده بر فرد محور شدن بیمه شخص ثالث افزایش هزینه های خانواده خواهد بود. به عنوان مثال در خانواده ای که سه نفر از یک خودرو استفاده می کنند باید هزینه بیشتری برای بیمه شخص ثالث پرداخت کنند که این خود با توجه به وضعیت معیشتی این روزهای خانواده ها چندان هم خوانی ندارد.

جالب است بدانیم که کشور ما جزو معدود کشورهای است که برای بیمه شخص ثالث به فرد محور بودن تاکید دارد اما باید متذکر شد که عوامل دیگری نیز در رانندگی و کاهش تصادفات رانندگی دخیل است که متاسفانه در ایران کمتر به این موضوع توجه شده است که این خود جای بسی تامل دارد، چرا که در ایران خطاهای انسانی بیشتر باعث تصادف می شود.
 
در پایان باید خاطر نشان کرد که افزایش قیمت بیمه شخص ثالث می تواند با پیامدهای منفی بسیاری همراه باشد از این رو شاید به توان با بازنگری و ایجاد تغییرات در نرخ گذاری بیمه شخص ثالث مانع از بروز برخی حوادث شد.

یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر///
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز