خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ترور نافرجام آیت الله خامنه ای در نماز جمعه آخر سال، مردم شعار مرگ بر منافق سر دادند       چهل کشته در انفجار دو مسجد در نیوزلند       ملاقات اعضای خبرگان رهبری با مقام معظم رهبری       توصیه مردم ایران به دولت دیکتاتور فرانسه        راه جدید محققان برای مقابله با هک کردن ایمپلنت‌های پزشکی       کاوشگر فرصت اخرین موقعیت خود در مریخ را ثبت و منتشر کرد       بررسی ماموریت های 50 ساله آپولو روی میز ناسا       امکان تجربه دانلود موسیقی اورجینال به همت یک شرکت دانش بنیان       کندی پیشرفت علم با سیاست های نادرست وزارت علوم       آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از امروز       میزان تورم در استان‌ها؛ کردستان در صدر       جنگ اقتصادی دشمن را با موفقیت پشت سر گذاشتیم       دست یابی ایران به دانش فنی ساخت رادیوتلسکوپ        پذیرش دانشجوی بدون آزمون مقطع دکتری در دانشگاه کردستان        اعلام آمار ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی پزشکی ۹۸       برگزاری مسابقه دانشگاه بدون زباله در دانشگاه صنعتی        جامعه دچار خلاء ارتباط با دانشگاه است       برنامه ۲ معاونت وزارت علوم برای حمایت ویژه از ۵ دانشگاه       پذیرش پیشنهاد شورای عالی استانها برای اصلاح بودجه سال 98       لزوم تخصیص تسهیلات تشویقی به کشاورزان و دامداران زنجانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/11/28 2:02:39 AM

یادداشت/

​نقدینگی آفت بازارهای اقتصادی 

چند ماهی است که شاهد ایجاد تنش‌های بسیار در بازارهای اقتصادی هستیم که البته بسیاری از اقتصاددانان مهم ترین دلیل آن را در افزایش نقدینگی می دانند.

​نقدینگی آفت بازارهای اقتصادی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ چند ماهی است که شاهد ایجاد تنش‌های بسیاری در بازارهای اقتصادی هستیم که البته بسیاری از اقتصاددانان مهم‌ترین دلیل آن را در افزایش نقدینگی می‌دانند چرا که بر این باور هستند با افزایش نقدینگی میزان خرید و تقاضای مردم نیز افزایش بافته است و در مقابل متاسفانه تولید در کشور به کما رفته است که این خود می تواند زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری شود.

گفتنی است افزایش نقدینگی آفتی جدی برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود چرا که تجربه ثابت کرده است که هرگاه نقدینگی زیاد شود سرمایه از بازارهای تولیدی و اقتصادی خارج خواهد شد و به بازارهای با جذابیت بالا روانه می‌شوند که این خود می‌تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی در مسائل اجتماعی، اقتصادی و یا سیاسی شود.

به طور کلی باید در نظر داشت افزایش واردات کالاهای خارجی ارزان قیمت و بی کیفیت را می توان از مهم‌ترین معایب افزایش نقدینگی دانست چرا که در این شرایط دیگر تولید به دلیل نبود سرمایه کافی چندان پابرجا نیست از این رو زمینه واردات کالاهای بی کیفیت فراهم می شود که این خود زنگ خطری جدی برای تعطیلی کارگاه های تولیدی باشد.

افزایش آمار بیکاری را می توان در زمره دیگر دلایل افزایش نقدینگی دانست، به طور حتم با افزایش نقدینگی بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی به دلیل نبود منابع مالی لازم و همچنین عدم توانایی در تأمین مواد اولیه مجبور به تعدیل نیرو می‌شود که این خود می‌تواند عاملی برای افزایش بیکاران جامعه شود به عبارت ساده تر با افزایش غول نقدینگی مردم بیشتر مصرف‌گرا خواهند بود و در مقابل متاسفانه تولید در داخل کشور وضعیت بحرانی خواهد یافت.

باید در نظر داشت که افزایش نرخ تورم نیز از دیگر آسیب­‌های افزایش نقدینگی به حساب می آید چرا که نقدینگی انباشته شده در نهایت منجر به تورم می‌شود که متاسفانه در مقابل کار چندانی در برابر آن نمی‌توان کرد.

بررسی نقش بانک مرکزی در افزایش نقدینگی

بنا به اظهار نظر کارشناسان اقتصادی، بانک مرکزی نقش تعیین کننده ای در افزایش نقدینگی دارد چرا که نظارت چندانی بر سودهای بانک ها ندارد به گونه‌ای که سوء مدیریت برخی از بانک ها باعث اضافه برداشت از بانک مرکزی شده که این خود باعث افزایش نقدینگی می شود، اما این در حالی است که مسئولیت مدیریت نقدینگی در جامعه بر عهده بانک مرکزی است ولی متاسفانه هیچ گاه به بانک مرکزی اختیاراتی که باید داده نشده و بانک مرکزی نیز برای انجام امور محوله خود از اقتدار لازم برخوردار نبوده است که این خود جای بسی تامل دارد.

بررسی دلایل افزایش نقدینگی

شایان ذکر است که افزایش نقدینگی بیشتر در سایه فعالیت بالا و غیرقابل مهار بازارهای پولی و مالی ایجاد می شود تا جایی که فعالیت این بخش‌ها از فعالیت بخش‌های تولیدی نیز بیشتر می شود که این خود زمینه ساز بروز مشکلات جدی برای اقتصاد کشور خواهد شد.
بدیهی است جهت‌دهی به نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید امری است که بسیاری از مسوولان به هنگام افزایش نقدینگی نوید آن را سر می‌دادند اما متاسفانه در عمل هیچ گاه این مهم اتفاق نیفتاده است اما در مقابل شاهد آن هستیم که نقدینگی به سمت بازارهای موازی هدایت می‌شود که جذاب‌تر هستند که این خود می‌تواند زمینه ساز ایجاد تنش های بسیار در بازارهای اقتصادی شود.
در پایان باید یادآور شد که دست کشیدن از سیاست‌های تعدیل ساختاری و احیای نظام برنامه‌ریزی می‌تواند برگ برنده افزایش نقدینگی باشد، به گونه ای که در سایه این مهم به توان به سمت فعالیت‌هایی که با توزیع عادلانه‌تر درآمد و ثروت همراه است، حرکت کرد.
 
یادداشت؛ الهام صمدزاده
 
انتهای خبر///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز