خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران       خسارت های سیل تامین می شود؟        افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب       فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور       طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟       جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق       دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند       ایرانی‌ها قادر خواهند بود موجودیت آمریکا در فضا را به خطر بیاندازند       تحمیل هزینه و رواج فیلترشکن نتیجه فیلترینگ تلگرام/ فیلترینگ بی تأثیر تلگرام       خوزستان به مدیرکاربلد و بومی نیاز دارد       دولت از صندوق ذخیره ارزی برای جبران خسارات لرستان برداشت کند / سوء مدیریت، بحران دائمی لرستان       تحولات اجتماعی و تغییر سبک زندگی جوامع عربی نشأت گرفته از قهرمان پروری داستانهای عربی ست        سنجری، آشتی دهنده سنت گراها و تجددگراها / 45سال زندگی عاشقانه، آخرین قطعه موسیقی سنجری / رونمایی از چاپ جدید کتاب افق بیکران        نظارت صحیح شوراها بر اجرای پیشنهادهای کاربردی نقش موثری در پیشگیری کاهش صدمات بحرانها دارد / نقش شوراها در کاهش خسارات بلایای طبیعی       دلاری که میل به کاهش ندارد       نشست «علم دینی؛ در کشاکش قرائت ها» برگزار می شود       تخصیص 452 میلیارد تومان به بخش کشاورزی مناطق سیل زده/ جبران خسارات مادی سیل شیراز رو به پایان است/ کشور باید با مالیات اداره شود نه با فروش نفت       «همایش نظریه علم اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش» برگزار می‌شود       نشست «تاملی درباره ایران:دیباچه‌ای بر نظریه انحطاط» برگزار می‌شود       در مدیریت بحران با تجربه هستیم/ مرگ70 هموطن و تخریب 37هزارواحد مسکونی در سیل فروردین ماه/ احیای دریاچه ارومیه از برکات سیل بود      
 
آخرین اخبار  

حمایت شورای شهر از استارت آپها و سرمایه گذاری در هوشمندسازی شهر/ استارت آپها در هوشمندسازی شهر فعال شوند / شفافیت و عدم مرکز گرایی سرمایه گذار را ترغیب می کند / تهران، بهشت سرمایه گذاران

خسارت های سیل تامین می شود؟

افزایش نقدینگی در سایه نظام بانکی معیوب

فرار مغزها مانعی برای توسعه کشور

طرح ریجستری بازار موبایل را به رکود برد؟

جلب سرمایه گذاری راهکار جایگزین شهرفروشی / لزوم انتقال تجربیات موفق منطقه17به سایر مناطق

دانشگاه علامه طباطبایی «اقتصاد سیاسی ایران در دهه پنجم انقلاب» بررسی می‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/25 1:28:53 AM

صمدزاده در یادداشتی نوشت؛

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست 

وام دانشجویی یکی از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی است که بیشتر به منظور تامین نیاز دانشجویان در اختیار افراد مشغول به تحصیل طی یک شرایط خاص قرار می گیرد.

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست


به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ به طور کلی باید در نظر داشت که وام های دانشجویی از انواع مختلفی مانند وام مسکن دانشجویی، وام ازدواج دانشجویی، وام تأمین هزینه‌های خوابگاه، وام بیمه دانشجویی و یا وام خدمات درمانی دانشجویی برخوردار است که دانشجویان با توجه به نیازها و شرایط خود به اقدام به دریافت این نوع تسهیلات می‌کنند.
آنچه مسلم است برخی از وام های دانشجویی مانند وام تحصیلی، مسکن، ازدواج، بیمه، خوابگاه و یا خدمات درمانی به دانشجویان روزانه و برخی دیگر از وام‌ها به دانشجویان شبانه و یا دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. اما به طور کلی باید در نظر داشت که دانشجویانی که اقدام به دریافت وام دانشجویی می نمایند موظف هستند پس از اتمام تحصیل خود مبلغ وام را تسویه نمایند.
گفتنی است هر دانشجو در طول دوران تحصيل خود حداكثر می تواند در چهار نوبت اقدام به دریافت تسهیلات نماید كه البته دو نوبت آن می تواند شامل وام عادی و همچنین دو نوبت دیگر نیز اقدام به دریافت وام‌های ضروری کنند به عبارت ساده‌تر یک دانشجو می‌تواند در دوران تحصیل خود یک نوبت وام ازدواج، یک نوبت وام موارد خاص، یک نوبت وام خريد رايانه و  همچنین يک نوبت يكی از ساير وام های مصوب را دریافت نماید.
هر چند در این مجال باید اذعان داشت که تا زمانی که دانشجو مبلغ وام خود را به طور کامل تسویه نکرده باشد نمی‌تواند اقدام به دریافت وام دیگر کند، همچنین صندوق رفاه دانشجویان به افراد بد حساب و یا افرادی که بنا به دلایلی اقساط وام خود را با تاخیر پرداخت کرده باشند وام دیگری پرداخت نخواهد کرد.

مبلغ تسهیلات دانشجویی

آنچه مسلم است سقف تسهیلات دانشجویی توسط اعضای هیات مدیره صندوق رفاه دانشجویان تعیین می شود، همچنین اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان نحوه نوبت دهی، میزان حداقل مبلغ موجودی در حساب اعضا و یا زمان انتظار برای دریافت وام را مشخص می نمایند. از سوی دیگر باید به خاطر داشت که فوریت پرداخت وام به متقاضیان نیز تنها بر عهده اعضای هیات مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان است.

بررسی نحوه جریمه دیرکرد پرداخت اقساط وام دانشجویی

باید در نظر  داشت که طبق آیین نامه کلی وام‌های دانشجویی در صورت تأخير در بازپرداخت اقساط هر یک از وام‌های دانشجویی به ازای هر روز ديركرد 0/1 درصد مبلغ هر قسط جريمه دریافت خواهد شد، همچنین در صورت تاخير بيش از 3 ماه در بازپرداخت اقساط كل مبلغ وام بايد یک جا پرداخت شود و اگر چنانچه تاخير در بازپرداخت اقساط وام های دانشجویی بیشتر از چهار ماه باشد صندوق رفاه دانشجویی می تواند بدون اطلاع دادن به دانشجوی وام گيرنده وثيقه او را به اجرا بگذارد.
شایان ذکر است که جريمه ديركرد اقساط وام های دانشجویی به صورت نقد و در زمان بازپرداخت هر قسط دریافت خواهد شد و صندوق پس از دريافت تمامی اقساط وام و نيز جريمه تعيين شده، برگه تسويه حساب را به دانشجو ارائه می کند.
از طرف دیگر دانشجوی وام گیرنده موظف است که برای انتقال، اخراج، ترک تحصیل، مرخصی تحصیلی( حتی برای یک ماه) و همچینین فارغ التحصیلی تمام مبلغ بدهی خود را که شامل اقساطی كه هنوز زمان بازپرداخت آن فرا نرسيده، جريمه ديركرد بازپرداخت اقساط و  مواردی از این دست را به صورت کامل و نقد به صندوق رفاه دانشجویان پرداخت کند.

بررسی میزان وام پرداختی به دانشجویان در سال‌های گذشته

بر اساس آمار موجود سال گذشته، نزدیک به  ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان متقاضی پرداخت شده است. همچنین میزان وام ویژه دکتری به دانشجویان متقاضی نیز در سال ۹۵، نزدیک به ۵۸ میلیارد تومان و سال ۹۶ حدود ۱۶۶ میلیارد تومان می باشد که قرار است در سال جاری این وام به  ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد.
 
یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز