خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود       طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد       بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد       موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها       دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد       درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت       هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان       یمن سفیر فوق‌العاده در ایران تعیین کرد       حل مشکلات تهران در کوتاه مدت راهی جز همراهی مردم ندارد       نامه نمایندگان به آیت‌الله رئیسی در تقدیر از برخورد قاطع قوه قضائیه با مفسدان اقتصادی       خبرنگاران ضامن استیفای حق شهروندی «نظارت بر شهر»       اجرایی شدن فرمان هشت ماده ای مقام معظم رهبری و سند تحول قضائی        ​جای خالی مد اسلامی ایرانی در طراحی لباس داخلی       نمای ساختمان‌ها؛ حقوق شهروندی یا حقوق مدیران شهری؟!       جزئیات بزرگ‌ترین عملیات یمن علیه عربستان؛ پالایشگاه سعودی نزدیک مرز امارات هدف 10 پهپاد       ادامه تلاش آمریکا برای توقیف گریس1        بی‌اعتنایی پاناما به تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا       امروز آخرین مهلت انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور       ارتش یمن تجمع مزدوران سعودی در استان عسیر را با موشک زلزال 1 هدف قرارداد       نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است      
 
آخرین اخبار  

مرکز آسیا و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا در ایران تاسیس می‌شود

طرح ساماندهی صنعت خودرو در مجلس اصلاح شد

بعیدی نژاد:نفتکش حامل نفت ایران تحت هیچگونه تحریمی قرار ندارد

موافقان و مخالفان رمزارزها چه گفتند؟/تردید درباره ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم‌ها

دادگاه‌های برخورد با مفاسد نشان داد جمهوری اسلامی با هیچ‌کس تعارف ندارد

درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر، چندین مجروح برجای گذاشت

هشدار قانونگذار روس درباره استقرار نظامیان آمریکا در لهستان


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/25 1:28:53 AM

صمدزاده در یادداشتی نوشت؛

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست 

وام دانشجویی یکی از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی است که بیشتر به منظور تامین نیاز دانشجویان در اختیار افراد مشغول به تحصیل طی یک شرایط خاص قرار می گیرد.

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست


به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ به طور کلی باید در نظر داشت که وام های دانشجویی از انواع مختلفی مانند وام مسکن دانشجویی، وام ازدواج دانشجویی، وام تأمین هزینه‌های خوابگاه، وام بیمه دانشجویی و یا وام خدمات درمانی دانشجویی برخوردار است که دانشجویان با توجه به نیازها و شرایط خود به اقدام به دریافت این نوع تسهیلات می‌کنند.
آنچه مسلم است برخی از وام های دانشجویی مانند وام تحصیلی، مسکن، ازدواج، بیمه، خوابگاه و یا خدمات درمانی به دانشجویان روزانه و برخی دیگر از وام‌ها به دانشجویان شبانه و یا دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. اما به طور کلی باید در نظر داشت که دانشجویانی که اقدام به دریافت وام دانشجویی می نمایند موظف هستند پس از اتمام تحصیل خود مبلغ وام را تسویه نمایند.
گفتنی است هر دانشجو در طول دوران تحصيل خود حداكثر می تواند در چهار نوبت اقدام به دریافت تسهیلات نماید كه البته دو نوبت آن می تواند شامل وام عادی و همچنین دو نوبت دیگر نیز اقدام به دریافت وام‌های ضروری کنند به عبارت ساده‌تر یک دانشجو می‌تواند در دوران تحصیل خود یک نوبت وام ازدواج، یک نوبت وام موارد خاص، یک نوبت وام خريد رايانه و  همچنین يک نوبت يكی از ساير وام های مصوب را دریافت نماید.
هر چند در این مجال باید اذعان داشت که تا زمانی که دانشجو مبلغ وام خود را به طور کامل تسویه نکرده باشد نمی‌تواند اقدام به دریافت وام دیگر کند، همچنین صندوق رفاه دانشجویان به افراد بد حساب و یا افرادی که بنا به دلایلی اقساط وام خود را با تاخیر پرداخت کرده باشند وام دیگری پرداخت نخواهد کرد.

مبلغ تسهیلات دانشجویی

آنچه مسلم است سقف تسهیلات دانشجویی توسط اعضای هیات مدیره صندوق رفاه دانشجویان تعیین می شود، همچنین اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان نحوه نوبت دهی، میزان حداقل مبلغ موجودی در حساب اعضا و یا زمان انتظار برای دریافت وام را مشخص می نمایند. از سوی دیگر باید به خاطر داشت که فوریت پرداخت وام به متقاضیان نیز تنها بر عهده اعضای هیات مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان است.

بررسی نحوه جریمه دیرکرد پرداخت اقساط وام دانشجویی

باید در نظر  داشت که طبق آیین نامه کلی وام‌های دانشجویی در صورت تأخير در بازپرداخت اقساط هر یک از وام‌های دانشجویی به ازای هر روز ديركرد 0/1 درصد مبلغ هر قسط جريمه دریافت خواهد شد، همچنین در صورت تاخير بيش از 3 ماه در بازپرداخت اقساط كل مبلغ وام بايد یک جا پرداخت شود و اگر چنانچه تاخير در بازپرداخت اقساط وام های دانشجویی بیشتر از چهار ماه باشد صندوق رفاه دانشجویی می تواند بدون اطلاع دادن به دانشجوی وام گيرنده وثيقه او را به اجرا بگذارد.
شایان ذکر است که جريمه ديركرد اقساط وام های دانشجویی به صورت نقد و در زمان بازپرداخت هر قسط دریافت خواهد شد و صندوق پس از دريافت تمامی اقساط وام و نيز جريمه تعيين شده، برگه تسويه حساب را به دانشجو ارائه می کند.
از طرف دیگر دانشجوی وام گیرنده موظف است که برای انتقال، اخراج، ترک تحصیل، مرخصی تحصیلی( حتی برای یک ماه) و همچینین فارغ التحصیلی تمام مبلغ بدهی خود را که شامل اقساطی كه هنوز زمان بازپرداخت آن فرا نرسيده، جريمه ديركرد بازپرداخت اقساط و  مواردی از این دست را به صورت کامل و نقد به صندوق رفاه دانشجویان پرداخت کند.

بررسی میزان وام پرداختی به دانشجویان در سال‌های گذشته

بر اساس آمار موجود سال گذشته، نزدیک به  ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان متقاضی پرداخت شده است. همچنین میزان وام ویژه دکتری به دانشجویان متقاضی نیز در سال ۹۵، نزدیک به ۵۸ میلیارد تومان و سال ۹۶ حدود ۱۶۶ میلیارد تومان می باشد که قرار است در سال جاری این وام به  ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد.
 
یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

حباب قیمت مسکن در برخی از شهرها می‌شکند/ کمبود مصالح ساختمانی به گرانی مسکن دامن زده است

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

برنامه‌های دولت در بخش مسکن «دلخوش کنک» است / وعده ارزانی مسکن با ساخت سالانه 100هزار واحد عملی نمی‎شود

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

سه شنبه های بدون خودرو، از ایده تا اجرا

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

کودکان بی هویت زمینه ساز بروز افزایش آسیب های اجتماعی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

لزوم اولویت بندی پروژه های نیمه تمام براساس توجیه فنی و اقتصادی

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

کاهش قیمت مسکن درپی ناتوانی مالی خریداران / ساخت 400هزار واحد به آشفتگی بازار مسکن دامن می‌زند

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی

باید مردم را نسبت به جنایتهای آمریکا آگاه کنیم / دعوت از اساتید مسلمان برای مقابله با تروریسم جهانی


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز