خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
فعالیت های بین المللی علمی در شرایط تحریم کشور افزایش یابد       تمدید مهلت ثبت نام در کنکور سراسری 98        فراگیری دانش و مهارت در پیشبرد توسعه موثر است       رونق دهی به نوسازی بافت فرسوده با توجه به شرکت های دانش بنیان       کوتاهی دست سودجویان با کارت هوشمند بانکی       گره کور ترافیک در سایه مال ها       خانه تیمی عوامل تروریستی سیستان و بلوچستان متلاشی شد       تلاش محققان ایرانی برای دستیابی به درمان سرطان خون و لنفوم       از بین رفتن بینایی با سیگار کشیدن       آمریکا در حال ضعیف شدن و ایران در حال پیشرفت / آینده کشور به دست جوانان است       پیش بینی بارش برف برای مناطقی از شمال شرق کشور       کشف رایانه ای که بعد از 30 سال هنوز کار می کند       اتکای حکومت اسلامی بر مقبولیت مردمی است       افزایش قاچاق در سایه اجرای سهمیه بندی بنزین       دانشگاه‌ها و پارک‌های فعال در عرصه بین‌الملل معرفی شدند       علی رغم سابقه زیاد دانشگاه ها در حوزه بین الملل تجربه کمی داریم       انتشار دفترچه آزمون کارشناسی ارشد پزشکی/ آغاز ثبت نام از ۳۰ بهمن       سونامی بیکاری در راه است       تعزیرات فعلا نمی تواند به بازار خودرو نظارت کند       ​نقدینگی آفت بازارهای اقتصادی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/25 1:28:53 AM

صمدزاده در یادداشتی نوشت؛

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست 

وام دانشجویی یکی از تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی است که بیشتر به منظور تامین نیاز دانشجویان در اختیار افراد مشغول به تحصیل طی یک شرایط خاص قرار می گیرد.

وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست


به گزارش سرویس اقتصادی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ به طور کلی باید در نظر داشت که وام های دانشجویی از انواع مختلفی مانند وام مسکن دانشجویی، وام ازدواج دانشجویی، وام تأمین هزینه‌های خوابگاه، وام بیمه دانشجویی و یا وام خدمات درمانی دانشجویی برخوردار است که دانشجویان با توجه به نیازها و شرایط خود به اقدام به دریافت این نوع تسهیلات می‌کنند.
آنچه مسلم است برخی از وام های دانشجویی مانند وام تحصیلی، مسکن، ازدواج، بیمه، خوابگاه و یا خدمات درمانی به دانشجویان روزانه و برخی دیگر از وام‌ها به دانشجویان شبانه و یا دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد. اما به طور کلی باید در نظر داشت که دانشجویانی که اقدام به دریافت وام دانشجویی می نمایند موظف هستند پس از اتمام تحصیل خود مبلغ وام را تسویه نمایند.
گفتنی است هر دانشجو در طول دوران تحصيل خود حداكثر می تواند در چهار نوبت اقدام به دریافت تسهیلات نماید كه البته دو نوبت آن می تواند شامل وام عادی و همچنین دو نوبت دیگر نیز اقدام به دریافت وام‌های ضروری کنند به عبارت ساده‌تر یک دانشجو می‌تواند در دوران تحصیل خود یک نوبت وام ازدواج، یک نوبت وام موارد خاص، یک نوبت وام خريد رايانه و  همچنین يک نوبت يكی از ساير وام های مصوب را دریافت نماید.
هر چند در این مجال باید اذعان داشت که تا زمانی که دانشجو مبلغ وام خود را به طور کامل تسویه نکرده باشد نمی‌تواند اقدام به دریافت وام دیگر کند، همچنین صندوق رفاه دانشجویان به افراد بد حساب و یا افرادی که بنا به دلایلی اقساط وام خود را با تاخیر پرداخت کرده باشند وام دیگری پرداخت نخواهد کرد.

مبلغ تسهیلات دانشجویی

آنچه مسلم است سقف تسهیلات دانشجویی توسط اعضای هیات مدیره صندوق رفاه دانشجویان تعیین می شود، همچنین اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان نحوه نوبت دهی، میزان حداقل مبلغ موجودی در حساب اعضا و یا زمان انتظار برای دریافت وام را مشخص می نمایند. از سوی دیگر باید به خاطر داشت که فوریت پرداخت وام به متقاضیان نیز تنها بر عهده اعضای هیات مدیره و مدیر عامل صندوق رفاه دانشجویان است.

بررسی نحوه جریمه دیرکرد پرداخت اقساط وام دانشجویی

باید در نظر  داشت که طبق آیین نامه کلی وام‌های دانشجویی در صورت تأخير در بازپرداخت اقساط هر یک از وام‌های دانشجویی به ازای هر روز ديركرد 0/1 درصد مبلغ هر قسط جريمه دریافت خواهد شد، همچنین در صورت تاخير بيش از 3 ماه در بازپرداخت اقساط كل مبلغ وام بايد یک جا پرداخت شود و اگر چنانچه تاخير در بازپرداخت اقساط وام های دانشجویی بیشتر از چهار ماه باشد صندوق رفاه دانشجویی می تواند بدون اطلاع دادن به دانشجوی وام گيرنده وثيقه او را به اجرا بگذارد.
شایان ذکر است که جريمه ديركرد اقساط وام های دانشجویی به صورت نقد و در زمان بازپرداخت هر قسط دریافت خواهد شد و صندوق پس از دريافت تمامی اقساط وام و نيز جريمه تعيين شده، برگه تسويه حساب را به دانشجو ارائه می کند.
از طرف دیگر دانشجوی وام گیرنده موظف است که برای انتقال، اخراج، ترک تحصیل، مرخصی تحصیلی( حتی برای یک ماه) و همچینین فارغ التحصیلی تمام مبلغ بدهی خود را که شامل اقساطی كه هنوز زمان بازپرداخت آن فرا نرسيده، جريمه ديركرد بازپرداخت اقساط و  مواردی از این دست را به صورت کامل و نقد به صندوق رفاه دانشجویان پرداخت کند.

بررسی میزان وام پرداختی به دانشجویان در سال‌های گذشته

بر اساس آمار موجود سال گذشته، نزدیک به  ۴۱۷ میلیارد تومان وام به دانشجویان متقاضی پرداخت شده است. همچنین میزان وام ویژه دکتری به دانشجویان متقاضی نیز در سال ۹۵، نزدیک به ۵۸ میلیارد تومان و سال ۹۶ حدود ۱۶۶ میلیارد تومان می باشد که قرار است در سال جاری این وام به  ۲۲۰ میلیارد تومان افزایش یابد.
 
یادداشت؛ الهام صمدزاده

انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز