خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن       ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند        اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست       اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟       آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد       مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم        رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند       در انفجار یک شی‌ء صوتی در زاهدان ۲مامور ناجا مجروح شدند       ربیعی: امضای تحریم رهبری عامل وحدت ملی ایرانیان خواهد شد       مسکن اجتماعی وتو شد!       دستاورد‌های عرصه سلامت؛ درخشان‌ترین دستاورد        عواید حاصل از اموال نامشروع، نامشروع است       کنفرانس منامه؛ از رویای عادی‌سازی تا سرنوشت مشترک تل‌آویو و رژیم‌های عربی        نکته درباره تحریم‌های جدید علیه ایران؛ از استیصال آمریکا تا منتفی شدن همزمان جنگ و مذاکره        تحریم های جدید آمریکا تبلیغاتی است        رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: حنای آمریکایی‌ها در تحریم ایران رنگی ندارد        روحانی: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده /دست سپاه و وزارت دفاع را در سرنگونی پهپاد جاسوسی می‌بوسیم        با همه توان در برابر تحریم‌ها و تهدید‌ها ایستاده‎‌ایم       اعاده اموال نامشروع با اولویت پرونده ثروتمندان        ادعاهای کمیته چهارجانبه عربستان،امارات، انگلیس و آمریکا علیه ایران      
 
آخرین اخبار  

مستاجران زیر تیغ تورم/ نسخه‎های بهبود بازار اجاره مسکن

ربیعی: فروش نفت را به بیشتر از دوره قبل تحریم رساندیم/ صداوسیما درباره "گاندو" همه‌چیز را پخش کند

اطلاعات کل نظام بانکی را در اختیار دیگران قرار دادن، به مصلحت نیست

اینفوگرافی / کدام دولت‌ها زرادخانه و کلاهک هسته‌ای دارند؟

آمریکا و هیچ کشور دیگری جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد

مقدم‌فر: مقاومت فعال کلید حل مشکلات مردم

رئیس و کارکنان قوه قضاییه با امام خامنه‌ای دیدار می‌کنند


اساتید و دانشگاه  

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

تجلیل از 14 استاد تراز انقلاب اسلامی

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

سرلشکر موسوی از دانشگاه پدافند هوایی ارتش بازدید کرد

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

انتصاب معاون اداری و پشتیبانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

نقش مهم اندیشه ورزان در حفظ تفکر و آرمان انقلاب اسلامی

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

تسلط بر متون و نظریه‌پردازی؛ لازمه نگارش تاریخ فلسفه اسلامی/ همچنان در دانشگاه‌ها منابع جعلی تدریس می‌شود

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

روز قدس یادآور جراحت‌های ملت فلسطین و بازگوکننده توطئه‌های بین‌المللی علیه امت اسلامی است

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند

دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه حضور در فعالیت‌های سیاسی نیستند


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/17 2:50:06 AM

ارزهای دیجیتال فصل تازه‌ای در اقتصاد 

چند سالی شاهد رونق معاملات ارزهای دیجیتال در دنیا هستیم به گونه ای که پای این ارزها جسته و گریخته به کشور نیز باز شده است.

ارزهای دیجیتال فصل تازه‌ای در اقتصاد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ چند سالی شاهد رونق معاملات ارزهای دیجیتال در دنیا هستیم به گونه ای که پای این ارزها جسته و گریخته به کشور نیز باز شده است.
هر چند در اوایل بسیاری از افراد تنها به دلایل ناآشنایی و نبود اطلاعات کافی بسیاری از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال متضرر شدند اما در حال حاضر شاهد رونق و آشنایی هر چه بیشتر با ارزهای دیجیتال د ر کشور هستیم که این خود می تواند نوید دهنده ایجاد فصلی تازه در اقتصاد کشور را داشته باشد.
گفتني است متأسفانه تا به امروز سازوکار مشخصی برای استفاده از ارزهای دیجیتال در کشور وجود ندارد که این خود می تواند مشکلات بسیاری را رقم بزند به طور معمول پشتوانه ارز ديجيتال در هر كشوري پول رايج آن كشور مي باشد و پیش بینی می شود که اين مهم در كشور ما نيز مصداق پیدا کند، به گونه‌اي كه طبق اظهار نظر كارشناسان پشتوانه ارز ديجيتال در ايران نيز ريال مي باشد هر چند این مهم با مخالفان بسیاری همراه است.
به طور کلی باید در نظر داشت که امروزه ارز هاي ديجيتال در دنیا به عنوان ابزاری برای پرداخت تبادلات و تسویه بین بانکی شناخته شده است. از این رو پیش بینی می شود با راهگشایی ارزهای دیجیتال به اقتصاد کشور بسیاری از مشکلات پیش رو برطرف شود و همچنین در شرایطی که در تحریم قرار داریم ارزهای دیجیتال می تواندميان بری براي دور زدن تحريم ها باشد، چرا که تجربه ثابت کرده است که به راحتی می توان با استفاده از ارزهای دیجیتال تحریم را دور زد و همچنین شاهد کم اثر شدن دلار در مبادلات بین المللی شد.
هر چند در این میان برخی از اقتصاددانان بر این باور هستند که ارز دیجیتال چراغ جادوی اقتصاد بیمار نیست که بتواند به تنهایی همه مشکلات اقتصادی را درمان کند. بلکه در مقابل ارز دیجیتال ملی  تنها یک ابزار مالی پیشرفته و مدرن است که برای استفاده بهینه از آن باید زیر ساخت های لازم فراهم شود و نمی تواند به تنهایی تمام مشکلات اقتصادی موجود را حل کند.
از سوی دیگر باید خاطر نشان کرد که برخی از منتقدان استفاده از ارزهای دیجیتال بر این باور هستند که این مهم می­تواند موجب به تضعیف شدن نقش و قدرت بانک مرکزی شود چرا که ارز های دیجیتال توسط بانک‌های مرکزی کنترل نمی‌شود و برای برای ثبت اطلاعات معاملات و همچنین نقل‌وانتقالات ارزهای دیجیتال تنها باید از فناوری بلاک‌چین استفاده کرد که البته این فناوری مانند یک دفتر کل عمل می کند که  اطلاعات هر گونه نقل ‌و انتقال در آن به صورت رمزنگاری ثبت می‌شود.
  اما این اطلاعات قابلیت رهگیری و یا شناسایی طرفین هر معامله را دارد. به عبارت ساده تر همان‌ سازوکار حسابداری بانکی که امروز در نقل‌وانتقالات مالی انجام می‌شود و سیستم بانکی تمام تراکنش‌های مالی را در این قالب ثبت می‌کند، در سیستم ارزهای دیجیتال نیز در قالب بلاک‌چین ثبت می‌شود. به طور کلی ارزهای دیجیتال دیگر از کنترل بانک های مرکزی خارج می باشد.
بدیهی است ارزهای دیجیتال می تواند منجر به پایان امپراطوری دلار و یا یورو در مبادلات اقتصادی باشد از این رو امروزه استفاده از ارزهای دیجیتال با استقبال گسترده ای در بسیاری از کشورها مواجه شده است. تا جایی که بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند زمینه ساز توسعه و رشد اقتصادی کشور شود، چرا که وابستگی شدید به دلار خود مانع از توسعه اقتصادی است بنابراین می توان انتظار داشت که ارزهای دیجیتال خود زمینه ساز رونق اقتصادی در کشور شود.
کاهش وابستگی به دلار و همچنین رهایی از ریسک بالای نوسانات نرخ ارز را می توان از دیگر مزایایی استفاده از ارز دیجیتال نام برد چرا که با استفاده از ارزهای دیجیتال می توان دغدغه تامین ارز و همچنین هزینه های مربوط به آن را تا حد زیادی کاهش داد.
همان گونه که می دانیم استفاده از ارزهای دیجیتال منجر به دور زدن حاکمیت‌های ملی شده به گونه ای قدرت اقتصادی کشورها در سایه ارزهای دیجیتال در بسیاری از موارد از بین رفته است و در مقابل این قدرت در اختیار حاکمان کمپانی‌های فراملی این فناوری قرار گرفته است که این خود می تواند زمینه ساز بروز مشکلات بسیاری شود به عنوان مثال ایجاد بازار زیرزمینی پول و همچنین افزایش فرارهای مالیاتی را می توان از دیگر معایب استفاده از ارزهای دیجیتال نام برد چرا که در سایه رواج ارزهای دیجیتال دیگر امکان رصد از بین خواهد رفت.
 
انتهای خبر ///
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز