خانه سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی استادنیوز و مردم عکس و فیلم
 
       «مکس دیزاین» رتبه نخست استارت آپ ویکند شهری       راننده محور شدن بیمه به‌معنای صدور بیمه نامه برای هر راننده نیست       پذیرش ۲۴ ساعته کارتن خواب‌ها در شبهای سرد زمستان       اسباب‌بازی برای دانش‌آموزان می‌تواند تمرین دوستی، صبر و کنترل خشم باشد       برنامه‌های موشکی بالستیک ایران قابل تحمل نیست       تردید در واکسیناسیون، یک تهدید جهانی نسبت به سلامت       ثبت نام 12 هزار زوج در طرح ازدواج دانشجویی       آغاز پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی       فیلترینگ راهی برای رواج فیلترشکن ها       مبارزه با آلودگی تهران کاری نشد نیست       سه شنبه های نیم بها،پیشنهادی برای شهردار تهران       انتصاب معاون آموزشی وزارت بهداشت       لزوم نظارت بهینه در منابع پتروشیمی       آزادی فوری مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی       مسئولان، نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند       وام­‌های دانشجویی گره‌گشا نیست       کاهش اعتماد اجتماعی زمینه ساز کاهش مشارکت مردمی       پرداخت روپیه فرصتی برای تداوم و ارتقا همکاری‌های ایران و هند       رتبه نخست ایران در جراحی های زیبایی       میلاد محرک پور دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا شد       شیوع آنفلوانزا در برخی استانها عادی است       ورود سامانه بارشی از امروز به کشور       توسعه اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته واکسن در کشور       استاد دانشگاه تهران در فهرست ۵۰ دانشمند زن برجسته آسیا قرار گرفت       پذیرش دانشجو برای نیمسال دوم در دانشگاه علمی و کاربردی       کمبود پرستار در ارائه خدمات مراقبتی/عدم تفکیک کارانه از اضافه کار       ایران با غلبه بر ویتنام به مرحله حذفی صعود کرد       برگزاری نشست بررسی چالش‌های حمل و نقل میان ایران و چین       درباره کردها با ترکیه به توافق می رسیم       تعداد دانشجویان دکتری باید 3.5 درصد جمعیت دانشگاهیان باشد      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/16 3:57:14 AM

رشد مقالات ایران در سال ۲۰۱۸ در میان کشورهای نوظهور اقتصادی 

رشد مقالات ایران در سال ۲۰۱۸ در میان کشورهای نوظهور اقتصادی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ جعفر مهراد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در سال ۲۰۱۸، تولید مقالات علمی در جهان رشد بی‌سابقه‌ای داشته است و بخش مهمی از این رشد به اقتصادهای نوظهور تعلق دارد.
وی افزود: بیشترین افزایش در بروندادهای علمی در سال ۲۰۱۸ توسط اقتصادهای نوظهور صورت گرفته است که در این بین پاکستان با ۲۱ درصد رشد در صدر جدول قرار دارد.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاکید کرد: پژوهشگران و سیاستگذاران علمی کشورها که داده های مربوط به تولیدات علمی را دنبال می کنند به خوبی از حجم مالکیت فکری و تجارت علم توسط تامسون رویترز اگاهی دارند. این کمپانی در سال ۲۰۱۶ به کلاریویت آنالیتیکس واگذار شد که هدف آن تمرکز بر پژوهش های علمی، تحلیل اختراعات و استانداردهای تنظیمی، حفاظت از علائم تجاری، دانش دارویی و زیست فناوری، حفاظت از علائم تجاری دامنه  و مدیریت IP است.
مهراد خاطرنشان کرد: طبق آمارهای موجود، سال ۲۰۱۸ یک روند بین المللی را در افزایش بروندادهای علمی تجربه کرد. موجودی پایگاه استنادی وب آو ساینس که توسط کلاریویت آنالیتیکس اداره می شود، در همین سال بیش از ۵ درصد رشد نشان می دهد که تقریبا شامل یک میلیون و ۶۲۰ هزار و ۷۳۱ مقاله پژوهشی است که از نظر افزایش نسبت به سال های گذشته بیشترین تعداد محسوب می شود.
وی تاکید کرد: اقتصادهای نوظهور دارای بیشترین درصد رشد مقالات علمی در سال ۲۰۱۸ به ترتیب عبارتند از پاکستان، مصر، چین (سرزمین اصلی)، هنگ کنگ، هند، برزیل، مکزیک، ایران، لهستان و آفریقای جنوبی هستند.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: رشد برونداد های علمی پاکستان ۲۱ درصد است که بعد از آن مصر با ۱۵.۹ درصد و چین با ۱۵ درصد در مرتبه های دوم و سوم قرار دارند.
مهراد عنوان کرد: درصد رشد مقالات علمی پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران در کنار کشورهای نوظهور اقتصادی، در این سال در وب آو ساینس ۸.۵ درصد است.
وی اظهار داشت: کلاریویت آنالیتیکس اخیرا فهرست اسامی دانشمندان پر استناد سال ۲۰۱۸ را در ۲۱ رشته موضوعی منتشر کرد که در آن و در بین ۴ هزار و ۵۸ دانشمند پراستناد از بیش از ۶۰ کشور، ۱۲ دانشمند به جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد.
چهره ماندگار علمی کشور گفت: پاکستان گرچه از نظر درصد رشد مقالات علمی در راس کشورهای نوظهور اقتصادی قرار دارد، اما تعداد پژوهشگران پراستناد این کشور در گزارش کلاریویت آنالیتیکس تنها ۶ نفر است.
مهراد اضافه کرد: تعداد دانشمندان پر استناد مصر نیز که از نظر درصد رشد مقالات علمی در وب آو ساینس در جایگاه دوم قرار دار د تنها ۲ نفر است.
وی افزود: هندوستان با رشد ۹.۵ درصدی مقالات علمی در سال ۲۰۱۸ در وب آو ساینس که در حدود ۱.۳۵ میلیارد جمعیت دارد، دارای ۱۰ پژوهشگر پراستناد است.
این چهره ماندگار علمی کشور اظهار داشت: در حدود ۱۵ سال پیش، چین و هند از نظر تولیدات علمی تقریبا در یک سطح قرار داشتند، اما امروز هند ۴ درصد و چین ۱۵ تا ۱۶ درصد از تولیدات علمی جهان را تولید می کند. چین با کسب رتبه سوم دارای ۴۸۲ دانشمند پراستناد است.
مهراد اضافه کرد: رتبه های اول و دوم دانشمندان پر استناد به آمریکا با ۲۶۳۹ دانشمند و انگلستان با ۵۴۶ دانشمند تعلق دارد.
وی خاطرنشان کرد: سه موسسه برتر که دارای بیشترین دانشمند پراستناد جهان است شامل دانشگاه هاروارد با ۱۸۶ دانشمند، انستیتو ملی بهداشت با ۱۴۸ دانشمند و دانشگاه استنفورد با ۱۰۰ دانشمند است.
این چهره ماندگار علمی جهان گفت: آکادمی علوم چین با ۹۹ دانشمند پراستناد در مرتبه چهارم قرار دارد.

انتهای خبر///
 
منبع؛ مهر
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز