خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
فراخوان نخستین دورهٔ جایزهٔ علی‌اکبر دهخدا منتشر شد       کرمی: سرمایه ایده‌های نوآورانه تامین می‌شود       فناوری‌های آب مهندسی زیستی به احیای چرخه آبی و خاکی کشور کمک کرد       سرپرست دانشگاه یزد منصوب شد       انفجار محتوا نیازمند مشارکت همه کاربران است       «برنامه کسب و کار‌های پایدار خانواده محور» به زودی رونمایی می‌شود       رونمایی از ۸ محصول فناورانه در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی       سرپرست دانشگاه‌ جامع علمی کاربردی منصوب شد       سرپرستان دانشگاه‌های اصفهان و مازندران منصوب شدند       شروع جنگ آبی اردوغان با افتتاح سد ایلیسو       شکاف طبقاتی ؛ دستاورد توسعه مدارس غیرانتفاعی       آیا شاه از ابتدا مایل به جدایی بحرین بود؟       ورود علمی، دقیق و جدی نخبگان به نظام حل‌المسائلی کشور؛ راهکار برون رفت از مشکلات کنونی است       آقای علی اف! از ضدیت با دین، ایران هراسی، فساد، دیکتاتوری و اتکا به بیگانگان، دست بردارید       دانشگاه اصفهان، قهرمان مسابقات ملی هوش مصنوعی       پروژه احداث رصدخانه دانشگاه اراک آغاز شد       تحرکات اخیر جمهوری آذربایجان       پیاده‌روی مجازی اربعین دانشگاهیان مکتب شهید سلیمانی برگزار شد       مسأله شناسی و مسأله محوری        بخش‌نامه جدید وزیر علوم درخصوص جذب اعضای هیات علمی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1400/07/10 5:40:39 AM

گسترش همکاری‌های فناورانه و خلاق با شهرداری تهران 

در دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و علیرضا زاکانی شهردار تهران، بر همکاری شهرداری تهران با کسب و کارهای نوپا تاکید شد.

گسترش همکاری‌های فناورانه و خلاق با شهرداری تهران


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در نشست با علیرضا زاکانی شهردار تهران به وجود زمینه‌های گوناگون برای همکاری شرکت‌های‌دانش‌بنیان و خلاق و شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: از دوره  قبل نیز همکاری میان این کسب و کارهای نوپا و شهرداری برای رفع مشکلات آن هم به شکلی فناورانه وجود داشت اما در این دوره نیازمند نگاه جدید هستیم که خوشبختانه شهردار جدید تهران در این خصوص، نگاهی فرهنگی و خلاقانه گسترده به مسائل و مشکلات شهر تهران دارد.

ستاری در ادامه درباره تهران هوشمند سخن گفت و بیان کرد: توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری یک اقدام مهم بود. در این زیست بوم گسترش مراکز نوآوری، کارخانه‌های نوآوری، خانه‌های خلاق و توسعه پهنه‌های نوآوری مستلزم داشتن یک شهر هوشمند است تا بتوانیم تهران را به سوی شهری نوآوری و هوشمند شدن حرکت دهیم.

معاون علمی و فناوری ادامه داد: باید اعلام کنم خوشبختانه تهران در رتبه‌بندی شهرهای نوآور جهان، امسال دو رتبه نسبت به سال گذشته صعود داشت و در پله ۴۱ام و بالاتر از شهرهای برلین، بارسلون و استانبول قرار گرفت.

ستاری با تاکید بر این نکته که در این دوره باید شرکت‌های خلاق و نوآور را در شهر توسعه دهیم تا شهرداری تهران به عنوان حامی ناظر بر شرکت‌های نوآور باشد، گفت: این شرکت‌ها باید با ورود به مسائل شهر از پتانسیل‌های موجود خود برای حل مشکلات استفاده کنند.

رئیس ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش بنیان همچنین بیان کرد: بخش عمده فعالیت‌های ما در بخش فناوری است و در شهر تهران چند پروژه خاص مثل بومی‌سازی واگن‌های مترو و اتوبوس برقی را از قبل داشتیم که اکنون ۸۵ درصد آن داخلی سازی شده  و قرار است در این دوره یک قرار داد بزرگ با یک مجموعه داخلی برای تهیه واگن از محل شرکت‌های دانش بنیان بسته شود.

به گفته وی، برقی سازی خودروهای شهر یکی دیگر از اقدامات شهرداری تهران است،که از جمله آن می‌توان به اتوبوس‌های برقی، موتور سیکلت برقی، تاکسی‌های برقی و هیبریدی اشاره کرد که در حال حاضر در معاونت علمی کار شده ‌اند و نمونه‌های آن برای تست آماده است. شهرداری تهران باید به سمتی برود که تنوع درآمد ایجاد کند و فقط از طریق ارائه مجوز ساخت و ساز و حوزه مسکن درآمد نداشته باشد، بلکه بتواند از محل نوآوری های اجتماعی نیز کسب درآمد کند.

شهرداری نیازمند نگاهی جدید است

در ادامه علیرضا زاکانی شهردار تهران گفت: در شهرداری به نگاه جدیدی نیاز داریم تا الگو برای شهر‌های دیگر باشد و بتوان تحولی را با هم فکری خلق کرد. این تحول برپایه یک هویت ایرانی اسلامی و یک عدالت تحقق یافته است و در شهر دانش گسترده‌ای مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: براساس این نگاه یکسری اختیارات، امکانات و نیاز‌هایی داریم که در اختیار مجموعه‌ شرکت‌های خلاق و دانش بنیان قرار می‌دهیم. اختیارات شهرداری در تلاش برای شکل جدیدی از هویت شهری قرار خواهد گرفت. امکانات باید مبتنی بر توسعه این خلاقیت‌ها در شهر باشد، مثل مباحثی در خصوص ایجاد صندوق نوآوری، ایجاد کارخانه‌ها و خانه های خلاق و نوآوری.

زاکانی گفت: ما نیاز‌های زیادی در شهرداری داریم که می‌توانیم بر پایه تولیدات ایران ساخت و نوآورانه و خلاقانه آنها را رفع کنیم. برای این منظور در قالب کمیته مشترک هر فصل نشستی با همکارانمان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشیم و درباره نتایج و اقدامات لازم تصمیم گیری کنیم.

توانمندی شرکت‌های خلاق و دانش بنیان برای تغییر

همچنین پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و صنایع خلاق و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در این نشست به بیان قابلیت‌ها و توانایی‌های شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی در شهر و نیز شرکت های دانش بنیان و طرح های کلان ملی مرتبط با شهرداری پرداختند.
انتهای پیام/
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  

نهضت استادی بسیج برای حل مشکلات از دولت جدید پشتیبانی‌­ علمی و حکمرانی می‌­کند

نهضت استادی بسیج برای حل مشکلات از دولت جدید پشتیبانی‌­ علمی و حکمرانی می‌­کند

توهین، اتهام زنی و متلک‌گویی در شان داوطلبان ریاست جمهوری نیست

توهین، اتهام زنی و متلک‌گویی در شان داوطلبان ریاست جمهوری نیست

نباید با رای خود دولت را به کسانی سپرد که مشکلات مردم را درک نمی‌‌کنند

نباید با رای خود دولت را به کسانی سپرد که مشکلات مردم را درک نمی‌‌کنند

همان اندازه که رئیس‌جمهور ناکارآمد مشکل‌ساز است انتخاب اصلح تاثیرات مثبت دارد

همان اندازه که رئیس‌جمهور ناکارآمد مشکل‌ساز است انتخاب اصلح تاثیرات مثبت دارد

مردم باید از حق خود برای تعیین سرنوشت کشور استفاده کنند

مردم باید از حق خود برای تعیین سرنوشت کشور استفاده کنند

برای تغییر وضع موجود همه باید در انتخابات شرکت کنند

برای تغییر وضع موجود همه باید در انتخابات شرکت کنند

برای حل مشکلات باید رئیس‌جمهور کارآمدی را انتخاب کنیم/ ضعیف‌ترین دولت را تجربه کردیم

 برای حل مشکلات باید رئیس‌جمهور کارآمدی را انتخاب کنیم/ ضعیف‌ترین دولت را تجربه کردیم


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز