خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
کشف 2 مورد از عملیات بمب گذاری در مسیر زائرین اربعین       شغل های غیر مرتبط با رشته های تحصیلی عاملی برای کاهش راندمان کاری       رنج زنان کولبر تمامی ندارد / شهرداری‌های استان کردستان در آستانه ورشکستگی       کامبک جواب کامبک!       خوب و بد افزایش نرخ حامل‌های انرژی/ بار گرانی انرژی بر دوش اقشار کم‌درآمد است       آینده پژوهی پاشنه آشیل تصمیم گیری مدیران است       امنیت در مراسم اربعین برقرار است       عیادت مقام معظم رهبری از آیت الله مکارم شیرازی       روستا كانون تولید و حیات جامعه است       حیوان آزاری نشان از خشونت های پنهان جامعه دارد       نباید از تصویب لایحه ای که موجب کاهش اختیارات مدیریتهای محلی می شود حمایت کرد       کاهش جمعیت عشایر خطر آفرین است       حضور فرمانده کل قوا در دانشگاه افسری امام حسین (ع)       از قصور‌ در خدمت‌رسانی عذرخواهی می‌کنیم       دو بال پرواز برای ایجاد ارتباط واقعی بین دانشگاه و صنعت       شبکه آموزش رسانه ملی برای ترویج فرهنگ شورایی آستین بالا می زند       شهرداری به انتظار مردم برای صدور پروانه ساختمانی پایان دهد       هماهنگی وجوه نمادین و نرم افزاری       رشد حدود ۳۰ درصدی صادرات       موج جدید تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز در آینده نزدیک       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1397/10/11 4:56:10 AM

کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با استادنیوز:

ترغیب اروپا به اجرای برجام با تعلیق بخشی از آن توسط ایران 

یک کارشناس مسائل سیاسی گفت: ایران می تواند با تعلیق اجرای بخشی هایی از برجام، اروپا را به تسریع در روندها و عملیاتی شدن کانال مالی ترغیب کند.

ترغیب اروپا به اجرای برجام با تعلیق بخشی از آن توسط ایران


به گزارش سرویس سیاسی پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ حسن بهشتی پور درباره اینکه آیا ممکن است به تأخیر انداختن راه اندازی کانال مالی اروپا تلاشی برای کسب امتیاز بیشتر از ایران باشد به استاد نیوز گفت: این احتمال بعید است زیرا اروپایی ها می دانند در این قضیه شانسی برای کسب امتیازات ندارند در غیر این صورت، از ابتدا هماهنگ با آمریکا عمل می کردند. چنانکه حتی شاهد بودیم در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم علیه ایران، اروپا انتقادات زیادی به مقامات ایالات متحده داشت.
وی افزود: لذا به نظر من علت به تاخیر افتادن اجرای سازوکار مالی (SPV) به دلیل ناتوانی دولت های اروپایی در اقناع شرکت های بزرگ و متوسط خود برای برقراری رابطه با ایران است. آنها نمی توانند بخش خصوصی خود را مجاب سازند که حاضر هستند در ازای حفظ تبادلات تجاری و مالی خود با ایران، خسارات احتمالی ناشی از نادیده گرفتن تحریم های آمریکا را جبران کنند. از سویی مقامات شرکت های اروپایی تمایلی ندارد این خطر را بپذیرند چرا که معتقدند نفع آنها در عدم ارتباط با ایران است.
این تحلیل گر حوزه سیاسی خاطر نشان کرد: ضمن آنکه شواهد و مدارک نشان می دهد دولت های اروپایی درصدد هستند با انجام برخی اقدامات تحریم های آمریکا علیه ایران را خنثی سازند اما عملکرد آنها در چند ماه گذشته اثبات کرد توان لازم را ندارند. لذا نمی توان گفت اروپا "نمی خواهد" این اتفاق رخ دهد بلکه باید گفت در توانش نیست.
بهشتی پور در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مذاکرات با اروپا برای راه اندازی کانال مالی مشمول مرور زمان شود و در نهایت بی نتجه رها شود گفت: خیر چنین احتمالی دور از ذهن است. زیرا ادامه برجام به نفع ایران است و خروج از این توافق عملا به آمریکا کمک می کند تا همسویی اروپا، روسیه و چین را به دست آورد. در این شرایط به نظر من راهکار این است که ایران اجرای بخشی از برجام را معلق سازد تا به این وسیله اروپا را به ادامه کار و تسریع در روندها، ترغیب کند.
وی تاکید کرد: واقعیت این است که برخلاف اظهارات بعضی از افراد در داخل کشور که برجام را خیانت توصیف می کنند، بخش هایی از برجام به نفع ایران است و منافع اقتضا می کند که آن را ادامه دهیم. زیرا وضعیت کنونی ایران، قدرت مانور چندانی به کشور نمی دهد، لذا امیدوارم مذاکرات با اروپا به نتیجه قابل قبولی برسد و همان طور که اشاره کردم می توان با عدم اجرای بخش هایی از برجام، اروپا را به سرعت بخشی در کارها ترغیب کرد. اما این مساله هم باید به تایید شورای عالی امنیت ملی و مسئولان برسد و صرفا یک نگاه کارشناسانه محسوب می شود.
انتهای خبر///
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید  



 
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز