خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
«ایمان» و «امید» نرم‌افزار امام(ره) برای ایجاد ۳ تحول بزرگ       انقلاب به رهبری امام به الگویی برای آزادی خواهان جهان تبدیل شد       «کشف الاسرار» نشان دهنده اراده امام برای تشکیل حکومت اسلامی است       تشکیل ائتلاف مشترک نیروی دریایی ایران با کشورهای منطقه       آماده آموزش پروتکل‌های مرزی به مرزبانان افغانستانی هستیم       افزایش شمار جان‌باختگان تصادف قطار در هند به ۲۸۸ نفر       AFC مچ فدراسیون فوتبال را گرفت/ جریمه میلیاردی برای مجوز حرفه‌ای!       چه کسی لوله‌های گازِ «نورداستریم» را منفجر کرد؟       بازتاب قهرمانی پرسپولیس در سایت AFC/ تاجگذاری در فصل باشکوه       معماری شگرف حرم رضوی را بشناسید       آزمایشگاه ارزیابی خدمات هوش مصنوعی تا پایان سال راه‌اندازی می شود       آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:ایران ۲ موضوع پادمانی را حل و فصل کرد       سلوک و مجاهدت شهدا با شیوه‌های خلاقانه و جذاب به نسل جوان منتقل شود       شرط افزایش ۲۰ درصدی یارانه‌ها       معلمان بر اساس وظایفشان رتبه بندی نشده بودند/ جذب سالانه یازده هزار معلم پرورشی        گسترش روابط ایران و عمان به نفع هر دو کشور است       حمایت کم‌نظیر رهبری نقطه عطفی در دوره ۴ ساله مجلس یازدهم محسوب می‌شود/ مهار تورم، رشد تولید، تصویب برنامه هفتم و نهایی کردن طرح‌ها و لوایح؛ اولویت سال پایانی مجلس       مردانی: اساتید دانشگاه فرهنگیان جهادگر تبیین هستند/ دانشگاه فرهنگیان باید محور تحول باشد       ابلاغ مشوق‌های فرزندآوری در ۹۰ محور/ راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری را در بیمارستان نجمیه       راهکار سازمان سنجش به جای قطع اینترنت برای امنیت کنکور/ تشریح آزمون های هوشمند سال آینده      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1400/02/25 4:01:00 AM

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد؛ منتقدان من پوپولیست هستند 

عباس آخوندی رکود بخش مسکن را ناشی از شرایط موهومی به نام اقتصاد کلان می‌داند در حالیکه عملکرد وی در وزارت راه و شهرسازی یکی از اصلی‌ترین کاندیداهای شکل‌گیری پدیده رکود تورمی در اقتصاد ایران است.

پاسخ تکراری وزیری که قیمت مسکن را دو برابر کرد؛ منتقدان من پوپولیست هستند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، اخیرا گسترده شدن استفاده از یک پیام‌رسان صوتی فضای مجازی در جو کنشگری کشور زمینه تعامل میان بخش‌های مختلف جامعه را پدید آورده است. فارغ از نکات مثبت و منفی بیان شده پیرامون این نرم افزار، این بستر جدید یک نکته قوت نسبت به سایر فضاهای موسوم فضای مجازی دارد و آن هم مسئله ارتباط زنده است. در چنین فضایی تشخیص میزان تسلط هر فرد در حوزه تخصصی به جهت همین ارتباط زنده بیشتر از گذشته میسر است.

یکی از مشترکان و مشتریان همیشه برخط این فضای مجازی، عباس آخوندی، وزیر سابق راه و شهرسازی دولت روحانی است که در اتاق‌های تشکیل شده توسط دستگاه رسانه‌ای عریض و طویل خود به اظهار نظر پیرامون مسائل متعدد اقدام می‌کند.

* تو برون در چه کردی که درون خانه آیی؟

این استفاده آخوندی از فضای مجازی مذکور یک فرصت در اختیار سایر مخاطبان وی قرارداده تا عیار ادعاهای وی بیشتر از گذشته سنجیده شود. خصوصا اینکه معمولا اظهارات و دعوی کارآمدی عباس آخوندی در همه حوزه‌های فعالیت بیشتر از کارنامه عملیاتی وی تبلیغ می‌شود. 

برای مثال در یکی از اتاق‌های برگزار شده، یکی از مخاطبان که از قضا جزء فعالین اتاق بازرگانی نیز به حساب می‌آمد، عملکرد نامطلوب عباس آخوندی در وزارت راه و شهرسازی را به وی گوشزد کرد و پرسید: شما که از اداره یک وزارت‌خانه عاجز بودید، چگونه ادعای ریاست جمهوری و مدیریت 19 وزارت‌خانه را مطرح می‌کنید؟

این عضو اتاق بازرگانی در نهایت خطاب به آخوندی اظهار داشت: شما به نظر ما فعالان اقتصادی مصداق این بیت هستید که « به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند/که برون در چه کردی که درون خانه آیی؟»

* شما همه پوپولیست هستید!

عباس آخوندی، مطابق معمول در مواجه با انتقادات، ضمن پوپولیستی خواندن اظهارات این سوال کننده که شکل‌گیری بزرگترین رکود گسترده تاریخ مسکن در دوره وزارت آخوندی و کاهش 60 درصدی عرضه واحدهای مسکونی را به عنوان شاخصی برای عملکرد نامطلوب وی مطرح کرد، گفت:« رکود بحث بخشی نیست و بحث اقتصاد کلان است، اقتصاد کلان مشخص می‌کند که شرایط به سمت رونق یا رکود حرکت کند.»

آخوندی بر شکل‌گیری تورم 58 درصدی حوزه مسکن در دولت قبل تاکید می‌کند و ادامه می‌دهد:« من در بازار مسکن با شکل‌دادن صندوق پس‌انداز مسکن یکم و افزایش قدرت خریدار، زمینه رونق در بازار مسکن را مهیا کردم.»

*قیمت مسکن در دوران وزارت آخوندی 105 درصد رشد کرد

تاکید آخوندی بر افزایش 58 درصدی قیمت مسکن در دولت قبل زمانی مطرح می‌شود که همین شاخص به استناد آمار منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی رشد نجومی 105 درصدی را در دوران عبارت عباس آخوندی  به ثبت رساند. به عبارت دیگر، متوسط قیمت هر متر مربع مسکن از 3.95 میلیون تومان در مردادماه سال 1392  به 8.12 میلیون تومان در مهر ماه سال 1397 رسید. تاکید آخوندی بر رشد 58 درصدی به حدی است که احتمالا اعلام افزایش قیمت 105 درصدی به بیش از 10 ثانیه مکث نیاز دارد.

نکته بعدی پیرامون اظهارت آخوندی اشاره به مسئله رکود است. آخوندی رکود را به عنوان یک شاخص متاثر از اقتصاد کلان تلقی می‌کند اما به راستی زمانیکه از اقتصاد کلان صحبت می‌کنیم، دقیقا از چه مسئله‌ای حرف می‌زنیم.

*سیاست‌های آخوندی زمینه تشدید رکود در فضای اقتصاد کلان را مهیا کرد

به گزارش فارس اقتصاد کلان از 4 بخش اقتصادی کشاورزی، صنعت و معدن، خدمات و بخش مسکن تشکیل می‌شود. به عبارت دیگر برآیند تحولات شاخصی در هر یک از بخش‌های در نهایت منجر به تغییر در شرایط اقتصاد کلات می‌شود. بر خلاف اظهارات غیر علمی آخوندی، شرایط اقتصاد کلان زمینه تحولات در بخش مسکن به عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی نمی‌شود، بلکه این سیاست‌گذاری در حوزه مسکن است که می‌تواند زمینه تغییر شرایط اقتصاد کلان را مهیا سازد.

در همین راستا بررسی کارنامه آخوندی در دوره وزارت راه و شهرسازی بیانگر شکل‌گیری رکود شدید در حوزه ساخت و ساز و به دنبال آن ایجاد شرایط رکود در فضای اقتصاد کلان کشور است.

برمبنای اطلاعات، میزان تولید واحد مسکونی به عنوان یک شاخص اقتصادی می‌تواند تصویری از دوران رکود و رونق ارائه کند. بر اساس داده‌های آماری بانک مرکزی، در سال 91 تعداد 761 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شد، این در حالی است که تعداد واحدهای مسکونی ساخته شده در سال 94 با کاهش 284 هزار واحدی به 331 هزار واحد مسکونی رسید. سال 95 نیز تعداد 332 هزار واحد مسکونی در کشور تکمیل و ساخته شد. این یعنی میزان ساخت و ساز مسکن در دوره وزارت آخوندی به کمتر از 60 درصد دروان قبل از وزارت وی رسید.

* راهکار آخوندی مردم را در صاحب‌خانه شدن ناتوان‌تر کرد

علاوه بر اظهارات غیر واقعی آخوندی پیرامون مسئله رکود، راهکار عباس آخوندی در قالب سیاست‌های تحریک تقاضا نیز نه تنها زمینه بهبود بازار مسکن را فراهم نکرد بلکه زمینه ایجاد رکود تورمی را به وجود آورد.

به عبارت دیگر، آخوندی در شرایطی با راهکارهایی نظیر افزایش سقف تسهیلات خرید زمینه افزایش قدرت سمت تقاضا را مهیا کرد که این سیاست بدون افزایش عرضه زمینه افزایش قیمت نجومی بازار مسکن را پدید آورد و تنها سیاست اجرا شده وزیر سابق نیز به نابه‌سامانی در بازار مسکن کمک کرد.

انتهای پیام/


 

 
یادداشت  


گفتگو  

اتصال راه‌آهن ایران به سوریه تحول قابل توجهی را در حوزه صادرات و واردات هر دو کشور رقم خواهد زد

اتصال راه‌آهن ایران به سوریه تحول قابل توجهی را در حوزه صادرات و واردات هر دو کشور رقم خواهد زد

استکبار جهانی بیهوده دلخوش کرده که می‌تواند علیه نظام جمهوری اسلامی کاری کند

 استکبار جهانی بیهوده دلخوش کرده که می‌تواند علیه نظام جمهوری اسلامی کاری کند

ائتلاف همبستگی در خارج از کشور، طرح موساد و سیا علیه ایران است

ائتلاف همبستگی در خارج از کشور، طرح موساد و سیا علیه ایران است

همدلی قوا موجب حکمرانی مطلوب می‌شود

همدلی قوا موجب حکمرانی مطلوب می‌شود

آژانس صرفاً یک ابزار سیاسی برای اعمال فشار بر ایران است

آژانس صرفاً یک ابزار سیاسی برای اعمال فشار بر ایران است

دولت باید به سمت سیاست گذاری در امر خودرو برود

دولت باید به سمت سیاست گذاری در امر خودرو برود

استیصال رژیم صهیونیستی در مقابل فلسطینیان / ‏‬ مقاومت آنها را دچار سردرگمی و بلا تکلیفی کرده است

استیصال رژیم صهیونیستی در مقابل فلسطینیان / ‏‬ مقاومت آنها را دچار سردرگمی و بلا تکلیفی کرده است


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز