خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
جنبش دانشجویی؛ اصیل‌ترین نگهبان آرمان‌های انقلاب و ملت       افزایش ۱۰ برابری تولید داروهای درمان کرونا در کشور       پاسخ حجة الاسلام دکتر مظاهری به توئیت آقای رسول جعفریان       آقای جعفریان چرا تحریف؟ چرا تهدید؟       مراسم تشییع پیکر شهید فخری‌زاده/ وداع با فخر ایران       پیام رهبر انقلاب درپی ترور دانشمند هسته‌ای شهید فخری‌زاده       جناب آقای وزیر، راه حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان تضعیف آن و یا واگذاری ماموریت‌های آن به سایرین و تقلیل سطح آن نیست       پیام تسلیت رییس سازمان بسیج اساتید کشور در پی شهادت محسن فخری زاده       بیانیه بسیج اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای در محکومیت اقدام جنایتکارانه ترور دانشمند هسته ای شهید دکتر محسن فخری زاده       ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته‌ای ایران، نشانه وحشت دشمن از دستیابی ما به علوم پیشرفته است       حزب‌الله: با قدرت در کنار ایران هستیم       آمریکا ۴ نهاد روسی و چینی را به خاطر برنامه موشکی ایران تحریم کرد       اولین واکنش شاعرانه به ترور شهید فخری‌زاده       بیانیه بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در پی شهادت دانشمند هسته ای دکتر فخری زاده       ترور شهید فخری زاده ناشی از شکست‌های پی در پی دشمنان ملت ایران بوده است       نظریه مقاومت طب سنتی؛ سخنی با مخالفان       چرا عناصر و مؤلفه های قدرت ملی را سخاوتمندانه و ساده اندیشانه در معرض فروش می گذارید       "مردم‌سالاری کرونایی" و نفی اقتدار حاکمیتی       بسیج، ثروت بزرگ و ذخیره‌ خداداد ملت ایران است       مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی      
 
آخرین اخبار  

جنبش دانشجویی؛ اصیل‌ترین نگهبان آرمان‌های انقلاب و ملت

افزایش ۱۰ برابری تولید داروهای درمان کرونا در کشور

پاسخ حجة الاسلام دکتر مظاهری به توئیت آقای رسول جعفریان

آقای جعفریان چرا تحریف؟ چرا تهدید؟

مراسم تشییع پیکر شهید فخری‌زاده/ وداع با فخر ایران

پیام رهبر انقلاب درپی ترور دانشمند هسته‌ای شهید فخری‌زاده

جناب آقای وزیر، راه حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان تضعیف آن و یا واگذاری ماموریت‌های آن به سایرین و تقلیل سطح آن نیست


اساتید و دانشگاه  

پاسخ حجة الاسلام دکتر مظاهری به توئیت آقای رسول جعفریان

پاسخ حجة الاسلام دکتر مظاهری به توئیت آقای رسول جعفریان

جناب آقای وزیر، راه حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان تضعیف آن و یا واگذاری ماموریت‌های آن به سایرین و تقلیل سطح آن نیست

جناب آقای وزیر، راه حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان تضعیف آن و یا واگذاری ماموریت‌های آن به سایرین و تقلیل سطح آن نیست

ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته‌ای ایران، نشانه وحشت دشمن از دستیابی ما به علوم پیشرفته است

ترور ناجوانمردانه دانشمند هسته‌ای ایران، نشانه وحشت دشمن از دستیابی ما به علوم پیشرفته است

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد

هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد

اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا

اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا

انتشار سیزدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر

انتشار سیزدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر


معرفی آثار اساتید  


 

1399/02/28 3:09:36 PM

دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا 

دبیر نشست هفتم برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی در یادداشتی به بررسی ظرفیت‌های علمی و فرهنگی ایران و کشورهای اسلامی در مقابله با کرونا پرداخت.

دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، محمد‌مهدی جعفری دبیر نشست هفتم برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی در یادداشتی نوشت: «وقوع فراگیر بیماری کووید-۱۹، مقارن با شروع سال ۲۰۲۰ میلادی را می‌توان از غافلگیرکننده‌ترین وقایع قرن بیست و یکم برای بشر دانست. فراگیری این بیماری، تصور مصونیت تام و تمامی را که در سایه توسعه شتابان علم و فناوری، برای بشر ایجاد شده بود از بین برد و زمینه‌ای شد تا نقاط ضعف و قوت دولت‌ها و ملت‌ها در بسیاری از عرصه‌ها نمایان شود.

رفتار حاکمیت و مردم در کشورهایی با نرخ درگیری بالا، معیار مناسبی جهت ارزیابی و قضاوت جهان‌بینی حاکم بر این جوامع و غنای فرهنگی آن‌ها است. در بسیاری از کشورهایی که خود را پرچم‌دار توسعه فرهنگی و اجتماعی می‌دانند، هجوم مردم برای تأمین مایحتاج روزمره سبب حیرت بسیاری شد؛ در این میان، رفتار مردم ایران به شکلی مثال‌زدنی، ریشه‌های خرد و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی را به نمایش گذاشت. فداکاری و از جان‌گذشتگی مثال‌زدنی کادر درمان کشور، هماهنگی و همکاری توده مردم بدون استفاده از هیچ ابزار قهری جدی ازیک‌طرف و کمک‌های انسانی هم‌وطنان به یکدیگر از طرف دیگر، نشان از ظرفیت جدی این فرهنگ در مدیریت شرایط بحرانی و حتی ارائه راه‌حل داشت. آن‌چنان که مثال بارزی از "و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه" را در عرصه گیتی به نمایش گذاشت و در اوج یک بحران بزرگ، آن‌چنان صحنه‌های دلپذیری را آفرید که کام همه را شیرین نمود.

اما سال‌هاست که ظرفیت‌های علمی و فرهنگی در ایران و کشورهای اسلامی مغفول مانده است و در شرایط این‌چنینی، نگاه و باور توده مردم به دنیای غرب، حاکی از شناخت ناکافی از ظرفیت‌های واقعی دنیای اسلام است. بنابر عقیده اغلب مورخین، تا پیش از حمله مغول‌ها (نیمه اول قرن ۱۳ میلادی)، کشورهای اسلامی مهد علم و تمدن و صادرکننده آن به کشورهای غربی بودند، اما پس از آن واقعه عظیم، آرایش قدرت و علم به‌تدریج در جهان تغییر کرد. در سال‌های اخیر، خیزش دوباره‌ای در میان نخبگان اسلامی جهت احیای توان بی‌نظیر دنیای اسلام در تولید و توسعه علم و فرهنگ رخ داده است.

بحران کنونی که در حال حاضر دامن‌گیر عمده کشورها و ازجمله ابرقدرت‌هاست، آوردگاه مناسبی برای درخشش دانشمندان مسلمان و به‌ویژه نخبگان ایرانی است تا با تکیه‌بر توان و استعداد خود، تصویر مخدوشی راکه با پشتیبانی قدرت‌های رسانه‌ای غرب از جهان اسلام در دنیا شکل گرفته است، اصلاح نمایند.

در این میان تلاش‌های گسترده‌ای در جهت حل این چالش در جهان اسلام رقم خورده است که در برخی موارد چشم‌های جهانیان را به خود خیره کرده است:

تولید یکی از سریع‌ترین کیت‌های تشخیص کرونا توسط یک بانوی دانشمند مسلمان، تولید سامانه هوشمند تشخیص کووید۱۹ توسط دانشمند ایرانی دانشگاه صنعتی شریف که با استقبال قابل‌توجه محافل علمی و پزشکی سایر کشورها روبرو شده است، آزمایش‌های بالینی موفق واکسن کرونا توسط یک مسلمان ترک، استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماران مبتلا و همین‌طور بهره‌گیری از پلاسما در این زمینه در ایران تنها گوشه‌ای از همت مسلمانان درزمینهٔ نقش‌آفرینی در عرصه‌های علمی در مواجهه با چالش کروناست.

در شرایطی که امروز جهان به‌طور فزاینده‌ای نیاز  به امید، تلاش و همکاری علمی نخبگان برای دستیابی به درمان مؤثر این بیماری دارد، به اشتراک‌گذاری تجربیات کشورها در مقابله با این بحران بزرگ و بهره‌مندی از ظرفیت‌های علمی و زیرساختی آن‌ها، راهبرد مهمی است که می‌تواند منجر به هم‌افزایی و تسریع در ارائه راه‌حل‌های مواجهه با این بحران بزرگ شود.

بر همین اساس، بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، با تکیه‌بر این باور که دانشمندان مسلمان با تکیه‌بر قدرت ایمان و اتکال به خدا و همین‌طور بهره‌گیری از استعداد و پشتکار خود می‌توانند در این آوردگاه بین‌المللی بدرخشند، نشست هفتم برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی را با محوریت موضوع کرونا برنامه‌ریزی نموده است.

نشست هفتم استپ در تلاش است تا با برجسته‌سازی تجربیات و دستاوردهای جهان اسلام در مواجهه با چالش کرونا، بستر ایجاد هم‌افزایی در این زمینه را فراهم آورد تا علاوه‌ بر ارتقای ظرفیت‌های فکری و اعتماد‌به‌نفس دانشمندان مسلمان، نقش مؤثری در جهت احیای تصویر جهانیان از جهان اسلام را فراهم آورد.

به امید روزی که شاهد تحقق آرمان بزرگ امت اسلامی که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی است باشیم.»

انتهای خبر///
منبع؛ آنا


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز