خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1399/02/21 2:34:01 PM

دو سوم بیماران تالاسمی کشور در سیستان و بلوچستان متولد می‌شوند 

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه ایران روی کمربند تالاسمی قرار دارد، گفت: دو سوم بیماران تالاسمی‌‌ کشور در سیستان و بلوچستان متولد می‌‌شوند.

دو سوم بیماران تالاسمی کشور در سیستان و بلوچستان متولد می‌شوند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، دکتر پیمان عشقی در گفت‌‌وگویی ویدئوکنفرانسی با خبرنگاران با بیان اینکه ایران روی کمربند تالاسمی قرار دارد، تصریح کرد: تولد مبتلایان تالاسمی به زیر 150 نفر رسیده است اما هنوز 20 درصد خون اهدایی کشور توسط این بیماران مصرف می‌‌شود. این خون از دهنده‌‌های مستمر گرفته می‌‌شود و همه این خون‌‌ها کم لوکوسیت است و تمام دقت‌‌ها در پذیرش اهداکننده و انجام تست‌‌های غربالگری انجام می‌‌شود و خونی که در اختیار بیماران تالاسمی قرار داده می‌‌شود یکی از استانداردترین خون‌‌های جهان است. ما تکمیل بانک اطلاعاتی دهنده‌‌های مستمر را در برنامه داریم. در زمینه تأمین فیلتر و کیت‌‌ها تمام تلاش خود را می‌‌کنیم تا مشکلات تحریمی مشکلی برای بیماران تالاسمی ما به وجود نیاورد.

تولد دو سوم بیماران تالاسمی کشور در سیستان و بلوچستان

وی افزود: دو سوم بیماران تالاسمی‌‌ کشور در سیستان و بلوچستان متولد می‌‌شوند؛ با راه‌‌اندازی آزمایشگاه تشخیص قبل از تولد در سیستان و بلوچستان، حداقل 2000 بیمار تالاسمی در این سال‌‌ها به دنیا نیامدند. آمار روزبه‌‌روز تمام استان‌‌ها و شهرستان‌‌ها موجود است و میزان توزیع خون برای کلیه مراکز درمانی تالاسمی در سیستان و بلوچستان بالای 97 درصد بوده است. ما یک شبکه خون‌‌رسانی داریم یعنی اگر در سیستان و بلوچستان خون نباشد در طول 24 ساعت می‌‌توانیم به آن‌‌ها خون برسانیم. برخی استان‌‌ها 10 روز ذخیره خون دارند و شبکه خون‌‌رسانی ما قطعا توان پوشش‌‌دهی سیستان و بلوچستان را دارد.

کاهش 10 درصدی اهدای خون در هفته اول ماه رمضان

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار تسنیم که اهدای خون چقدر کاهش یافته است گفت: اهدای خون در هفته اول ماه مبارک رمضان 10 درصد کاهش یافت اما در هفته دوم ذخایر تمام استان‌‌ها در حد قابل قبول و در حدود 5 تا 7 روز است و هیچ استانی نیست که زیر 5 روز ذخیره خون داشته باشد و درصد توزیع به درخواست بالای 95 درصد بوده است؛ یعنی 95 درصد خون درخواست شده را در اختیار مراکز درمانی قرار داده‌‌ایم.

تعرفه فرآورده‌‌های خونی فعلا تغییری نکرده است

وی در پاسخ به سوالی درباره تعرفه فرآورده‌‌های خونی گفت: باید شورای عالی انتقال خون این تعرفه‌‌ها را تصویب کند و هنوز این تعرفه‌‌ها تغییری نکرده است و سازمان انتقال خون هنوز از دانشگاه‌‌های علوم پزشکی کشور، طلبکار است.

وی خاطرنشان کرد: کیسه‌‌های خون، کیت‌‌های غربالگری بیماری‌‌های عفونی، دستگاه‌‌های مرتبط با این کیت‌‌ها و تجهیزات مصرفی اصلی انتقال خون عمدتاً خارجی است. چند شرکت آغاز به فعالیت برای تولید کیسه‌‌های خون کرده بودند ولی کیفیت خوبی نداشتند یک شرکت نیز در سالهای گذشته با همکاری کشورهای اروپایی قرار بود کیسه خون تولید کنند ولی به دلیل خروج آمریکا از برجام و عدم همکاری کشورهای اروپایی این امر نیز با مشکل مواجه شد.

شاخص اهدای خون در کشور چقدر است؟

عشقی در پاسخ به سوالی مبنی بر شاخص اهدای خون در کشور یادآور شد: شاخص اهدای خون در کشور ما تا سال 95 رشد صعودی داشت و به حدود 27 در هزار رسیده بود که یکی از بالاترین شاخص‌‌های اهدای خون در منطقه و جهان بود؛ از سال 95 این شاخص کاهش یافت زیرا سازمان انتقال خون وارد عرصه تولید پلاسما شده بود ولی این امر در تمام جهان بر عهده بخش خصوصی است و شاخص اهدای خون به دلیل اهدای پلاسما کاهش یافته بود.

وی ادامه داد: یعنی مردم به نیت انتقال خون به سازمان مراجعه می‌کردند و اهدای خون هم بدون چشم‌داشت بود، اما با تبلیغ گفته می‌شد که پلاسما بدهید و خون ندهید؛ بنابراین فرد، دفعه بعد دیگر مراجعه نمی‌کرد، زیرا مشاهده می‌کرد که مراکز خصوصی پلاسما دریافت می‌کنند و پول هم می‌پردازند و دیگر برای اهدای خون نمی‌آمد نتیجه این شد که اهدای خون کاهش یافت. از آنجا که اعتماد مردم به سازمان انتقال خون، اعتبار اصلی است، از این سیاست‌‌گذاری در سازمان انتقال خون جلوگیری کردیم. شاخص اهدای خون به 25 و نیم در هزار نفر در ابتدا رسید و با شروع بحران کرونا به 24 در هزار رسید.

وی افزود: هدف‌‌گذاری امسال ما برای اهدای خون 26 در هزار است و بحران کرونا در کل جهان باعث افت ذخایر خونی شد، به طوری که در چین 65 درصد، در نیویورک 75 درصد و در ایران 35 درصد با افت اهدای خون مواجه بودیم.

عشقی در پاسخ به سوالی درباره پالایش قراردادی، بیان کرد: قبل از پایش قراردادی، پلاسمایی که مصرف نمی‌‌شد امحا می‌‌شد؛ سازمان انتقال خون با بالا بردن استانداردهای خود سبب شد امحا کاهش یابد و حتی اتحادیه اروپا نیز این امر را تأیید کرد. این پلاسما برای تولید دارو به خارج از کشور ارسال می‌‌شود و ما به ازای هر کیسه پلاسمایی که از پایگاه‌‌های انتقال خون ایران تحویل داده می‌‌شود 150 هزار تومان پول می‌‌گیریم و اگر از پایگاه این پلاسماها به ستاد مرکزی بیاید و از ستاد مرکزی آن را تحویل پالایشگرها بدهیم مبلغ بیشتری تخصیص می‌‌یابد و پلاسمایی که به دارو تبدیل می‌‌شود مابه‌‌التفاوت آن به شرکت‌‌های پالایشگر پرداخت می‌‌شود.

انتهای پیام///
منبع؛ تسنیم


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز