خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد       اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا       دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا       رباعیات خیام تجلی حالات و افکار انسان‌هاست       طرح قرآنی ۱۴۵۴ با شعار خانواده و آرامش برگزار می‌شود       انتشار چهاردهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر       تحلیلگر عراقی: هدف آمریکا از احیای داعش باقی ماندن در عراق است       مقاومت تا همه پرسی       شناسایی 1806 مبتلای جدید به کرونا/ تنها 340 بیمار بستری شدند       سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس       کمک به مستضعفین در آمریکا انحرافی ایدئولوژیک و در ایران جزو فلسفه انقلاب اسلامی است       سانحه برای شناور «کنارک» نداجا      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1399/02/15 11:38:31 PM

رونمایی از سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک (ساهوپ) 

به منظور مدیریت پیش‌دستانه بحراهای زیستی، اجتماعی و اقتصادی و با همت جهادی استادان بسیجی دانشگاه علم و صنعت ایران و همکاری هیات رییسه این دانشگاه، سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

رونمایی از سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک (ساهوپ)


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، به منظور مدیریت پیش‌دستانه بحراهای زیستی، اجتماعی و اقتصادی و با همت جهادی استادان بسیجی دانشگاه علم و صنعت ایران و همکاری هیات رییسه این دانشگاه، سامانه سیاست‌گذاری هوشمند بحران‌های اپیدمیک (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

گفته می‌شود، طراحی سامانه ساهوپ حاصل همکاری‌های علمی، پژوهشی اندیشکده حکمرانی باز بسیج اساتید، دانشکده‌های مهندسی پیشرفت و مهندسی دانشگاه علم و صنعت ایران است.

 میرسامان پیشوایی رییس کانون استادی بسیج دانشگاه علم و صنعت و مدیر این پروژه تحقیقاتی در آیین رونمایی ساهوپ با اذعان به ضرورت مشارکت نخبگان و استادان در معماری مرحله دولت سازی مورد نظر رهبر معظم انقلاب برای دستیابی به حکمرانی متعالی در کشور گفت: بدون سیاست گذاری‌های هوشمندانه و مبتنی بر شواهد علمی هزینه‌های زیادی در بحران‌های اپیدمیک بر کشور تحمیل می شود که اجرای طرح ساهوپ و اصلاح و ارتقای سبک حکمرانی بصورت هوشمند در ایران، پیامدهای زیانبار در بحران‌های همه گیر را به شدت کاهش خواهد داد.

 وی افزود: رصد پیامد سیاست ها، افزایش سرعت و دقت سیاست گذاری، تبدیل تصمیم‌های سیاسی به امری کارشناسی، امکان شبیه سازی بحران‌هایی مانند کرونا، تست انواع سیاست‌های کنترلی تحت دوزهای مختلف با زمان‌های اعمال متفاوت را از جمله مزایای سامانه ساهوپ دانست و این سامانه توسط گروه ده نفره بین رشته ‌ای با تخصص های مهندسی سیستم، سیاست گذاری و اپیدمولوژِی مبتنی بر متدولوژی پویایی شناسی سیستم ها و مدل اپیدمی اصلاح شده SEIR طی مدت دو ماه کار فشرده طراحی و پیاده سازی شده است.

 وی درادامه ضمن تشریح معماری و نحوه عملکرد این سامانه و تشریح محیط کاربری آن گفت : افراد عادی بدون بهره مندی از دانش تخصصی می‌توانند از سامانه یادشده بهره بگیرند و اندیشکده‌ی حکمرانی باز بسیج اساتید با سرمایه قرار گرفتن دانش علوم فنی و علوم انسانی در این دانشگاه در صورت حمایت کافی دولت قادر است در آینده ماژول بهینه‌سازی را برای پیشنهاد سیاست‌های اعمالی بهنیه به آن اضافه کند. افزایش دقت پارامترهای فنی نیز با استفاده از تکنیک‌های یادگیری و تجربیات خبرگان اپیدمولوژی امکان‌پذیر است.

پیشوایی همچنین از وجود توانایی معماری مرکزی هوشمند برای نیازهای دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی در کانون استادی این دانشگاه خبر داد.

 مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور در آیین رونمایی از ساهوپ، ضمن قدردانی از روابط علمی و سازنده هیئت رییسه دانشگاه علم و صنعت ایران و کانون استادی بسیج این دانشگاه و تقدیر از مسئولیت اجتماعی استادان این قطب علمی کشور گفت: بطور قطع دشمنان ملت ایران قادر به جنگ‌های سخت مقابل این کشور نخواهند بود و به نظر می‌رسد دشمنی‌ها با ایران به حوزه‌های شناختی - ادراکی و در بخش‌های فناوری‌های زیستی نقل مکان خواهد کرد از این رو باید در تشکیل قرارگاه‌ها و سامانه‌های دانش پایه در حوزه‌های شناختی و زیستی سرمایه گذاری بیشتری کنیم که در همین راستا به زودی سازمان بسیج اساتید کشور رسما با معرفی سامانه ساهوپ به دولت محترم و مراکز تصمیم‌گیر نظام، خواستار حمایت قاطع از کانون استادی دانشگاه علم و صنعت خواهد شد.

 زارعی همچنین گفت: بشر در دوران مواجهه با کرونا به تجربه معرفتی تازه ای دست یافته است زیرا آنهایی که خدا را اصطلاحا در غرب تکنیکال کشته و صرفا بر سلطنت علم ابزاری بر هستی تاکید داشتند تنبه یافتند.

 وی گفت: کرونا تجربه‌های جدیدی در سه ساحت معرفت، ایدئولوژی و حکمرانی پیش روی بشر گذاشت کما این که یورگن هابرماس فیلسوف مشهور آلمانی که قبلا می‌گفت مدرنیته آشوب‌ها را به طور خودسامان اداره می‌کند، هم اکنون می‌گوید باید از نئولیبرالیسم عبور کرد، چون دردی را از اروپا در بحران کرونا درمان نکرد.

 زارعی گفت: جمهوری اسلامی در این سه سطح با توجه به امکانات و محدودیت‌هایی که داشته درست عمل کرده و به خصوص در حوزه حکمرانی رویاروشده با کرونا نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکا عملکرد بهتری داشته است.

 ذاکری رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران نیز ضمن تقدیر از بسیج اساتید دانشگاه و دست اندرکاران طراحی سامانه ساهوپ گفت: در دو سال گذشته تلاش کرده‌ایم ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه فناوری محور و نه صرفا مقاله محور باشد و البته این موضوع به معنای بی‌توجهی به آیین‌نامه‌ها نیست. ما به آیین‌نامه‌ها توجه داریم، ولی فعالیت در مراکز فناوری و نوآوری و ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها و اساتید بسیار مهم است.

 وی افزود: حرکت به سمت راه‌اندازی گرایش‌های میان رشته‌ای، رمز موفقیت دانشگاه‌ها در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی است. تمرکز صرف بر آموزش‌های کلاسیک کافی نیست و خوشبختانه دانشکده‌های مختلف دانشگاه با همکاری یکدیگر گرایش‌های کاربردی و موثری ایجاد کرده‌اند.

وی ضمن اشاره به دستاورد دانشگاه در تولید الکل در یک آزمایشگاه این دانشگاه، ظرف مدت ده روز از ۲۸ اسفند تا هشت فروردین را ناشی از روحیه جهادی و مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان دانست و افزود: اگر چه وظیفه دانشگاه‌ها تولید الکل نیست، ولی وقتی رابطه عرضه و تقاضا برهم خورده، دانشگاه علم و صنعت ایران برای رفع نیاز مردم وارد عمل شده و الکل تولید می‌کند. الان بهترین فرصت برای نقش آفرینی کشور در زمینه صادرات مرتبط با بیماری کرونا است. ما باید به شرایط پساکرونا در جهان ونیازهای جدید توجه داشته باشیم و از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده استفاده کنیم. راه اندازی مرکز نوآوری جدید دانشگاه هم به این امر کمک خواهد کرد.

 گفتنی است در آیین رونمایی از سامانه ساهوپ روئسای دانشکده‌های مهندسی پیشرفت، مهندسی صنایع، معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه، رییس اندیشگاه سیاست پژوهی و راهبردنگاری سازمان بسیج اساتید، رییس سازمان بسیج مهندسین و جمعی دیگر از اساتید دانشگاه حضور داشتند.

انتهای پیام///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز