خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1399/01/22 8:49:43 AM

حجت‌الاسلام و المسلمین بهروزی لک:

تحلیل فرصت‌های تهدید کرونا در جامعه منتظر  

حجت‌الاسلام و المسلمین بهروزی لک در نخستین نشست تخصصی «آینده‌‌پژوهی مهدویت و پساکرونا»، به تحلیل فرصت‌های تهدید کرونا در جامعه منتظر پرداخت.

تحلیل فرصت‌های تهدید کرونا در جامعه منتظر


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، نخستین نشست تخصصی اندیشکده مهدویت سازمان بسیج اساتید کشور با موضوع «آینده‌‌پژوهی مهدویت و پساکرونا» به صورت ویدئو کنفرانس به همت سازمان بسیج اساتید کشور برگزار شد.

 در این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین بهروزی لک گفت: همانطور که مقام  معظم رهبری در پیام‌های خود مکرر تاکید کرده‌اند باید به عنوان یک وظیفه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم . فرمایش رهبری مستند قرآنی دارد که راهبرد " فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا " است  و خداوند فرمودند که سختی‌ها حتما همراه گشایش‌ها  و آسانی‌ها خواهد بود و مدیرت راهبردی هم این را به ما توصیه کرده که مدیر موفق کسی است که از تهدیدها بتواند فرصت‌های جدیدی را بسازد که نمونه بارز آن شهید سردار سلیمانی است که گفته اند فرصت‌هایی که در تهدیدها هست انصافا در خود فرصت‌ها نیست که کلام بسیار زیبایی را با تجربه خود برای ما به یادگار گذاشتند.

 وی با اشاره به بحران کرونا افزود: بحث پسا کرونا و بحران کرونا  از دو منظر قابل بررسی است: منظر اول وضعیت و تاثیرات بحران کرونا و پسا کرونا بر جامعه منتظر و زندگی منتظرانه ما است، و اینکه چه تهدیدها و فرصت هایی داریم که نکته‌ای کلیدی است و منظر دوم ارتباط بحران کرونا با جامعه موعود مهدوی و تحقق آن که حجت‌ا الاسلام استادکلباسی این بحث را در ارتباط با فراهم شدن نشانه‌های ظهور مجتهدانه و عالمانه بیان کردند.

 بهروزی لک ادامه داد: اکنون ما در جامعه منتظر خود و جهان باید تحلیل کنیم چه فرصت‌هایی بدست آمده است. در حقیقت انسان امروزی با گسترش رفاه و خود محوری انسان مدرن دچار طغیان گشت و  مطابق آیه "  إِنَّ الاْءِنسَانَ لَیطْغَی أَن رَآهُ اسْتَغْنَی " خداوند سنتی را یاد کرده که طغیان بعد استغنا است .

 این استاد دانشگاه بیان کرد:  ما انقلاب‌های صنعتی و علمی و انقلاب‌های ارتباطی و گسترش رفاه را داشتیم که اگرچه این‌ها ابعاد مثبتی داشته و مزایای پیشرفت فنی و تکنولوژیک را نمیشه نادیده گرفت، اما به همراه این، انسان به خاطر عملکردش دچار مشکل یا به تعبیر قرآنی دچار یک فسادی شده است. فساد در زندگی معنوی انسان از یک سو و فساد در زیست‌جهان انسان امروز.

 وی ادامه داد:  خداوند در  آیه ۴۱ سوره روم می‌فرماید فساد و نابهنجاری و بحران در خشکی و دریا به خاطر عملکرد انسان‌ها به وجود آمد. عملکرد انسان در آسیب زدن به حیات محیط زیست و طبیعت سبب شده بحران‌های ملموس داشته باشیم اما بعد مهم این فساد را در دوری از خدا می‌توان دید.  خداوند می‌فرماید: هر کس از یاد خدا رو برتابد  زندگی سخت و معیشت تنگی دچار خواهد شد .

 حجت الاسلام بهروزی لک با طرح این پرسش که بشر امروز با خدا چه نسبتی داشته است و آیا دچار غفلت و دنیازدگی بوده است یا نه، بیان کرد:  این بعد کلی مسئله است و  نیز عملکرد مستکبران و عملکرد دولت‌های استعماری از چند صده گذشته باعث شده این‌ها در دنیا نمود پیدا کند. در چارچوب بحث ما، سنت الهی وجود دارد که انسان‌ها را دچار تنگنا  و سختی و مشکل می‌کند تا شاید که برگردند. امروز در بحران کرونا دیدیم انسان‌ها در سراسر دنیا به سمت الهی اقبال چشمگیر پیدا کرده‌اند حتی در سکولارترین جوامع ما می‌بینیم این توسل و استغاثه و بازگشت که در آیه۴۱ سوره روم اشاره شده ملموس است.

 استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع ) افزود: تهدید کرونا در جامعه منتظر این نکته را به عنوان فرصت کلیدی فراهم کرده است و آن استغاثه و بازگشت و تضرع به درگاه الهی است ، که حتی در جوامع مادی‌گرا و دنیازده که بحث انتظار مطرح نبوده،  می‌بینیم نسبت به نجات از تهدید و لزوم وجود منجی بیداری صورت گرفته است. که این مهم برای جامعه منتظر ما هم مصداق دارد زیرا این سوال را مطرح می‌کند که انتظار ما برای فرج ، آیا آن انتظار برخواسته از صمیم دل و التفات شبانه روزی بوده است که در روایات آمده یا خیر؟ و  آیا آن انتظاری که دلها را صبح و شب به امام زمان ( عج) بسپاریم وجود داشته یا نه ؟ هر چند انتظار و محبت به امام زمان در عمق روح و جان ما بوده اما این انتظار در عمل فردی و اجتماعی ما به حاشیه رفته است . خوب الان هم در وضعیتی که جامعه منتظر با بحران کرونا پیدا کرده، دیدیم که چقدر دل‌های منتظران به سمت اولیای الهی و مولایشان که امام عصر است متمایل شده و لذا در آستانه نیمه شعبان پویش‌های اجتماعی خودجوش از سوی علاقه‌مندان و منتظران فراهم شده مصداق استغاثه بوده و همه باید این را مدنظر قرار دهیم که جامعه منتظر به شکل جد‌ی‌تری به استغاثه به آن حضرت و درگاه الهی با واسطه ایشان روی آورده است.

 حجت الاسلام بهروزی لک در ادامه بیان کرد: باید از خود این سوالات را بپرسیم که آیا توانسته‌ایم در بحث جامعه خود، تقرب اجتماعی و دولت کاملا اسلامی داشته باشیم و به سمت تمدن اسلامی حرکت کنیم؟ آیا در مراحل تمدن سازی که مقام معظم رهبری فرمودند انقلاب اسلامی؛ نظام اسلامی؛ دولت اسلامی؛ جامعه اسلامی و تمدن اسلامی است، ما به خوبی پیش رفته‌ایم؟ یقینا این مراحل در حال طی شدن است. من گمان می‌کنم برجسته ترین اثر این بحران کرونا علاوه بر جهان که استغاثه را فراهم کرده در واقع متوجه شدن بیشتر جامعه منتظر ما به بحث مهدویت است. اما در اینجا نباید فراموش کرد که استغاثه یعنی تقرب اجتماعی، سیاسی، مدیریتی به جامعه منتظر.

 وی با اشاره به آنکه جامعه موعود باید نقش راهنما را برای جامعه منتظر داشته باشد و در  نظام اسلامی باید برای دولت سازی تلاش کرده و جامعه اسلامی و نظام اسلامی و دولت اسلامی خود را شبیه جامعه موعود کرد، افزود: مصداق کاربردی که در این بحث اساتید محترم را به آن دعوت می‌کنم بحث تدوین الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی است که چند سالی است در دست اقدام است و امیدواریم تحت درایت مقام معظم رهبری سندش نهایی و منتشر شو . در این جا باید پرسید ما در ساختن این الگو چقدر به آرمان‌شهر مهدوی که همه آن را قبول داریم که دولت کریمه و بالاترین دولت‌ها است و فرج واقعی آنجا محقق خواهد شد تشرف پیدا کرده‌ایم؟ عملکرد قوای حکومتی ما چگونه است؟ امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) امامین انقلاب اسلامی مصداق کامل توجه و تبعیت از امام مهدی هستند و عنایات امام مهدی (عج) نیز  شامل حال آنها بوده‌ است، اما بخش‌های دیگر جامعه را باید مورد سوال قرار دهیم  و بررسی کنیم و بسنجیم که بخش‌های دیگر جامعه تا چه میزان دغدغه خدمت داشته‌اند.

 بهروزی لک عنوان کرد: تمایز بحران کرونا پاندومی بودن و جهانی بودن آن است و  ما در گذشته نیز بیماری‌هایی داشتیم ، اما آن بیماری‌ها بعد محلی و منطقه ای داشته  و این طور نبوده که کل جهان یعنی بالای ۲۰۰ کشور جهان کنونی یا کل قاره‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد. جهانی بودن فرصت دیگری برای جامعه منتظر است تا با شنیدن این پدیده که دنیا به اقبال موعود خواهد رفت در واقع عزم بیشتر و جدی‌تری پیدا کند. ظهور این نشانه که دنیا آبستن تحولات جدی است و دنیا باید مدیریت واحدی بیاید یکی از فرصت‌های جدی این بحران است.

 این استاد دانشگاه افزود: جهانی شدن پاندومی کرونا به ما این را به طور ملموس نشان داد که عملکرد انسان‌ها و در راس آنها استکبار و استعمار جهانی چگونه موجب بی نظمی جهان و به تعبیر قرآنی فساد و پر شدن دنیا از این آشفتگی شده‌است. بزرگترین فرصت بحران کرونا و آینده پساکرونا بعد از استغاثه عبارت است از اصلاح نگاه‌های محلی و منطقه‌ای ما و شکل‌گیری و برجسته شدن نگاه جهانی، البته جهانی شدنی که غربی‌ها مطرح کردند و جهانی‌سازی به شکل هالیوودی یقینا مراد و مطلوب نیست. اما جهانی شدنی  مطلوب است،که عبارتست از گسترش قلمروی نگاه انسان‌ها از عرصه محلی به عرصه جهانی که در این راستا ما هم باید با این کلان روند ظهور استغاثه به اولیا و منجی و کلان روند نگاه جهانی، جهانی زیستن را بیاموزیم و برای زندگی منتظرانه آماده باشیم.

 استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع ) در پایان عنوان کرد: آینده پژوهی مهدویت و پساکرونا ابعاد مختلفی دارد و در این نشست صرفا تلنگری به موضوع و ابعاد مختلف آن زده شد و لازم است  این موضوع در جلسات و نشست‌های تخصصی دیگر و حتی در همایش‌ها پیگیری شود و بسیج اساتید در این زمینه پیشگام هست و امیدواریم اندیشکده مهدویت و آینده پژوهی که به ابتکار اساتید بسیجی شکل گرفته بتواند، اساتید را با موفقیت  به هم اندیشی و تفکر دعوت نماید.

 در پایان این هم اندیشی با رونمایی از اساسنامه اندیشکده راهبردی مهدویت و آینده پژوهی ، حجت الاسلام دکتر بهروز لک به عنوان مدیر این مرکز راهبردی از مجموعه اندیشگاه سیاست پژوهی و راهبرد نگاری جنبش استادی کشور منصوب شده است

انتهای پیام///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز