خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
تیم‌های لیگ برتری در روز‌های کرونایی چه می‌کنند؟       مرحله دوم بسته معیشتی آخر فروردین پرداخت می‌شود       درس‌هایی که کرونا به ما آموخت        ما را به خیر آمریکا امیدی نیست شر مَرسانند       ویروس کووید-۱۹ تا یک هفته روی ماسک می‌ماند       قدردانی از کادر درمانی کشور       ابرفلزات مقاوم با کمک نانوذرات تولید می‌شوند        اصرار ترامپ به تجویز دارو برای مبتلایان به کرونا        جنگ بیولوژیک بعدی و دشمنان جنی؟!       فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی       احوال‌پرسی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی       اهدای 300میلیون تومان توسط استادبسیجی برای مقابله با کرونا/ بسیجیان پیشقدم در مبارزه با کرونا        تاثیر تعطیلات گسترده در آموزش و پرورش       کرونا و لزوم توجه دولت به مطالبات جامعه غیرِدولتی        نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است       آقای دیپلمات نامه‌نگاری کافی نیست!       رسانه‌ها نگذارند در موضوع کرونا فضا دوقطبی شود       پایگاه التاجی در عراق دوباره هدف حمله قرار گرفت       همدلی و همکاری شهرداری و قرارگاه خاتم الانبیاء در تونل زیرگذر استادمعین       جولان «کلاس رانندگی» در ۱۴ جشنواره جهانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی

فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی

نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است

نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی ترویجی مطالعات حقوق بشر اسلامی منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی ترویجی مطالعات حقوق بشر اسلامی منتشر شد

جامعه اسلامی دانشجویان به منتخبان لیست وحدت و ادوار راه‌یافته این اتحادیه به مجلس تبریک گفت

جامعه اسلامی دانشجویان به منتخبان لیست وحدت و ادوار راه‌یافته این اتحادیه به مجلس تبریک گفت

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/30 10:00:13 AM

حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه قانون انتخابات در بخش تبلیغات ناکارآمد است، گفت: در قانون تعریف روشنی از تبلیغات نشده و شورای نگهبان در مرحله آخر است.

حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه وظیفه نظارت بر انتخابات بر عهده شورای نگهبان نهاده شده است، گفت: قوانین شورای نگهبان را مکلف کرده است تا نظارت بر انتخابات را داشته باشد، از مرحله بررسی صلاحیت‌ها عبور و ناظران را آماده کرده‌ایم، به طوری که آموزش‌های لازم را به آن‌ها داده‌ایم تا روز دوم اسفند با نگاه تیزبین خودشان از حق‌الناس پاسداری و در صورت مشاهده تخلفات گزارش‌های خود را ارسال کنند.

وی با بیان اینکه باید با حضور در انتخابات از حق خود دفاع کرد و به تکلیف دینی خود عمل کنیم، افزود: در روز انتخابات بازرسان سیار داریم که به حوزه‌ها سرکشی خواهند کرد و اگر تخلفی را مشاهده کند موضوع را به هیئت‌های نظارت گزارش خواهند داد.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: با تعداد زیاد ثبت‌نام‌کنندگان در این دوره مواجه بودیم، امکان رسیدگی به همه آنها ممکن است وجود نداشته باشد، برخی اوقات مراجع گزارشاتی را ارسال می‌کنند که بعد از آن اصلاح صورت می‌گیرد، در مجموع بحث بررسی صلاحیت‌ها بعد از 22 بهمن‌ماه تمام شده و رسیدگی جدید در خصوص موضوع صلاحیت‌ها نداریم، لذا هر چه در این رابطه وجود دارد مربوط به ترمیم اشتباهات و اشکالات در روند قبلی است و لیست جدید وجود ندارد.

کدخدایی با بیان اینکه حق قانونی داوطلبان است که بر سر صندوق‌ها، نماینده‌ای را اعزام کنند، اظهار داشت: برای این کار اداره انتخابات سامانه‌ای را در نظر گرفته و اطلاعیه آن را منتشر کردیم، لذا داوطلبان باید وارد این سامانه شوند تا برایشان کارت صادر شود، تا الآن بیش از 45 هزار نماینده توسط داوطلبین معرفی شده‌اند و بیش از 1050 داوطلب وارد این سامانه شده‌اند، مهلت ورود به این سامانه یک روز دیگر هم تمدید شد و داوطلبان تا فردا می‌توانند وارد سامانه شوند و نماینده خود را معرفی کنند.

وی افزود: در جابه‌جایی رأی‌دهندگان در حوزه‌های انتخابیه منع قانونی وجود ندارد، اما اگر احساس شود تعداد آراء تأثیرگذار است، قطعاً شورای نگهبان با این موضوع برخورد می‌کند. ناظرین شورای نگهبان آماده پاسداری از حق‌الناس هستند، بین 3 تا 7 نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی حضور دارند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگر‌ی درباره دستگیری افراد کلاهبردار در جریان بررسی صلاحیت‌ها، گفت: در همه ادوار، افرادی توسط نیروی انتظامی و دستگاه امنیتی دستگیر و به قوه‌قصائیه معرفی می‌شوند و این مسئله‌ای است که نسبت به همه نهاد‌ها وجود دارد، مثلا پزشک قلابی دستگیر می‌شود، اما نسبت به شورای نگهبان، اعضا و کارکنان شورا چنین اتفاقی نیفتاده است.

کدخدایی با تأکید بر اینکه ممکن است فردی کلاهبرداری کند و از فرد ساده‌لوحی پولی بگیرد و کلاه سر او بگذارد که با این افراد برخورد می‌کنیم، گفت: به مواردی از این دست رسیدیم، نیروی انتظامی وارد شده و پرونده در قوه‌قضائیه رسیدگی می‌شود، البته برخی بزرگ‌نمایی می‌کنند که فکر می‌کنم این افراد منظور‌های دیگری دارند و توصیه می‌کنم دست از این کار‌ها و تبلیغات بردارند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تبلیغات خاص و ناروای برخی نامزد‌ها، گفت: قانون انتخابات در بخش تبلیغات ناکارآمد است، به‌طوری که در قانون تعریف روشنی از تبلیغات نشده و شورای نگهبان در مرحله آخر است.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه در بررسی صحت انتخابات وضعیت تبلیغات افراد را مدنظر قرار می‌دهیم، اظهار داشت: در گذشته به دلیل اینکه افراد، تبلیغات غیرواقع یا تخلفاتی در تبلیغات داشتند، صحت انتخابات حوزه زیر سؤال رفته است و در بررسی صلاحیت فرد تجدیدنظر شده است، اگر جرمی در تبلیغات صورت گیرد، موضوع را به قوه‌قضائیه اعلام می‌کنیم و اگر در سرنوشت انتخابات مؤثر باشد، می‌توانیم ورود کنیم، اما قبل از آن شورای نگهبان ورودی ندارد.

کدخدایی به اقدامات سامانه "مردم‌ناظر" اشاره و تأمید کرد: در این دوره تصمیم گرفتیم تا مستقیم‌تر با مردم صحبت کنیم و مردم به راحتی به جای اینکه گزارشات خود را پست کنند از طریق دسترسی به سامانه می‌توانند گزارشات خود را ارسال کنند، لذا این سامانه در دسترس است و مردم از طریق تلفن همراه و یا دستگاه کامپیوتر می‌توانند وارد سامانه "مردم‌ناظر" شوند، خوشبختانه در مدت کوتاهی که سامانه راه‌اندازی شده و تعداد زیادی گزارش داشتیم، لذا بعد از برگزاری انتخابات وظیفه اعلام صحت یا عدم صحت انتخابات را داریم و مردم بهتر است در ارسال گزارشات خود دقت لازم را داشته باشند تا گزارشات صحیح و مستند باشد.

وی با بیان اینکه بررسی صلاحیت‌ها نسبت به افراد براساس مستندات در پرونده صورت می‌گیرد، گفت: در قانون اینگونه نیامده است که مثلاً فردی که ثبت‌نام کرده باید روش تبلیغات خود را معرفی کند؛ لذا شورای نگهبان وضعیت فعلی را براساس اسناد موجود بررسی می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: اینکه در آینده فرد چه تخلفی مرتکب شود، بر عهده شورا نیست، ما محدود به اسناد مندرج در پرونده هستیم، لذا وضعیت تبلیغات را قانون مشخص نکرده است.

کدخدایی با اشاره به اقدام مجلس در باره شفافیت مالی نامزد‌ها برای تبلیغات اظهار داشت: گام اول تبلیغات این است که میزان هزینه‌ها روشن شود و لذا ما از مجلس در این خصوص متشکریم که گرچه دیر بود؛ شفافیت را تصویب کردند.

وی با بیان اینکه در انتخابات تجمیع، شمارش، ارسال آرا به وزارت کشور و احراز هویت به صورت الکترونیکی خواهد بود، ادامه داد: به دلیل ارتباط خوبی که با وزارت کشور داریم، نگرانی از لحاظ نظارت نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تعرفه به اندازه کافی چاپ شده و تحت نظارت شورای نگهبان است گفت: با نظارت ناظرین ما هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد گرچه باید مدیریت توزیع تعرفه‌ها به هنگام باشد لذا ناظرین ما در این زمینه دقت دارند و مشکل کمبود تعرفه نداریم.

کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه تخلفات گزارش‌ شده توسط مردم بیشتر چه تخلفاتی است، گفت: بیشتر بحث تبلیغات و تخلفاتی بوده که در تبلیغات صورت می‌گیرد؛ مثلا در جایی تبلیغات غیرقانونی شده یا تبلیغات زودهنگام بوده است، یا عناوینی استفاده شده که آن فرد فاقد آن عناوین بوده است. روز جمعه ما در حوزه‌ها اختلال در رأی‌گیری، خرید و فروش آرا و همه مواردی را که در قانون به عنوان تخلف و جرم ذکر شده است رصد می‌کنیم و اگر مردم گزارش مستندی در این زمینه‌ها داشتند حتما برای ما ارسال کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر آزمون‌های علمی برگزار کنیم و داوطلبان اطلاعات اولیه‌ای برای ورود به مجلس داشته باشند خوب است، ولی این مسئله نیازمند قانون است، گفت: کار دشمن، دشمنی، تهدید و ایجاد دلسردی بین مردم در قالب دلسوزی است به همین دلیل از انتخابات ما ایراد می‌گیرند.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در طول 41 سال گذشته، حدود 39 انتخابات برگزار کرده‌ایم و مردم آزادانه پای صندوق‌های رأی آمدند، اما در برخی از کشور‌ها افراد وقتی پای صندوق‌ها نروند، مجازات می‌شوند، ولی در جمهوری اسلامی ایران اینگونه نیست، انتخابات در کشور ما رویدادی ملی است و استفاده از حق فردی است و از نگاه سیاسی نیز تکلیف و جهاد است.

کدخدایی تصریح کرد: همه گروه‌ها و جناح‌ها در انتخابات حضور دارند، اما دشمن از هر اتفاق کوچکی در ایران کوه می‌سازد، مردم و جوانان در گام دوم انقلاب به میدان آمده‌اند و سهم خود در مشارکت و ساختن آینده کشور را ادا می‌کنند.

وی با بیان اینکه حجم تخلفات در انتخابات ایران خیلی کم است، گفت: ما با کوچک‌ترین تخلف هم برخورد می‌کنیم، زیرا با کسی شوخی نداریم. به همین دلیل میزان تخلفات در انتخابات کشور ما اندک است.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار داشت: ما نمی‌توانیم از انتخاب فرد برای اینکه در چه صندوق و حوزه‌ای برود جلوگیری کنیم، فرد می‌توانید تهران، شیراز و کرمان بروید و رأی بدهید و منعی ندارد، اما اگر احساس شود 100 یا 200 نفر سرنوشت انتخابات را تغییر می‌دهند، شورا برخورد می‌کند و تقلب انتخاباتی، تخلف جدی و جرم است.

انتهای پیام///
منبع؛ تسنیم


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز