خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟       كمبود آب شرب در سیستان و بلوچستان باگذشت 20 روز از وقوع سیل      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/20 1:09:29 PM

نماینده مردم فارس در شورای عالی استانها:

شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد 

عبدالرزاق موسوی نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اصول قانون اساسی درباره فعالیت شوراها گفت: از شورای محترم نگهبان انتظار می رود زمینه استفاه حداکثری از ظرفیت شورای شهر و روستا را پدید آورد زیرا ادامه مسیر انقلاب در گرو وحدت و انسجام ۳ عنصر اسلام، رهبری و مردم است.

شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز،  عبدالرزاق موسوی نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور بیست و هشتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با تبریک ایام اله دهه فجر انقلاب اسلامی، گفت: پیروزی انقلاب در سایه وجود و انسجام ۳ عنصر محوری اسلام، رهبری و مردم محقق شد و هیچ تردیدی نیست که ادامه آن نیز در گرو وحدت و انسجام همین ۳ عنصر است و تضعیف هر کدام خسارت‌هایی را به دنبال دارد.

نماینده استان فارس در شورای عالی استان‌ها با اشاره به تصویب لایحه درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه درآمد‌های پایدار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اقدام شایسته‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی بود، اما بحث من ایرادی است که شورای نگهبان به لایحه درآمد پایدار مصوب مجلس شورای اسلامی گرفته است و باید گفت که شورای عالی استان‌ها کمتر به حل مشکل شورا‌ها پرداخته و امیدوارم در سال سوم روی حل مسائل وقت بگذاریم و اگر لازم بود کمیسیونی به نام کمیسیون مدیریت شهری و روستایی یا شورا‌ها ایجاد کنیم.

وی با اشاره به نامه نگاری انجام شده از سوی شورای نگهبان با رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: شورای نگهبان در نامه‌ای که در تاریخ ۸ دی ماه سال جاری به رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت در حوزه درآمد‌های پایدار با این استدلال که چون وظایف و صلاحیت‌های زائد برای نظارت بر شورا‌ها در نظر گرفته شده، این مصوبه در تعارض با اصل ۱۰۰ قانون اساسی است و باید رد شود.

موسوی با اشاره به چند اصل قانون اساسی گفت: اصل ششم قانون اساسی تصریح می‌کند که در جمهوری اسلامی امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود و از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سرانجام برسد.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز افزود: در اصل هفتم قانون اساسی آمده است، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل و بخش و روستا از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشور هستند. در اصل یکصد و سوم قانون اساسی آمده است استانداران، فرمانداران و بخشداران و سایر مقامات کشوری تعیین شده از طرف دولت در حدود اختیارات شورا ملزم به رعایت تصمیمات هستند.

وی اظهارداشت؛ استفاده ازتعابیراداره اموردراصول ششم وهفتم ،وضع مقررات دراصل دوازدهم ،تصمیمات دراصول یکصدوسوم ویکصدوپنجم به خوبی نشان می دهدکه نه تنهانظارت ،بلکه وضع مقررات وعوارض ودرمواردی اجراازوظایف شورای شهراست. یکی از منابع تفسیری قانون اساسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) است. ایشان به عنوان بنیانگذار و معمار این انقلاب در مورخ ۹ اردیبهشت سال ۵۸ خود به شورای انقلاب فرمان می‌دهد که آیین نامه شورا‌های شهر و روستا را تهیه و بلافصله بددولت ابلاغ کند.ایشان می فرمایند؛دولت نمی تواندهرجاراخودتحت نظربگیرد.شورای شهریعنی همه کارهای شهردست اینهاست.شهردارهم تیین می کند.کارهای دیگرشهرهمه رااینهاانجام می دهند.نظارت درهمه جادارند.

نایب رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به نظرات مقام معظم رهبری در حوزه شورا‌های اسلامی شهر و روستا گفت: اصل ایجاد شورا‌های اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی نشان دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فکرها، مشورت‌ها و دیدگاه‌ها در اداره امور کشور است و این موضوع نقطه مقابل نظام‌های ارتجاعی و استبدادی است. بنا به گفته مقام معظم رهبری شورا‌ها مظاهر مشارکت مردمی و برای تسهیل امور مردم هستند.

موسوی درپایان تاکید کرد: از شورای محترم نگهبان انتظار می‌رود در جهت اعمال حاکمیت مردم در تعیین سرنوشت و استفاده از مشارکت آنان در اداره شهر و روستا و افزایش اعتماد عمومی، کاهش هزینه‌های اداره شهر و روستا زمینه استفاده حداکثری از ظرفیت شورا‌ها و از جمله حق رد عوارض این نهاد را که از مصرحات قانون اساسی جمهوری اسلامی است به رسمیت بشناسد.
 
انتهای خبر///
سمیرا حسن


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز