خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟       كمبود آب شرب در سیستان و بلوچستان باگذشت 20 روز از وقوع سیل      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/20 2:21:22 PM

رییس شورای عالی استانها:

شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش 

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها از عدم در اختیار گذاشتن پیش‌نویس لایحه بودجه سال آینده کشور توسط سازمان برنامه‌وبودجه انتقاد کرد و گفت: لایحه بودجه باید از سوی سازمان برنامه‌وبودجه در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار گیرد تا نمایندگان مردم در شورا نیز نظرات خود را در مورد بودجه اعلام کنند.

شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛  مرتضی الویری در بیست و هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها با اشاره به فرارسیدن دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: دهه فجر یادآور همبستگی و همراهی غرورآفرین مردم برای ایجاد نظامی بود که خود صاحبان اصلی آن باشند، نظامی که در آن استقلال و آزادی به رسمیت شناخته شود و اداره امور مبتنی بر خواست مردم صورت پذیرد مردمی که در طی سال‌ها مبارزه و انتقاد وضع موجود در دوران شاهنشاهی مهم‌ترین رکن این خیزش آزادی‌خواهانه بودند . مردمی که نه‌فقط در به ثمر رساندن انقلاب بلکه در همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی و همه‌پرسی قانون اساسی هم مشارکت و حضوری فعالانه داشتند.

 وی ادامه داد: جمهوری اسلامی حکومتی با مبنای دینی و مردمی است که در آن تحت حق تعیین سرنوشت از طریق مشارکت مردم در انتخابات به رسمیت شناخته می‌شود و به فرموده بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران هر ملتی باید خودش سرنوشت خود را تعیین کند. بی‌تردید انتخابات مهم‌ترین سنگر مردمی بودن نظام و انقلاب است و مردم صاحب این انقلاب هستند. حضور و مشارکت آن‌ها در اداره امور و تصمیم‌گیری برای آینده گران‌قدرترین سرمایه کشور است که همگی باید در حفظ آن کوشا باشیم.
 
رئیس شورای عالی استان‌ها در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه نباید قدم در مسیری بگذاریم که منجر به یأس و عدم همراهی مردم شود، افزود: در این برهه زمانی که به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم مشارکت و نقش تمامی آحاد مردم در تعیین نمایندگان و وکلای ملت اهمیت ویژه‌ای دارد تا با تعیین افراد اصلح از سلیقه‌ها، جناح‌ها و گروه‌های مختلف جامعه مجلسی کارآمد، شنوا، دغدغه‌مند و با ترکیبی از همه هم‌وطنان داشته باشیم.
 
وی افزود: اختلاف جناح‌ها و جهت‌گیری‌ها و سلایق سیاسی نمایندگان مجلس را تبدیل به یک مجموعه شاداب، مؤمن و دارای احساس مسئولیت می‌کند. امیدواریم در فرصت اندکی که تا اعلام اسامی نهایی کاندیداها مانده شورای نگهبان با سعه‌صدر بیشتری عمل کرده و امکان مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند. در شرایط کنونی که در داخل کشور به ثبات و همدلی نیاز داریم بیش از هر زمان دیگری باید صبور و اهل مدارا باشیم.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر یک ماه از شهادت سردار ملی حاج قاسم سلیمانی می‌گذرد و وی همیشه در وحدت ایران و منطقه واقف بوده‌اند و در مراسم تشییع این مبارز شهید و همراهانش دیدیم که او نماد وحدت و همدلی مردم ایران از طیف‌های مختلف سیاسی و جناحی شد. حضرت امام راحل وحدت را عامل قدرت و تفرقه را موجب سستی دیانت و ضعف ملت معرفی کردند که ازاین‌رو وجود شخصیت‌های بزرگی مانند سردار سلیمانی نعمت گران‌قدری برای همبستگی ملی قلمداد می‌شود و اینک وظیفه ماست که رهروان راه وی باشیم و برای حفظ و حراست از این همراهی ملی بکوشیم.
 
وی تأکید کرد: دنیای امروز گرفتار زورگویی و سلطه‌جویی رهبران است که نه‌تنها به دنبال تحکیم و بزرگداشت صلح و دوستی نیستند بلکه در پی ایجاد تخاصم و دشمنی هستند. این سلطه‌جویی در ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دامن‌گیر بسیاری از مسلمانان و کشورهای منطقه شده است. معامله بزرگ قرن نمونه‌ای از اقدامات وقیحانه و مداخله‌جویانه در سرنوشت فلسطین است. این طرح زائده گفتمان جنگ طلبانه ترامپ و متحدان صهیونیستی در منطقه خاورمیانه است و ما طبق وظایف دینی و شرعی خود در کنار برادران و خواهران فلسطینی در این مسیر مقاومت خواهیم بود و مطابق با پیام و رسالت انقلاب اسلامی یاری گر تمامی آزادی‌خواهان دنیا هستیم.
 
الویری با تأکید بر اینکه سازمان برنامه‌وبودجه طبق بند ۵ ماده ۸۸ قانون تشکیلات، وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی کشور موظف است نسخه‌ای از پیش‌نویس لایحه بودجه را در اختیار شورای عالی استان‌ها قرار دهد، افزود: متأسفانه به این وظیفه قانونی هیچ توجهی نشده است. مهم‌ترین وظیفه شورای عالی استان‌ها کمک به رفع تبعیض و ایجاد عدالت منطقه‌ای در کشور است و این الزام قانونی نیز در متن قانون قید شده است لذا انتظار داریم در روند بررسی تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی این دو مسئله مهم موردتوجه قرار گیرد.
 
وی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از هم‌وطنان ما گرفتار سیل و خسارت ناشی از آن هستند و هم‌وطنانمان در استان سیستان و بلوچستان برای مقابله با خسارت‌های هنگفتی که سیل اخیر بر خانه و کسب‌وکار آن‌ها وارد کرده نیاز به همراهی و کمک سایر شهرها و دولت دارند و ابراز همدردی تنها کافی نیست و باید همراهی جدی برای کاهش آلام آن‌ها صورت بگیرد. ازاین‌رو مدیران شهری در تمام کشور به هر شیوه‌ای که می‌توانند باید همکاری‌های لازم را داشته باشند.

الویری تأکید کرد: دانش‌آموزان می‌توانند با بهره‌مندی از آموزش‌های به‌روز در زمینه حقوق و تکالیف شهروندی سفیران آموزشی ما در خانواده‌ها باشند و مصونیت پذیری در زندگی شهری باید از سنین دانش‌آموزی و کودکی به جامعه تزریق شود ازاین‌رو مدرسه کانون مهمی برای پرورش شهروندان مسئول و مشارکت‌جو است
 
الویری گفت: یک هزارم بودجه شهرداری‌ها برای مناسب سازی معابر جهت تردد معلولان اختصاص پیدا می‌کند.

الویری در جمع خبرنگاران گفت: ما همواره به آموزش و پرورش کمک می‌کنیم و در مقابل این کمک توقعاتی نیز داریم که می‌خواهیم آموزش و پرورش برای ما انجام دهد.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به یکی از وظایف آموزش و پرورش گفت: انتظار ما از آموزش و پرورش تربیت شهروند مسئولیت‌پذیر است و این هدف از این نهاد برمی‌آید، زیرا در دنیا تربیت کودکان برای پسماند، گرافیک و مسائل اجتماعی از مهدکودک‌ها آغاز می‌شود.

وی گفت: با وزارت آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که بر اساس آن آموزش و تربیت شهروند مسئولیت‌پذیر محقق شود.

الویری در تشریح دیگر جزئیات جلسه امروز شورای عالی استان‌ها گفت: طرح دو فوریتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم که بر اساس آن از شهرداری و شورا‌ها می‌خواهیم در فصل بودجه دست کم یک هزارم بودجه را برای معلولان اختصاص دهند تا به کمک آن بتوانیم معابر را برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه مناسب کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در مناطق باید مشاور معلولان به کار گرفته شود و در پروژه‌ها نیز امضای ناظر معلول اخذ شود.
 

انتهای پیام///
سمیرا حسن


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز