خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
تیم‌های لیگ برتری در روز‌های کرونایی چه می‌کنند؟       مرحله دوم بسته معیشتی آخر فروردین پرداخت می‌شود       درس‌هایی که کرونا به ما آموخت        ما را به خیر آمریکا امیدی نیست شر مَرسانند       ویروس کووید-۱۹ تا یک هفته روی ماسک می‌ماند       قدردانی از کادر درمانی کشور       ابرفلزات مقاوم با کمک نانوذرات تولید می‌شوند        اصرار ترامپ به تجویز دارو برای مبتلایان به کرونا        جنگ بیولوژیک بعدی و دشمنان جنی؟!       فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی       احوال‌پرسی رئیس دفتر مقام معظم رهبری از آیت‌الله امینی       اهدای 300میلیون تومان توسط استادبسیجی برای مقابله با کرونا/ بسیجیان پیشقدم در مبارزه با کرونا        تاثیر تعطیلات گسترده در آموزش و پرورش       کرونا و لزوم توجه دولت به مطالبات جامعه غیرِدولتی        نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است       آقای دیپلمات نامه‌نگاری کافی نیست!       رسانه‌ها نگذارند در موضوع کرونا فضا دوقطبی شود       پایگاه التاجی در عراق دوباره هدف حمله قرار گرفت       همدلی و همکاری شهرداری و قرارگاه خاتم الانبیاء در تونل زیرگذر استادمعین       جولان «کلاس رانندگی» در ۱۴ جشنواره جهانی      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی

فراخوان مقالات، متون تصویری و گزارشات راهبردی جهت تدوین دائرة المعارف ائتلاف کرونایی ضد ایرانی

نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است

نگاه جامع و علمی به حوادث و بحران‌ها هنوز در ارکان کشور شکل نگرفته است

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی ترویجی مطالعات حقوق بشر اسلامی منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی ترویجی مطالعات حقوق بشر اسلامی منتشر شد

جامعه اسلامی دانشجویان به منتخبان لیست وحدت و ادوار راه‌یافته این اتحادیه به مجلس تبریک گفت

جامعه اسلامی دانشجویان به منتخبان لیست وحدت و ادوار راه‌یافته این اتحادیه به مجلس تبریک گفت

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/19 6:24:37 AM

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است 

دکتر عباسعلی رهبر ، دانشیار جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در دومین نشست تخصصی جنبش استادی ایران در آفرینش قدرت نرم اسلامی_ایرانی از احیای انقلاب اسلامی با خون آورد مکتب سیمانی و خوانش مجدد هویت انقلابی ، ملی و ایرانی اسلامی سخن گفت.

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز؛ دکتر عباسعلی رهبر، دانشیار جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در دومین نشست تخصصی جنبش استادی ایران در آفرینش قدرت نرم اسلامی_ایرانی  که با موضوع " بررسی قیام عمومی پسا تشییع سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در تهران و سراسر ایران؛ دلایل وقوعی و پیامدهای راهبردی" برگزار شد از تبلور رویش معرفتی انقلاب اسلامی و شهید حاج قاسم سلیمانی سخن گفت و افزود: بر اساس مدل تحلیل سه جزئی، هر تحلیلی در ابتدای امر باید به دور از خطای شناختی و پیش داوری به توصیف یافته ها بپردازد  و در مقام تحلیل با استفاده مناسب و طبقه بندی داده ها ، تناسبی میان داده و تحلیل ایجاد نماید و در نهایت به تفسیر و تجویز بپردازد .
 
دانشیار جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: متاسفانه امروز  میبینیم بدون تحلیل مناسب  تفسیرهایی از این شهید بزرگوار در محافل مختلف مطرح میشود  و  در جاهایی هم در یک فضای کاریکاتوری و فضای خطای شناختی بحث ها و تفاسیر شخصی ارائه می شود و یا در فضایی سیاست زده از ایشان سخن به میان می آید و لذا باید در این خصوص دقت شود و  شاید بهترین تفسیر و معیار این باشد که در چنین جلسات راهبردی، جنبش استادی کشور به  بیان شاخص ها و معیارهای شناخت صحیح شهید سلیمانی بپردازد و معیار مناسب و جامع و فراگیر برای بهتر دیدن و شناخت این شخصیت والامقام ارائه نماید و با متودولوژی متناسب با توصیف دقیق، معیارهای صحیح را ارائه  کند.
 
وی ادامه داد: در مقام  تحلیل لازم است کتاب هایی ارائه کنیم و این یک راهبرد جدی  است که باید  از ظرفیت ها و گنج های نهفته درونی در جهت تحلیل شخصیت شهید سلیمانی استفاده کنیم.
رهبر با  اشاره به مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی گفت :  برگزاری مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی حتی برای دولت بسیار غافلگیرانه بود و نوع خروش و سرازیر شدن عاطفه ها و شیوه بیان احساسات مردمی در گرامیداشت مقام این شهید حتی جامعه استادی را هم غافلگیر کرد و لازم است که در این  بدرقه ملی و فراملی و خودجوش مردمی زمینه های قبلی و فردی بروز چنین رویدادی بررسی شده و سپس پیامدهای آن عنوان گردد.
 
این استاد دانشگاه با تاکید بر دو دیدگاه  مقام معظم رهبری به لحاظ تحلیل محتوا بیان کرد: یک نگاه رهبر انقلاب نگاه تحلیل و تاییدی است که در زمان حیات این شهید مطرح است و به عنوان گمشده خویش در میان جمع مطرح می شد. اما ظاهراً شهادت ایشان مولفه‌ای را به بحث ادبیات سیاسی اجتماعی رهبر انقلاب اضافه کرد و آن مقام تعظیم است . در حقیقت  تحبیب در زمان حیات تبدیل به تعظیم در زمان شهادت میشود.

عباسعلی رهبر افزود: برکات شهادت این سردار بزرگوار پس از شهادت بسیار مهم تر و بیشتر از زمان حیات ایشان  بوده و در عین حال که حیات ایشان  برای انقلاب پرثمر بود ، با شهادت خویش فرامرزی شدن و جهانی شدن انقلاب اسلامی را رقم زد. این به دلیل اوج معرفت این شهید به نیروی عامه مردم و اعتقاد صریح و نه تشریفاتی ایشان به قوای مردمی است. در این میان  انقلاب اسلامی مرزهای سکولاریسم را در  نوردید و  برخی را که به انقلاب اسلامی  شک داشتند دچار تحیر کرد.
 
  استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن با اشاره به  تحلیل روند مکتب شهید سلیمانی بر اساس  سخنان  رهبر  انقلاب بیان کرد :  با مراجعه به سخنرانی های اخیر رهبر انقلاب در میابیم   آنچه ایشان در  مباحثشان و در اصل و فرع موضوعات بدان پرداختند،  حایز اهمیت است. برای مثال در سخنرانی رهبر معظم انقلاب در قم رهبری به بحث پیرامون اصل انقلاب و خط انقلاب و جریان پویای انقلاب اسلامی و همه شهیدان و همه سلیمانی ها و همه انسان‌های متعالی  در زیر مجموعه انقلاب اسلامی  میپردازند.
 
وی  افزود:  به لحاظ جامعه شناسی سیاسی در بحث جریان ظهور انقلاب اسلامی گفته میشود در سالهای ۵۷ تا ۶۸  انقلاب اسلامی به مثابه موجود زنده کاملاً در حرکت و شروع است و  با قدرت به مسیر خود ادامه می دهد و از امراض ظاهری و باطنی بدور است و عطر ایثار و خون شهدا مانع ایجاد الودگی در فضای انقلاب است .  اما پس از آن در سال ۶۸ تا ۹۸ با جریانی خزنده و مسیری آلوده  مواجه میشود که امراض به ریشه سرایت کرده و پدیده نفوذ به شکل ساختاری و معنایی (به گفته رهبر معظم انقلاب) خودش را نمایان کرد.  در برهه‌ای در جریان این ۳۰ سال امراض نفاق و اشرافی گری و شکاف اجتماعی انقلاب را دچار آزار  کرد و برخی مسئولین انقلاب را با این روال دچار بحران میدانستند و بیان می کردند که به اصلاح دیگری در ساختار انقلاب نیازمندیم .
 
 رهبر ادامه داد: لایه‌های زیرین مبتنی بر استقلال و دین گرایی تحت تاثیر لایه های سوری به تعبیر مقام معظم رهبری غبار ایجاد کردند و نوعی خود فراموشی در بین بعضی مسئولین ایجاد شد. سوالی که در اینجا مطرح میشود آنست که چطور می شود خود فراموشی را به دانایی تبدیل کرد؟ و چگونه می توان تعارض میان  لایه های اصالت انقلابی و کج مدیریتی و اباهه گری سیاسی را برطرف کرد؟ در این سالها حضور سیاسی مردم نتوانسته بود حریم مرض ها را دور کند و گونه ای تعارض ایجاد شد که بعدها تبدیل به تضاد گردید. آنچه در اتفاقات آبان ماه شاهد بودیم نشانه مرض و بیماری بود اما تغییر فضا نیازمند خون آوردی جدید برای احیای انقلاب اسلامی بود و این افتخار به مکتب سلیمانی داده شد.

دانشیار  دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: خون آوردی  نیاز انقلاب اسلامی بود  تا غبار و امراض را از لایه های اصالت انقلاب بزداید و حماسه مردمی و غرور ملی و افتخار ملی حاصل از این خون آورد  افرادی  را که در داخل با نظام و اجراییات زاویه داشتند و حتی مخالفان خارجی را وادار به تسلیم و تکریم این رویداد کرد و این فرآیند احیای انقلاب اسلامی بود. زمینه های بروز و حضور شهادت سلیمانی در رفع امراضی که جریان انقلاب به آن متصل شده بود نمایان گردید.

وی  افزود: پیامد شهادت سپهبد سلیمانی از بعد جامعه شناسی سیاسی ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی بود ، هویتی که ۱۰۰ سال اخیر دچار تنش و بحران بود و اوج رفع ان در ظهور انقلاب اسلامی صورت گرفت. باید دید شهید سلیمانی که علت تامه این رستاخیز انقلاب اسلامی است، چه ویژگی ها و مولفه هایی دارد؟ مکتب سلیمانی چطور توانسته حرکت جمعی ایران و اسلام را در مقابل شیطان بزرگ و ابرقدرتهای دنیا هماوردی کند. این نکته مهم است که شهادت سردار سلیمانی به دست شقی ترین افراد صورت گرفته و همانگونه که افراد را از دشمنانشان میتوان شناخت؛ می بینیم که شهادت او به دست غاصب ترین و فریبکار ترین دولت دنیاست که این خود گواه حقانیت این خون آورد است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود بر لزوم شناسایی مولفه های مکتب سلیمانی به عنوان یک جریان خاصه و یک جریان هویت ساز ویک  قدرت نرم تاکید  کرده  و افزود: نیت شهید بودن به مثابه شهید سلیمانی و انرژی متراکم شهید سلیمانی را باید با  عقلانیت و تدبیر و دوری از فریبکاری در جریان انقلاب شریک باشیم.

انتهای پیام///
زهرا قدیری مطلق
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز