خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟       كمبود آب شرب در سیستان و بلوچستان باگذشت 20 روز از وقوع سیل      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/05 3:17:40 PM

عراقی‌ها آماده جانفشانی برای دفاع از حاکمیت کشورند  

تظاهرات میلیونی دیروز عراقی‌ها ضد اشغالگری آمریکا به‌معنای رأی مثبت عراق به همه‌پرسی اخراج آمریکایی‌ها از این کشور بود.

عراقی‌ها آماده جانفشانی برای دفاع از حاکمیت کشورند


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز به نقل از الاخبار، روز گذشته بغداد٬ شاهد بزرگترین همه‌پرسی مردمی بود که بر رد ابقای نظامیان اشغالگر آمریکایی در عراق تأکید می‌کرد. شعارهای مردم عراق از اعتراض به اوضاع کشور برای تحقق مطالباتشان٬ فراتر رفته و به اعتراض ضد اشغالگری آمریکا در کشورشان رسید که شاید حتی سازماندهی کنندگان این تظاهرات نیز پیش‌بینی این میزان از مشارکت مردم را نمی‌کردند.

تعداد مشارکت‌کنندگان عراقی در تظاهرات دیروز ضد اشغالگری آمریکا٬ به یک تا یک و نیم میلیون می‌رسید؛ به‌‌ویژه که گروه‌های زیادی از شهروندان عراقی که در خارج از بغداد بودند نیز از چند روز قبل اقدام به اسکان در پایتخت کردند تا در تظاهرات روز جمعه شرکت کنند. مراکز استقبال و ارائه خدمات به این افراد در مساجد و حسینیه‌ها و خانه‌های بغداد به‌پا شده بود.

این تظاهرات عراق در مقایسه با تظاهرات‌هایی که این کشور طی دوره‌های گذشته شاهد آن بود٬ توجه بسیاری از ناظران را به خود جلب کرد.
در تظاهرات دیروز٬ پرچمی جز پرچم عراق بالا نرفت و این تظاهرات به هیچ وجه جنبه حزبی و یا گروهی خاصی نداشت؛ بلکه یکپارچه و متحد برای همه ملت عراق بود.

[کشور عراق , کشور آمریکا ,]

همچنین تجاوز بر املاک عمومی و خصوصی ممنوع بود و کمیته سازماندهی کننده این تظاهرات‌ها بر لزوم پوشیدن کفن تأکید کرده بودند. دیروز پیام عراقی‌ها به واشنگتن و هم‌پیمانان آن این بود که برای دفاع از حاکمیت خود٬ آماده مرگ هستند.

تظاهرات دیروز عراقی‌ها به‌عنوان «انقلاب تشرین دوم» (انقلاب 1920 عراق که با تظاهرات گسترده مردم عراق ضد اشغالگری نیروهای بریتانیایی آغاز شد) بود.

سازماندهی‌کنندگان این تظاهرات دیروز اقدام به ایجاد یک گفتمان سیاسی ضد اشغالگری آمریکا و پروژه‌های آمریکایی کردند که از سال 2003 برای تقسیم عراق به کانون‌های فرقه‌ای و طایفه‌ای طراحی شده بود و نیز ضد ابزار رسانه‌های آمریکایی که در طول سال‌های گذشته در تلاش برای تثبیت دروغ واشنگتن مبنی بر اینکه "عراقی‌ها حضور آمریکا در کشورشان را می‌خواهند (همان‌طور که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا چند روز قبل مدعی شده بود)".

خلاصه تظاهرات دیروز مردم عراق ضد اشغالگری آمریکا به این صورت است:

ــ این تظاهرات نشان‌ داد که عراقی‌ها به‌کلی اشغالگری آمریکا در کشورشان را رد می‌کنند. این روحیه ضد آمریکایی میان عراقی‌ها تنها منحصر به احزاب و نیروها نبوده و همچنین صرفاً در واکنش به جنایت آمریکا در ترور «شهید سپهبد قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» و همرزمان آنها نبود؛ بلکه این تظاهرات منعکس‌کننده موضع ملت عراق نسبت به اشغالگری در کشورشان است.

ــ تظاهرات ضدآمریکایی دیروز عراق٬ یک پوشش ملی و نیز مشروعیت بیشتری به مصوبه پارلمان در اخراج نظامیان بیگانه از این کشور داد؛ آن هم بعد از اینکه در روزهای گذشته برخی تلاش می‌کردند تا نشان دهند که این مصوبه یک تصمیم شیعی بوده و نه ملی!

صحنه تظاهرات میلیونی دیروز عراق کنار فشار بر پارلمان٬ بر دولت پیشبرد امور نیز فشار می‌آورد تا هرچه سریع‌تر جدول زمانی برای تعیین زمان خروج نظامیان بیگانه و تجهیزات آنها از کشورشان را آماده کند.

[کشور عراق , کشور آمریکا ,]

-این تظاهرات ثابت کرد که همه عراقی‌ها در مصوبه اخراج نظامیان بیگانه از کشور شریک هستند که اگر تلاش‌های دیپلماتیک به این منظور به نتیجه نرسد٬ با قدرت به گزینه نظامی روی می‌آورند. همچنین تظاهرات دیروز نشان داد که افکار عمومی عراق از گروه‌های مقاومت حمایت می‌کند.

ــ تظاهرات دیروز مردم عراق٬ آغاز جنبشی بود که مراحل بعدی آن با هدف تشدید تحرکات سیاسی و ملی به‌منظور افزایش فشارها خواهد بود؛ به‌گونه‌ای که پروژه اخراج آمریکایی‌ها در صدر جدول دستور کار دولت «عادل عبدالمهدی» و دولت بعدی عراق قرار گیرد.

ــ این تظاهرات همچنین حمایت مرجعیت عالی‌قدر شیعیان عراق یعنی آیت الله سیستانی را نیز به‌دنبال داشت. در همین راستا، «شیخ احمد الصافی» نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در خطبه‌های نماز جمعه در کربلای معلی که در صحن مطهر حرم امام حسین (علیه السلام) برگزار شد، تصریح کرد: «مرجعیت بر موضع خود مبنی بر ضرورت احترام به حاکمیت و ثبات تصمیم‌گیری سیاسی و یکپارچگی ارضی و مردمی عراق تأکید می‌کند.»، این در حالی است که مرجعیت عراق پیش‌تر نیز اقدامات تروریستی ایالات متحده آمریکا در این کشور را محکوم کرده بود.

ــ این تظاهرات نشان‌دهنده توجه به موضع «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر بود که گفتمان وی مورد پذیرش گسترده واقع شد که این موضوع میان همه نیروها و رقبای سیاسی وی٬ در نوع خود برای اولین بار اتفاق افتاد. به‌نظر می‌رسید که اقدام جریان صدر در این خصوص عامل کمک‌کننده در تقویت وحدت نیروها ضد اشغالگری بیگانگان در عراق بود.

انتهای پیام///
منبع؛ تسنیم


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز