خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
رهبر معظم انقلاب: روز انتخابات روز احقاق حق مدنی ملت است       روحانی: در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند       راهیابی ۲۵۰ اثر فاخر از مرحله استانی به کشوری در نخستین استارت‌آپ انتخاباتی       رقابتی‌ترین انتخابات       حضور ۳ تا ۷ نفر ناظر در هر شعبه اخذ رأی       جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد       روحانی: انقلاب ایران برای تثبیت و استمرارش همواره به مردم متکی بوده است       اولین همایش ملّی اربعین پژوهی       محتوای کتب درسی کاربردی نیست / انتقاد از وضعیت معلمان حق التحریر       شهید سلیمانی میراث‌دار قرن‌ها پیروزی تمدن ایرانی       از مکتب خمینی تا مکتب سلیمانی       توسعه پایدار در گرو یادگیری و جهش علمی ست / دگرگونی چهره واقعی جامعه با تحول در یادگیری       دستور رئیس قوه قضائیه برای نظارت بر قیمت کالاها       شورای نگهبان زمینه لازم برای استفاده حداکثری از ظرفیت شوراها را پدید آورد       تبدیل "حاج قاسم ملی" به "حاج قاسم بین المللی" نتیجه رهبری آموزشی آیت الله خامنه ای است       اگر معامله قرن آپارتاید نیست، پس چیست؟        شورای نگهبان زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کند/ انعقاد تفاهم نامه میان شورای عالی استانها و وزارت آموزش و پرورش       اقدام محققان کشور برای توسعه مرز فناوری بافت‌های زیستی       پاس طلایی جهانبخش برای نجات برایتون       چگونه قوی شدن سایه جنگ را از سر کشور بر می‌دارد؟      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

جدیدترین شماره دوفصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قدرت نرم منتشر شد

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

اولین همایش ملّی اربعین پژوهی

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

نخستین رویداد استارت‌آپی شتاب (قطعات خودرو، خدمات و صنایع وابسته)

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

پیامد مهم شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی؛ ارتقا و خوانش مجدد هویت انقلابی، ملی و ایرانی اسلامی است

شهید سپهبد سلیمانی؛ تجسم حقیقی عملگرایی و مخاطب شناسی در اوج معنویت است

   شهید  سپهبد سلیمانی؛ تجسم  حقیقی عملگرایی  و مخاطب شناسی در اوج   معنویت  است

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

دومین نشست تخصصی بررسی قیام عمومی پسا تشییع شهید سلیمانی

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات

تلاش جبهه‌ پایداری برای ارائه لیست مشترک در انتخابات


معرفی آثار اساتید  


 

1398/11/02 7:39:09 AM

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استانها:

گزارشی از حمله گاندو به مردم نداشتیم / برای سرریز سد هشدار داده بودیم 

شه بخش گرگیج نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استانها با انتقاد از بی توجهی نسبت به سرزیر سد زیردان گفت: درباره سرریز سد و نفوذناپذیری خاک هشدار داده بودیم اما توجهی نشد. خوشبختانه گزارشی از حمله گاندو به مردم نداشتیم و علی رغم وجود مشکلات، روند امداد رسانی کیفیت مطلوبی دارد.

گزارشی از حمله گاندو به مردم نداشتیم / برای سرریز سد هشدار داده بودیم


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها درباره تاثیر سرریز شدن سد‌های واقع شده در مناطق سیل‌زده بر وقوع سیل می‌گوید: سد‌های ریزدان و پیشین سرریز شدند، البته سد زیردان برای نخستین‌بار بود که سرریز می‌شد. ما در جلسه شورای اداری استان به وزیر نیرو اطلاع دادیم که سد زیردان قبل از این بارندگی ۵۰ میلیون مترمکعب آب داشت و ۵۰ میلیون مترک مکعب دیگر هم ظرفیت خالی داشت که پر شد و سرریز کرد. اما سد پیشین کاملا پر بود و ظرفیتی برایش باقی نمانده بود.

  وی آماده نبودن خطوط انتقال آب را در وقوع سیل سیستان و بلوچستان موثر خواند و افزود:  اگر برای آب سد راهسازی کرده و خط لوله آب را آماده می‌کردند این موضوع باعث کاهش میزان آب موجود در سد می‌شد. درحال حاضر تمامی هوتک‌ها به دلیل سرریز شدن سد زیردان پر شده است. اما این آب به دریا می‌ریزد و ۲، ۳ ماه دیگر مردم استان دوباره با مشکل بی‌آبی مواجه می‌شوند.

 عضو شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه خاک این منطقه نسبت به آب نفوذ ناپذیر است تنها از طریق تبخیر ممکن است از بین برود اظهار می‌کند: اگر در این منطقه چاه نیمه‌های مصنوعی درست می‌شد با توجه به این نفوذ‌ناپذیری این امکان ایجاد می‌شد که آب چند سال در این چا‌ه‌ها ذخیره شود. این مساله زمینه‌ساز ایجاد حداقل ۵۰۰ شغل در منطقه و رونق بیشتر کشاورزی است این در حالی است که حتی خط انتقال آب به مناطق هنوز آماده نیست. به بیان دیگر زیرساخت سازی برای استفاده از آب این سد نه در مصرف کشاورزی آماده است نه در مصرف آب شرب و فقط پروژه افتتاح شده است.

 
گرگیج در ادامه درباره وضعیت خسارات ناشی از سیل عنوان می‌کند: ۲ عامل باعث شد که میزان تلفات جانی کم باشد؛ یکی هشدار‌هایی که درباره وضعیت بارش از قبل داده بودند و دوم اینکه مردم منطقه براساس تجارب خود خانه‌هایشان را روی بلندی می‌سازند یعنی ابتدا تپه‌های خاکی با ارتفاع ۲، ۳ متر از زمین درست کرده و بعد اقدام به ساخت خانه می‌کنند.
 
وی می‌افزاید: البته ۲، ۳ نفر در این سیل جان خود را از دست دادند، اما علت این موضوع نه ورود سیل به منزل بلکه ورود آن‌ها به رودخانه آنهم در شرایط سیل است این در حالی است که در حالت عادی هم اگر کسی به داخل این رودخانه‌ها بیفتد جانش را از دست می‌دهد. زیرا خاک کف این رودخانه‌ها از جنس رس است که باعث می‌شود زیرپای افراد خالی شده و در رودخانه غرق شوند. در واقع بی‌احتیاطی عامل اصلی مرگ این افراد بوده است.

 عضو شورای عالی استان‌ها درباره خطر حمله گاندو‌ها به مردم در مناطق سیل‌زده نیز گفت: تا کنون گزارشی از حمله تمساح ندیدیم، اما هر وقت هوا طوفانی است تمساح‌ها به روستا‌ها می‌آیند. البته این خطر تنها در روستا‌هایی وجود دارد که در طول رودخانه باهو قرار دارند یعنی از پیشین تا گواتر که در دو منطقه دشتیاری و سرباز قرار دارند. تعداد این روستا‌ها بیش از ۱۰۰ پارچه است.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در حوزه زمین‌های کشاورزی به شدت با آسیب مواجه شدیم، عنوان می‌کند: در منطقه دشتیاری ۹۰ درصد بندسر یا همان حصار کشی اطراف زمین‌های کشاورزی که آب را درون این زمین‌ها ذخیره می‌کند در اثر سیل تخریب شده است. محصولات زراعی، باغات، درختان موز و دام و احشام نیز در منطقه دشتیاری و کنارک (منطقه زرآباد) با آسیب زیادی مواجه شده اند.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین کمک به مردم مناطق سیل‌زده بازسازی و ترمیم زیرساخت‌ها و به‌ویژه زیرساخت‌های جاده‌ایست، عنوان می‌کند: اگر پیش از سیل زیرساخت‌ها بازسازی و به روزرسانی می‌شدند خسارت‌ها کاهش می‌یافت. به عنوان مثال سیل‌بند‌های این مناطق در زمان طوفان گونو خراب شد این طوفان بزرگ در سال ۸۶ رخ داد و از آن زمان تا کنون ترمیم نشده است این در حالی است که اگر این سیل‌بند‌ها همان زمان ترمیم شده بود ۶۰ درصد از خسارات وارده به زمین‌های زراعی کاهش می‌یافت.
 
گرگیج تصریح می‌کند: ابنیه و پل‌ها هم در همین شرایط قرار دارند. مثلا دربسیاری از این مناطق ارتفاع و عرض پلی که روی رود‌ها بسته شده نسبت به ارتفاع رودخانه کم است. به بیان دیگر سازه‌ای که روی رودخانه قرار دارد با شرایط رودخانه مطابقت ندارد در حالیکه اگر پیش از سیل سازه‌ها را متناسب با شرایط رود می‌ساختند شاهد اینهمه خسارت نبودیم. بسیاری از این پل‌ها ۳۰، ۴۰ سال پیش ساخته شده و اگر بازسازی و مناسب‌سازی شده و لایروبی رودخانه‌ها نیز انجام می‌شود قطعا خسارات این سیل به ۱۰، ۱۵ درصد هم نمی‌رسید.
 
وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۳۵ روستا همچنان فاقد راه مواصلاتی است، می‌گوید: در حال حاضر ماشین‌آلات مشغول به کار هستند تا این راه‌ها را باز کنند که فکر کنم تا چند ساعت دیگر مسیر‌ها باز شود. از نظر قطعی برق نیز در مرز ریندان همچنان ۲۵ روستا برق ندارند. در مجموع ۱۵ تیر برق هم در این سیل شکسته شد که امروز هماهنگی‌های لازم انجام شد تا سیستم برق کشی منطقه ترمیم شود.

وی با تاکید بر ضرورت سرعت عمل برای بازسازی راه‌ها و زیرساخت‌ها در مناطق سیل‌زده، عنوان می‌کند: وضعیت بارش و سیل قابل پیش‌بینی نیست. مثلا شب گذشته آسمان ابری شد و ما ترسیدیم که باران بیاید و وضع بدتر شود که خوشبختانه چنین نشد؛ بنابراین تجهیزات و ماشین‌الات سنگین برای ترمیم‌راه باید در اختیارمان قرار بگیرد تا با یک بارش دیگر شاهد بدتر شدن شرایط نباشیم.

انتهای خبر///
سمیرا حسن
 
 
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز