خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد       اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا       دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا       رباعیات خیام تجلی حالات و افکار انسان‌هاست       طرح قرآنی ۱۴۵۴ با شعار خانواده و آرامش برگزار می‌شود       انتشار چهاردهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر       تحلیلگر عراقی: هدف آمریکا از احیای داعش باقی ماندن در عراق است       مقاومت تا همه پرسی       شناسایی 1806 مبتلای جدید به کرونا/ تنها 340 بیمار بستری شدند       سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس       کمک به مستضعفین در آمریکا انحرافی ایدئولوژیک و در ایران جزو فلسفه انقلاب اسلامی است      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/10/08 11:31:46 AM

تشکیل ساختار نهادهای مردمی در شبکه پایش جمعیت پلنگ ایرانی 

مجری برنامه نظارت راهبردی بر اجرای برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، به تشکیل ساختار نهادهای محلی در شکل‌گیری شبکه مناطق مرجع پایش جمعیت و زیستگاه پلنگ ایرانی اشاره کرد و گفت: با توجه به اهمیت این موضوع، کارگاه آموزشی ساختار نهادهای محلی در شکل‌گیری شبکه مناطق مرجع پایش جمعیت و زیستگاه پلنگ ایرانی در حال برگزاری است.

تشکیل ساختار نهادهای مردمی در شبکه پایش جمعیت پلنگ ایرانی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ آرزو صانعی روز یکشنبه با بیان اینکه دوره سوم از کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی منحصرا به موضوع پایش و شکل‌گیری شبکه مناطق مرجع در کشور می‌پردازد، افزود: در این کارگاه‌ها به سه موضوع اصلی پایش زیستگاه، پایش جمعیت و ساختار نهادهای محلی پرداخته می‌شود که از اقدامات حائز اولویت در برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران به شمار می‌روند.

وی اظهار داشت: در این کارگاه‌ها به ساختار نهادهای محلی پرداخته می‌شود زیرا این موضوع در زمره زیرساخت‌هایی است که برای تشکیل مناطق مرجع مورد نیاز خواهد بود.

مدیرعامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی ادامه داد: این کارگاه آموزشی در دو نوبت، طی روزهای شنبه - یکشنبه (۷ و ۸ دی ماه) و سه‌شنبه - چهارشنبه ( ۱۰ و ۱۱ دی ماه) برگزار می‌شود و طی آن به موضوع نهادهای محلی و در ادامه به مباحث پایش زیستگاه و جمعیت پرداخته خواهد شد.

صانعی یادآور شد: کارگاه‌های آموزشی مهارتی منطقه‌ای پلنگ ایرانی که تاکنون در ۸ استان کشور برگزار شده است با هدف پرداختن به موضوعات تخصصی بر اساس نیازهای آموزشی موجود و ایجاد امکان دسترسی به برنامه‌های آموزشی به صورت غیر متمرکز، از سال ۱۳۹۱ توسط موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی پایه‌گذاری شده است.

وی گفت: در دوره‌های پیشین این سری از کارگاه‌های آموزشی به موضوعات طراحی، تحقیق و مطالعات نظام‌مند حیات وحش، آشنایی با اصول و روش‌های توانمندسازی جوامع بومی و محلی، خبر، رسانه و کاربرد آن در حفاظت، پایش مشارکتی وضعیت پلنگ در ایران، راهبری محیط زیست و برنامه‌ریزی مشارکتی برای تهیه و تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران، پرداخته شده است.

صانعی ادامه داد: مجموعه کارگاه‌های آموزشی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، اداره کل حفاظت محیط زیست استان لرستان، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، شهرداری منطقه ۲۲ تهران و برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی برنامه عمران سازمان ملل متحد در حال اجراست.

اجرای برنامه ملی عملیاتی حفاظت و مدیریت پلنگ در ایران که در سال ۱۳۹۴ در سازمان حفاظت محیط زیست تکمیل و به منظور اجرا ابلاغ شده بود، پس از سه سال وقفه، سرانجام امسال در دست اقدام قرار گرفته است. این برنامه جامع، شامل ۱۱ محور است و جلب مشارکت و همکاری سازمان‌ها و نهادهای متعددی در اجرای آن پیش‌بینی شده است.

پلنگ ایرانی یکی از زیرگونه‌های پلنگ‌های آسیایی است که در فهرست گونه‌های در معرض خطر انقراض فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت قرار دارد.


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز