خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد       اقدامات واحد تهران شرق در مبارزه با ویروس کرونا       دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان برای مقابله با کرونا       رباعیات خیام تجلی حالات و افکار انسان‌هاست       طرح قرآنی ۱۴۵۴ با شعار خانواده و آرامش برگزار می‌شود       انتشار چهاردهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر       تحلیلگر عراقی: هدف آمریکا از احیای داعش باقی ماندن در عراق است       مقاومت تا همه پرسی       شناسایی 1806 مبتلای جدید به کرونا/ تنها 340 بیمار بستری شدند       سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز جهانی قدس       کمک به مستضعفین در آمریکا انحرافی ایدئولوژیک و در ایران جزو فلسفه انقلاب اسلامی است       سانحه برای شناور «کنارک» نداجا      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/26 9:22:58 AM

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها:

مجاهدت و تلاش در مسیر مکتب انقلاب اسلامی از وظایف دانشگاه ها ست 

حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در جریان رونمایی از کتب ده گانه انقلاب اسلامی و خطاب به دانشگاهیان گفت: مجاهدت و تلاش در مسیر مکتب انقلاب اسلامی و امید به پیروزی در سخت‌ترین شرایط از وظایف دانشگاه ها است.

مجاهدت و تلاش در مسیر مکتب انقلاب اسلامی از وظایف دانشگاه ها ست


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: در سال ۷۹ مجموعه کارگزارن دیداری با مقام معظم رهبری داشتند که در این دیدار رهبرمعظم انقلاب تبیین کاملی را که ما از آن به عنوان مکتب انقلاب اسلامی یاد می‌کنیم ،صحبت کردند. در دهه دوم به واسطه توسعه کلان بانکی و ناهماهنگی هایی که بود؛ مشکلاتی را درحوزه توجه به قشر ضعیف مردم می‌بینیم که اتفاق افتاد.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه بازگشت به مکتب انقلاب اسلامی در دهه ۸۰ بود، گفت: در بیانات مقام معظم رهبری در سال ۷۹ نهضت حرکت به سمت مکتب انقلاب اسلامی را می‌بینم. رهبرمعظم انقلاب در بیانات خود تاکید به خودسازی حاملان و جامعه پردازی را داشتند.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها طی سخنانی در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: در مواجهه با جهان غرب این سؤال برای مسلمانان به صورت جدی مطرح شد که چرا عقب ماندیم؟ این پرسش جدی مسلمانان را درگیر کرده بود و با پاسخ‌هایی از جنس پوست‌اندازی و تغییر یا از جنس منورالفکر‌هایی که معتقد بودند از سرتاپا باید فرنگی شویم تا پیشنهاداتی در طرف مقابل این تفکر‌ها، روبرو بودیم. در این پاسخ‌ها نگاه‌های متفاوتی به چرایی عقب ماندگی وجود داشت.

وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی حجت قطعی و وقوعی بر بحث تحقق نظام و جامعه مبتنی بر تفکر اسلام ناب در عالم بود، افزود: به این پرسش که آیا انقلاب به پایان رسیده و یا ادامه دارد، حضرت امام(ره) و رهبری پاسخ داده‌اند. هدف انقلاب و مردم، اکتفا به ساقط کردن نظام سیاسی شاهنشاهی و جایگزینی نظام سیاسی جدید نبود. موضوع بسط تفکر انقلابی در جامعه ایران و هم در بیرون در قالب حمایت از جریاناتی که در این مسیر حرکت می‌کنند هدف اصلی انقلاب مطرح می‌شود.

رستمی ادامه داد: امام(ره) در جریان پذیرش قطعنامه ۵۹۸ مطرح می‌کنند که جنگ فقر و غنا، جنگ حق و باطل، جنگ اسلام و کفر پایان‌ناپذیر است و این طور نیست که با پایان جنگ و پذیرش قطعنامه این مبارزه به پایان رسیده باشد. فهم آنچه انقلاب می‌خواست و انقلابیون پیگیری می‌کردند ما را به این نقطه می‌رساند که فرایند اهداف انقلاب اسلامی با تأسیس نظام اسلامی به پایان نمی‌رسد. در بیانات مقام معظم رهبری همین تفکر به صورت جدی‌تر دنبال می‌شود؛ بنابراین تعبیر مکتب انقلاب را تعبیر به مسیر ترسیم شده انقلاب از سوی رهبران انقلاب می‌کنند.

رستمی پنج اعتقاد و نقطه کلیدی و ذیل آن پنج وظیفه برای جامعه و افراد آن مطرح کرد و گفت: نخستین نقطه کلیدی توحید است، دوم کرامت انسان و اعتقاد به اینکه خداوند انسان را تکریم کرده است. سوم اعتقاد به حیات پس از مرگ و اعتقاد به محاسبه و پایان‌ناپذیر بودن زیست و اعتقاد به استعداد بی‌پایان انسان است. نهایتاً اعتقاد به حرکت عالم به سوی حق است.

وی با اشاره به تدوین کتب ده گانه گفت: ۱۰ جلد کتاب در حوزه مکتب انقلاب اسلامی حاصل تلاش در بنیاد فرهنگی است. تبیین دقیق بیانات مقام معظم رهبری در این ۱۰ جلد کتاب انجام شده است و در این هفته که به پژوهش تعلق دارد رونمایی شد.

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به وظایف افراد در رسیدن به مرحله ساخت جامعه اسلامی اشاره و بیان کرد: تحقق و شکل‌گیری عبودیت در تمام رفتار‌های انسانی با هدف‌گیری برای تعالی انسانی در جامعه از وظایف این مسیر است، وظیفه دیگر این است که در تعارض بین منافع دنیوی و رستگاری اخروی، ترجیح با رستگاری اخروی باشد. سیاست‌گذاران و مسئولان باید این ترجیح را انتخاب کنند. وظیفه دیگر مجاهدت و تلاش در مسیر مکتب انقلاب اسلامی است. همچنین امید به پیروزی در سخت‌ترین شرایط وظیفه دیگر است. مرحله پیروزی انقلاب اسلامی و تحقق نظام اسلامی مرحله پایانی نظام اسلامی نیست. انقلاب به مسیر خود ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز در مرحله سوم و در حال تحقق دولت اسلامی هستیم، افزود: اسلام با رحلت پیامبر(ص) خاتمه پیدا نکرد بلکه آغاز حرکتی برای شکل‌دهی به نظام اسلامی بود.

گفتنی است کتب ده گانه انقلاب اسلامی در روز دوشنبه 25 آذرماه در دانشگاه علامه طباطبایی تهران و با حضور منصور غلامی وزیر علوم،تحقیقات و فناوری ، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری ، حجت الاسلام ثقفی رئیس بنیاد فرهنگ و اندیشه اسلامی و با حضور دانشجویان علاقه مند رونمایی شد و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

انتهای پیام///
سمیرا حسن
 


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز