خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد        استاندار تهران : ۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتند       روحانی: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های همه جانبه با عراق است       کرونا فعلا داروی اختصاصی ندارد      
 
آخرین اخبار  

شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است

خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!

۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند

فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر

کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی

قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»

رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/24 8:34:58 AM

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری:

عبور از تحریم و وابستگی ها، راه برون رفت از مشکلات کنونی 

علی آقامحمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با حضور در جمع نمایندگان مردم در شورای عالی استانها با اشاره به جنگ اقتصادی کنونی گفت: ما در یک دوره 10 ساله تحریم شکننده قرار داشته‌ایم که تحریم‌های اخیر خیلی وسیع‌تر و گسترده‌تر از قبل نیز بوده است. راه ما این است که تحریم‌ناپذیر شویم و از تحریم عبور کنیم و وابستگی‌ها را از دست بدهیم.

عبور از تحریم و وابستگی ها، راه برون رفت از مشکلات کنونی


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استادنیوز، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در شورای عالی استانها از ضرورت توجه به موضوعات اقتصادی و معیشتی سخن گفت.

آقامحمدی با اشاره به تحریم ها گفت: قرار بود همه دیوارها برداشته شود و هیچکس قاعده اختصاصی نداشته باشد و همه تحت یک قاعده عمل کنند. در همین خصوص هم سازمان WTO تشکیل شد و مدت کوتاهی نگذشت که همه این اتفاق‌ها را همان مدعی‌ها برچیدند و حتی غذا را هم تحریم کردند. در لفظ نمی‌گویند که غذا را تحریم کرده‌اند ولی در این دوره به دلیل تحریم حمل‌ونقل، بانک‌ها و هر نوع وسیله‌ای برای جابه‌جایی عملاً راه ورود غذا و دارو را هم بسته اند. اگر این جنگ را با جنگ هشت ساله مقایسه کنیم قطعاً این جنگ فعلی مهم‌تر است ولی خیلی مشهود نیست.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: در چند سال اخیر بسیاری از توانمندی‌ها در کشور بالاتر رفته است و در سال 91 تحریم‌های سنگینی به وجود آمد و در سال 92 با برجام عبور موقتی از این تحریم‌ها داشتیم و بعدها در توافق برجام قرار بود تحریم‌ها کمتر شود ولی به سرانجام نرسید. تحریمی که آمریکا بر کشور نهاده است معتقدیم که هرگز برنمی‌دارد و تحریم‌ها به عنوان یک قفس می‌ماند که بعضی مواقع فقط در این قفس را باز می‌کنند و محدودیت‌ها کمتر می‌شود. در این دوره در شرایط خوبی قرار نداریم و در یک قلم 40 میلیارد دلار درآمد ارزی کشور را کم کرده است. 

وی گفت: با این هجمه‌ای که آوردند رشد منفی بالای 8 درصد را تحمیل کردند و امروز که به زودی در آستانه سال جدید قرار می‌گیریم در سال 99 از حالت منفی رشد در اقتصاد به مثبت رشد 2 درصد خواهیم رسید و ارزیابی همه اقتصاددانان جهانی هم همین است.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری افزود: در دوره قبلی وقتی که تولید خودرو سقوط کرد سال‌های زیادی طول کشید که به جای اول برسد و امیدواریم در ماه‌های آینده خودرو از تحریم خارج شود و 2 هزار خودرو در شرکت ایران‌خودرو و همین‌طور در شرکت سایپا هم 1500 خودرو ساخته خواهد شد.راه ما این است که تحریم‌ناپذیر شویم و از تحریم عبور کنیم و وابستگی‌ها را از دست بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: براساس گزارش وزارت صمت پتانسیل صادراتی ایران در حال حاضر 40 میلیارد دلار است که می‌توانیم تا 100 میلیارد دلار آن را اجرایی کنیم و حتی می‌توانیم میزان صادرات را دو برابر کنیم و این موارد واقعی است. برنامه اقدام و عمل این است که تقسیم کار ملی صورت گیرد و مقام معظم رهبری نیز با فعالان اقتصادی دیداری داشتند که 2 هزار نفر از فعالان اقتصادی در آن حضور داشتند و مقام معظم رهبری نیز با 500 نفر از آنها دیدار کرد و گزارش‌هایی ارائه داده شد. نقاط ضعف و قوت مطرح شد و خلاصه حرف تولیدکنندگان این بود که ما می‌توانیم و شما هم بخواهید.

آقامحمدی با تأکید بر اینکه اساس تولید است نه گردش امور بروکراسی اداری، گفت: با کج سلیقگی جلوی توسعه را نباید بگیریم. در حال حاضر شهرک‌های صنعتی فعالی در کشور وجود دارد و 776 هزار کارگر مشمول بیمه اجتماعی در این شهرک‌ها مشغول به کار هستند. وابستگی خارجی همه این شرکت‌ها نسبت به گذشته کمتر شده است و امکان اینکه سال آینده از این فضا بیرون برویم وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام خاطرنشان کرد: امروز همه حرف ترامپ و مابقی دشمنان این است که با تحریم کشنده و براندازکننده می‌توانیم جنگ را ببریم و اگر ایران موفق شود این تحریم‌ها را بشکند قطعاً آمریکا را شکست خواهد داد. آمریکا کشورهایی از جمله برزیل، مکزیک و ... را هم تحت تحریم قرار داده است و اگر ما بتوانیم آن را شکست دهیم کل این تحریم‌ها از بین خواهد رفت.

آقامحمدی گفت:‌در حال حاضر جایی نمانده است که آمریکا تحریم نکرده باشد و هر نوع تحریمی را که خواسته انجام داده است. اگر ما به درستی جلو برویم قطعاً پیروز خواهیم شد. ما اولین مشکل‌مان در کشور بهره‌وری و قیمت تمام شده بالاست. در حال حاضر 3 میلیون واحد صنفی، یک میلیون واحد توزیعی و 2 میلیون واحد خدماتی و تولیدی داریم و با 3 میلیون واحد صنفی و تولیدی به درستی عمل نکرده‌ایم. 

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری اظهار داشت: 23 میلیون نفر کل شاغلین کشور هستند و کل این تعداد فقط 62درصد کارمند هستند و 23 درصد آنها در بخش دولتی فعالیت می‌کنند.در ایران 6.5 درصد افرادی هستند که دارای مزایای کارفرمایی هستند و بر این اصول فعالیت می‌کنند. 
گفتنی ست نمایندگان مردم از استانهای مختلف کشور با بیان مشکلات معیشتی و اقتصادی شهرهای تابعه خود، از رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری استمداد طلبیدند.

انتهای خبر///
سمیرا حسن


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز