خانه سیاسی بین الملل اقتصادی اجتماعی حوزه و دانشگاه علم و فناوری فرهنگ و هنر ورزشی یادداشت
 
مفهوم شناسی تحریف در قرآن و نسبت کار ویژه آن با انقلاب اسلامی       تحریف و نسبت آن با تحریم       اهداف و پیامد‌های توافق ننگین امارات با رژیم صهیونیستی       شکست سیاست دشمن، نتیجه بصیرت دینی و مهارت ملّی ایرانیان است       خدا قوت مهندس بسیجی! آزادی ۲۵۷۴ زندانی بایکوت شدنی نیست!       ۸۲۳ کانون جنبش استادی از عملکرد بسیج مستضعفین تقدیر کردند       فعالیت ۴۰۰ گروه جهادی در امر به معروف و نهی از منکر       کاهش ابتلا به کرونا از طریق گوشی‌ پزشکی دیجیتال ایرانی       قیمت‌های میلیونی و میلیاردی از کجا آمد؟ از مسیر غلط گذشته برگردیم؛ راهبرد درست: «اقتصاد قوی»        رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی از هیچ کوششی برای حمایت از مردم فلسطین دریغ نمی‌کند       آقای خوئینی‌ها! آدرس غلط ندهید       هجدهمین شماره نشریه تحلیلی بصائر منتشر شد       نامه استادان و نخبگان ایران به مردم ستمدیده آمریکا رونمایی شد       پاسخ ۲۲۰۰ استاد دانشگاه به پروژه‌ی مصونیت خواص مقابل قانون       تامین «امنیت ملی و اقتصادی» با تولید ۱۰۰میلیون تن محصول پتروشیمی       قالیباف:‌ همه منتخبان تهران برای دوری از سیاسی بازی هم‌قسم شده‌اند       محکومیت 34 نفر از اخلالگران بازار خودرو، سکه و ارز و 2 حکم اعدام       تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماکن تاریخی و میراث فرهنگی       اجرای طرح ترافیک بعد از عید فطر قطعی است       آخرین فرصت ایفای تعهدات ارزی صادارتی سال ۱۳۹۸ اعلام شد       
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/16 11:48:57 AM

استاد نیوز به بررسی دلایل بروز تغییرات در ازدواج می پردازد:

مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری 

افزایش سن ازدواج نقش بسزایی در کاهش تمایل افراد به فرزندآوری دارد چرا که این باور در میان مردم جامعه وجود دارد که بالا رفتن سن می تواند برای بارداری خطرناک باشد هرچند این ادعا تا حدودی صحت دارد اما باید یادآور شد که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بارداری در سنین بالا نیز امکان پذیر است‌.

مشکلات اقتصادی عاملی برای کاهش تمایل به فرزندآوری


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی: طی چند سال گذشته شاهد ایجاد تغییرات به نسبت گسترده در بحث ازدواج هستیم اتفاقی که به طور حتم می‌تواند تبعات منفی گسترده ای را به دنبال داشته باشد.

گفتنی است ایجاد تغییرات به نسبت گسترده و در برخی از موارد غیرمتعارف با عرف و فرهنگ غالب جامعه خود گویای تغییرات جامعه و خرده فرهنگ ها دارد به گونه‌ای که برخی از جامعه شناسان بر این باور هستند که کاهش نقش و کارکرد خانواده می‌تواند در زمره اصلی ترین موارد ایجاد تغییرات محسوس در امر ازدواج باشد.

 بدیهی است که عدم اطمینان به آینده زندگی مشترک نیز یکی دیگر از مشکلات پیش روی ازدواج می باشد چرا که در حال حاضر به دلیل افزایش روابط در سایه و یا موازی با خانواده و همچنین بالا رفتن آمار طلاق حقوقی و عاطفی بسیاری از زوجهای جوان به دنبال راهکار های متعددی برای افزایش اطمینان خاطر خود از زندگی مشترک دارند اما این در حالی است که باید به این نکته توجه شود که راهکارهای موجود امروزه نه تنها نمی تواند باعث تثبیت زندگی مشترک شود بلکه در برخی از موارد خود می‌تواند بسیار مشکل ساز نیز شود.

 بدیهی است با توجه به اینکه امروزه شاهد افزایش آمار طلاق توافقی در جامعه هستیم بنابراین بسیاری از زوجین جوان برای تباه نشدن زندگی فرزند، از فرزندآوری امتناع می ورزند هرچند کاهش میل به فرزندآوری می تواند ریشه در موارد دیگری مانند افزایش مشکلات اقتصادی، جای خالی آموزش برای تربیت فرزند و ابعاد گسترده و منفی جامعه فرزند سالار داشته باشد به عبارت ساده تر امروزه در بسیاری از موارد به دلیل وجود مشکلات مالی خانواده‌ها است فرزندآوری سرباز می زند که این خود عاملی برای کاهش زاد و ولد در جامعه و در مقابل افزایش آمار سالمندان می باشد اتفاقی که در صورت عدم ارائه راهکارهای مناسب می‌تواند بسیار آسیب زا باشد.

باید در نظر داشت که افزایش مشکلات پیش‌روی جامعه فرزند سالار می‌تواند در کاهش میل به فرزندآوری بسیار موثر واقع شود چراکه در جامعه امروز فرزندان بسیار مورد توجه والدین و اطرافیان قرار می‌گیرند و تمام خواسته های آنها باید اجرایی شود که این خود با شرایط اقتصادی برخی از خانواده ها همخوانی چندانی ندارد همچنین در این مجال باید متذکر شد که جای خالی آموزش برای فرزند پروری خود در زمره مهمترین دلایل کاهش تمایل به فرزند داشتن می باشد.

از سوی دیگر باید یادآور شد که افزایش میزان مشارکت های اجتماعی و اقتصادی زنان خود نقش بسزایی در کاهش میل به فرزندآوری دارد چرا که در حال حاضر متاسفانه بسیاری از بانوان پس از فرزند آوری به دلیل نبود امنیت شغلی مناسب شغل خود را به راحتی از دست می دهند که این خود با برنامه ریزی آنها مغایرت دارد بنابراین بسیاری از زنان تمایل چندانی به داشتن فرزند ندارند چرا که این باور در میان برخی از زنان وجود دارد که داشتن فرزند می تواند مانع ارتقاء شغلی و اجتماعی آنها شود.

در پایان باید خاطر نشان کرد که افزایش سن ازدواج نیز نقش بسزایی در کاهش تمایل افراد به فرزندآوری دارد چرا که این باور در میان مردم جامعه وجود دارد که بالا رفتن سن می تواند برای بارداری خطرناک باشد هرچند این ادعا تا حدودی صحت دارد اما باید یادآور شد که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بارداری در سنین بالا نیز امکان پذیر است‌. از این رو پیشنهاد می شود با انجام فرهنگ‌سازی و همچنین رفع موانع موجود و ارائه آموزش‌های لازم زوجین را به فرزند آوری تشویق کرد چراکه در غیر این صورت طی چند سال آینده با جامعه ای سالمند و ناکارآمد مواجه خواهیم بود که این خود به یقین هزینه‌های به نسبت بالایی را به دولت تحمیل خواهد کرد.

انتهای یاداشت///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز