خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ظریف با دولت و ملت ترکیه ابراز همدردی کرد       پتروپارس به تنهایی فاز ۱۱ پارس جنوبی را تکمیل می‌کند       اینجا را ترک نمی‌کنیم تا شرایط ‌بهتر از قبل شود        عراقی‌ها آماده جانفشانی برای دفاع از حاکمیت کشورند        هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم        ناگفته‌های یک کارگردان تئاتر از تهدیدات گروه فشار       گزارشی از حمله گاندو به مردم نداشتیم / برای سرریز سد هشدار داده بودیم       حالا نوبت روشنفکران است تا به نتایج رفراندوم ایرانِ پسا ترور پایبند باشند       شهادت سردار سلیمانی نقطه عطفی در تاریخ ایران و منطقه است       مردم نقش مهمی در تکوین دولت و ملت دارند       پیام رفراندوم ایرانیان را بگیرید و به پنهان کاری ها درباره پالرمو خاتمه دهید       ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده است       پدافند ‌فرهنگی‌مان را بازسازی‌کنیم        استان سیستان و بلوچستان نیازمند یک بازنگری جدی و توجه ویژه است       مستند «آیت‌الله»       نقدی بر نگاه رییس جمهور به اثر روابط خارجی بر اقتصاد       مردم نشان دادند انقلاب زنده است / قدرت ملت ایران تهدید دشمن را از بین برد / تشییع باشکوه سردار قهرمان توطئه چهل ساله دشمن را نقش برآب کرد       تشییع پیکر سردار سلیمانی نمادی از مشروعیت نظام اسلامی ست       در خواست سیستانی ها از رییس جمهور برای بهسازی جاده های خطرساز       جواب قاطع فوتبال ایران به حکم ناعادلانه AFC      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/13 10:40:41 AM

«استادنیوز» بررسی می کند:

پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین 

متاسفانه در دنیای امروز بنا به دلایل مختلفی مانند مشکلات اقتصادی و یا عدم ارائه آموزش های لازم به والدین آنها در پرورش خلاقیت کودکان خود اقدامات لازم و موثر چندانی را انجام نمی‌دهند که این می‌تواند باعث عدم بروز خلاقیت در کودکان شود.

پرورش خلاقیت کودکان مهمترین وظیفه والدین


 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز، سرویس اجتماعی: پرورش خلاقیت خود می تواند نقش بسزایی در آینده کودکان داشته باشد از این رو بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که رشد و پرورش خلاقیت خود می تواند در بهبود آینده فرزندان بسیار موثر واقع شود.

متاسفانه در دنیای امروز بنا به دلایل مختلفی مانند مشکلات اقتصادی و یا عدم ارائه آموزش های لازم به والدین آنها در پرورش خلاقیت کودکان خود اقدامات لازم و موثر چندانی را انجام نمی‌دهند که این خود می‌تواند باعث عدم بروز خلاقیت در کودکان شود. تا جایی که پیش‌بینی می‌شود در صورت ادامه داشتن این روند، آینده کودکان امروز با چالش‌های بسیاری مواجه شود.


خلاقیت امری آموختنی

یک روانشناس اجتماعی درباره نقش پرورش خلاقیت در کودکان گفت: خلاقیت امری آموختنی است و به هیچ عنوان امری ژنتیک و یا مادرزاد نیست. به عنوان مثال مانند آی کیو نیست که باید جنبه ژنی داشته باشد.

علیرضا شریفی یزدی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: خلاقیت به کودکان  در قالب صورت شکل های مختلف قابل آموزش است. اولین و مهمترین کار برای  پرورش بهتر خلاقیت فضا دادن به کودکان است.

 وی در ادامه اظهار داشت: بدین معنا که زمانی که کودکان می خواهند با اسباب بازی های خود بازی کنند کنجکاوی پیدا می کنند گاهی می خواهم اسباب بازی را بشکند تا از درون آن مطلع شوند مانع این حس کنجکاوی نشوند.


تقویت حس کنجکاوی لازمه پرورش خلاقیت

 شریفی یزدی در رابطه با تقویت حس کنجکاوی در پرورش خلاقیت گفت: در همه موارد تقویت حس کنجکاوی و همچنین زمینه‌سازی تقویت حس کنجکاوی برای اینکه کودکان بخواهند به هر چیزی  پی ببرند یکی از مهم‌ترین گام ها برای پرورش خلاقیت در کودکان است.
 وی در ادامه افزود: ایجاد سوال گام دوم برای پرورش خلاقیت کودکان است‌. بدین معنا زمانی که والدین با فرزندان خود بازی می کند و کودک با یک پدیده جدیدی روبرو می‌شود با انجام سوال های هدایت شده مانند این چیست و چگونه تشکیل شده و چه کارایی دارد؟ می تواند در پرورش خلاقیت کودکان بسیار تاثیر گذار باشد.


ایجاد ذهن واگرا در کودکان

 شریفی یزدی گفت: از سوی دیگر باید یادآور شد زمانی که فرزندان پرسشی دارند نباید از پاسخ های چارچوب دار آماده شده استفاده کرد بلکه در مقابل باید کودک را به مباحثه کشاند و گفتگو را با او آغاز کرد. بدین معنا که ذهن کودکان را برای زایش آماده کنیم که این خود در ایجاد ذهن واگرا در کودکان بسیار موثر می باشد.

 وی ادامه داد: متاسفانه امروزه نظام آموزشی ما در مهد کودک، مدرسه و منزل یک نظام همگرا است. یعنی تفکر همگرا یا نه را به کودک انتقال می دهد در صورتی که تفکر واگرا می گوید شما وقتی که با یک پدیده روبرو می شوید به عنوان مثال یک آجر از کودک بپرسید که این آجر چه کارایی دارد؟ که این خود می‌تواند در پرورش و رشد خلاقیت کودک نقش موثری ایفا کند.


نقش تفاوت در کودکان در پرورش خلاقیت

 شریفی یزدی گفت: باید یادآور شد که توجه کردن به تفاوت کودکان در زمینه رشد خلاقیت بسیار حائز اهمیت می باشد. چرا که در حال حاضر متاسفانه در خانواده اگر تعداد فرزندان زیاد باشد و یا در مدرسه سعی می‌کنیم که یک سیستم و یا سبک آموزشی را برای تمام کودکان پیاده کنیم که این به هیچ وجه کارایی ندارد و این یکی از روش های افزایش خلاقیت در کودکان انجام کار گروهی است، چرا که کار گروهی و مشارکتی در تعامل با دیگران باعث می شود که کودکان خلاقتر بار بیایند چون دچار درگیری می‌شوند و تعامل اندیشه پیدا می کنند که این خود پرورش خلاقیت بسیار کمک می کند.

این روانشناس اجتماعی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا عدم آموزش برای تربیت کودکان می تواند عاملی برای کاهش پرورش خلاقیت باشد گفت: در گذشته که تعداد فرزندان زیاد بود می‌توانیم بگوییم که یک مهد کودک کوچک در خانواده‌ها وجود داشت بدین معنا که کودکان با همدیگر تعامل داشتند و کارهای زیادی را انجام می دادند و یک خلاقیت نسبی بدون برنامه‌ریزی برای آن ها شکل می گرفت اما امروزه با رواج پدیده تک فرزندی در خانواده ها والدین وظیفه دارند به جای فرزندی که نیاورده‌اند، با فرزند خود بازی کند و خلاقیت کودکان را افزایش دهند، اگر والدین حوصله این کارها را نداشته باشد به طور حتم مراحل رشد فکری کودک دچار خطر می‌شود و برای او مشکل ایجاد خواهد شد.

 وی در ادامه افزود: متاسفانه در برخی از اوقات والدین تربیت کودک را در محدود بودن او می دانند. بدین معنا که کودک قرار نیست کثیف شود، اسباب بازی اش را بشکند، با خاک بازی کند و مواردی از این دست را تجربه کند که تمام این موارد باعث می شود که رشد لازم برای کودک وجود نداشته باشد.

شریفی یزدی در پایان خاطر نشان کرد: یکی از پیشنهادها برای پرورش خلاقیت کودکان این است که اگر در خانواده والدین زمان چندانی را برای کودک خود  اختصاص نمی دهند می توانند از خانه های بازی برای کودک استفاده کنند  هر چند این مهم به طور کامل نه اما تا حدی می‌تواند در رشد و پرورش خلاقیت کودکان تاثیر گذار باشد و این خلا را پر کند همچنین باید متذکر شد که هیچ کس نمی تواند نقش والدین را به ویژه مادر را در سه سال اول و پدر را در پنج الی شش سال اول زندگی  پرکند. از این رو والدین باید به این مهم واقع شوند که یا فرزند نیاورند و یا اینکه مسئولیت کودک را برعهده بگیرند و آموزش ببینند چرا که تربیت یک علم است و نمی شود امروزه به سبک قدیم کودکان را رها کرد چرا که نیازهای امروز به طور کامل با نیازهای گذشته متفاوت است.

انتهای خبر///
الهام صمدزاده


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز