خانه یادداشت سیاسی بین الملل علم و فناوری حوزه و دانشگاه اجتماعی اقتصادی فرهنگ و هنر ورزشی
 
ظریف با دولت و ملت ترکیه ابراز همدردی کرد       پتروپارس به تنهایی فاز ۱۱ پارس جنوبی را تکمیل می‌کند       اینجا را ترک نمی‌کنیم تا شرایط ‌بهتر از قبل شود        عراقی‌ها آماده جانفشانی برای دفاع از حاکمیت کشورند        هیچ قدرتی بالاتر از حضور، ایستادگی، فداکاری و اتحاد مردم نداریم        ناگفته‌های یک کارگردان تئاتر از تهدیدات گروه فشار       گزارشی از حمله گاندو به مردم نداشتیم / برای سرریز سد هشدار داده بودیم       حالا نوبت روشنفکران است تا به نتایج رفراندوم ایرانِ پسا ترور پایبند باشند       شهادت سردار سلیمانی نقطه عطفی در تاریخ ایران و منطقه است       مردم نقش مهمی در تکوین دولت و ملت دارند       پیام رفراندوم ایرانیان را بگیرید و به پنهان کاری ها درباره پالرمو خاتمه دهید       ایستادگی ملت ایران آمریکا را عصبانی کرده است       پدافند ‌فرهنگی‌مان را بازسازی‌کنیم        استان سیستان و بلوچستان نیازمند یک بازنگری جدی و توجه ویژه است       مستند «آیت‌الله»       نقدی بر نگاه رییس جمهور به اثر روابط خارجی بر اقتصاد       مردم نشان دادند انقلاب زنده است / قدرت ملت ایران تهدید دشمن را از بین برد / تشییع باشکوه سردار قهرمان توطئه چهل ساله دشمن را نقش برآب کرد       تشییع پیکر سردار سلیمانی نمادی از مشروعیت نظام اسلامی ست       در خواست سیستانی ها از رییس جمهور برای بهسازی جاده های خطرساز       جواب قاطع فوتبال ایران به حکم ناعادلانه AFC      
 
آخرین اخبار  


اساتید و دانشگاه  


معرفی آثار اساتید  


 

1398/09/11 11:34:40 AM

هویت فرهنگی لازمه دستیابی به توسعه پایدار 

مرتضی خاکسار در گفتگو با خبرنگار استاد نیوز و با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: هویت فرهنگی جامعه به کتاب و آموزش محدود نمی شود. بلکه هویت فرهنگی ریشه در ارزشها، هنجارها، قومیت، زبان، نژاد، سرزمین و مرزهای مادری و انگیزه های دینی نیز دارد.

 هویت فرهنگی لازمه دستیابی به توسعه پایدار


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز؛ اساس پیشرفت جوامع ریشه در تمدن و رویکردهای فرهنگی دارد و حفظ و صیانت از ارزشهای فرهنگی کهن و تاریخی  اساس توسعه پایدار در ساختار هر کشوری است‌.

با نگاهی اجمالی در ساختار اقتصادی و اجتماعی تمامی کشورهای  پیشرفته می توان دریافت که آنان با برنامه ریزی در بسترهای حفظ و توسعه هویتهای ملی و  فرهنگی به اصلاحات کارآمد در ساختار ترقی و پیشرفت علوم نائل آمده اند. کشورهایی مانند چین، ژاپن، کره، هندوستان، ایران، ترکیه، یونان، روسیه، انگلستان، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا از الگوهای مهم تاثیر گذار در نگرش عمومی و جهانی حفظ میراث و هویت های فرهنگی برخوردار هستند. به عنوان مثال کشور چین در شرق آسیا تمامی پیشرفت های اقتصادی  و اجتماعی خود را مدیون و مرهون حفظ میراث کهن می داند. الگوهای فرهنگی به جامانده از قوم پارت ویا پارسیان ریشه در اقتدار امپراطوری عظیم ایران و رم دارد و باعث اعتلای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آنان دربین دیگر تمدن های دیگر بود.


هویت فرهنگی  محدود به کتاب نیست

یک کارشناس گردشگری در خصوص نقش هویت فرهنگی در توسعه پایدار گفت: بدیهی است که هر کشوری  برنامه ریزی منسجم تری  در حفظ پیشینه تاریخ و هویت فرهنگی خود داشت بیشتر در معرض توسعه قرار میگرفت که این خود می‌تواند نشانگر نقش هویت فرهنگی در توسعه پایدار باشد.

مرتضی خاکسار در گفتگو با خبرنگار استادنیوز و با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: هویت فرهنگی جامعه به  کتاب و آموزش محدود نمی شود. بلکه هویت فرهنگی ریشه در ارزشها، هنجارها، قومیت، زبان، نژاد، سرزمین و مرزهای مادری و انگیزه های دینی نیز دارد.

وی افزود: برنامه ریزی جهانی کشورها برای حفظ و آموزش هویت فرهنگی و اجتماعی را در سراسر دنیا میتوان در بعد توسعه فرهنگی و اجتماعی تاسیس سازمان ملل متحد ، سازمان یونسکو، سازمان بهداشت جهانی و همچنین در بعد توسعه هویت  برگزاری سمینارهای و کنگره های علمی و ادبی تاریخی و مشاهیر ادبی در کشورهای ایران، تاجیکستان ، قزاقستان ازبکستان در آسیای میانه و فرانسه در اروپا نام برد که بسیار مورد اهمیت دربرنامه ریزهای فرهنگی شان  قرار دارد و همچنین باعث غنای هویت فرهنگ ملی آنان نیز در تمامی زمینه‌ های  توسعه  خواهد بود.


تخریب فرهنگ و استعمار کشور

خاکسار گفت: با نگاهی گذرا به تاریخ به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که کشورهای استعمارگر و سلطه جو برای یافتن راه نفوذ به مستعمره های تحت  خود همواره از طریق فرهنگ اقدام می‌کردند چرا که بنای تخریب هر ملتی از تخریب هویت فرهنگی صورت می گیرد و بالعکس آن نیز می بینیم در دنیای کنونی کشورهایی که هویت ملی و فرهنگی خود را حفظ کردهاند پیشتازان تولید علم، دانش و فناوری نوین هستند. به عبارت بهتر پیشرفت کنونی  کشورهای پیشرو ریشه در حفظ تاریخ و هویت های فرهنگی آنها دارد.
 
 این استاد دانشگاه درباره هویت فرهنگی گفت: حفظ و پاسداری از ارزش ها و  تجربه های علمی و عملی بجا مانده از پیشینیان و نیاکان هر ملتی است که مرور و بررسی آن دربستر های پیش رو باعث پیشرفت ملتها در گذرمان شده است.


 هویت فرهنگی تاریخ است

وی در ادامه افزود :هویت فرهنگی می تواند اساس انگیزه های آزادی خواهی دینی در ریشه های اسلامی، مسیحیت وسایر ادیان الهی باشد ، همچنین هویت فرهنگی گاه می تواند در قالب حفظ تمامیت ارضی ونشان دیوار چین باشد و یا اینکه هویت فرهنگی ریشه در انقلاب های اجتماعی همچون انقلاب کبیر فرانسه ، انقلاب کوبادرامریکای جنوبی و انقلاب اسلامی ایران ،نهضت های آزادیبخش درکل دنیا دارد.


نقش هویت فرهنگی در بروز انقلاب‌های صنعتی

این استاد دانشگاه ادامه داد: حضور و بروز انقلابهای اقتصادی نیز همانند انقلاب صنعتی در اروپا به طور کامل نشات گرفته از وجود ارزشهای متحول در هویت فرهنگی هر ملت است. به عبارت بهتر حیات انسانی، اجتماعی و سیاسی ملتها  ریشه در هویت فرهنگی دارد.

خاکسار در ارتباط با نقش هویت فرهنگی در پیشرفت کشورها گفت: به طور حتم دولتها برای حضور در عرصه پیشرفت و اعتلای علمی و همه جانبه باید الزاما در زمینه های  فرهنگی حفظ و صیانت از ارزشهای مربوط به آن سرمایه گذاری های لازم را لحاظ کنند ودر این راستا از هیچ کوششی دریغ نداشته باشند.


انجام برنامه ریزی با استفاده از هویت فرهنگی

وی ادامه داد: هویت فرهنگی همواره و در طول زمان  پاسخگوی سوالات عمده درمورد چگونگی جنسیت ملتها و اقوام بوده و با دستیابی  به هویتهای فرهنگی میتوان به دانش  مدیریت و برنامه ریزی درمورد افراد جامعه و ساختار پیچیده آن دست یافت. به گونه ای که امروزه برنامه ریزی آمایش شناخت هویت فرهنگی جوامع به عنوان ابزار مهم توسعه یافتگی آنان کاربرد دارد.


رونق صنعت گردشگری در سایه آشنایی با هویت فرهنگی

خاکسار در ارتباط با نقش هویت فرهنگی در توسعه صنعت گردشگری گفت: هویت فرهنگی (تاریخ تمدن، زبان،گویش، نوع پوشش لباس غذا، آداب ملی، جشنواره های ملی و قومی) در صنعت گردشگری کشورهای هدف سعی در بهبود و توسعه برنامه های فزاینده اقتصادی مطلوب در کشور میزبان را دارند و ملتی دارای هویت فرهنگی،بالاست،که درجهت غنای و اعتلای آن از تمامی امکانات  موجود بهره گیری کند.

خاکسار در ارتباط با نقش هویت فرهنگی در برنامه ریزی های خرد و کلان کشور ها  گفت: در بسترهای توسعه علمی این چنین استنباط  می شود که در برنامه ریزی های کلان منطقه ای درجهت حفظ ثبات ملی، توسعه دانش، رفع بیسوادی، آموزش بهداشت ،مهار بیماریها، مهار سطح تورم ،افزایش نرخ بهره وری، افزایش سطح تولید و اشتغال و مواردی از این قبیل در سطح کشور نیازمند شناخت هویت های  فرهنگی هر جامعه می باشد. به گونه ای که دقت در شناخت پدیده های فرهنگی وهویتی به طور دقیق موفقیت های برنامه ای پیش رو او را در آینده  برای ما تضمین می کند.

وی ادامه داد: اما در بعدی گسترده تر و درسطح بین المللی حل بحرانهای جهانی توسط سازمانهای وابسته به منشور حقوق بشر و صلح جهانی یعنی بهداشت و امنیت همه جانبه برای همه ملتها مانند رفع بیکاری ،فقر، بیماری، بیسوادی، بهداشت، جرم و جنایت، برقراری امنیت اجتماعی و روانی اقتصادی، سیاسی ومعیشتی برای همه مردم دنیا در گرو برنامه ریزی شناخت هویت فرهنگی ملل جهان است. به عبارت بهتر تمام برنامه ریزی های دردست اجرا توسط کشورها وسازمانهای بین المللی به طور معمول  و متداول درسطح جهان با بررسی مولفه های فرهنگی و هویتی هر کشور صورت می گیرد .  به عنوان مثال بررسی های مشاهده ای و ابزاری در سالهای ۲۰۲۰ الی۲۰۰۰ میلادی توسط، محققین و برنامه ریزان در سایت رسمی سازمان ملل و بهداشت جهانی حکایت از آن دارد که  بیشترین مشکلات در بروز ناهنجاریهای اجتماعی ،سیاسی ،اجتماعی ، اقتصادی، مربوط به کشورهایی می باشد که درحفظ هویت های فرهنگی خود کمترین برنامه ریزی را داشته و در صیانت و حفاظت از ارزشهای فرهنگی خود دستخوش تغییرات منفی اجتماعی در دوران جنگ سرد جهانی شده اند. همچنین در مقابل بررسی تاریخ سیاسی و اجتماعی کشورهای بحران زده اجتماعی چون کنیا در افریقا در شیوع بیماریهای ناشی از مصرف  مواد مخدر و امریکای جنوبی  در تولید و تجارت عرضه مواد مخدر و مالزی و تایلند در شرق آسیا در شیوع بیماریهای جنسی و ایدز و غیره همگی ریشه در بحران هویتی این گونه کشورها وعدم برنامه ریزی های حفظ و توسعه  الگوهای فرهنگی را دارد.

خاکسار در پایان خاطر نشان کرد: میتوان  با اندکی مطالعه وبرنامه ریزی در آثار به جا مانده از الگوهای فرهنگی جوامع قدیم و کهن و بررسی آثار عملکردی آنان در حیطه تجربه و آموزش محتوای گام های جدی در رفع موانع و مسائل و مشکلات کنونی جامعه کنونی کشور برداشت و شاهد توفیقات روزافزون درحل مسائل جاری و فرهنگی آحاد جامعه بود،  چرا که حل مشکلات موجود فرهنگی و مادی کنونی ریشه در بررسی فرهنگ های جاری در ادوار کهن  بررسی و حفظ هویت فرهنگی آنان دارد.

انتهای یاداشت///


 

 
یادداشت  


گفتگو  


گزارش  


جراید   
www.ostandnews.ir   تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبرگزاری استاد نیوز است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است . پایگاه خبری تحلیلی استاد نیوز